Gdzie leży Olbia?
Olbia to włoskie miasto położone w północno-wschodniej części Sardynii, nad morzem Tyrreńskim. Jest stolicą prowincji Gallura i, obok Cagliari i Alghero, jednym z największych miast na wyspie. Pełni rolę ważnego węzła komunikacyjnego ze względu na obecność dużego portu morskiego oraz międzynarodowego lotniska Olbia-Costa Smeralda.
Atrakcje Olbii
Chociaż ze względu na piękne wybrzeże Costa Smeralda Olbia głównie kojarzona jest z malowniczymi plażami, w mieście można podziwiać unikalne zabytki. Do tego świetna lokalizacja sprawia, że planując pobyt jak najbardziej można uwzględnić okoliczne miejscowości i wyspy. Co zobaczyć w Olbii i okolicach?
Zamek Pedres (Castello di Pedres)
Niedaleko Olbii znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Pedres, pochodzącego z XII wieku. Choć pozostałości są skromne, wspinaczka na wzgórze, na którym się znajdują, nagradza odwiedzających panoramicznym widokiem na okolicę. To miejsce jest mniej uczęszczane przez turystów, co czyni je idealnym dla poszukiwaczy spokoju i historii.
Stare Miasto Olbia
Najstarsza część miasta z brukowanymi uliczkami i małymi placami W sezonie główna ulica Corso Umberto staje się popularnym wśród turystów deptakiem, przy którym stawiane są stoiska z rękodziełem i stragany z lokalnymi przysmakami. W tym miejscu można też posłuchać muzyki na żywo lub wziąć udział w festynie. Podczas spaceru warto zajrzeć do Bazyliki San Simplicio, romańskiej świątyni z XI w, a także kościoła św. Pawła Apostoła z charakterystyczną kopułą.

Karuzela na Piazza Giacomo Matteotti
Na tym placu w centrum Olbii znajduje się zabytkowa karuzela z końca XIX wieku, która wciąż działa i cieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przejazd kosztuje 3 euro, a sama karuzela dodaje uroku temu miejscu, przenosząc odwiedzających w klimat dawnych lat.
Bazylika San Simplicio Olbia
Bazylika pod wezwaniem San Simplicio (patrona miasta) z XI w., będąca najstarszym kościołem na wyspie i jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w całej Sardynii. Stanowi świadectwo działalności pierwszych chrześcijan. W podziemiach można zwiedzać obszar archeologiczny Necropoli di San Simplicio, w którym odkryto rzymskie grobowce z II wieku p.n.e.
Narodowe Muzeum Archeologiczne Olbia
Museo Archeologico di Olbia posiada bogatą wystawę lokalnie odkrytych eksponatów pochodzących z czasów greckich, fenickich i rzymskich. Doskonale pokazuje historię portu, który przez wieki był pod władaniem różnych cywilizacji. Wśród prezentowanych artefaktów można zobaczyć przedmioty codziennego użytku (m.in. ceramika, narzędzia), ale też biżuterię, rzeźby i inne starożytne dzieła sztuki.
💡 Warto wziąć udział!
Co roku w maju Olbia obchodzi święto swojego patrona, San Simplicio. Festiwal San Simplicio to największe lokalne wydarzenie, podczas którego odbywają się procesje, koncerty oraz pokazy sztucznych ogni. Udział w tym festiwalu pozwala na doświadczenie autentycznej sardyńskiej kultury i tradycji.

Port i promenada Olbia
Idealne miejsce na spacery, podczas których podziwia się widoki na port i zatokę. Promenada Lungomare (lub Via Isola Bianca) ciągnie się wzdłuż zatoki przez ok. 2 kilometry. W pobliżu znajduje się kilka restauracji, a także Parco Fausto Noce – największy park miejski na Sardynii. Sama promenada jest jednak dość spokojna, dlatego można się na niej zrelaksować, obserwując łodzie.
Atrakcje w okolicach Olbii
Korzystna lokalizacja miasta sprawia, że pobyt z powodzeniem można urozmaicić wycieczkami do okolicznych miejscowości. Które z nich szczególnie warto zobaczyć?

Wyspy Tavolara i Molara
Tavolara nazywana jest „najmniejszym królestwem świata”, ponieważ mieszkańcami tej wyspy są potomkowie Giuseppe Bertoleoniego, który ponad 200 lat temu ogłosił się królem. Niektóre źródła podają, że władze Sardynii rzeczywiście nadały mu tytuł ten w 1836 r. Jak było, nie wiadomo, ale współcześnie wysepka jest oczywiście częścią Włoch. Jest znana z efektownych, stromych klifów, a przez krystalicznie czystą wodę i różnorodne biologicznie dno cieszy się powodzeniem wśród miłośników nurkowania i snorkelingu.
