Gdzie leży Walia?
Walia to państwo będące częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także celtycka kraina historyczna. Kraj leży w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii, na zachód od Anglii, nad morzami Irlandzkim i Celtyckim. Stolicą Walii jest Cardiff.
Czy Walia należy do Wielkiej Brytanii?
Walia jest jednym z czterech krajów tworzących Wielką Brytanię, z własnym rządem (Senedd) z ograniczonymi kompetencjami legislacyjnymi. Po wielu wojnach została podbita przez Anglię w XIII wieku. Kraj formalnie zintegrowano w ramach Aktów Unii w XVI wieku. Państwo zachowuje swoją odrębność kulturową, językową i narodową. Ponad 560 tys. mieszkańców włada językiem walijskim, w szczególności w zachodnich i północnych częściach kraju.
Atrakcje i co warto zobaczyć w Walii
Walia przede wszystkim słynie z dużej ilości zamków i twierdz. Na terenie kraju znajduje się aż ok. 500 pozostałości takich budowli. W połączeniu z zielonymi krajobrazami daje to niesamowite, wręcz baśniowe widoki. Gdzie szczególnie warto się udać?
Zamek w Cardiff Walia
Obiekt zlokalizowany w centrum stolicy Walii. Średniowieczna forteca z efektowną wieżą warowną oraz elementami wiktoriańskiej architektury (m.in. zdobienia w wieżach i łukach). Podczas zwiedzania można zobaczyć ruiny wieży, średniowieczną rezydencję, fundamenty dawnych murów, Muzeum Żołnierzy Walijskich oraz korytarze, które podczas II wojny światowej pełniły funkcję schronów przeciwlotniczych.
Zamek Conwy Walia
Obiekt z XIII w., wybudowany przez Edwarda I. Jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Wielkiej Brytanii oraz najdroższym w całej Walii. Według historyków był największą fortyfikacją średniowieczną w Europie. Z jego murów można podziwiać zachwycające widoki na miasto oraz ujście rzeki Conwy.
Zamek Caernarfon Walia
Obiekt również wybudowany przez Edwarda I, wpisany na listę UNESCO. Dawniej nazywano go „najwspanialszym zamkiem, jaki widziało ludzkie oko”. Układ twierdzy wraz z przylegającym do niej miastem nawiązywał do potęgi Rzymu – podobno inspiracją były mury Konstantynopola. Monumentalna budowla z ośmiokątnymi wieżami do dziś robi wrażenie. Co ciekawe, jest miejscem ceremonii nadawania tytułu księcia Walii.
Zamek Harlech Walia
Twierdza wybudowana na skalnym wzniesieniu, będąca kolejnym przykładem architektury wojskowej Edwarda I. Do dziś zachowały się jedynie mury i wieże, a ruiny wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wejść na szczyt wieży, by podziwiać okolicę i wybrzeże.
Zamek Beaumaris Walia
Obiekt uznany za jeden z najlepszych przykładów europejskiej architektury wojskowej z końca XIII i początku XIV w., wpisany na listę UNESCO. Chociaż niedokończony, jest uważany za techniczne i architektoniczne arcydzieło. Wyróżnia się idealną symetrią i doskonałością konstrukcyjną. Jednocześnie każdy element był tak zaplanowany, by zmaksymalizować potencjał obronny.
Snowdonia National Park Walia
Malowniczy park narodowy obejmujący najwyższe góry Walii, w tym Snowdon. Jego krajobraz urozmaicają liczne jeziora, wodospady, doliny, ruiny zamków i małe przytulne wioski. Idealne miejsce na piesze wędrówki.
Dolina Wye Walia
Obszar o wyjątkowych walorach krajobrazowych, rozciągający się wzdłuż rzeki Wye. W okolicy można podziwiać m.in. starożytne ruiny klasztoru Tintern, a także zróżnicowaną faunę i florę. Świetne miejsce dla miłośników pieszych wycieczek oraz kajakarstwa.
Muzeum Narodowe w Cardiff Walia
Jedno z najważniejszych muzeów w Walii, z bogatymi zbiorami sztuki, historii naturalnej oraz archeologii. Kolekcja obejmuje ok. 500 lat historii malarstwa, rysunku, rzeźby i rzemiosła artystycznego Walii i świata. W skład ekspozycji wchodzi też jedna z największych w Europie kolekcji dzieł impresjonistycznych.
Jezioro Bala Walia
Największe naturalne jezioro w Walii, otoczone malowniczymi górami i lasami. Popularne miejsce do spacerów, uprawiania sportów wodnych i wędkowania.
Portmeirion Walia
Urokliwa wioska w stylu włoskim, znana z kolorowych budynków i pięknych ogrodów. Odważnie połączono w niej różne style architektoniczne – od gotyku, przez klasycyzm i styl jakobiński, aż po norweski dragestil. Można w niej zobaczyć obiekty z różnych epok, pomalowanych na wyraziste kolory. Działa w niej też wiele klimatycznych sklepików z lokalnymi produktami.
