Francja - Stary most i katedra w Beziers © iStock

Francja, kolebka wykwintnej kuchni, stolica światowej mody oraz znanych na całym świecie zabytków czeka na turystów z otwartymi ramionami. Odnajdą się tu zarówno miłośnicy filmu czy architektury, amatorzy niespiesznego spędzania czasu, jak i poszukiwacze przygód.

Francja to nie tylko Paryż, jedna z najczęściej odwiedzanych stolic świata, ale i urokliwe zakątki Prowansji, luksusowe Lazurowe Wybrzeże czy ośnieżone szczyty Alp. Podpowiemy Ci, co jeszcze  warto zobaczyć w La Belle France i jak przygotować się do podróży.

Co ciekawego zobaczyć we Francji? Najważniejsze atrakcje

  • Paryż — stolica Francji, uważany jest za jedno z najbardziej czarujących miejsc na świecie. Choćbyśmy widzieli wszystkie filmy o Paryżu, spacer po Polach Elizejskich, zwiedzanie Luwru i  podziwianie wieży Eiffla to coś, czego warto doświadczyć osobiście i na co warto zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Sprawdź Paryż – 5 najciekawszych atrakcji oraz kawiarnie w Paryżu – nasz ranking top 5.
  • Zamki nad Loarą — Dolina Loary słynie z malowniczych zamków, takich jak Chambord czy Chenonceau. To prawdziwy raj dla miłośników architektury i historii.
  • Prowansja —  malownicze pola lawendy i urokliwe wioski u wybrzeży Morza Śródziemnego to idealne miejsce na sielskie wakacje.
  • Winnice Burgundii — region ten oferuje niezapomniane degustacje najlepszego na świecie wina i malownicze krajobrazy winnic.
  • Mont Saint-Michel — to wyspa-zamek z XII wieku, która wygląda jak żywcem wyjęta z baśni.
  • Nicea i Lazurowe Wybrzeże — piękne plaże, urokliwe zaułki i klimatyczne kawiarnie. To miejsce dla tych, którzy pragną połączenia relaksu z luksusem nad Morzem Śródziemnym, jednego z akwenów, do których ma dostęp Francja.
  • Alpy Francuskie — doskonałe dla miłośników górskich przygód, zarówno zimą (narty) jak i latem (piesze wędrówki).
  • Marsylia, Lyon, Nicea, Bordeaux, Strasburg, Nantes — to duże ośrodki miejskie, które stanowią ważne centra gospodarcze, kulturalne i społeczne we Francji. Dobrze skomunikowane zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi trasami drogowymi, kolejowymi i lotniczymi. Każde z nich ma długą i bogatą historię i stanowi dobry cel podróży. 
W klika dni zasmakuj Paryża

Francja —  podział na regiony

W 2016 roku w wyniku reformy administracyjnej ustanowiono następujące regiony we Francji: 

  • Nowa Akwitania
  • Grand Est
  • Bretania
  • Burgundia-Franche-Comté
  • Île-de-France
  • Korsyka
  • Kraj Loary
  • Oksytania
  • Hauts-de-France 
  • Normandia
  • Owernia-Rodan-Alpy
  • Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
  • Region Centralny- Dolina Loary

Ile jest regionów we Francji? Łącznie na terenie całego kraju jest ich trzynaście. Jeśli ciekawi Cię, w jakim regionie jest Paryż, to zalicza się go do ostatniego — Regionu Centralnego — Doliny Loary.

Loty do Francji w najlepszych cenach

Prowansja

Prowansja, malowniczy region południowo-wschodniej Francji, to kraina pełna słońca, lawendy i śródziemnomorskiego uroku. Słynąca z  pięknego krajobrazu, gór, uroczych wiosek o tradycyjnym charakterze i takich jak: Roussillon, Gordes, Les Baux-de-Provence czy Sénanque. To region, którym zachłysnęli się impresjonistyczni i postimpresjonistyczni malarze. Van Gogh, zafascynowany kolorami i światłem Prowansji,  spędził  tu znaczną część swojego życia i namalował cykl obrazów z cyprysami i słonecznikami. Swoje życie z tym regionem związali również Paul Cézanne, Pierre-Auguste Renoir, Paul Signac czy Auguste Chabaud, który stąd pochodził. 