Molara jest mniejszą i bardziej zieloną, dziewiczą wysepką. Wspaniałe miejsce na to, by się wyciszyć i zażyć kąpieli w naturalnych basenach.
Rezerwat Przyrody Tavolara (Punta Coda Cavallo)
Obszar chroniony obejmujący Tavolarę, Molarę i pobliskie wybrzeże. Wspaniałe miejsce dla miłośników przyrody oraz nurkowania. Podczas spacerów i kąpieli można zobaczyć różnorodną śródziemnomorską florę, a także faunę – w tym m.in. kolorowe ryby, żółwie morskie czy nawet delfiny.
Costa Smeralda
Luksusowe wybrzeże z zadbanymi białymi plażami, turkusową wodą i ekskluzywnymi kurortami, jak m.in. Porto Cervo. Na miejscu znajduje się wiele eleganckich restauracji i markowych butików, ale też wypożyczalni sprzętu do uprawiania rozmaitych sportów morskich.

San Pantaleo
Urokliwa wioska w górach, otoczona granitowymi skałami. Doskonałe miejsce na wędrówki, z wieloma malowniczymi szlakami trekkingowymi. Sama wioska zachwyca tradycyjną architekturą i nieco artystycznym klimatem. Co tydzień odbywa się w niej targ rzemieślniczy, na którym można kupić unikalne pamiątki.
Najlepsze plaże w Olbii i okolicach
Olbia słynie z pięknych plaż, z których najpopularniejsze to m.in.:
- Spiaggia Pittulongu – popularna plaża, położona kilka kilometrów od Olbii; ma złocisty piasek i łagodne zejście do wody; w pobliżu znajdują się restauracje, bary i wypożyczalnie sprzętu;
- Porto Istana – plaża z drobnym, białym piaskiem, lazurową wodą i spokojnymi falami; ponieważ leży u podnóża masywu Tavolary, otacza ją malowniczy krajobraz;
- Le Saline – szeroka plaża z drobnym, jasnym piaskiem; mocny wiatr przyciąga miłośników windsurfingu i kitesurfingu;
- Cala Brandinchi – jedna z najpiękniejszych plaż na Sardynii, o której mówi się „małe Malediwy”; wydmy i śródziemnomorska roślinność tworzą piękne widoki, a łagodne zejście, miękki piasek i przejrzysta woda sprawiają, że plaża jest popularna wśród rodzin z dziećmi oraz miłośników snorkelingu.
Olbia czy Cagliari – które miasto wybrać?
Osoby planujące wypoczynek na Sardynii często mają dylemat – Olbia czy Cagliari? Czym charakteryzują się te miasta?
Olbia jest miastem z dużym wyborem rajskich plaż w okolicy, ale też z urokliwym Starym Miastem i klimatycznym portem. Cagliari oferuje jednak więcej zabytków, m.in. rzymski amfiteatr, dzielnicę Castello i Bastione di Saint Remy.
Lotnisko w Olbii obsługuje głównie loty sezonowe, przez co wiosną i latem dostępnych jest więcej połączeń. Cagliari jako stolica Sardynii ma większy wybór lotów, w tym połączenia z większością ważniejszych miast europejskich.
Olbia jest miastem o typowo nadmorskim, bardziej kameralnym nastroju. Często jest traktowana jako baza wypadowa, ze względu na spokój, niższe ceny i malownicze położenie. W Cagliari jest zdecydowanie więcej zabytków oraz różnego rodzaju atrakcji, a także dużo więcej ludzi.
Pod względem plaż, Olbia spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. W Cagliari jest tylko jedna plaża miejska Poetto, która zdecydowanie jest mniej urokliwa.
Podsumowując: Olbia to idealny wybór dla miłośników relaksu i plażowania, którzy chętnie będą przeplatać wypoczynek z eksplorowaniem miasteczka oraz wyjazdami do okolicznych miejscowości. Stolica będzie natomiast bardziej odpowiednia dla turystów nastawionych na zwiedzanie, którzy chcą skupić się na jednym mieście.
Kiedy lecieć do Olbii i jaka jest tam pogoda?
W Olbii panuje typowy klimat śródziemnomorski z ciepłymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. Przez właściwie przez cały rok warunki pogodowe są przyjemne. Kiedy jednak najlepiej zaplanować urlop, by w pełni skorzystać z uroków tego miejsca?
