Plaża Malediwy © Shutterstock

Malediwy to przede wszystkim piękne plaże, dzika przyroda, niezwykły klimat oraz fascynujące, egzotyczne atrakcje. Wyspy są przez wielu uznawane za prawdziwy raj na ziemi i idealne miejsce do błogiego wypoczynku. Dowiedz się, jak zaplanować wakacje w tym wyjątkowym miejscu!

Gdzie leżą Malediwy?

Malediwy, a właściwie Republika Malediwów to archipelag oraz państwo wyspiarskie, położone na Oceanie Indyjskim w Azji. Znajdują się ok. 500 km od południowego wybrzeża Indii.
Archipelag składa się z ok. 1190 wysepek, położonych na 26 atolach koralowych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, o długości 820 km. Tylko ok. 202 wysepek jest zamieszkanych.

Atrakcje, które warto zobaczyć na Malediwach

Malediwy przede wszystkim słyną z zachwycających, białych plaż, lazurowych wód oceanów oraz egzotycznej przyrody. Są szczególnie popularne wśród miłośników nurkowania, ponieważ przez cały rok zapewniają idealne warunki do tej aktywności, a wody Oceanu Indyjskiego kryją ogrom niesamowitości. Co można robić na Malediwach oraz jakie miejsca warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania?

© Shutterstock
Średniowieczny kamień koralowy Kalhu Vakaru Miskiy, Male, Malediwy © Shutterstock

Male Malediwy

Niewielka stolica Malediwów jest wypełniona rozmaitymi zabytkami, ciekawą architekturą oraz wieloma atrakcjami turystycznymi. Spacer po wąskich uliczkach pozwala lepiej poznać lokalną kulturę, a także historię wysp. W Male warto odwiedzić m.in. Wielki Meczet Piątkowy, Muzeum Narodowe, Muzeum Tsunami oraz słynną Sztuczną Plażę.

Muzeum Narodowe Malediwy

Bogata ekspozycja Muzeum Narodowego pozwala lepiej poznać historię tego wyjątkowego kraju. Na wystawach prezentowane są królewskie antyki z różnych epok, m.in. kostiumy, biżuteria, insygnia, manuskrypty, zbroje czy broń.

Domki na wodzie Malediwy © Shutterstock
Domki na wodzie Malediwy © Shutterstock

Domki na wodzie Malediwy

Jednym z symboli Malediwów są charakterystyczne domy postawione „na wodzie”, czyli bungalowy budowane na specjalnych palach i/lub platformach wbitych w dno. Takie obiekty można nie tylko podziwiać z zewnątrz – są też dostępne na wynajem. Noc w takim budynku daje niezapomniane wrażenia, tym bardziej, że wiele z nich posiada liczne unikalne udogodnienia, m.in. taras z dostępem do wody czy szklane podłogi umożliwiające oglądanie raf koralowych.

Morze Gwiazd Malediwy © Shutterstock
Morze Gwiazd Malediwy © Shutterstock

Morze Gwiazd Malediwy

Na niewielkiej wysepce Vaadhoo znajduje się wyjątkowa plaża, która nocą rozświetla się blaskiem malutkich kropek, przypominając rozgwieżdżone niebo. Zjawisko jest wywołane przez bioluminescencyjny fitoplankton. Żyjątka reagują na ruch wody i w wyniku stymulacji mechanicznej wydzielają luceferynę, która w połączeniu z tlenem świeci w ciemności. Niezwykły spektakl najlepiej obserwować w nocy. Nie występuje jednak regularnie i jego pojawienie się jest zależne od m.in. pogody, faz księżyca czy pory roku. Największe szanse na zobaczenie zjawiska ma się w sezonie suchym, czyli od grudnia do kwietnia.

Malediwy rekiny

Bogata podwodna fauna i flora Oceanu Indyjskiego przyciąga turystów z całego świata. Na wyspach organizowane są sesje nurkowania, a także specjalne wycieczki w łodziach podwodnych, jak np. słynny rejs Whale Submarine. W ten sposób można podziwiać nie tylko kolorowe rafy koralowe, ale też rekiny, żółwie morskie i egzotyczne ryby.

Kiedy warto odwiedzić Malediwy?

Na Malediwach występuje klimat równikowy, monsunowy wilgotny. Przez cały rok na wyspach obserwuje się duże opady. Lata są krótkie i gorące, natomiast zimy są długie, ciepłe, wietrzne oraz deszczowe.
Najlepiej jest pojechać na Malediwy w tzw. porze suchej, która trwa od grudnia do kwietnia. W tym czasie dni są ciepłe i słoneczne, a pogoda jest stabilna. Jak jednak wygląda aura w innych miesiącach? Sprawdź, w jakim czasie zaplanować urlop.

