Portugalska stolica cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów z całego świata. Nic w tym dziwnego – miasto zachwyca pięknem architektury i widoków oraz przyciąga bogatą historią, kulturą i kuchnią. Do tego jest świetnie skomunikowane i łatwo do niego się dostać, m.in. dzięki względnie tanim biletom lotniczym. Przekonaj się, czym jeszcze oczaruje Cię Lizbona – serce Portugalii, które pomoże Ci zrozumieć istotę tego barwnego kraju!

Lizbona – podstawowe informacje

Lizbona jest stolicą i największym miastem Portugalii. Ma status metropolii o znaczeniu globalnym. Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne oraz kulturalne. Na jej stosunkowo małym terenie (ok 100 km²) znajduje się wiele unikalnych atrakcji. 

Region Lizbony jest najbogatszym i jednym z najważniejszych w kraju. Jest odpowiedzialny za dużą część PKB kraju. W mieście swoją siedzibę mają rząd oraz głowa państwa. Mieszka w nim ponad 500 tys. obywateli.

Obszar regionu ma zróżnicowany krajobraz, na który składają się morskie wybrzeża, góry, lasy, a także rozległe tereny rolne (z wieloma urokliwymi winnicami).

City break w Lizbonie?

Gdzie dokładnie znajduje się Lizbona?

Lizbona leży na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, nad ujściem rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Przez ukształtowanie terenu jest nazywana „miastem siedmiu wzgórz”. Ze względu na swoje korzystne położenie geograficzne od wieków jest ważnym portem morskim i centrum handlowym. Dawniej odgrywało również ważną rolę w historii żeglugi międzynarodowej oraz odkryć geograficznych.

Stolica Portugalii podobnie jak większość kraju znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń (średnio ok. 11°C), a najcieplejszym sierpień (ok. 27°C). Pogoda jest idealna dla turystów, ponieważ w sezonie nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco. Urlop z pewnością będzie udany, jeśli weźmiesz pod uwagę terminy od późnej wiosny do wczesnej jesieni (od maja do września).

Tramwaj na uliczce w dzielnicy Alfama
Żółty tramwaj w dzielnicy Alfama © shutterstock

W jakim języku rozmawiają mieszkańcy Lizbony?

W Lizbonie językiem urzędowym jest portugalski. Jako jeden z języków romańskich, wywodzi się z łaciny – przez to jest w pewnym stopniu podobny do m.in. hiszpańskiego, włoskiego czy francuskiego. Używa się w nim alfabetu łacińskiego z dodatkowymi znakami diakrytycznymi, takimi jak m.in. „ç”, „ã” czy „õ”.

Język portugalski występuje w dwóch standardach: europejskim (Europeu), używanym w Portugalii i na Maderze, a także brazylijskim (Brasileiro), spotykanym wyłącznie w Brazylii. Oprócz tego można natknąć się na wiele nieustandaryzowanych dialektów, ale te różnią się od siebie głównie pod względem cech wymowy.

Dziedzictwo kulturowe Lizbony

Portugalia ma bogate dziedzictwo kulturowe, co wyraźnie da się zauważyć i odczuć w jej stolicy. Lizbona jest kolebką fado, czyli charakterystycznego gatunku muzycznego opierającego się na nostalgicznych pieśniach. Potocznie mówi się o nim, że jest „portugalskim bluesem”. Utwory opowiadają o saudade, czyli wiecznej tęsknocie. Ich teksty mają ogromne znaczenie, dlatego podczas koncertów absolutnie nie powinno się rozmawiać – Portugalczycy podchodzą do nich z wielkim szacunkiem, dlatego należy z uwagą wsłuchać się w cały utwór. Tylko wtedy można w pełni odebrać emocje, jakie ma przekazać. Nie trzeba znać języka, bowiem już tembr głosu i melodia idealnie oddają nastrój.

Muzeum Fado © shutterstock
Muzeum Fado © shutterstock

W Lizbonie urodziło się wielu słynnych artystów – literatów, architektów i muzyków. Wśród największych nazwisk można wymienić m.in. Fernando Pessoa (poeta i pisarz) oraz José Saramago (pisarz, laureat nagrody Nobla). Samo miasto inspirowało też wielu twórców z całego świata i pojawiało się na słynnych zdjęciach, obrazach, a także w utworach literackich czy filmach.

