katedra w Bacau, Mołdawia, Rumunia © Shutterstock

Rumunia oczarowuje połączeniem górzystych krajobrazów Transylwanii z malowniczymi plażami nad Morzem Czarnym. Kraj słynie z bujnej Delty Dunaju, klimatycznych starożytnych klasztorów, a także wybornego wina. Dowiedz się, co jeszcze warto w nim odkryć – zaplanuj idealne wakacje w ojczyźnie hrabiego Draculi!

Gdzie leży Rumunia?

Rumunia jest państwem unitarnym leżącym w południowo-wschodniej części Europy, ze stolicą w Bukareszcie. Kraj graniczy od zachodu z Węgrami i Serbią, od południa z Bułgarią, od północy z Mołdawią, a od południa z Ukrainą.
Przez Rumunię płynie Dunaj, który wpływa do Morza Czarnego – powstała w ten sposób delta jest Światowym Rezerwatem Biosfery. Dominującą formą krajobrazu w centrum kraju są góry, Karpaty.

Atrakcje w Rumunii – co warto zobaczyć?

Rumunia jest niezwykle zróżnicowanym krajem, w którym każdy region ma inny charakter. Dzięki temu obfituje w zabytki, jak i atrakcje naturalne. Oczarowuje widokami, a także intryguje bogatą kulturą. Której miejsca szczególnie warto odwiedzić?

Zamek Drakuli Rumunia (zamek Bran) © Shutterstock
Zamek Drakuli Rumunia (zamek Bran) © Shutterstock

Zamek Drakuli Rumunia (zamek Bran)

Najsłynniejsza atrakcja w Rumunii, czyli domniemany zamek słynnego hrabiego Draculi. Średniowieczna twierdza w Branie została wzniesiona na pograniczu z Wołoszczyzną, przez co stanowiła ważny punkt obronny. W zamku mieści się muzeum. Warto jednak wiedzieć, że Wlad Palownik (pierwowzór literackiego wampira Draculi) w rzeczywistości mieszkał w zamku Poenari w okręgu Ardżesz.

Rumunia Transylwania © Shutterstock

Rumunia Transylwania

Region słynie z pięknych krajobrazów, które tworzą Karpaty i Płaskowyż Siedmiogrodzki. Ma również bogatą historię i kulturę, z wyraźnymi wpływami łacińskimi, słowiańskimi, germańskimi i węgierskimi.

Kopalnia soli Rumunia (Salina Turda) © Shutterstock
Kopalnia soli Rumunia (Salina Turda) © Shutterstock

Kopalnia soli Rumunia (Salina Turda)

Jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie, z której wydobywano sól już w czasach rzymskich. Została zamknięta w 1932 roku, a w 1992 roku otwarto ją dla zwiedzających. W podziemiach na różnych wysokościach zaaranżowano specjalne konstrukcje, z których można podziwiać formacje skalne oraz inne atrakcje.

Wesoły cmentarz Rumunia (Cimitirul Vesel)

Unikalny cmentarz we wsi Săpânţa, w okręgu Marmarosz, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyróżnia się kolorowymi nagrobkami z malowanymi obrazkami oraz zabawnymi opisami zmarłych. Pierwsze egzemplarze stworzył w 1935 roku miejscowy cieśla, Stan Ion Pătraş. Jego pomysł kontynuuje jego następca, Dumitru Pop Tincu.

zamek Corvinów w Hunedoarze, Rumunia © Shutterstock
zamek Corvinów w Hunedoarze, Rumunia © Shutterstock

Zamki Rumunia

W Rumunii znajduje się wiele świetnie zachowanych średniowiecznych zamków. Do najpiękniejszych i najciekawszych zaliczają się m.in.:

  • neorenesansowy zamek Peles w miejscowości Sinaia w Karpatach, otoczony bujnymi lasami, z bogato zdobionymi wnętrzami, kolekcją dzieł sztuki i wyjątkową architekturą;
  • gotycko-renesansowy zamek Corvinów w Hunedoarze, będący jednym z największych zamków w Europie, z bogatą historią;
  • gotycki zamek w miejscowości Râșnov, malowniczo położony na wzgórzu, z doskonale zachowanymi murami i basztami.

Rumunia góry

Rumunia słynie z niesamowitych górskich szlaków. Podczas wycieczek można rozkoszować się krajobrazem Karpat i Transylwanii, podziwiając dziką przyrodę oraz spektakularne zamki. Zimą z powodzeniem można korzystać z ośrodków narciarskich.

