Wioska Reine Norwegia © Shutterstock

Norwegia — dzikość przyrody oraz nowoczesność. Wypocznij w otoczeniu oszałamiających widoków, poznając niezwykłą historię i zwyczaje tego kraju. Zaplanuj wakacje w stolicy wikingów!

Gdzie leży Norwegia?

Norwegia, a właściwie Królestwo Norwegii, to państwo położone w Europie Północnej, ze stolicą w Oslo. Jego terytorium obejmuje zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego, a także Jan Mayen, Svalbard, Wyspę Bouveta oraz Lofoty. Graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją, a przez cieśninę Skagerrak również z Danią. Ma linię brzegową o długości około 20 tysięcy kilometrów, z charakterystycznymi głębokimi, stromymi zatokami, czyli tzw. fiordami.

Co warto zobaczyć w Norwegii?

Norwegia słynie przede wszystkim z malowniczych krajobrazów, wysoko rozwiniętej gospodarki, a także ciekawej historii i kultury. W dużych miastach czeka wiele atrakcji – od zabytków, przez oryginalną współczesną architekturę i muzea z bogatymi ekspozycjami. Do tego można wypoczywać w miejscach idealnych na spacery, gorących źródłach czy urokliwych wioskach. Jakie lokacje są szczególnie popularne wśród turystów?

Oslo Norwegia © Shutterstock
Oslo Norwegia © Shutterstock

Oslo Norwegia

Stolica Norwegii oferuje piękną zabytkową i współczesną architekturę, a także ogrom muzeów z bogatymi ekspozycjami (m.in. z dziełami słynnego Edvarda Muncha) oraz zachwycające widoki na fiordy.

Bergen Norwegia

Miasto na zachodnim wybrzeżu, znane m.in. z wyjątkowego położenia (leży między siedmioma górami) oraz kolorowej dzielnicy Bryggen, wpisanej na listę UNESCO.

Tromsø Norwegia © Shutterstock
Tromsø Norwegia © Shutterstock

Tromsø Norwegia

Miasto na północy Norwegii, nazywane „wrotami do Arktyki”, pełne zabytków i efektownej współczesnej architektury. Można w nim podziwiać oszałamiające widoki na zorzę polarną, a także być świadkiem białych letnich nocy.

Lofoty Norwegia

Archipelag położony na północy Norwegii, z dziką przyrodą, stromymi górami, spektakularnymi fiordami oraz urokliwymi wioskami rybackimi. Jest znany głównie z piaszczystych plaż, a także idealnych punktów do obserwacji zorzy polarnych, spacerów czy łowienia ryb.

Ålesund Norwegia

Miasto na zachodnim wybrzeżu położone na kilku wyspach, wyróżniające się ogromem świetnie zachowanej secesyjnej architektury. Poza wieloma zabytkami i innymi atrakcjami można w nim podziwiać niesamowite widoki z góry Aksla.

Stavanger Norwegia © Shutterstock
Stavanger Norwegia © Shutterstock

Stavanger Norwegia

Miasto w południowo-zachodniej Norwegii, nazywane stolicą śledzia oraz ropy naftowej. Główną atrakcją jest stare miasto z zabytkowymi drewnianymi domami i piękną przyrodą.

Fiordy Norwegia © Shutterstock
Fiordy Norwegia © Shutterstock

Fiordy Norwegia

Fiordy norweskie, czyli głębokie, wąskie zatoki morskie otoczone stromymi klifami i górami, tworzą jedne z najbardziej niezwykłych krajobrazów na świecie. Powstały w epoce polodowcowej i co ciekawe, od tamtych czasów zmieniły się jedynie w niewielkim stopniu. Formacje zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są idealne na spacery, ale można je też podziwiać z poziomu wody, wybierając się na rejs statkiem wycieczkowym.

Jaki klimat jest w Norwegii?

Południowa i środkowa część kraju leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, a północ w strefie umiarkowanego chłodnego morskiego (granicząc na północnych wybrzeżach z subpolarnym). W niektórych miejscach śnieg utrzymuje się przez cały rok, a temperatury zimą spadają poniżej -40 °C.
W Norwegii występuje także zjawisko nocy polarnej, głównie na obszarach północnych. Czas trwania ciemności różni się w zależności od miejsca, ale gdzieniegdzie noc trwa praktycznie 24 godziny.
W jakim czasie najlepiej zaplanować pobyt w tym pięknym, ale mroźnym kraju?

