Taorminia, Sycylia © Shutterstock

Wybitne jedzenie, Isola Bella, kolorowe kamienice i wrażenie, że weszło się w pocztówkę. To oznacza tylko jedno: jesteś na Sycylii. I to w nie byle gdzie! Taormina to bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Jakie atrakcje odwiedzić i co zobaczyć w Taorminie? Sprawdź i daj się zaprosić na włoskie wakacje!

Gdzie leży Taormina?

Mapa pokaże Ci, że Taormina znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, około 50 km na północ od Katanii. Miasto położone jest na zboczu Monte Tauro i jest to lokalizacja, którą z pewnością docenisz. To ona zapewni Ci widok na Morze Jońskie i majestatyczną Etnę. Sceneria jest tu wręcz filmowa!

Widok na przepiękne wybrzeże Taorminy
Widok na przepiękne wybrzeże Taorminy © Agnieszka Hanusiewicz

Choć loty do sycylijskiej Taorminy nie są dostępne, to dotarcie tu jest proste – najbliższe lotnisko znajduje się w Katanii, skąd można dojechać autobusem lub wynająć samochód (ale uwaga – autostrada do Taorminy jest płatna!).

Co warto zobaczyć w Taorminie?

Załóżmy, że jesteś już na miejscu – być może właśnie wysiadasz z autobusu lub parkujesz przy Parcheggio Lumbi (jeśli tak, to dobry wybór. Wjazd nie jest tak trudny, jak mówią – wiele polskich galerii handlowych ma trudniejsze warunki – a parking oferuje bezpłatny transfer do samego centrum). Jakie atrakcje w Taorminie warto zobaczyć? Mamy kilka propozycji.

Teatr grecki w Taorminie (Teatro Greco)

Jednym z największych atutów Taorminy jest właśnie to miejsce. mponująca budowla z III wieku p.n.e. jest wspaniale zachowana. Nawet jeśli nie przepadasz za zabytkami – warto tu zajrzeć. Prawdopodobnie przyznasz nam rację, stojąc w najwyższym punkcie teatru, z twarzą skierowaną w stronę Morza Jońskiego. Bilet wstępu kosztuje około 12 euro. Podczas prac archeologicznych w XIX wieku odkryto fragmenty reliefów i rzeźb, które sugerują, że teatr był nie tylko miejscem widowisk, ale również przestrzenią poświęconą kultowi. Znalezione artefakty wskazują na wpływy zarówno greckie, jak i rzymskie.

Teatr grecki w Taorminie, Sycylia © Shutterstock
Teatr grecki w Taorminie, Sycylia © Shutterstock

Grecki czy rzymski?

Mimo że obiekt nazywany jest „Teatrem Greckim”, większość zachowanych struktur pochodzi z czasów rzymskich. Teatr został pierwotnie wybudowany przez Greków w III wieku p.n.e., ale Rzymianie znacznie go przebudowali w I wieku n.e., dostosowując do swoich potrzeb, takich jak walki gladiatorów.


Corso Umberto, Taorminie, Sycylia © Shutterstock

Corso Umberto

Corso Umberto to główna ulica miasta. Jarosław Iwaszkiewicz w swoich Rachunkach Włóczęgi porównał ją do zakopiańskich Krupówek. I choć jest tu równie gwarnie, to klimat jest odmienny. Miniesz kuszące kawiarnie, eleganckie butiki i sklepy z lokalnymi wyrobami (na przykład… Piniocchio store, w którym można wydać sporą część wakacyjnego budżetu. Zwłaszcza odwiedzając go z dziećmi). To idealne miejsce, by zrobić zakupy. Corso Umberto zaczyna się przy Porta Catania, a kończy przy Porta Messina.

Plaża Isola Bella

Teatr zwiedzony, zakupy zwiedzone – czas na relaks! Piękna wyspa, czyli Isola Bella, budzi zachwyt zarówno z góry, jak i z dołu. Znajduje się przy Mazzarò (uwaga! Ta plaża w Taorminie jest kamienista, dlatego warto zabrać buty do wody), skąd możesz się do niej dostać, brodząc w wodzie. Isola Bella to raj dla miłośników snorkelingu – krystaliczna woda pozwala podziwiać bogaty podwodny świat. Na wyspie znajduje się również rezerwat przyrody, gdzie możesz spacerować wśród egzotycznej roślinności i cieszyć się spokojem w otoczeniu natury.