Bukareszt, Rumunia © Shutterstock
Bukareszt, Rumunia © Shutterstock

Rumunia – ciekawe miasta do odwiedzenia

  • Bukareszt: stolica Rumunii, łącząca nowoczesność z bogatą historią. Słynie z imponującego Pałacu Parlamentu i nocnego życia. W mieście znaleźć można sporo muzeów, parków oraz zabytkowych cerkwi.
  • Konstanca: najstarsze miasto Rumunii, położone nad Morzem Czarnym, znane z pięknego portu, zabytków rzymskich oraz słynnego kasyna. Jest popularnym nadmorskim kurortem, z tętniącymi życiem promenadami i licznymi plażami.
  • Oradea: miasto uzdrowiskowe położone blisko granicy z Węgrami, z piękną secesyjną architekturą oraz licznymi termalnymi kąpieliskami.
  • Timișoara: miasto nazywane „małym Wiedniem”, które stanowi kulturalne i historyczne centrum zachodniej Rumunii. Można w nim zobaczyć wiele pięknych placów, parków, a także muzeów.

Kiedy najlepiej odwiedzić Rumunię? Jaka jest pogoda?

Rumunia leży w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego. Ze względu na zróżnicowany teren oraz wpływ Karpat, w kraju można wyróżnić aż 8 odmian klimatycznych: od zimnego alpejskiego (region wysokogórski), po niemalże śródziemnomorski (region banacki). Bukareszt znajduje się na pograniczu strefy klimatu subtropikalnego oraz kontynentalnego wilgotnego – lata są gorące, a zimy mroźne. W jakim czasie najlepiej zaplanować wyjazd do Rumunii?

Rumunia pogoda

  • Styczeń-marzec: zima jest raczej chłodna. Temperatura spada często poniżej zera (zwłaszcza w górach), gdzie można też zaobserwować duże ilości śniegu. Czas ten jest idealny dla miłośników sportów zimowych.
  • Kwiecień-czerwiec: wiosna przynosi przyjemne ocieplenie (ok. 10-25°C), które przyczynia się do rozkwitu dzikiej, bujnej przyrody. Warunki sprzyjają zwiedzaniu miast, wędrowaniu po górach oraz odwiedzaniu parków narodowych.
  • Lipiec-sierpień: lato jest ciepłe, a często nawet upalne, szczególnie na wybrzeżu Morza Czarnego. Piękna pogoda zachęca do plażowania i wypoczynku w nadmorskich kurortach.
  • Wrzesień-październik: jesień jest chłodniejsza (ok. 10-20°C), a krajobraz zaczyna mienić się pięknymi kolorami. Doskonały moment na późniejsze wakacje, podczas których można eksplorować miasta, spacerować po lasach, zwiedzać zamki, a także odwiedzać winnice.
  • Listopad-grudzień: koniec roku jest zimny, a czasem mroźny. Śnieg przysypuje obszary górskie, znów stwarzając idealne warunki dla narciarzy. W miastach można z kolei odwiedzać jarmarki bożonarodzeniowe.
Papanași, Rumunia © Shutterstock
Papanași, Rumunia © Shutterstock

Gdzie i co warto zjeść w Rumunii?

Typowa kuchnia rumuńska jest bardzo tłusta, kaloryczna i mięsna. Do potraw często dodawane są majonez oraz śmietana. Przez to dania są wyjątkowo syte, ale też ciężkostrawne. Które z nich są najbardziej tradycyjnymi przysmakami?

  • Ciorbă de burtă: ciepła zupa podawana z chlebem, w różnych odmianach. Najpopularniejsza z nich przypomina flaki z ostrą papryczką, czosnkiem i śmietaną.
  • Sarmale: danie z mięsa wołowo-wieprzowego, cebuli i boczku, zawijane w liście kiszonej kapusty, podawane z mamałygą i śmietaną.
  • Mici: grillowane kiełbaski z baraniny, wieprzowiny i wołowiny z cebulą, czosnkiem i przyprawami, bez osłonki. Podawane z ostrą musztardą oraz opiekanymi ziemniaczkami.
  • Papanași: pączki z nadzieniem twarogowym, smażone na głębokim oleju, serwowane z tłustą śmietaną oraz owocową konfiturą.

Jedną z najlepszych restauracji w Rumunii jest Caru’ cu Bere w Bukareszcie. Przyciąga niezwykłym wystrojem i tradycyjną, lokalną kuchnią.

Na najlepsze Papanași i wyborną kawę warto się wybrać z kolei do kawiarni Casa Capșa, również w stolicy kraju.

Jakie są opcje noclegowe w Rumunii?

W Rumunii z łatwością można znaleźć miejsce noclegowe w oczekiwanym standardzie. W kraju działa wiele ośrodków, od luksusowych hoteli, aż po bardziej ekonomiczne pensjonaty czy hostele.

Noclegi w Rumunii są dostępne nie tylko w mieście, ale też nad morzem czy w górach. Zakwaterowanie w klimatycznym otoczeniu to niewątpliwie wartość dodana wyjazdu.

Sprawdź inne wpisy o Rumunii


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?