Gdzie leży Oman?
Oman, jedyny kraj świata zaczynający się na literę „O”, leży na Półwyspie Arabskim w Azji. Państwo znajduje się na południe od Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej oraz na wschód od Jemenu. Przez Zatokę Omańską kraj graniczy również z Iranem, a od południa oblewają je wody Morza Arabskiego.
Jakie atrakcje warto zobaczyć w Omanie?
Atrakcje Omanu zapadają w pamięć na długo. Ich eksplorację najlepiej zacząć od stolicy, czyli Maskatu.
Maskat
Spotykana pisownia nazwy omańskiej stolicy to także „Muscat”. Będąc tu, odwiedź Wielki Meczet Sułtana Kabusa oraz twierdze Jalali i Mirani. W swoich planach uwzględnij również pałac Al Alam. Obejrzysz go tylko z zewnątrz, ponieważ turyści nie mogą wejść do środka, ale i tak warto.
Atmosferę miasta poczujesz na bazarze Muttrah Souq – kupisz tam rękodzieło, chusty, biżuterię i przyprawy. Po udanym dniu obejrzyj zachód słońca na Corniche, czyli ciągnącej się przez 3 km nadmorskiej promenadzie.
Plaże Omanu – Salalah
Koniecznie odwiedź białe plaże w Salalah. Podczas sezonu monsunowego tzw. khareef, który przypada na naszą jesień, przyroda w regionie wprost eksploduje zielenią.
Pełen potencjał tutejszych plaż wykorzystasz w Salalah Rotana Resort – pięciogwiazdkowym hotelu, który łączy orientalne motywy z nowoczesną aranżacją. Wysokiego standardu zakwaterowania możesz spodziewać się również w Millennium Resort w Mussanah.
Pustynia Oman – Wahiba Sands
Odpoczynek na plaży przepleć zwiedzaniem pustyni – na Wahiba Sands czekają na Ciebie ogromne wydmy, po których można quadami, samochodami terenowymi lub podziwiać je z wielbłądziego grzbietu. Podczas pustynnego safari doświadczysz tradycyjnej omańskiej gościnności, nocując w beduińskim namiocie.
Wadi Shab – Oman oaza
Niektóre miejsca w Omanie wyglądają jak z bajki, a kaniony Wadi Shab to jedne z nich. Odpoczniesz tam w otoczeniu krystalicznie czystej, zielonej wody i żółtych skał. Nic tak nie odpręża po trekkingu jak pływanie w przyjemnie chłodnym strumieniu lub skalnym basenie!
Zamek Nizwa
W Omanie warto odwiedzić również zamek Nizwa. W tej ogromnej fortecy o murach w kolorze piasku często odbywają się w imprezy kulturalne, dzięki którym poznasz historię kraju.
Góry Al-Hadżar
Chcesz wyruszyć poza utarty szlak? Niezapomnianych widoków doświadczysz w górach Al-Hadżar. W plan wyprawy włącz również miasto Sur – to tam powstają tradycyjne drewniane łodzie dhow.
Jaka jest pogoda w Omanie przez cały rok?
Oman leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego – przez większość roku jest tam ciepło lub bardzo ciepło (latem temperatury przekraczają nawet 45 stopni w cieniu!). Deszcz pada bardzo rzadko, opady wynoszą mniej niż 300 mm rocznie w najbardziej wilgotnych regionach. Ze względu na ciężkie warunki pogodowe w lecie, najlepiej zwiedzać kraj od listopada do kwietnia.
Oman – pogoda
- Grudzień – luty
Grudzień, styczeń i luty w Omanie są bardzo przyjemne – temperatury w dzień wynoszą wówczas średnio 23°C, a w nocy – 18°C. Za dnia temperatura wody jest podobna do temperatury powietrza. - Marzec – kwiecień
W marcu i kwietniu do Omanu nadchodzi wiosna – znacznie cieplejsza niż w Polsce. Średnie temperatury wynoszą wówczas 26 stopni za dnia. - Maj – sierpień
Jeśli kochasz gorąco i wysokie temperatury Ci niestraszne, jedź do Omanu w lecie. Wówczas temperatura wody jest najwyższa (nawet 31 stopni!), ale i temperatura powietrza potrafi przekroczyć 40 stopni w cieniu. - Wrzesień – listopad
Po długim lecie, we wrześniu temperatury w Omanie spadają i robi się nieco chłodniej – zazwyczaj między 23-28 stopni. Temperatura wody wciąż jest bardzo wysoka, czasem wyższa niż temperatura powietrza, dlatego to świetny czas na pływanie i snorkeling.
