Aci Trezza, Sicily © Shutterstock

Sycylia to nie tylko największa wyspa Morza Śródziemnego, ale również skarbnica wielowiekowej historii. Znajdziesz tu antyczne teatry, średniowieczne zamki czy barokowe kościoły. Wulkan Etna jest tylko jednym z wielu punktów, które warto odwiedzić. W tętniących życiem Palermo i Taorminie możesz odwiedzić targi i spróbować lokalnych specjałów jak arancini, caponata i świeże owoce morza.

Zgromadziliśmy praktyczne porady, które pomogą Ci zaplanować wizytę i cieszyć się każdą chwilą na tej niezwykłej wyspie bez przegapienia żadnej atrakcji.

Gdzie leży Sycylia?

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego, położona na południu Włoch. Zajmuje strategiczne położenia na „palcu buta” włoskiego półwyspu, a od kontynentu oddziela ją Cieśnina Mesyńska. Na stałe Sycylię zamieszkuje około pięciu milionów mieszkańców. Dostać się tu z Polski można bezpośrednimi lotami do głównych miast wyspy, takich jak Palermo czy Katania, co sprawia, że Sycylia jest łatwo dostępna dla polskich turystów. Czas lotu to około 2-3 godzin.

Co warto zobaczyć na Sycylii?

Sycylia, z jej bogatą historią i różnorodnością krajobrazów, oferuje wiele miejsc wartych odwiedzenia. Oto niektóre z nich:

Palermo Sycylia © Shutterstock
Palermo, Sycylia © Shutterstock

Palermo

Stolica Sycylii, gdzie splatają się różnorodne style architektoniczne – od barokowych kościołów i pałaców po arabskie i normańskie wpływy. Wizytówką miasta jest Cappella Palatina, kaplica królewska ze zjawiskowymi mozaikami bizantyjskimi, które zachwycają detalami i kolorystyką. Na rynku La Vucciria można doświadczyć lokalnej atmosfery, próbując tradycyjnych sycylijskich potraw czy robiąc zakupy. Dodatkowo w Palermo znajdują się liczne muzea i galerie, takie jak Palazzo dei Normanni, jeden z najważniejszych zabytków miasta. Po zwiedzaniu można wypocząć w jednym z nadmorskich parków, takim jak np. Foro Italico, ciesząc się podczas spaceru widokami na Morze Tyrreńskie.

Taormina, Sycylia © Shutterstock
Taormina, Sycylia © Shutterstock

Taormina

Malowniczo położona na wzgórzu, oferuje nie tylko doskonale zachowany teatr grecki, ale również wspaniałe widoki na Morze Jońskie i Etnę. Spacerując po starożytnych uliczkach miasta, natkniesz się na galerie, butiki i kawiarnie, które tworzą niepowtarzalny klimat. Corso Umberto, główna ulica Taorminy, jest sercem miasta, pełnym eleganckich sklepów i restauracji. Warto również odwiedzić Giardini della Villa Comunale – przepiękne ogrody. W pobliżu miasta znajdują się też zadbane plaże z malowniczymi zatokami i czystą wodą, takie jak m.in. popularna jak Isola Bella.

Etna, Sycylia © Shutterstock
Etna Sycylia © Shutterstock

Etna

Wulkan Etna, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, jest kluczowym punktem dla odwiedzających Sycylię. Wyprawy na Etnę mogą trwać od kilku godzin do całodziennych eskapad i wymagają dobrej kondycji fizycznej. Dla bezpieczeństwa i lepszego poznania tego niezwykłego miejsca warto skorzystać z usług doświadczonego przewodnika. Miłośnicy bardziej ekstremalnych wrażeń mogą wykupić wycieczkę jeepem albo wjazd kolejką liniową na wyższe, spektakularne partie wulkanu. Zimą wybrane obszary są dostosowane do zjazdów na nartach – warto o tym pamiętać planując wyjazd.