Co warto zobaczyć w Prowansji? Obok malowniczych wiosek z pewnością miasta słynące z historyczno-kulturowego dziedzictwa, takie jak Aix-en-Provence (miejsce narodzin słynnego malarza Paula Cézanne’a i ośrodek wielu muzeów) czy Awinion (z Mostem Świętego Bénezeta wpisanym na listę dziedzictwa światowego UNESCO i teatrem antycznym) . W regionie ceni się doskonałą kuchnię. Lokalna oliwa z oliwek  i zioła, będące niezastąpionym składnikiem wielu dań nadają im wyjątkowego charakteru. Nie opuszczaj Prowansji,  nie spróbowawszy wcześniej miejscowego ratatouille, quiche czy lokalnych sałatek. 

Prowansja to idealne miejsce dla miłośników spacerów po winnicach i wakacji w rytmie slow. Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej jechać do Prowansji, to wybierz okres od maja do czerwca, wtedy, gdy kwitnie lawenda. 

Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże, znane również jako Riwiera Francuska, to odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej części Francji. Słynie z luksusowych kurortów, pięknych plaż i malowniczych zatok. Jeśli zastanawiasz się, czy warto jechać na Lazurowe Wybrzeże, to miasta takie jak Nicea, Cannes i Saint-Tropez odpowiedzą na Twoje wątpliwości. Są synonimami luksusu i elegancji, przyciągają zarówno światową elitę, jak i miłośników kultury i sztuki.

Cannes słynie z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego — to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Oprócz uroków miejskich region ten oferuje także malownicze widoki na góry, winnice i ogrody. Te sielskie wioski to miejsca, gdzie najładniej na Lazurowym Wybrzeżu.

To, ile kosztują wakacje na Lazurowym Wybrzeżu, zależy od tego, dokąd i na jak długo zamierzasz się wybrać. Cena za noc w hotelu może zaczynać się od kilkuset euro, a pokoje w luksusowych ośrodkach wakacyjnych mogą kosztować znacznie więcej. Restauracje na Lazurowym Wybrzeżu oferują różne opcje, począwszy od ekskluzywnych miejsc z gwiazdkami Michelina po urokliwe kawiarnie. Cena za posiłek w restauracji średniej klasy może Cię kosztować od 20 do 50 euro.

To, jak najlepiej dojechać na Lazurowe Wybrzeże, zależy od tego, do którego miasta się wybierasz. Najlepszym rozwiązaniem będzie samolot. Z Polski do Nicei czy Marsylii dolecisz bez przesiadek, nawet już od 200 zł w obie strony.

Odkrywaj Riwierę Francuską po swojemu

Francja — waluta

Jeśli zastanawiasz się, czy we Francji jest euro, to odpowiedź brzmi tak. Na terenie całego kraju bez problemu można korzystać zarówno z płatności gotówką, jak i za pomocą kart debetowych czy kredytowych.

Francja — powierzchnia

Francja jest największym państwem w Unii Europejskiej, co czyni ją drugim co do wielkości krajem na naszym kontynencie (po Rosji) i 43. na świecie. Jej powierzchnia to 551 695 km².

Francja jest również jednym z najbardziej zaludnionych krajów w Europie. Ile ludności sobie liczy? Według najnowszych szacunków (aktualnych na styczeń 2023) nad Sekwaną zamieszkuje ponad 67 milionów ludzi.

Wybierz najlepszy nocleg we Francji

Disneyland we Francji

Disneyland otwarty w 1992 roku, to jeden z największych i najważniejszych parków rozrywki w Europie. Znajduje się na wschód od Paryża, w miejscowości Marne-la-Vallée. Choć jest mniejszy niż inne tego typu miejsca, to składa się z dwóch głównych parków — Disneyland Park (znanego także jako Euro Disneyland) i Walt Disney Studios Park. Ma typowo europejski charakter i wiele atrakcji dostępnych tylko tutaj (jak np. Zamek Króla Leona czy Ratatouille: The Adventure). Poza tym znajdziemy tam klasyczne atrakcje Disneya, takie jak rollercoaster Space Mountain, rejs statkiem Piratów z Karaibów czy nawiedzony dwór Phantom Manor. 