Portugalska kultura opiera się na wartościach rodzinnych. Lizbończycy uchodzą za gościnnych i ceniących przyjaźnie. Są również dość religijni – kraj jest zdominowany przez katolicyzm, przez co można zauważyć duże natężenie kościołów i kaplic. Mieszkańcy uwielbiają spędzać czas z innymi, szukając okazji do rozmowy, np. na tradycyjnych targowiskach. Idealną okazją do spotkań jest oczywiście biesiada. Podstawą portugalskich dań są ryby, owoce morza, oliwa i świeże zioła, a do tego wyśmienite wino.

Kuchnia jest wyjątkowo zróżnicowana i wykorzystuje rozmaite składniki, m.in. mięsa, pieczywa, oliwki czy ryż. Słynnym daniem jest np. bacalhau, czyli suszony dorsz. Popularną słodkością są z kolei pastéis de nata, czyli słodkie ciasteczka z kremem, których receptura podobno powstała właśnie w Lizbonie.

Pastel de Nata na tle płytek azulejos
Pastel de Nata na tle płytek azulejos © shutterstock

Co warto zobaczyć w Lizbonie i jakie są główne atrakcje turystyczne?

Lizbona jest tak zróżnicowanym miastem, że pozwala w pełni zaspokoić różne potrzeby turystyczne. Dzięki licznym atrakcjom nie sposób się nudzić. Warto maksymalnie wykorzystać pobyt, sprawdzając przynajmniej kilka najsłynniejszych miejsc.

Alfama

Podczas zwiedzania Lizbony koniecznie udaj się do jednej z najstarszych dzielnic miasta, by zauroczyć się stromymi, krętymi uliczkami oraz kolorowymi domami zdobionymi azulejos, czyli tradycyjnymi ceramicznymi kafelkami. Alfama tętni życiem zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. W klimatycznych restauracjach rozbrzmiewa fado i kusi pyszne jedzenie, a w barach można napić się drinka i potańczyć. Znajdziesz tu wiele zabytków, m.in. zamek Świętego Jerzego, z którego będziesz podziwiać panoramę miasta.

Miradouro da Graca

Piękne zdjęcia zrobisz także wybierając się na punkt widokowy Miradouro da Graca. Miejsce jest popularne wśród młodzieży, a także zakochanych par. Przyciąga niesamowitym widokiem na centrum Lizbony i rzekę Tag.

Torre de Belém

Kolejnym symbolem miasta jest wieża Torre de Belém z XVI wieku. Mały fort o wyjątkowo zdobnej fasadzie robi niesamowite wrażenie. Jego wnętrze jest dość skromne, ale na pewno warto zobaczyć na własne oczy unikalne rzeźbienia w stylu manuelskim.

Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów © shutterstock

Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos)

Ten sam nurt architektoniczny reprezentuje spektakularny klasztor Hieronimitów z przylegającym Kościołem Św. Marii. Zabytek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Już z daleka zauważysz kunsztownie zdobione wieżyczki i kopułę. W ogromnym kompleksie klasztornym możesz spędzić wiele godzin na spacerze, podczas którego będziesz stopniowo odkrywać jego niepowtarzalne piękno. Warto odwiedzić to miejsce także dla tego, że ma ważne znaczenie historyczne. Pochowano tutaj m.in. Vasco da Gamę, a także Marię Aragońską i Luisa de Camõesa. Zwróć też uwagę na to, że w 2007 roku na terenie klasztoru podpisano Traktat Lizboński, czyli umowę międzynarodową zakładająca m.in. reformę Unii Europejskiej.

Plac Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos)

Pozostając w temacie historii, ciekawą lokacją jest również słynny Plac Odkrywców. Mieści się na nim ogromny pomnik symbolizujący karawelę, czyli model żaglowca powszechnie wykorzystywanego w czasach wielkich odkryć geograficznych. Na rufie statku stoją rzeźby najsłynniejszych postaci z tamtych czasów, czyli m.in. Vasco da Gamy, Ferdynanda Magellana, Bartolomeu Diasa i Henryka Żeglarza. Chociaż monument i piękne widoki skutecznie przyciągają wzrok, spójrz też pod nogi – zobaczysz mozaikową mapę świata z zaznaczonymi odkryciami i podbojami Portugalii. 

Atrakcje w Lizbonie

Narodowe Muzeum Płytek (Museu Nacional do Azulejo)

Zwiedzając Lizbonę postaraj się znaleźć czas na wizytę w Museu Nacional do Azulejo, czyli Narodowym Muzeum Płytek. Ceramiczne, biało-niebieskie ozdoby w to kolejny symbol tego miasta. Eskpozycja obejmuje dzieła z różnych epok, przy czym najstarsze pochodzą z XV wieku.

