Cud Świata, Petra, Jordania. ©Shutterstock

Dawniej przez Jordanię przemierzały karawany kupców z drogocennymi skarbami. Dziś ta pustynna kraina, pełna skalnych miast jest jednym z najbardziej nowoczesnych i europejskich państw Bliskiego Wschodu. Możesz podziwiać tu starożytne zabytki, wejść na górę Nebo, z której Mojżesz oglądał Ziemię Obiecaną, pływać w wodach Morza Martwego i wpatrywać się w gwiazdy na pustyni.

Jordania to doskonały kierunek na orientalną podróż. Slogany o połączeniu nowoczesności z tradycją są tutaj prawdziwie jak nigdzie innej. Z jednej strony ruiny starożytnych osad, z drugiej nowoczesne kurorty. Wykwintne restauracje i beduińska kuchnia. Trzeba koniecznie zobaczyć to na własne oczy.

Gdzie leży Jordania?

Jordania to kraj leżący w Azji Zachodniej, graniczący z Izraelem, Palestyną, Irakiem, Syrią oraz Arabią Saudyjską. Jest położony na obszarze Bliskiego Wschodu, na wschód od Morza Śródziemnego. Czas lotu z Warszawy do stolicy Jordanii, Ammanu, wynosi zazwyczaj około 4-5 godzin w zależności od trasy lotu oraz ewentualnych przesiadek.

Na mapie świata Jordanię możemy odnaleźć na obszarze Półwyspu Arabskiego, pomiędzy Izraelem i Arabią Saudyjską.

Atrakcje i co warto zobaczyć w Jordanii?

Jordania jest pełna fascynujących atrakcji, które zapierają dech w piersiach i pozwalają odkrywać bogactwo historyczne, przyrodnicze oraz kulturowe tego kraju.

Bez wątpienia jedną z najbardziej znanych i imponujących atrakcji Jordanii jest Petra, starożytne miasto wykute w skale przez Nabatejczyków. To mistyczne miejsce, znane także jako „Skała Róży”. Zachwyca monumentalnymi kamiennymi fasadami i ukrytymi świątyniami w wąwozach. Główną atrakcją Petry jest Al-Khazneh, czyli „Skarbiec Faraona”, który jest symbolem tego magicznego miejsca.

Widok z jaskini Ad Deir - Klasztor w starożytnym mieście Petra, Jordania.
Widok z jaskini Ad Deir – Klasztor w starożytnym mieście Petra, Jordania. ©Shutterstock

W Wadi Rum poczujesz się jak w innym świecie. Ten pustynny krajobraz, znany jako „Dolina Księżyca” zachwyca spektakularnymi formacjami skalnymi, czerwonymi piaskami i niebiańskim spokojem. Możesz wybrać się na wycieczkę jeepami po pustyni, wspinaczkę po skałach lub trekking. Wszystko to zwieńczy nocleg w tradycyjnych namiotach beduińskich z podziwianiem niezwykle gwiaździstego nieba.

Akaba, miasto położone nad Morzem Czerwonym to idealny wybór dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Bogate rafy koralowe oraz kolorowe ryby przyciągają nurków z całego świata. Poza tym Akaba oferuje również piękne plaże, luksusowe kurorty i możliwość relaksu nad brzegiem morza.

Zachód słońca w Akabie nad Morzem Czerwonym, Jordania.
Zachód słońca w Akabie nad Morzem Czerwonym, Jordania. ©Shutterstock

Starożytny kompleks archeologiczny Jerash, znany także jako „Pompeje Wschodu”, to jedno z najlepiej zachowanych miast rzymskich na Bliskim Wschodzie. Zachwyca imponującymi ruinami, amfiteatrem, świątyniami i kolumnami, które przeniosą Cię w czasie do Imperium Rzymskiego.

Morze Martwe to słynne słone jezioro, położone na granicy Izraela i Jordanii. Jest najniżej położonym na Ziemi miejscem. Wysoki poziom zasolenia sprawia, że ​​każdy może unosić się na wodzie. Kąpiele w Morzu Martwym są nie tylko relaksujące, ale również mają korzystny wpływ na skórę i zdrowie.

Relaksująca i zdrowa kąpiel w Morzu Martwym, Jordania.
Relaksująca i zdrowa kąpiel w Morzu Martwym, Jordania. ©Shutterstock

Jordania pełna jest również innych niezwykłych miejsc, takich jak Madaba z mozaikami, zabytkowe zamki krzyżowców, miasto Ma’in z gorącymi źródłami oraz rezerwat Dana z dziką przyrodą. To tylko kilka z niezliczonych atrakcji, które czekają na odkrycie w tym fascynującym kraju.