Spacerując po Disneylandzie, możemy spotkać ulubione postacie z bajek Disneya i zrobić sobie z nimi zdjęcia. Park oferuje też różnorodne pokazy, parady oraz przedstawienia teatralne. Na jego terenie znajduje się wiele restauracji i kawiarni, a także liczne sklepy z gadżetami Disneya.

Drugi park, Walt Disney Studios, koncentruje się na procesie tworzenia filmów i oferuje atrakcje związane z kinem, efektami specjalnymi i produkcją filmową.

Ile kosztuje bilet do Disneylandu? Zależy od rodzaju biletu oraz sezonu. W wysokim sezonie dorosły za bilet do jednego parku musi zapłacić 89 euro lub 109 euro (ceny aktualne w listopadzie 2023), jeśli chce się zwiedzać oba parki. Za dziecko w wieku od 3 do 11 lat zapłacisz 82 euro w przypadku wejścia do jednego parku.

Najtańsza oferta jest dostępna od poniedziałku do piątku w okresach poza wysokim sezonem turystycznym. Wtedy za wejście do jednego parku zapłacisz 59 euro (dorosły) oraz 54 euro (dziecko).

Możesz również skorzystać z trzydniowej wycieczki do parków. To, ile kosztuje trzydniowa wycieczka do Disneylandu, zależy od miejsca, w którym będziesz nocować i jego standardu. Musisz jednak liczyć się z wydatkiem od około 1200 do 1800 euro za osobę. Warto również sprawdzić oferty promocyjne i rabaty, które mogą pomóc obniżyć koszty.

Francja - Wejście do parku Disneyland Paris we Francji ©iStock
Wejście do parku Disneyland Paris we Francji ©iStock

Francja — pogoda

Francja ma zróżnicowany klimat, dlatego pogoda i temperatury we Francji zależą od regionu. Na północy, blisko Paryża, temperatury mogą się wahać od 5°C zimą do 25°C latem. Na Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji, zimy są łagodne (ok. 8-15°C) i letnie temperatury osiągają 25-35°C.

Zatem, czy we Francji jest ciepło? Tak, we Francji można doświadczyć ciepłych temperatur, szczególnie w centralnych i południowych regionach. A gdzie we Francji jest najcieplej? Na południu Francji, zwłaszcza na Lazurowym Wybrzeżu i w regionie Prowansji latem panuje słoneczna i gorąca pogoda.

To kiedy najlepiej jechać do Francji zależy od Twoich preferencji. Wiele osób wybiera czas od maja do września. Latem można spodziewać się najwyższych temperatur, ale także największych tłumów i najwyższych cen. Jeśli interesuje cię zimowy klimat, a także festiwale i karnawały (np. grudniowe Święto Świateł w Lyonie czy słynny Karnawał w Nicei), zima może być interesującą opcją na wyjazd, szczególnie w regionie Alzacji z tamtejszymi uroczymi jarmarkami świątecznymi.

Czego jeszcze doświadczysz we Francji?

Francja — kultura i sztuka

Francja jest  niezwykle ważnym ośrodkiem  kulturowym. Wielokrotnie odgrywała  kluczową rolę w formułowaniu nowatorskich idei np. w oświeceniu. Była domem dla wielu wybitnych artystów i myślicieli, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój światowej sztuki i nauki. Z tym krajem związali swoje życie twórcze m. in: Leonardo da Vinci, Blaise Pascal, Claude Monet, Marcel Proust, Jean-Paul Sartre i Albert Camus, Simone de Beauvoir czy Maria Skłodowska-Curie.

Francuska literatura (na czele z takimi pisarzami jak: Voltaire, Jean-Jacques Rousseau czy Albert Camus) od wieków była nośnikiem ważnych idei filozoficznych, społecznych i politycznych. Francja jest ojczyzną wielu słynnych salonów literackich, gdzie intelektualiści, pisarze i filozofowie spotykali się, aby dyskutować nad ideami. Te spotkania przyczyniły się do wymiany rozwoju myśli społeczno-filozoficznych w całym zachodnim świecie. 

