hero rovaniemi z wizyta u sw mikolaja.jpg

Gdzie mieszka Święty Mikołaj? Chyba każdy z nas choć raz w życiu usłyszał to pytanie z ust przejętego dziecka. Spieszymy z odpowiedzią – w Rovaniemi! Mikołaj właśnie tu ma swoją malowniczą wioskę Świętego Mikołaja, która działa prężnie przez cały rok, ale nietrudno zgadnąć, że w okresie świątecznym odwiedza ją najwięcej turystów. Co więcej, bawią się tam świetnie zarówno dzieci, jak i dorośli.

Laponia, Turcja a może Grenlandia – skąd pochodzi Święty Mikołaj? Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja nie ma zbyt wiele wspólnego z pierwowzorem postaci, czyli biskupem z Miry. Żył on w IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji – stąd też jedna z teorii o pochodzeniu Świętego Mikołaja wskazuje właśnie na ten kraj. Swoją legendę na temat życia Mikołaja mają także mieszkańcy Grenlandii, którzy zapraszają turystów do domku poczciwego staruszka z białą brodą.

Zimowa panorama Rovaniemi © iStock
Zimowa panorama Rovaniemi © iStock

Od wielu, wielu lat wszystkie drogi zwolenników Świętego Mikołaja prowadzą jednak do… fińskiej Laponii. To właśnie tamtejsze Rovaniemi otrzymało w 2010 roku oficjalny status miasta rodzinnego Świętego Mikołaja. Z kolei zaledwie kilka kilometrów od centrum Rovaniemi jest zlokalizowana wioska Mikołaja, działająca od końca XX wieku. Dlaczego Rovaniemi? Za powiązanie fińskiej Laponii z postacią Świętego Mikołaja jest odpowiedzialny pewien prezenter radiowy z Finlandii. Stworzył on słuchowisko dla dzieci, a będącego jego bohaterem Świętego Mikołaja zameldował właśnie w Laponii. Jako ciekawostkę warto także dodać, że kultowy już wizerunek Mikołaja wcale nie jest pomysłem jednego z producentów napojów gazowanych. Postać Mikołaja bez stroju biskupa, ubranego w czerwony kostium, przedstawiał już wcześniej amerykański rysownik Thomas Nast.

Znak kierujący do Wioski Św. Mikołaja © iStock
Znak kierujący do Wioski Św. Mikołaja © iStock

Wioska Świętego Mikołaja

Wioska Świętego Mikołaja jest zlokalizowana zaledwie 8 kilometrów od centrum Rovaniemi. Można tu dojechać m.in. lokalnym autobusem numer 8 lub odjeżdżającym co godzinę autobusem Świętego Mikołaja. Magiczna wioska jest otwarta przez cały rok, zapewniając szereg atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. W samym centrum wioski działa Biuro Świętego Mikołaja – to właśnie tutaj można spotkać się z nim twarzą w twarz, a o zrobienie ewentualnego zdjęcia poprosić elfy (atrakcja ta jest dodatkowo płatna). Same elfy są za to głównymi postaciami Urzędu Pocztowego Świętego Mikołaja. To tutaj dostarczane są listy do Świętego Mikołaja, a odwiedzający mogą tu kupić pamiątki lub też wysłać do bliskich kartkę z oficjalnym stemplem pocztowym wioski.

Renifery w Wiosce Św. Mikołaja © iStock
Renifery w Wiosce Św. Mikołaja © iStock

Turyści z całego świata kierują swe kroki także do Świątecznego Domku Pani Mikołajowej, a miłośnicy szaleństw na śniegu spędzają długie godziny w Snowman World. Działa tu lodowisko, zjeżdżalnia po lodowym wzgórzu, lodowa kawiarnia, bar czy restauracja. Z kolei Santa Park to atrakcja, w której można zapisać się do Szkoły Elfów czy nauczyć się elfickiej kaligrafii. Wioska Świętego Mikołaja bez reniferów? To niemożliwe! Podczas zwiedzania okolicy można skorzystać z jazdy saniami z reniferami lub też odwiedzić je na farmie. Popularnymi atrakcjami są też przejażdżki zaprzęgiem z husky czy też jazda na skuterach śnieżnych.

W Wiosce Św. Mikołaja © iStock
W Wiosce Św. Mikołaja © iStock

Atrakcje Rovaniemi

Jak głosi legenda, pierwotna lokalizacja Świętego Mikołaja jest tajemnicą, wiadomo jedynie, że jego biuro mieściło się w Korvatunturi. Samo Rovaniemi zostało zniszczone w wyniku II wojny światowej, obecnie miasto to może liczyć na odwiedziny turystów z całego świata. Wioska Świętego Mikołaja to niejedyna atrakcja w okolicy. Przede wszystkim warto wspomnieć, że Rovaniemi to doskonały pretekst do obserwacji zorzy polarnej. Ważną historycznie atrakcją miasta jest kompleks budynków z bali LAURI, będący przykładem tradycyjnej fińskiej architektury.

Wioska Św. Mikołaja z lotu ptaka © iStock
Wioska Św. Mikołaja z lotu ptaka © iStock

Miłośnicy arktycznej fauny powinni udać się do zoo Ranua. W wolnej chwili warto pospacerować szlakami, by podziwiać tamtejszą przyrodę – wiele osób decyduje się na przykład na wycieczkę do Joulukka, czyli sekretnego lasu Świętego Mikołaja. Dla turystów organizowane są także wycieczki do kopalni ametystu, a rodziny z dziećmi spędzą miło czas w Centrum Nauki Pilke. Będąc w Rovaniemi warto też odwiedzić Dom Kultury Korundi czy Muzeum Prowincji Arktikum.

Plan your trip to Rovaniemi!
Zorza polarna nad Laponią © iStock
Zorza polarna nad Laponią © iStock

Rovaniemi oraz wioska Świętego Mikołaja to miejsce, w którym na każdym kroku można poczuć magiczną bożonarodzeniową atmosferę. W okresie zimowym wioska jest otwarta dłużej, jednak i tak należy się przygotować na długą kolejkę chętnych, którzy chcą zobaczyć Świętego Mikołaja. Jedno jest pewne – to spotkanie zostanie w pamięci na długo.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?