Malediwy pogoda

  • Styczeń-Marzec: początek roku jest suchy, słoneczny i ciepły (ok. 25-30°C). W tym czasie warto skupić się na plażowaniu, nurkowaniu oraz wypoczynku na świeżym powietrzu.
  • Kwiecień-Czerwiec: wiosna przynosi większą wilgoć powietrza i stabilniejsze temperatury (ok. 30°C), ale nadal warunki są przyjemne. Z powodzeniem dalej można korzystać ze wszystkich uroków wyspy.
  • Lipiec-Sierpień: lato jest najgorętszym okresem, ale temperatura rzadko kiedy przekracza poziom 32°C. Powietrze staje się wilgotniejsze, a opady rzadsze, przez co aura może być dla niektórych uciążliwa. Świetne orzeźwienie zapewniają sporty wodne oraz lokalne przysmaki w klimatyzowanych lokalach.
  • Wrzesień-Październik: jesienią na wyspach pojawiają się krótkie, ale intensywne opady deszczu oraz burze. Temperatura nadal utrzymuje się na poziomie ok. 30°C. Pogoda sprzyja zwiedzaniu i wypoczynkowi, ale trzeba być gotowym na możliwość jej nagłego, chwilowego załamania.
  • Listopad-Grudzień: zimą wilgotność powietrza spada, podobnie jak średnie temperatury (ok. 29°C). Wyjazd na ciepłe wyspy w tym czasie to świetna opcja dla osób, które chcą odpocząć od ponurej, chłodnej zimy albo maja ochotę nietypowo spędzić Boże Narodzenie.
Mas Huni, Malediwy © Shutterstock
Mas Huni, Malediwy © Shutterstock

Gdzie i co jeść na Malediwach?

Kuchnia Malediwów jest unikalną mieszanką różnych kultur, co ma bezpośredni związek z położeniem oraz historią tego kraju. Wyraźnie zauważalne są wpływy m.in. arabskie, afrykańskie i indyjskie. W potrawach dominują ryby i warzywa, bo mięso jada się jedynie na święta oraz ważne uroczystości. Jako że Malediwy są krajem muzułmańskim, turyści muszą pamiętać o tym, że nie mogą zabrać ze sobą żadnego alkoholu czy wieprzowiny. Na wyspach nie można też kupić ani zamówić żadnych trunków. Czego koniecznie trzeba spróbować podczas pobytu?

  • Mas Huni: typowe malediwskie śniadanie, składające się z drobno pokrojonego kokosa, tuńczyka, czerwonej cebuli oraz chili, podawane ze świeżo wypieczonymi chlebkami roshi.
  • Garudhiya: tradycyjna zupa rybna na bazie różnych odmian ryb (głównie kilku gatunków tuńczyka), z dużą ilością przypraw i aromatycznych ziół, serwowana z białym ryżem.
  • Boshi Mashuni: danie z gotowanego ryżu ze smażonymi kwiatami bananowca, mlekiem kokosowym i aromatycznymi przyprawami (m.in. chilli, curry, kminek, kurkuma), podawane z pikantnym sosem.
  • Bodibaiy: słodki deser z mąki ryżowej, cukru, oleju kokosowego i mieszanki przypraw.

Pyszne tradycyjne, lokalne dania oraz inne potrawy serwowane są np. w pięknym lokalu The Cloud Restaurant (Male).

Niezwykłą ciekawostką jest natomiast Ithaa (Conrad Rangali), czyli restauracja działająca w specjalnej, podwodnej konstrukcji. Żeby spożywać posiłek w tak wyjątkowych warunkach trzeba jednak zarezerwować stolik z dużym wyprzedzeniem.

Noclegi na Malediwach

Na wyspach dostępny jest szeroki wybór miejsc noclegowych w obiektach o różnym standardzie i cenach.

Wspaniałym hotelem jest np. pięciogwiazdkowy Sheraton Maldives Full Moon Resort & Spa. Luksusowy ośrodek jest położony na prywatnej wyspie Furanafushi, z piękną plażą i szeregiem atrakcji. W resorcie dostępne są także charakterystyczne domki na wodzie.

Kolejnym polecanym miejscem jest Bandos Maldives. Ośrodek mieści się na prywatnej wyspie, oddalonej ok. 8 km od Male. Oferuje przestronne pokoje z widokiem na morze lub ogród, a także centrum sportów wodnych, szkołę nurkowania oraz liczne lokale gastronomiczne.

Na pewno warto też zwrócić uwagę na Ellaidhoo Maldives by Cinnamon. Ośrodek znajduje się na wyspie Alifu Alifu. Poza typowymi bungalowami na wodzie goście mogą korzystać z rozmaitych udogodnień.

Sprawdź nasze artykuły o Malediwach


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?