Ogrody publiczne (Villa Comunale)

Gdy zapragniesz chwili wytchnienia, skieruj się do Villa Comunale (wstęp jest bezpłatny). Ogrody założyła angielska arystokratka, Florence Trevelyan, w drugiej połowie XIX wieku. Stworzyła w nim azyl dla chorych i rannych zwierząt. Dzisiaj to po prostu miejsce, w którym można odetchnąć w cieniu i zadumać się z widokiem na piętrzącą się nieopodal Etną. A skoro już o niej…

Ogrody publiczne, Taorminie, Sycylia © Shutterstock
Ogrody publiczne, Taorminie, Sycylia © Shutterstock

Okolice Taorminy

Etnę, czyli sycylijski wulkan, dostrzeżesz z różnych miejsc w Taorminie. Jeśli lubisz trekking, wybierz się tam na wycieczkę! Jednak ubierz się ciepło – góra mierzy 3 403 m n. p. m., a w górnych partiach szlaku mocno wieje. Warto też odwiedzić pobliską Katanię, pełną barokowych zabytków i pysznych restauracji.

Jak zaplanować zwiedzanie Taorminy?

Jeśli akurat jesteś na Sycylii i masz dzień wolny, zachęcamy – spędź go w Taorminie! Dojedziesz tu prosto z Katanii komunikacją publiczną (pociągiem z przystanku Catania Centrale, za ok. 6 euro lub autobusem, który jedzie także wprost z lotniska za ok. 8 euro) lub samochodem. Załóżmy, że wybierasz drugi środek transportu i parkujesz przy Parcheggio Lumbi.

Skorzystaj z parkingowego transferu, który zawiezie Cię niemalże pod samą Porta Mesina – tu będzie początek Twojej wycieczki. Stąd już tylko 450 metrów do Teatro Greco. Po drodze zobaczysz wiele straganów z pamiątkami i wyrobami miejscowych rękodzielników. To dobry czas, aby wybrać pamiątki z Taorminy!

Następnie pora na przejście słynną Corso Umberto. Znajdziesz tu mnóstwo kawiarni i restauracji, z pewnością wybierzesz coś dla siebie! Podczas spaceru zatrzymaj się przy Piazza IX Aprile z niewielkim kościółkiem. Zwróć uwagę na fontannę z końmi, podejdź do brzegu tarasu. Zależnie od preferencji, chłoń atmosferę miejsca lub zrób piękne zdjęcia z widokiem na Etnę. A może kupisz coś od artystów, których tu nie brakuje?

Plaża Isola Bella, Taorminie, Sycylia © Shutterstock
Plaża Isola Bella, Taorminie, Sycylia © Shutterstock

Mamy nadzieję, że masz jeszcze siły, bo czas na spacer do punktu widokowego Belvedere di Via Pirandello, z którego zobaczysz Isola Bella i zrozumiesz, dlaczego nosi taką nazwę. Po drodze zachęcamy do krótkiego przystanku w Villa Comunale, gdzie znajdziesz chwilę wytchnienia po gwarze towarzyszącym Corso Umberto. Jeśli podróżujesz z dziećmi, możecie zatrzymać się na placu zabaw.

Punkt widokowy to początek trasy do Isola Bella. Choć to zaledwie kilometr, nastaw się na schody (na szczęście prowadzą w dół, a trasa jest, jak to w Taorminie, przepiękna). Na plaży czas na zasłużony odpoczynek! Kiedy stwierdzisz, że już wystarczy, wróć do miasta – najlepiej taormińską kolejką linową. Alternatywą jest ponowne wspięcie się w górę. Po dniu pełnym wrażeń to może być sport ekstremalny…

Wieczorem wróć do centrum i zakończ dzień kolacją w jednej z restauracji z widokiem na morze. Brzmi jak perfekcyjny plan zwiedzania Taorminy!

Jaka jest pogoda w Taorminie? Kiedy najlepiej jechać?

Taormina cieszy się łagodnym, umiarkowanym klimatem. Jednak preferencje dotyczące temperatury w czasie idealnych wakacji bywają różne. Kiedy jechać do Taorminy? Sprawdźmy:

  • wiosna (marzec-maj) – przyjemnie, ok.15-22°C, idealnie na zwiedzanie,
  • lato (czerwiec-sierpień) – gorąco! Choć prognozy pokazują 25-32°C, odczuwalna temperatura bywa wyższa, dlatego to świetna pora na plażowanie,
  • jesień (wrzesień-październik) – nadal ciepło, ale już nieco przyjemniej – 20-25°C,
  • zima (grudzień-luty) – zdarzają się dni deszczowe, bywa też wietrznie. Temperatura wynosi 10-15°C, mniej turystów, niektóre atrakcje mogą być zamknięte.
Tradycyjna włoska Caponata serwowana z tostem, Sycylia © Shutterstock
Tradycyjna włoska Caponata serwowana z tostem, Sycylia © Shutterstock

Gdzie zjeść w Taorminie?

