Marokańskie lampy

Wizyta w słynnym Czerwonym Mieście to doskonała okazja do zdobycia wielu wspaniałych pamiątek. Targowy klimat miasta to jednak nie wszystko. Odkryj piękną, orientalną architekturę, egzotyczne ogrody oraz malownicze krajobrazy. Dowiedz się, jak zwiedzasz Marrakesz!

Gdzie leży Marrakesz i jak tam dolecieć?

Marrakesz to miasto położone w zachodniej części Maroka, u podnóża Atlasu Wysokiego, na wysokości ok. 460 m n.p.m. Znajduje się ok. 240 km na południe od stolicy kraju, Rabatu.

W mieście działa międzynarodowy port lotniczy Marrakesz-Menara (IATA: RAK), zlokalizowany ok. 6 km na południowy zachód od centrum. Obsługuje loty krajowe oraz międzynarodowe, w tym także bezpośrednie połączenia z wieloma europejskimi miastami, m.in. z Warszawą. Aktualnie w ofercie taki przelot ma jedynie Wizz Air – odbywa się 2 razy w tygodniu, w środę i niedzielę. Trwa ponad 4 godziny. Jeśli wybierze się wariant z przesiadką, podróż może wydłużyć się nawet dwukrotnie.

Czy Marrakesz jest drogi?

Walutą Maroka jest dirham marokański (MAD), który ma wartość ok. 0,4 PLN.

W porównania z cenami w Polsce, w Marrakeszu jest dość tanio. Za podstawowe usługi i produkty płaci się nieco mniej lub podobnie. Zakwaterowanie jest stosunkowo niedrogie – noc w hostelu to ok. 40 zł, w 3-gwiazdowym hotelu ok. 200 zł, a w luksusowym hotelu ok. 900 zł.

Oczywiście musisz mieć przy tym na względzie, że pewne atrakcje bywają zdecydowanie droższe, np. wycieczka na Saharę może kosztować nawet ok. 100 euro za osobę (ponad 400 zł).

Jakie są główne atrakcje turystyczne Marrakeszu?

To niezwykle kolorowe miasto zachwyca swoją egzotyką i unikalną atmosferą. Stanowi niesamowitą mieszankę historii z nowoczesnością. Warto zagubić się wśród ciasnych, krętych uliczek, by odkryć niezwykłe skarby pełne barw i zapachów.

Z czego słynie Marrakesz?

Atrakcje Marrakeszu – mapa

Medyna

Najstarsza dzielnica miasta, otoczona przez mury z XIII w. W 1985 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sieć uliczek, zaułków i małych placyków jest w praktyce jednym wielkim targowiskiem. Jeśli zależy Ci na autentycznych pamiątkach, szczególnie zwróć uwagę na m.in. ręcznie tkane dywany, ceramikę, lampiony, wyroby ze skóry, biżuterię, a także przyprawy, herbaty czy olejki.

Plac Dżemaa el-Fna w Marrakeszu, Maroko
Plac Dżemaa el-Fna w Marrakeszu, Maroko ©Shutterstock

Plac Dżemaa el-Fna

Największy plac w Medynie, jeden z symboli miasta, który pozwala w pełni nacieszyć się unikalnym klimatem Marrakeszu. Za dnia pełni rolę targowiska, zaś po zmroku staje się centrum rozrywki. Występują na nim różnorodni artyści uliczni, m.in. muzycy, akrobaci czy tancerze.

Meczet Księgarzy (Koutoubia) w Marrakeszu, Maroko
Meczet Księgarzy (Koutoubia) w Marrakeszu, Maroko ©Shutterstock

Meczet Księgarzy (Koutoubia)

Największy i najsłynniejszy meczet w Marrakeszu z XII w., z monumentalnym minaretem o wysokości ok. 70 m. Jego nazwa odnosi się do targowisk mieszczących się dawniej w tym miejscu, na których sprzedawano manuskrypty i książki. Osoby nie będące wyznawcami Islamu mają zakaz wstępu do wnętrza świątyni, ale warto obejrzeć ją z zewnątrz – fasada jest bogato zdobiona ornamentami, a w otoczeniu znajdują się piękne ogrody.

Pałac El-Bahia w Marrakeszu, Maroko
Pałac El-Bahia w Marrakeszu, Maroko ©Shutterstock

Pałac El-Bahia

Obiekt wybudowany w XIX w. dla władcy Maroka, Ahmeda ibn Muhammada el-Bascha. Jak sama nazwa wskazuje („bahia”, czyli „piękna”), zachwyca swoim przepychem. Kompleks obejmuje kilka dziedzińców, sal, a także pawilonów i ogrodów, z rzeźbami, fontannami itp. W rezydencji jest przyjemnie cicho i spokojnie.

