Gdzie leży Tbilisi?
Tbilisi jest stolicą i największym miastem Gruzji. Leży w centrum wschodniej części kraju nad rzeką Kurą, u jej ujścia do morza Kaspijskiego. Jest otoczone przez góry Kaukazu na północy i rzeki Mtkvari na wschodzie i południu. Dzięki strategicznemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych, miasto od wieków było ważnym punktem na mapie geopolitycznej.
Co warto zobaczyć w Tbilisi?
Tbilisi przyciąga turystów bogatą historią, niezwykłą zabytkową i nowoczesną architekturą, a także unikalną kulturą i wyborną kuchnią. Wszechobecne, zaskakujące kontrasty sprawiają, że wizyta w tym mieście robi niesamowite wrażenie. Jakie lokacje i atrakcje czekają na Ciebie w stolicy Gruzji?
Aleja Rustawelego Tbilisi
Najdłuższa ulica w mieście, przy której znajdują się jedne z najważniejszych obiektów, m.in. Muzeum Narodowe, stary parlament i Plac Wolności z ratuszem miejskim.
Pomnik Matki Gruzji Tbilisi
Na szczycie wzgórza Sololaki znajduje się 20-metrowy, aluminiowy posąg kobiety, czyli Pomnik Matki Gruzji (Kartlis Deda). Jest symbolem Tbilisi, postawionym w 1958 r. z okazji jubileuszu 1500-lecia miasta. Statua w jednej dłoni trzyma puchar wina (dla przyjaciół), a w drugiej miecz (dla wrogów).
Narodowy Ogród Botaniczny Tbilisi
Znajdujący się w wąwozie Tsavkisis-Tskali Narodowy Ogród Botaniczny Gruzji ma 161 ha powierzchni. Działa od ponad trzech stuleci – wiele źródeł wskazuje na to, że założono go już w 1625 r. Wspaniałe miejsce na spacer, w którym można w pełni się odprężyć, podziwiając niezwykłą roślinność.
Most Pokoju Tbilisi
Futurystyczna konstrukcja ze stali i szkła o długości 150 m, wybudowana w 2010 roku. Jeden z najbardziej rozpoznawanych obiektów w mieście i świetny punkt widokowy. Na zwiedzanie go warto wybrać się także po zmierzchu, gdy jest efektownie podświetlony.
Łaźnie siarkowe Tbilisi
Rejon łaźni siarkowych (Abanotubani) znajduje się w centrum miasta. Kąpiele w ciepłych źródłach nie tylko wspaniale odprężają umysł i ciało, ale też mają działanie prozdrowotne. Wspomagają leczenie chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów, a także miażdżycy. Przy tym uelastyczniają skórę oraz wzmacniają włosy i paznokcie. To wspaniała opcja na relaks po wielogodzinnym zwiedzaniu.
Kiedy warto odwiedzić Tbilisi?
W Tbilisi panuje klimat umiarkowanie ciepły. Lata są ciepłe, suche i praktycznie bezchmurne, a zimy zimne, śnieżne i pochmurne. W jakim okresie najlepiej wybrać się do Gruzji?
Tbilisi pogoda
- Styczeń-Marzec: początek roku jest dość zimny (około -5-10°C), z częstymi opadami deszczu i śniegu. Przy łagodniejszej pogodzie w ciepłej odzieży można oddać się zwiedzaniu zabytków i eksplorowaniu miasta, z przerwami na rozgrzewające, tradycyjne jedzenie.
- Kwiecień-Czerwiec: wiosna przynosi znaczne ocieplenie (około 15-25°C), przez co natura pięknie kwitnie, tworząc malownicze krajobrazy. Warunki sprzyjają spacerom, trekkingowi oraz odkrywaniu urokliwych zakątków miasta.
- Lipiec-Sierpień: lato jest upalne, a temperatura często osiąga nawet 35°C. W gorące dni wytchnienie można znaleźć w basenie, podczas spaceru w cieniu drzew lub nad brzegiem rzeki albo w klimatyzowanych lokalach z wyśmienitymi lokalnymi przysmakami.
- Wrzesień-Październik: jesień jest nieco chłodniejsza, ale nadal bardzo ciepła (około 20-30°C). Aura jest idealna dla osób, które nie przepadają za upałami. Aktywności na zewnątrz są o wiele przyjemniejsze. W tym czasie warto też zwiedzać lokalne winnice.
- Listopad-Grudzień: koniec roku przynosi duże ochłodzenie, a temperatury zaczynają spadać nawet poniżej poziomu 0°C. Pojawiają się opady deszczu i śniegu, ale miasto nadal ma swój urok. Przed chłodem można schronić się w muzeach i przytulnych kawiarenkach.
Gdzie dobrze i tanio zjeść w Tbilisi?
Kuchnia gruzińska jest prosta i syta. Wykorzystuje się w niej sporo mięsa oraz owczego sera, a także warzyw, ziół i przypraw. Ważnym elementem lokalnej kultury jest biesiada, czyli zwyczaj spożywania posiłków w towarzystwie i w dobrej atmosferze – koniecznie przy kieliszku wina lub czaczy (wysokoprocentowy alkohol z winogron). Czego warto skosztować w Tbilisi?
- Chinkali: pierożki w kształcie sakiewek, z farszem z mięsa wołowego lub baraniny, wypełnione bulionem.
- Chaczapuri: pieczony placek z serem i innymi dodatkami, spotykany w kilku odmianach, różniących się kształtem oraz nadzieniem.
- Adżapsandali: potrawka z bakłażana, ziemniaków, papryki, pomidorów, pietruszki i przypraw, niekiedy podawana z kurczakiem lub wołowiną.
- Churchele: popularna, nietypowa przekąska z orzechów (laskowych lub włoskich), nawleczonych na długi sznurek i oblanych syropem z winogron.
W Tbilisi można znaleźć wiele świetnych restauracji, w których da się pysznie i tanio zjeść. Wyborne jedzenie serwowane jest m.in. w Salobie Bia, czyli niepozorna knajpka z niesamowitym klimatem. Składa się tylko z dwóch małych sal, a w jednej z nich znajduje się tylko wielki stół na 10 osób.
Kolejnym ciekawym miejscem jest Maspindzelo Tbilisi, czyli restauracja szczególnie polecana przez mieszkańców. Karta obejmuje tradycyjne dania w autentycznym wydaniu, w przystępnej cenie.
Gdzie zatrzymać się w Tbilisi?
Tbilisi w ostatnich latach bardzo rozwinęło się jako ośrodek turystyczny, dlatego bez problemu można znaleźć zakwaterowanie w różnym standardzie.
Ekskluzywnym hotelem jest np. Glarros OldTown, w spektakularnym, nowoczesnym, szklanym budynku. Mieści się w bardzo dobrej lokalizacji, tylko 200 m od Placu Wolności.
Przytulną propozycją jest z kolei np. Graphica Tbilisi Hotel, czyli stylowy, 3-gwiazdkowy obiekt z ogrodem oaz tarasem, położony około 2,3 km od Placu Wolności.
Jeśli ma się bardziej ograniczony budżet, świetną opcją będzie np. hostel Elia Boutique Hostel & Apart-Hotel. Oferuje absolutnie unikalny wystrój, i wyjątkowo przystępne ceny, a także piękny ogród. Do tego znajduje się praktycznie w centrum miasta.
Zobacz inne wpisy o Tbilisi