Taormina to raj dla smakoszy. Koniecznie spróbuj lokalnych specjałów, takich jak:

  • arancini – smażone kulki ryżowe z nadzieniem,
  • caponata – serwowana na ciepło lub na zimno, to danie z bakłażana, pomidorów, oliwek, kaparów i selera naciowego,
  • pasta alla norma – makaron z bakłażanem i ricottą,
  • spaghetti alla pistacchio – czyli spaghetti z pistacjami,
  • cannoli – chrupiące rurki z kremowym nadzieniem,
  • gelato brioche – włoskie lody w… bułce!

Gdzie zjeść w Taorminie? Restauracja Granduca to miejsce, w którym się najesz i zachwycisz widokiem z tarasu – jak w wielu eleganckich restauracjach w sercu miasta. Lecz jeśli wydanie na obiad fortuny nie jest Twoim marzeniem, ale jednocześnie nie chcesz oddalać się od centrum, polecamy restaurację Gourmet 32 – serwują sycylijską kuchnię, mają ciekawe menu degustacyjne (również w opcji wegetariańskiej!) i lunchowe. Nie zawiedziesz się!

Jakie są opcje noclegowe w Taorminie?

Taormina ma szeroki wybór opcji noclegowych. Jeśli budżet nie ma znaczenia, a liczy się tylko luksus – wybierz Belmond Grand Hotel Timeo 5*. To hotel w Taorminie z widokiem na morze, wybitną restauracją, przepięknymi pokojami i ceną w okolicy 1100 euro za noc. Za dużo, ale chcesz pozostać w centrum? Wśród noclegów w Taorminie znajdują się także butikowe hotele, takie jak Villa Schuler 4*. Kwota jest przystępniejsza (ok. 120 euro za pokój), lokalizacja nadal świetna, a atmosfera niezwykle włoska.

Nie brakuje także budżetowych opcji. Jeśli wolisz zaoszczędzić na noclegu i wydać więcej np. na atrakcje, opcje B&B i pokoje w prywatnych mieszkaniach zaczynają się już w okolicy 35–40 euro za pokój za noc. Rada od eSky: Zarezerwuj swój nocleg z wyprzedzeniem – w wysokim sezonie te ceny potrafią wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Dodatkowe informacje praktyczne

Ważnym elementem komunikacji miejskiej jest kolejka linowa w Taorminie, łącząca Via Luigi Pirandello 22 z plażą Mazzarò. W sezonie zimowym (15 października – 15 maja) kolejka działa od 8:00 do 20:00, a w letnim (16 maja – 14 października) działa od 8:00 do 1:30. Bilet w jedną stronę kosztuje 6 euro, w dwie – 10.

Ponadto po mieście kursują autobusy, jednak ścisłe centrum jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Wynajęcie skutera to świetny sposób na zwiedzanie okolicy.

Miasto nie ma własnego lotniska. Ale choć loty do Taorminy się nie odbywają, poszukaj połączenia z Katanią. Z niej już tylko godzinna podróż dzieli Cię od celu! Jedziesz pociągiem? Wybierz miejsce przy oknie, po prawej stronie. Widoki będą niezapomniane!

A jeśli masz jeszcze trochę czasu i „polujesz” na najlepsze ujęcie na Etnę, wybierz się do pobliskiego miasteczka Castelmola. Jest spokojniej niż w Taorminie, a plener fotograficzny, według niektórych, jest jeszcze piękniejszy (o ile to możliwe). Wspaniałej podróży i… już Ci zazdrościmy!

Zobacz inne wpisy o Taorminie i pozostałych miastach Sycylii


Anna Różak

Dzięki pracy w biurze podróży wzruszyłam się, oglądając najprawdziwszego lwa w najprawdziwszej Afryce na najprawdziwszym safari. Prezentom od świata nie ma końca – zobaczyłam i karibu niedaleko Wielkiego Kanionu. Marzę o tym, żeby zobaczyć go jeszcze na Arktyce. A o tym, co widziałam, z przyjemnością dla Ciebie napiszę!

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?