Meczet Ben Youssef w Marrakeszu, Maroko
Meczet Ben Youssef w Marrakeszu, Maroko ©Shutterstock

Meczet i medresa Alego ibn Jusufa (Ben Youssef)

Największy meczet w granicach medyny. Ponieważ niemuzułmanie również nie mają do niego wstępu, najlepiej jest podziwiać go z tarasu jednej z okolicznych restauracji. W pobliżu mieści się słynna medresa Alego ibn Jusufa, czyli dawna teologiczna szkoła muzułmańska. Obiekt można zwiedzać – szczególne wrażenie robi centralny dziedziniec, zdobiony kafelkami, ornamentami i rzeźbami oraz sala modlitewna.

Pałac El-Badi w Marrakeszu, Maroko
Pałac El-Badi w Marrakeszu, Maroko ©Shutterstock

Pałac El-Badi

Ruiny pałacu z XVI w., który w czasach swojej świetności musiał niewątpliwie wzbudzać zachwyt i podziw („el-Badi”, czyli „nadzwyczajny”). Pełnił rolę rezydencji królewskiego dworu, a także organizowano w nim najważniejsze spotkania polityczne i ceremonie państwowe. Do czasów współczesnych niestety przetrwało niewiele, ale zwiedzanie tego zabytku jest ciekawym doświadczeniem. Dodatkowym atutem jest klekot bocianów, gniazdujących na murach.

Grobowce Sadytów w Marrakeszu, Maroko
Grobowce Sadytów w Marrakeszu, Maroko ©Shutterstock

Grobowce Sadytów

Pokaźne mauzolea stanowią pamiątkę po potężnym rodzie, rządzącym w XVI i XVII wieku. Nekropolia jest wspaniałym przykładem architektury muzułmańskiej, z charakterystycznymi zdobieniami i ornamentami. W obejściu znajduje się dziedziniec z ogrodami, z m.in. gigantycznymi daktylowcami.

Jardin Majorelle

Ogród zaprojektowany przez francuskiego artystę Jacquesa Majorelle’a w latach 20. XX w., który oczarowuje egzotyczną, bujną roślinnością. Został kupiony i odrestaurowany w 1980 roku przez słynnego projektanta Yvesa Saint Laurenta. Jego motywem przewodnim jest intensywny odcień niebieskiego, nazywany „błękitem Majorelle”. W centrum ogrodu znajduje się budynek, który dawniej był studiem artysty. Aktualnie mieści się w nim Muzeum Berberów, z eksponatami sztuki berberyjskiej.

Wycieczka na Saharę

Z Marrakeszu wyrusza wiele wycieczek, w tym m.in. na Saharę. Podróż na tę słynną pustynię odbywa się malowniczą trasą, podczas której możesz podziwiać górskie krajobrazy, tradycyjne wioski berberyjskie oraz oazy. Dostępne są warianty jednodniowe, ale też kilkudniowe, z noclegiem na pustyni.

Porady dotyczące bezpieczeństwa i zwyczajów lokalnych

Miasto zachwyca swoją odmienną kulturą, ale w takim miejscu szczególnie trzeba szanować lokalne zwyczaje. Na co uważać w Marrakeszu?

Czego nie wolno w Maroko?

Turyści, którzy nie są muzułmanami, nie mogą wchodzić do meczetów. Zabronione jest fotografowanie ich wnętrza przez otwarte drzwi.

Samotne kobiety bywają zaczepiane przez miejscowych mężczyzn, dlatego lepiej, by podróżowały w grupie.

Czy w Maroko można chodzić w krótkich spodenkach?

W teorii tak, ale rozsądniej jest wybierać dłuższe spodenki i sukienki. Rozsądniej jest unikać zbyt „swobodnych” ubrań, szczególnie na południu kraju i daleko od ośrodków turystycznych.

Czy można pić alkohol w Maroko?

Islam zabrania picia alkoholu, przez co jest niedostępny w wielu miejscach. Turyści mają prawo go spożywać np. w restauracjach oraz nabywać w marketach. Osoby wyraźnie pod wpływem alkoholu mogą jednak zostać zatrzymane przez policję. Nie wolno też spożywać go w miejscach publicznych w okresie ramadanu.

Zobacz nasze wpisy związane z Marrakeszem


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?