We Francji znajduje się wiele znakomitych muzeów, teatrów i galerii. Państwo posiada bogatą historię, która wpłynęła na różnorodność tych zbiorów. Od klasycznych dzieł malarstwa renesansowego w Luwrze po impresjonistyczne arcydzieła w Musée d’Orsay, od egzotycznych eksponatów w Musée du Quai Branly po współczesne dzieła w Musée National d’Art Moderne — każde muzeum ma swoją własną unikalną tożsamość. Warto zaplanować wizytę w takich miejscach jak Luwr, Musée d’Orsay czy Opéra Garnier.

Francja — Rodin Muzeum, Paris, Francja ©istock
Muzeum Rodina w Paryżu, Francja © iStock

Elegancja i styl są bardzo głęboko zakorzenione w kulturze stolicy Francji. Paryskie ulice pełne są modnych butików, luksusowych domów mody najznakomitszych projektantów, jak Chanel, Dior czy Louis Vuitton i designerskich pracowni, które tworzą niepowtarzalną atmosferę, przyciągającą miłośników mody z całego świata. To tutaj odbywają się najważniejsze wydarzenia branżowe, takie jak Paryski Tydzień Mody. 

Francja – ciekawostki kulinarne

To, z czego równie mocno słynie Francja to oczywiście jedyna w swoim rodzaju i znana na całym świecie kuchnia! Francja jest uznawana za kolebkę haute cuisine (czyli kuchni wysokiej, wyrafinowanej opartej na luksusowych i sezonowych składnikach), której początki zaczęły się kształtować w XIX w. Kraj ma jedną z najbogatszych tradycji winiarskich na świecie (najbardziej znane francuskie regiony winiarskie to: Bordeaux, Burgundia, Szampania, Dolina Loary i Prowansja).

Jedno z pierwszych ze skojarzeń z Francją to bagietka. Nic dziwnego! Bagietka jest tak ważna we Francji, że istnieje specjalne prawo (décret pain), które reguluje, jak powinna być wytwarzana! Istnieją określone wymogi dotyczące składników i procesu wypieku, aby zapewnić jakość tego narodowego wypieku. Ponadto we Francji odbywają się konkursy na najlepszą bagietkę, a zwycięzca może zdobyć prestiżowy tytuł „Najlepszego Piekarnika w Paryżu” (Meilleur Ouvrier de France Boulanger).

Francja - paryz wersal © Fotolia 64258726 Subscription Monthly M
Wersal, Francja ©Fotolia

Co warto wiedzieć o Francji?

  • Francuski to oficjalny język we Francji.
  • Pałac w Wersalu to jeden z najbardziej okazałych pałaców na świecie. Został zbudowany dla króla Ludwika XIV i jest arcydziełem architektury i symbolem architektury barokowej
  • Francja odegrała kluczową rolę w rewolucji, która miała wpływ na kształtowanie dzisiejszych społeczeństw i wartości demokratycznych.
  • To, czym się wyróżnia Francja, to różnorodność krajobrazu: od alpejskich szczytów po śródziemnomorskie wybrzeże, winnice w regionie Bordeaux, aż po malownicze pola lawendy w Prowansji.
  • Francja ma ponad 40 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym Mont Saint-Michel, Pałac Papieski w Awinionie i katedra Notre-Dame w Paryżu.
  • Francuzi przywiązują ogromną wagę do jakości jedzenia i wina. Obiad we Francji to wydarzenie, które może trwać wiele godzin. To czas na spokojne delektowanie się jedzeniem, rozmowy i picie wina.
  • Francuzi uwielbiają kawę, ale tradycyjnie pije się ją w małych porcjach. Café to mała czarna kawa, a café au lait to kawa z mlekiem.
  • W niektóre dni tygodnia, zwłaszcza w małych miastach, sklepy i restauracje mogą być zamknięte na kilka godzin w południe. To tradycyjna przerwa na lunch i odpoczynek („l’heure de l’apéritif”).
  • Wielu Francuzów witając się w grupie, całuje się w oba policzki. To zwyczajowy sposób powitania, zwłaszcza w rodzinnych i przyjacielskich okolicznościach.

Zobacz pozostałe artykuły o Francji


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?