Gdzie i co warto zjeść w Omanie?
Kuchnia omańska opiera się na drobiu, baraninie i rybach. Jednym z tradycyjnych dań jest shuwa – duszona jagnięcina lub koźlęcina marynowana w przyprawach. Mięso owija się w liście palmowe i piecze w dole z rozżarzonym węglem przez jedną lub dwie doby.
Shuwę je się w Omanie od święta. Prostszą, codzienną potrawą jest briyani, czyli pikantny ryż serwowany z kurczakiem, baraniną lub rybą przyprawiony kardamonem, cynamonem i goździkami.
Podczas wizyty w Omanie wybierz się na targowiska, aby spróbować tradycyjnych potraw. W Maskacie odwiedź Souq Muttrah i targ rybny zlokalizowany w Muttrah. Na kolację udaj się do restauracji Bait Al Luban lub Dukanah Cafe.
W Salalah nie przegap Sakalan Restaurant. Spróbujesz tam potraw opartych na owocach morza. W Niźwie świeże dania kuchni ulicznej serwują w Nizwa Souk – znajdziesz tam m.in. świeżo upieczony chleb khubz i tradycyjną halwę (galaretkę na bazie wody różanej, szafranu i kardamonu).
Jakie są opcje zakwaterowania w Omanie?
W luksusowych kurortach możesz spodziewać się wygód – prywatnej plaży, SPA i restauracji oferujących omańskie i międzynarodowe potrawy. Sprawdź koniecznie hotel z własnym basenem i strefami relaksu, takie jak pięciogwiazdkowy Grand Hyatt Muscat.
Hotele skategoryzowane nieco niżej – na cztery gwiazdki są tak samo dobrym wyborem. Wśród nich warto wymienić obiekty takie jak Golden Tulip Headington Ruwi czy Holiday Inn Muscat Al Seeb. W obu znajdziesz baseny i sporo prywatności, dzięki temu, że hotele są spore.
W Omanie nie brakuje również przystępnych cenowo obiektów, które oferują czyste i komfortowe zakwaterowanie bez nadmiernego luksusu, ale ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami. Zerknij na hotele położone nieco dalej od plaży – na przykład oddalony o 2 kilometry Salalah International Hotel (ok. 24 OMR za noc). Budżetową opcją mogą być także prywatne apartamenty typu studio, które zaczynają się już od 8 OMR za noc.
Na co zwrócić uwagę podczas planowania wyjazdu do Omanu?
Polacy podróżujący do Omanu w celach turystycznych na 14 lub mniej dni nie potrzebują wizy. Jeśli zostajesz w kraju dłużej, powinieneś zaaplikować o wizę (osobiście w Berlinie lub przez Internet).
Bezpośredni lot z Polski do Omanu trwa ok. 7 godzin. W przypadku podróży z przesiadką (np. przez Katar) może się on znacznie wydłużyć.
W Omanie obowiązuje rial omański (przelicznik na maj 2024 za 1 OMR to ok. 10 PLN). Ceny w kraju są wyższe niż w innych państwa regionu, dotyczy to zwłaszcza noclegów i posiłków w restauracjach. Najlepiej wymienić pieniądze już na lotnisku, choć najtańszą opcją może być wypłata gotówki bezpośrednio z bankomatu (sprawdź, czy Twój bank pobiera za to prowizję!). Bankomaty są dostępne w większości miast, ale poza głównymi atrakcjami turystycznymi występują problemy z płatnością kartą.
Czy Oman jest bezpiecznym krajem?
Oman to jeden z najbezpieczniejszych krajów w świecie muzułmańskim. Można po nim przyjemnie podróżować, to kierunek chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi. Tak jak zawsze podczas wyprawy zachowuj ostrożność w miejscach publicznych i uszanuj miejscowe zwyczaje.
Zakrywaj ramiona i uda – ubierz luźne spodnie lub spódnicę i przewiewną koszulę. Przed wejściem do meczetu od kobiet oczekuje się zakrycia głowy chustą. Jeśli podróżujesz podczas ramadanu, w dobrym tonie jest wstrzymanie się od jedzenia i picia w obecności omańskich gospodarzy.
Czy Oman jest w ONZ?
Tak. Oman został członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1971 roku.