Llandudno Walia
Urocze nadmorskie miasteczko, z pięknymi piaszczystymi plażami, wiktoriańską architekturą, klimatyczną promenadą i wzgórzem Great Orme, z którego można podziwiać niezwykłe widoki. Ciekawostką jest też Rabbit Hole – grota udekorowana scenami nawiązującymi do książek Lewisa Carola.
Najważniejsze miasta do odwiedzenia
- Cardiff: stolica Walii, będąca małym, ale dynamicznie rozwijającym się miastem z wieloma zabytkowymi zamkami, muzeami, a także starymi maszynami i dźwigami portowymi, które są świadectwami przeszłości tego miejsca.
- Swansea: klimatyczne miasto z wieloma zabytkowymi zabudowaniami, instytucjami kultury oraz pięknym wybrzeżem. Jest znane z antykwariatów, przez co jest idealne dla miłośników literatury.
- Bangor: historyczne miasto uniwersyteckie w północno-zachodniej Walii, znane z jednego z najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, najdłuższej ulicy w Walii oraz wzgórza Bangor. Ze względu na atrakcyjne położenie nad cieśniną Menai, zachwyca krajobrazami. Mieści się też blisko naturalnych atrakcji, jak np. Park Narodowy Snowdonia.
Kiedy najlepiej wybrać się do Walii? Pogoda w Walii
W Walii panuje klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Lata są dość chłodne, a zimy łagodne i wietrzne. W jakim czasie warto zaplanować pobyt w tej części Wielkiej Brytanii?
Walia pogoda
- Styczeń – marzec: zima jest chłodna (ok. 3-8°C), z częstymi opadami deszczu i śniegu (szczególnie w wyższych partiach gór). W tym czasie można skupić się na zwiedzaniu zamków i muzeów, a także eksplorowaniu miasteczek oraz podziwianiu zimowego krajobrazu.
- Kwiecień – czerwiec: wiosenne ciepło (ok. 8-15°C) i dłuższe, bardziej słoneczne dni zachęcają do pieszych wędrówek, a także zwiedzania zabytków na świeżym powietrzu.
- Lipiec – sierpień: lato jest umiarkowanie ciepłe (ok. 15-22°C), z przelotnymi opadami deszczu. Najlepsza pora na plażowanie, uprawianie sportów wodnych i korzystanie z lokalnych atrakcji.
- Wrzesień – październik: jesień jest nieco chłodniejsza (ok. 10-17°C) i deszczowa, ale zachwyca kolorowymi krajobrazami. Idealny moment na piesze wędrówki, klimatyczne sesje zdjęciowe oraz poznawanie lokalnej kultury i kuchni w pubach.
- Listopad – grudzień: zimą temperatura spada jeszcze bardziej (ok. 4-10°C), a opady są coraz częstsze. W kraju panuje jednak świąteczna atmosfera, a w miastach i miasteczkach rozstawiane są bożonarodzeniowe jarmarki.
Noclegi w Walii
Noclegi w Walii są zróżnicowane zarówno pod względem standardów, jak i cen. W kraju można znaleźć wiele miejsc dostosowanych do potrzeb turystów, od luksusowych hoteli, przez klimatyczne pensjonaty, aż po przytulne domki wakacyjne. W większych miastach, takich jak np. Cardiff czy Swansea, dostępne są ośrodki z wieloma dodatkowymi udogodnieniami, jak m.in. spa.
Co i gdzie zjeść w Walii?
Tradycyjna walijska kuchnia opiera się na mięsie, głównie jagnięcinie i baraninie, ale jada się też wieprzowinę, cielęcinę i drób. Wiele potraw gotuje się też z ryb i owoców morza, w szczególności z małży. Ważnymi produktami są lokalne sery (np. Caerphilly cheese, Red Devil czy Black Bomber) oraz por i inne warzywa. Jakie dania pozwalają poznać kulinaria Walii?
Cockles: gotowane, łowione lokalnie małże sercówkowate, podawane zwykle jako dodatek do tradycyjnego walijskiego śniadania albo jako przekąska.
Cawl: gęsty gulasz z jagnięciny i sezonowych warzyw, uznawany za narodową potrawę, podawany ze świeżym chlebem.
Glamorgan sausage: wegetariańskie „kiełbaski”, przyrządzane z sera i pora obtoczonych w bułce tartej.
Welsh cakes: małe, okrągłe ciastka posypane cukrem, niekiedy z dodatkiem rodzynek sułtańskich i kawałków czekolady.
Polecaną restauracją serwującą walijskie potrawy w nowoczesnym wydaniu jest Ynyshir, nagrodzona gwiazdką Michelin. Podaje się w niej jagnięcinę z okolicznych farm, a także pozyskiwane lokalnie dziczyznę i owoce morza.
Wyborne dania można zamówić także w restauracji hotelu Harbourmaster, która słynie z potraw ze świeżo złowionych ryb i małży.