Kiedy najlepiej odwiedzić Jordanię? Pogoda i klimat

Jordania leży w strefie suchego i gorącego klimatu śródziemnomorskiego. Wzdłuż zachodniej granicy Jordanii, blisko Morza Śródziemnego klimat jest bardziej umiarkowany, z wilgotnymi zimami i gorącymi, suchymi latami. Natomiast w centralnej i wschodniej części kraju, w Ammanie oraz na obszarach pustynnych na południu dominuje klimat pustynny, charakteryzujący się gorącymi, suchymi latami oraz chłodnymi, umiarkowanymi zimami.

Najlepszym czasem na odwiedzenie Jordanii jest wiosna lub jesień. Wówczas warunki pogodowe są łagodne i sprzyjają podróżom i zwiedzaniu. Poniżej opisujemy, na jaką pogodę w Jordanii można liczyć w poszczególnych miesiącach roku:

 • styczeń – średnia temperatura: 10-15°C. To miesiąc z chłodnymi dniami i zimnymi nocami. Możliwe są krótkotrwałe opady deszczu.
 • luty – średnia temperatura: 10-16°C. Podobnie jak w styczniu, w ciągu dnia może być słonecznie, ale noce są zazwyczaj zimne.
 • marzec– średnia temperatura: 12-20°C. Temperatura zaczyna stopniowo wzrastać, częściej występują słoneczne dni. Opady deszczu mogą nadal się pojawiać, ale są rzadsze niż w poprzednich miesiącach.
 • kwiecień – średnia temperatura: 15-25°C Jest coraz cieplej, częściej występują dni słoneczne. To dobry czas na zwiedzanie, ponieważ warunki pogodowe są w sam raz.
 • maj – średnia temperatura: 18-29°C. Robi się znacznie cieplej. Dni są zazwyczaj suche i słoneczne. To świetne warunki do podróży i zwiedzania.
 • czerwiec – średnia temperatura: 22-33°C. Ro gorący miesiąc, z wysokimi temperaturami i słonecznymi dniami. Należy się spodziewać ograniczonych opadów deszczu.
 • lipiec – średnia temperatura: 24-35°C. To bardzo gorący miesiąc, z wysokimi temperaturami i małym prawdopodobieństwem opadów deszczu. Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej.
 • sierpień – średnia temperatura: 24-35°C. To, podobnie jak lipiec, bardzo gorący miesiąc z wysokimi temperaturami. Należy szukać cienia i unikać długotrwałego wystawienia na słońce.
 • wrzesień – średnia temperatura: 22-33°C. Następuje stopniowy spadek temperatury, ale nadal jest ciepło i słonecznie.To idealny czas na zwiedzanie, ponieważ tłumy turystów są mniejsze.
 • październik – średnia temperatura: 18-29°C. Jest nadal przyjemnie ciepło. Dni są słoneczne, co sprzyja podróżom i zwiedzaniu.
 • listopad – średnia temperatura: 14-24°C Trzeba liczyć się z niższymi temperaturami i bardziej zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Możliwe są opady deszczu.
 • grudzień – średnia temperatura: 11-19°C. To chłodny miesiąc, z niższymi temperaturami i możliwością opadów deszczu. Nocami może być zimno.

Co i gdzie zjeść w Jordanii?

Odwiedzając Jordanię, nie możesz przejść obok bogactwa lokalnej kuchni bez spróbowania wyjątkowych potraw i napojów, które odzwierciedlają kulturę i tradycje tego kraju. Mansaf, tradycyjne jordańskie danie składające się z duszonego mięsa (zazwyczaj baraniny) jest podawane na ryżu polanym sosem jogurtowym z suszonymi podsmażanymi migdałami.

Rodzaj arabskiego dania głównego wraz z przystawkami i deserem, Jordania
Rodzaj arabskiego dania głównego wraz z przystawkami i deserem, Jordania. ©Shutterstock

Nie można odmówić sobie oczywiście falafela. Ta popularna na całym Bliskim Wschodzie przekąska jest przygotowana z ciecierzycy, natki pietruszki i przypraw i smażona na złoty kolor. Zwykle podawana jest z chlebem pita, sałatką i hummusem.

Koniecznie musisz spróbować także makluba. To tradycyjne jordańskie danie jednogarnkowe, w którym warstwy ryżu, warzyw (takich jak bakłażan, ziemniaki, marchewka) i mięsa (zwykle kurczaka lub baraniny) są gotowane razem i podawane na dużym talerzu.

Po obiedzie uraczysz się herbatą z miętą. Ma orzeźwiający smak i doskonale pasuje do lokalnych dań.