Narodowe Muzeum Powozów (Museu Nacional dos Coches)

Wspaniałą kolekcję zobaczysz także w Narodowym Muzeum Powozów, czyli Museu Nacional dos Coches. Miejsce może poszczycić się największym na świecie zbiorem karoc, bryczek i powozów konnych.

Oceanarium (Oceanário de Lisboa)

Swoim rozmachem zachwyci Cię też oceanarium, mieszczące się w Parku Narodów. Jest największym obiektem tego typu w Europie. W jego centralnym punkcie znajduje się podzielony na części, przeszklony zbiornik wodny o pojemności ponad 5 000 000 litrów wody. Można w nim obserwować faunę i florę pochodzące z Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego oraz Arktycznego.

Punkt widokowy Santa Luzia
Punkt widokowy Santa Luzia © shutterstock

Lizbona w dwa lub trzy dni. Co warto zobaczyć?

Weekend w Lizbonie to doskonały pomysł na intensywny wyjazd, podczas którego nasycisz wszystkie zmysły. Miasto nie jest ogromne, dlatego 2-3 dni w zupełności wystarczą, by odwiedzić najważniejsze punkty i poczuć klimat miasta. Jeśli dobrze rozplanujesz trasę zwiedzania, w pełni wykorzystasz dostępny czas. Komunikacja miejska sprzyja turystom, a główne atrakcje skupiają się w centrum, dzięki czemu uda Ci się szybko do nich dotrzeć.

Jaką trasę zwiedzania obrać? Przewodnicy nie są zgodni co do tego, jaka jest najlepsza. Wiele zależy od Twoich preferencji i możliwości. Przestudiuj mapę i zdecyduj, na czym rzeczywiście Ci zależy. 

Jeśli chcesz dużo zobaczyć w krótkim czasie, na pewno wsiądź do tramwaju linii 28. W pierwszym dniu skup się na dzielnicy Baixa i Alfarma. Drugiego dnia zaplanuj zwiedzanie dzielnicy Belem i Alanctara. Ostatniego dnia wybierz się do Bairro Alto, Avenida da Liberdade i Parku Narodów.

W szczycie sezonu obłożenie hoteli jest bardzo duże, a ceny dość wysokie. Najlepiej zaplanuj taki weekend poza sezonem (np. późna wiosna lub wczesna jesień) albo zarezerwuj nocleg z dużym wyprzedzeniem.

Sprawdź najlepsze okazje

Jakie są środki transportu w Lizbonie i jaki bilet wybrać?

Nowoczesna, dobrze rozplanowana i rozbudowana komunikacja miejska w Lizbonie sprawia, że nie musisz mieć samochodu, by zwiedzić miasto wzdłuż i wszerz. Podczas pobytu pomocne będą:

  • metro – składa się z czterech linii, które łączą najważniejsze obszary miasta. Jest szczególnie wygodne w godzinach szczytu;
  • tramwaje – miasto słynie z linii 28, która kursuje malowniczą trasą poprzez historyczne dzielnice. Trzeba jednak mieć na względzie to, że ten środek transportu bywa zatłoczony;
  • autobusy – pomagają dotrzeć do miejsc, do których nie dojeżdża metro ani tramwaje. Są ekonomicznym, praktycznym rozwiązaniem;
  • promy – z ich pomocą można przemieszczać się między różnymi nadbrzeżami i szybko dostać się na drugą stronę rzeki Tag;
  • kolejki liniowe – miasto jest usytuowane na wzgórzach, przez co do wielu miejsc można wygodnie dostać się specjalną windą. 
lisbontram 2
Żółty tramwaj nr 28 © iStock

Żeby korzystać z komunikacji miejskiej, musisz zaopatrzyć się w bilet. W większości przypadków kupisz go już w samym metrze czy autobusie, za pośrednictwem płatności zbliżeniowej. Wygodniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie jednak zakupienie specjalnego biletu czasowego, np. 24 czy 72-godzinnego. Jeszcze lepszą opcją jest Bilet Viva Viagem, który jest akceptowany we wszystkich środkach transportu publicznego w Lizbonie. Pełni rolę karty, którą załadujesz biletami. Możesz kupić ją m.in. w automatach na stacjach metra, na promach, w pociągach, a także w kioskach i specjalnych punktach.

Lizbona jest miastem o niezwykłej kulturze, historii i tradycji. Zupełnie zatracisz się w jego wyjątkowej atmosferze, odkrywając najbardziej autentyczne oblicze Portugalii. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci zaplanować wyjazd, z którego w pełni skorzystasz i będziesz ciepło go wspominać.

Sprawdź inne artykuły związane z Lizboną


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?