Syrakuzy

W starożytności było to najważniejsze miasto na wyspie, ponieważ w czasie wojen punickich walczyło z Cesarstwem Rzymskim. Obecnie jest to niezwykle klimatyczne miejsce z licznymi zabytkami. Najsłynniejszymi z nich są antyczny teatr na ok. 15 tys. widzów, Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej (z obrazem, który według legendy miał płakać prawdziwymi ludzkimi łzami), średniowieczne katakumby, a także muzeum archeologiczne Paolo Orsi. Unikalną częścią miasta jest Ortygia, która ma niemalże 3 tys. lat. Składa się z labiryntu wąskich uliczek, na końcu których znajduje się okazała forteca Castello Maniace. W okolicy znajduje się sporo galerii sztuki i muzeów, a także antyczna świątynia Apolla, starożytne źródło Aretuzy, złota fontanna bogini Diany i pomnik Archimedesa, który właśnie stąd pochodził. Ciekawostką jest też naturalna atrakcja – jaskinia o niesamowitych właściwościach akustycznych, nazywana Uchem Dionizosa. Według legend miała być więzieniem stworzonym przez tego greckiego boga.

Katania, Sycylia © Shutterstock
Katania, Sycylia © Shutterstock

Katania

Miasto u stóp wulkanu Etna. Wyróżnia się barokowymi kościołami i budynkami z czarnej lawy. Place miejskie i rynki, jak Piazza del Duomo, są doskonałe nie tylko zakupy, ale i dają możliwość obcowania z lokalną kulturą. Podczas pobytu warto zobaczyć m.in. rzymski teatr z II w., średniowieczny zamek Ursino, plac Universita oraz symbol Katanii – charakterystyczny pomnik słonia z obeliskiem na grzbiecie. Katania to także centrum kulturalne, z teatrami, galeriami i muzeami. Miasto przypadnie do gustu również miłośnikom nocnego życia oraz rozkoszowania się lokalną kuchnią w barach i restauracjach. Sprawdzi się jako baza wypadowa do wycieczek na Etnę oraz inne nadmorskie miejscowości.

Cefalu

Cefalu, Sycylia © Shutterstock
Cefalu, Sycylia © Shutterstock

Urokliwe miasto z malowniczymi plażami i bogatą historią. Średniowieczna katedra z XII w., położona w sercu miasta, jest prawdziwym dziełem sztuki. Cefalu to także doskonałe miejsce do odkrywania lokalnych przysmaków, jak świeże owoce morza czy tradycyjne sycylijskie ciasteczka. Zaletami są też piękna starówka i deptak nad morzem. Dobrym pomysłem na aktywny wypoczynek będzie z kolei wspinaczka na La Rocca, czyli wzgórze z ruinami starożytnej twierdzi, na którym można zrobić niesamowite zdjęcia z widokiem na miasto i wybrzeże.

Trapani, Sycylia © Shutterstock
Trapani, Sycylia © Shutterstock

Trapani

Miasto znane z produkcji soli kryje w sobie znacznie więcej niż tylko malownicze solniska. W jego historycznym centrum można podziwiać architekturę z różnych epok, od średniowiecznych kościołów po barokowe pałace. Przy okazji warto zobaczyć też m.in. portowe Lazaretto, Katedrę św. Wawrzyńca, czy park Villa Regina Margherita. W mieście można zachwycać się także wyjątkowymi widokami na Morze Śródziemne (szczególnie z Piazza Ex Mercato del Pesce oraz Bastione Conca). Ze względu na dobrą lokalizację Trapani jest doskonałym punktem wypadowym do odwiedzenia pobliskich wysp Egadzkich. Pobyt tu usatysfakcjonuje również miłośników sportów wodnych, m.in. windsurfingu czy nurkowania. W okolicy jest łatwy dostęp do krystalicznie czystych wód, w których kryją się barwne rafy koralowe.

Noto, Sycylia © Shutterstock
Noto, Sycylia © Shutterstock

Noto

Uznawane za klejnot barokowej architektury Sycylii, przyciąga miłośników sztuki z całego świata. Niemal każdy budynek jest tu dziełem sztuki. Późnobarokowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – odbudowano je po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Wspaniale prezentują się m.in. Katedra św. Mikołaja, Kościół Karola Boromeusza czy Pałac Ducezio. Spacerując po mieście można zauważyć szczegółowe rzeźbienia, ornamenty i bogato zdobione fasady. Noto to także miejsce, gdzie historia łączy się z kulinarnymi tradycjami regionu. W mieście odbywają się znane festiwale m.in. Infiorata di Noto, podczas którego ulice są wyściełane kwiatami, tworząc rozmaite wzory.