Olbia pogoda
- Styczeń – marzec: pierwszy kwartał jest raczej chłodniejszy (ok. 7-16°C), a w mieście jest bardzo spokojnie. W tym czasie można z powodzeniem skupić się na zwiedzaniu oraz odkrywaniu lokalnej kultury.
- Kwiecień – czerwiec: wiosna jest przyjemnie ciepła (ok. 11-27°C), z minimalnymi opadami. Doskonały moment na wcześniejszy urlop. W czerwcu z powodzeniem można już korzystać z plaż.
- Lipiec – sierpień: szczyt sezonu jest najcieplejszy (ok. 21-31°C). Warunki sprzyjają wszystkim aktywnościom na świeżym powietrzu, a ciepłe wieczory zachęcają do spacerów i rozkoszowania się lokalnym jedzeniem w restauracjach.
- Wrzesień – październik: ciepła jesień (ok. 16-27°C) z umiarkowanymi opadami to nadal bardzo dobry okres na wakacje. W zależności od pogody, jak najbardziej można zarówno zwiedzać miejscowe i okoliczne atrakcje, jak i wypoczywać na plaży.
- Listopad – grudzień: zima jest łagodna (ok. 9-18°C), ale bardziej deszczowa. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie temu, by poznać to miasto, przy okazji uczestnicząc w świątecznych jarmarkach.
Jak dostać się do Olbii? Loty i transport
Olbia posiada międzynarodowe lotnisko oraz port promowy, co czyni ją łatwo dostępną dla turystów. Jeśli planujesz zwiedzać okoliczne atrakcje i plaże na własną rękę, warto wynająć samochód. Bezpośrednie loty do Olbii sprawiają, że do miasta można dostać się w prosty i szybki sposób. Lotnisko Olbia Costa Smeralda znajduje się zaledwie 4 km na południowy wschód od centrum miasta.
Z lotniska można dostać się do miasta na wiele sposobów, m.in.:
- autobusem miejskim (kursują co 20 minut),
- taksówką,
- uberem,
- wynajętym samochodem (w pobliżu znajduje się wypożyczalnia).
Olbia loty
Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski:
- Kraków, m.in. Ryanair,
- Warszawa, m.in. Wizz Air.
Gdzie spać w Olbii? Noclegi i hotele
W Olbii z łatwością można znaleźć miejsce noclegowe – od luksusowych hoteli, po tańsze pensjonaty i apartamenty. Jeśli chce się głównie spędzać czas na zwiedzaniu, najlepiej wybrać obiekt w centrum miasta (Corso Umberto I). Kiedy zaś woli się bardziej urokliwe zakątki i chce się mieszkać bliżej wybrzeża, najlepiej zdecydować się na hotel w dzielnicy Marina. Miłośnicy plażowania często z kolei szukają zakwaterowania w nadmorskiej dzielnicy Pittulongu, na północ miasta.
Gdzie i co zjeść w Olbii?
Sardyńska kuchnia bazuje na tradycyjnych, ludowych przepisach. W potrawach dominuje mięso, w szczególności cielęcina, baranina, jagnięcina, wieprzowina, koźlina i dziczyzna. Lokalnym specjałem jest owczy ser Pecorino Sardo. Jak przystało na miasto portowe, popularne są też dania z ryb i owoców morza. Posiłkom oczywiście towarzyszy wino. Które potrawy pozwalają najlepiej poznać miejscowe kulinaria?
- Bottarga: suszona ikra cefala pospolitego, spożywana jako przystawka albo dodatek do dań makaronowych.
Culurgiones: makaron w kształcie kłosa pszenicy, nadziewany ziemniakami, miętą i serem pecorino, podawany z sosem pomidorowym. - Proceddu: prosiak pieczony na rożnie, przyprawiony m.in. szafranem, czarnym pieprzem, tymiankiem i miętą.
- Seadas: słodkie pierożki z kruchego ciasta z nadzieniem z owczego sera, smażone na głębokim oleju, podawane z miodem.
Jeśli chce się skosztować prawdziwego, lokalnego jedzenia w rodzinnej atmosferze, idealnym miejscem jest Ristorante Barbagia. W restauracji podawane są tradycyjne, miejscowe dania, a atmosfera w lokalu jest wyjątkowo przytulna i swojska. Świetną kawiarnią w podobnym stylu jest natomiast np. Pasticceria Il Faro, gdzie codziennie można rozkoszować się świeżymi wypiekami.