Pyszna i orzeźwiająca tradycyjna herbata z miętą, Jordania.
Pyszna i orzeźwiająca tradycyjna herbata z miętą, Jordania. ©Shutterstock

Ceny potraw w Jordanii mogą się różnić w zależności od miejsca i rodzaju restauracji. Na ogół jednak, ceny są stosunkowo przystępne, szczególnie w porównaniu do zachodnich standardów. Przykładowo, za danie główne w średniej klasy restauracji zapłacisz około 10-20 jordańskich dinarów (60-115 zł). Mniej będą kosztować uliczne przekąski, oscylując w granicach 2-5 JOD (11-30 zł).

Noclegi w Jordanii

W Jordanii znajduje się wiele różnych opcji noclegowych. Stolica Jordanii, Amman, oferuje szeroki wybór hoteli o różnym standardzie i cenach. Możesz wybierać spośród luksusowych hoteli pięciogwiazdkowych, takich jak The Four Seasons, Hotel Amman czy Marriott Amman Hotel (koszt noclegu to około 800 zł za dobę), po bardziej przystępne opcje w kategorii średniej lub budżetowej (nawet od 50 zł za noc). Hotele te zazwyczaj oferują bogate udogodnienia, w tym restauracje, baseny, siłownie i centra spa.

Panorama kurortu na wybrzeżu Morza Martwego, Jordania.
Panorama kurortu na wybrzeżu Morza Martwego, Jordania. ©Shutterstock

Dla osób poszukujących bardziej oryginalnego doświadczenia noclegowego świetną opcją może być kemping w pustynnym krajobrazie Wadi Rum. Wiele biur podróży oferuje noclegi w tradycyjnych namiotach beduińskich, które pozwolą Ci poczuć się jak prawdziwy nomad. Nocleg pod gwiazdami w Wadi Rum to niezapomniane doświadczenie, które pozwala zanurzyć się w magicznym krajobrazie pustyni.

Obóz Beduinów w Wadi Rum w Jordanii.
Obóz Beduinów w Wadi Rum w Jordanii. ©Shutterstock

Inną opcją noclegową w Wadi Rum są obozy beduińskie, które oferują zarówno tradycyjne namioty, jak i bardziej komfortowe warunki w formie stałych namiotów lub namiotów z łazienkami. Wiele obozów beduińskich organizuje również wycieczki po pustyni, safari jeepami i inne atrakcje.

Poza Ammannem i Wadi Rum w Jordanii znajdziesz także luksusowe kurorty wypoczynkowe, takie jak Ma’in Hot Springs & Spa, które oferują relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody, ze źródłami termalnymi i ekskluzywnymi udogodnieniami.

Nie bez znaczenia jest również lokalna gościnność, która jest jednym z największych skarbów Jordanii. Bez względu na to, gdzie zdecydujesz się zatrzymać, możesz spodziewać się serdecznego przyjęcia i gościnności ze strony miejscowych.

Jordania – informacje praktyczne

Planując podróż do Jordanii, przygotuj się także pod względem niezbędnych dokumentów formalności, obyczajów i niezbędnych informacji.

Obywatele Polski muszą posiadać wizę uprawniającą do wjazdu i pobytu na terytorium Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego. Wniosek o ten dokument złożysz online na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jordanii lub za pomocą aplikacji mobilnej Jordanian Ministry of Interior – MOI.

Oficjalną walutą Jordanii jest jordański dinar (JOD). W większości miejsc można płacić kartą kredytową, ale zaleca się posiadanie gotówki na wypadek, gdyby karty nie były akceptowane.

Islam jest główną religią w Jordanii, a większość mieszkańców to muzułmanie sunnici. Podróżni powinni mieć szacunek dla miejscowych zwyczajów i praktyk religijnych. Na terenach sakralnych, takich jak meczety należy nosić skromne ubrania i uszanować zasady obowiązujące w miejscach kultu.

W Jordanii kobiety i mężczyźni powinni ubierać się skromnie i kulturalnie, szczególnie w miejscach publicznych i religijnych. Kobiety powinny unikać obcisłych ubrań, krótkich spódnic. Mężczyźni również powinni nosić długie spodnie i unikać odsłaniania nóg.

Jordanię zazwyczaj uznaje się za bezpieczny kraj do podróży, ale podróżni powinni być świadomi obecnej sytuacji politycznej i rosnącego napięcia w regionie z uwagi na sytuację w Strefie Gazy. Zaleca się śledzenie aktualnych ostrzeżeń dla podróżnych i unikanie obszarów granicznych z Syrią i Irakiem oraz z Izraelem.

Jordańczycy są znani z gościnności i przyjaznego podejścia do turystów. Warto szanować miejscowe zwyczaje i obyczaje, takie jak pozdrawianie ludzi na ulicy, unikanie fotografowania osób bez ich zgody oraz przestrzeganie zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych.

Zobacz inne wpisy o Jordanii


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?