Piazza Loggia, Marsala, Sycylia © Shutterstock
Piazza Loggia, Marsala, Sycylia © Shutterstock

Marsala

Znana przede wszystkim z produkcji wina marsala, kryje w sobie cenne zabytki i kulturalne skarby. Wizyta w Chiesa Madre i barokowej katedrze św. Tomasza z Canterbury to must-see dla miłośników architektury. W Muzeum Archeologicznym Baglio Anselmi można podziwiać artefakty z okresu rzymskiego, w tym wrak statku punickiego. Elegancki Palazzo Fici to tylko jeden z wielu imponujących pałaców. Marsala to także idealne miejsce dla miłośników natury dzięki bliskości Wysp Egadzkich, a także raj dla smakoszy. W okolicy znajduje się wspaniałą Lagunę Stagnone, a także rezerwaty przyrody z solankami (można tam zobaczyć flamingi!) i antycznymi młynami.

Widok z lotu ptaka na Cretto di Burri, Sycylia © Shutterstock

Cretto di Burri

Absolutnie wyjątkowa konstrukcja architektoniczna, która robi wrażenie szczególnie z lotu ptaka – warto zobaczyć ją na zdjęciach satelitarnych np. na mapie Google. Stanowi pewnego rodzaju plan zabudowań i ulic dawnego miasta Gibellina, które uległo zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi w 1968 roku. W pobliżu znajdują się również ruiny innych miast, m.in. Ruderi di Salaparuta, Poggioreale Vecchia i Ruderi di Montevago.

Szlak sycylijskiego baroku

Po trzęsieniu ziemi w 1693 roku wiele budynków na wyspie uległo zniszczeniu. Podczas odbudowy architekci mogli jednak wykazać się swoim kunsztem, wznosząc efektowne obiekty w stylu barokowym. Ich projekty uwzględniały wiele dekoracji, m.in. spektakularne balkony, schody czy detale w kształcie aniołów, liści lub muszli. Najpiękniejsze egzemplarze można zobaczyć na tzw. szlaku sycylijskiego baroku, który rozciąga się przez Modicę, Noto, Caltagirone, Ragusę, Scicli, Palazzolo Acreide oraz Militello In Val di Catania. Wszystkie te miasta znajdują się w pobliżu, dlatego można z powodzeniem po kolei je zwiedzać.

Grotta Mangiapane, Sycylia © Shutterstock
Grotta Mangiapane, Sycylia © Shutterstock

Grotta Mangiapane

Niezwykła atrakcja znajdująca się w pobliżu Trapani. Wioska wybudowana częściowo wewnątrz naturalnie powstałej, wysokiej groty to niezapomniany widok. Miejsce było zamieszkiwane już od czasów prehistorycznych, co potwierdzają znaleziska archeologów oraz malowidła naskalne. Po zwiedzaniu koniecznie warto zajrzeć do znajdującego się tutaj muzeum etnograficznego, z ekspozycją przedstawiającą życie na tych terenach w XIX w.

Rezerwat Zingaro, Sycylia © Shutterstock
Rezerwat Zingaro, Sycylia © Shutterstock

Rezerwat Zingaro

Zachwycający rezerwat przyrody, położony na południe od kurortu San Vito Lo Capo. Na jego terenie znajduje się wiele szlaków trekkingowych, a wyprawy uprzyjemniają niesamowite widoki. Po drodze można podziwiać klify, groty skalne, plaże i zabytki. Obszar jest cichy i spokojny, dlatego podczas wędrówek można w pełni się odprężyć. W przerwie można nabrać sił w orzeźwiającej morskiej kąpieli. W pobliżu znajduje się też wioska Scopello, w której można zatrzymać się na jedzenie czy drinka i degustację lokalnych słodyczy.

Kiedy najlepiej odwiedzić Sycylię?

Odwiedzając Sycylię, ważne jest, aby wybrać odpowiedni czas, który pozwoli cieszyć się wszystkim, co oferuje ta wyspa.

Styczeń – marzec:

Początek roku przynosi chłodniejsze temperatury, idealne do zwiedzania miast na Sycylii i zabytków bez tłumów turystów. Jest to również świetny czas na narciarstwo na Etnie.