Norwegia pogoda

  • Styczeń — marzec: zima jest surowa, z niskimi temperaturami i intensywnymi opadami śniegu, szczególnie na północy i w górach. Czas ten jest jednak idealny dla miłośników sportów zimowych, a warunki sprzyjają obserwowaniu zorzy polarnej.
  • Kwiecień — czerwiec: wiosna jest stopniowo coraz cieplejsza (około -5-15°C), a spod śniegu wyłaniają się połacie zieleni. Aura zachęca do spacerów, wędrówek górskich, wycieczek rowerowych oraz eksplorowania miast i wiosek.
  • Lipiec — sierpień: lato jest przyjemnie ciepłe (około 15-25°C), z długimi jasnymi dniami, szczególnie na północy, gdzie występuje zjawisko białych nocy (jest jasno przez całą dobę). Pogoda jest idealna na wczasy, z różnymi aktywnościami na świeżym powietrzu.
  • Wrzesień — październik: jesień przynosi ochłodzenie (około 5-15°C), ale pięknie zmienia kolory krajobrazu. Pobyt w tym okresie warto spędzić na m.in. pieszych wędrówkach, podziwianiu widoków czy odkrywaniu lokalnej kuchni.
  • Listopad — grudzień: pod koniec roku temperatura znów spada poniżej zera, a także pojawiają się pierwsze opady śniegu. W miasteczkach można jednak odwiedzać bożonarodzeniowe jarmarki, a na turystów czekają rozmaite zimowe atrakcje (np. przejażdżki psimi zaprzęgami).
Pinnekjøtt  © Shutterstock
Pinnekjøtt © Shutterstock

Gdzie i co jeść w Norwegii?

Tradycyjna kuchnia norweska opiera się na produktach lokalnych, czyli rybach oraz dzikiej zwierzynie. Sporo potraw jest przyrządzanych w sposób, który umożliwiał ich długie przechowywanie podczas zimy. Nie znajdzie się w nich wielu przypraw, ponieważ zostały one dość późno odkryte i przywiezione na te tereny. Jakie dania są charakterystyczne dla Norwegii?

  • Rakfisk: fermentowany pstrąg, podawany z cebulą, śmietaną i ziemniakami.
  • Pinnekjøtt: suszone i solone żeberka jagnięce, gotowane na parze nad brzozowymi gałązkami, podawane z puree z brukwi.
  • Lompe: naleśniki na bazie ciasta mączno-ziemniaczanego, podawane na słodko lub na słono.
  • Krumkake: cienkie, chrupiące wafle w kształcie rożka, wypełnione bitą śmietaną lub innym słodkim nadzieniem.

W kraju działa wiele lokali serwujących tradycyjną kuchnię. Polecanym miejscem jest np. Arakataka w Oslo, czyli restauracja, w której podawane jest mięso renifera, ale też ryby czy inne mięsa.

Ciekawymi miejscami są też hale gastronomiczne, takie jak np. Mathallen w Bergen, gdzie można zajrzeć do wielu małych knajpek serwujących norweskie i zagraniczne dania, w tradycyjnym lub nowoczesnym wydaniu.

Gdzie zatrzymać się w Norwegii?

W Norwegii bez problemu można znaleźć wiele miejsc noclegowych o bardzo dobrym standardzie, w różnych przedziałach cenowych.

Jeżeli wybierasz się do Oslo, polecamy sprawdzić Thon Hotel Rosenkrantz — ten czterogwiazdkowy hotel znajduje się w centrum, co czyni go idealnym wyborem noclegowym dla wszystkich, którzy chcą jak najwięcej zwiedzić, nie tracąc czasu na dojazd.

Inny świetny hotel w Oslo? Scandic Vulkan. Położony jest nieco na obrzeżach centrum, ale wciąż dosyć blisko. Znajduje się w dzielnicy Vulkan, która jest znana z kreatywnych przestrzeni, restauracji i centrów kulturalnych.

Jeśli poszukujesz noclegu w Bergen, ciekawą propozycją jest czterogwiazdkowy, nowoczesny hotel Scandic Ørnen. To idealna opcja zarówno na prywatny, jak i wyjazd służbowy do Norwegii.

Zobacz artykuły o Norwegii


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?