Kwiecień – czerwiec:

Wiosna to doskonały czas na odwiedziny, gdy kwitną dzikie kwiaty, a temperatura jest przyjemna. Idealny okres na długie spacery i odkrywanie przyrodniczych uroków wyspy.

Lipiec – sierpień:

Szczyt sezonu turystycznego przynosi najwyższe temperatury i najwięcej turystów. Idealny czas dla miłośników plażowania i festiwali.

Wrzesień – październik:

Początek jesieni to okres, gdy tłumy turystów już opuszczają wyspę, a pogoda wciąż pozostaje ciepła. Jest to doskonały czas na zwiedzanie i degustację lokalnych win.

Listopad – grudzień:

Późna jesień i zima to okres mniejszych tłumów i niższych cen. Idealny dla tych, którzy wolą spokojniejsze zwiedzanie, a także dla miłośników lokalnych tradycji i świątecznych rynków.

Jak poruszać się po Sycylii?

Sycylia, jako największa wyspa na Morzu Śródziemnym, może stanowić wyzwanie logistyczne. Przejazd ze wschodu na zachód wyspy może zająć ponad 4 godziny, dlatego zaleca się wybór lotniska blisko miejsca zakwaterowania.

Środki transportu na Sycylii:

Samochód: Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na poruszanie się po wyspie jest samochód. Wynajem samochodu umożliwia elastyczność i dostęp do mniej znanych miejsc. Należy jednak pamiętać, że ceny wynajmu w sezonie mogą być wyższe.

Skuter: Jako tańsza alternatywa, wynajem skutera może być ciekawym sposobem na eksplorowanie wyspy, szczególnie w miastach i ich okolicach.

Komunikacja miejska: Na Sycylii dostępne są usługi trzech przewoźników autobusowych, które łączą główne miasta i mniejsze miejscowości. Jest to najtańsza opcja podróżowania po wyspie. Chociaż siatka połączeń kolejowych jest ograniczona, podróż pociągiem oferuje niepowtarzalną szansę na zobaczenie wyspy z innej perspektywy.

Co i gdzie jeść na Sycylii?

Syrakuzy, Sycylia © Shutterstock
Syrakuzy, Sycylia © Shutterstock

Sycylia jest prawdziwym rajem dla smakoszy, a jej kuchnia odzwierciedla bogactwo kulturowe regionu. Oto kilka miejsc i potraw, które warto wypróbować:

· Arancini: Smażone kulki ryżowe, często nadziewane ragù, serem czy warzywami, są klasycznym sycylijskim przysmakiem. Można je znaleźć w większości barów i kawiarni.
· Caponata: Ta słodko-kwaśna potrawa z bakłażana to kwintesencja sycylijskich smaków, często podawana jako przystawka.
· Owoce morza: Świeże owoce morza są wizytówką nadmorskich miejscowości jak Cefalu czy Marsala, gdzie serwowane są na różne sposoby.
· Cannoli: Słodkie rurki z ricotty, często z dodatkiem pistacji czy skórki pomarańczowej, to znany deser sycylijski.
· Wina Marsala: Degustacja lokalnych win, zwłaszcza słynnego Marsala, to must-do dla każdego miłośnika win.
· Caseificio Borderi w Syrakuzach: Obowiązkowe miejsce dla miłośników kanapek, gdzie serwowane są świeże włoskie wędliny, sery, warzywa i przetwory.
· BamBar w Taorminie: Znany z cannoli, granity i kawy, często odwiedzany przez znane osobistości. Idealny dla słodkiej przekąski.

Wizyta w Caseificio Borderi w Syrakuzach jest obowiązkowa dla miłośników kanapek, gdzie serwowane są świeże włoskie wędliny, sery, warzywa i przetwory. Dla słodkiej przekąski polecamy BamBar w Taorminie, znany z cannoli, granity i kawy, często odwiedzany przez znane osobistości.
Pamiętaj też o typowym dla Włoch „coperto”, czyli obowiązkowej opłacie za obsługę w restauracjach, która wynosi zwykle 1-2 euro za osobę.

Zobacz nasze wpisy o Sycylii


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?