Redang Island, Malezja © Shutterstock

Malezja jest krajem o wielu obliczach, w którym odwieczne tradycje mieszają się z rozpędzoną nowoczesnością. Zachwyca dzikością przyrody tropikalnych lasów, białymi plażami oraz barwną kulturą. Zaplanuj idealne wakacje na „złotym półwyspie”!

Gdzie leży Malezja?

Malezja to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo. Stolicą jest miasto Kuala Lumpur, natomiast siedziba rządu znajduje się w mieście Putrajaya.
Kraj na Półwyspie Malajskim graniczy z Tajlandią i Singapurem, a na wyspie Borneo z Brunei i Indonezją. Od zachodu Malezję oblewają wody Morza Andamańskiego, a od wschodu – Morza Południowochińskiego.

Atrakcje i co warto zobaczyć w Malezji

W Malezji można zobaczyć zarówno zabytkowe świątynie, jak i spektakularną futurystyczną architekturę. Miasta tętnią życiem, nie zwalniając nawet po zmroku. Niezwykłym przeżyciem jest też eksplorowanie jaskiń czy tropikalnych lasów. Gdzie szczególnie warto się wybrać podczas pobytu?

Petronas Towers Malezja © Shutterstock
Petronas Towers Malezja © Shutterstock

Petronas Towers Malezja

Futurystyczne, bliźniacze wieże w mieście Kuala Lumpur wybudowane w latach 1992-1998, o wysokości 452 metrów. Przez pewien czas (aż do końca XX w.) były uznawane za najwyższe budynki na świecie. Mieszczą się w nich biurowce takich wielkich firm, jak m.in. Petronas, Boeing, IBM i Microsoft. Na wysokości 360 metrów (86 piętro) dostępny jest taras widokowy.

Batu Caves Malezja

Zespół wapiennych jaskiń, w których w XIX w. wybudowano hinduską świątynię i sanktuarium ku czci boga wojny Murugana. Wnętrze zachwyca feerią barw kolorowych posągów, kapliczek, ołtarzy i schodów.

Langkawi Malezja © Shutterstock
Langkawi Malezja © Shutterstock

Langkawi Malezja

Archipelag 99 wysp na północnym zachodzie Malezji, z pięknymi plażami, turkusowymi wodami oraz bujnymi lasami deszczowymi. Doskonałe miejsce na wakacje, ze względu na liczne luksusowe kurorty oraz ciekawe atrakcje turystyczne, jak np. kolejka linowa SkyCab czy Geopark Langkawi.

Perhentian Islands Malezja © Shutterstock
Perhentian Islands Malezja © Shutterstock

Perhentian Islands Malezja

Grupa wysp w północno-wschodniej Malezji, szczególnie popularna wśród miłośników snorkelingu i nurkowania. Krystalicznie czysta woda oraz spektakularne rafy koralowe pozwalają podziwiać bogatą, podwodną faunę i florę.

Park Narodowy Bako, Malezja © Shutterstock
Park Narodowy Bako, Malezja © Shutterstock

Park Narodowy Bako

Park Narodowy na wyspie Borneo, z lasami deszczowymi, strumieniami i wodospadami, a także bogactwem dzikiej, egzotycznej fauny i flory. Na terenie rezerwatu znajdują się także plaże i skaliste przylądki. Zwiedzający mogą wybrać jedną z 16 zróżnicowanych tras. Podczas wyprawy można podziwiać m.in. znane z popularnych memów nosacze sundajskie.

Kuala Lumpur, Malezja © Shutterstock
Kuala Lumpur, Malezja © Shutterstock

Najważniejsze miasta w Malezji

  • Kuala Lumpur: stolica Malezji, w której znajdują się słynne Petronas Towers, a także barwne targowiska, liczne centra handlowe, parki i zabytki, jak m.in. Sultan Abdul Samad Building.
  • George Town: miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na świetnie zachowaną kolonialną architekturę. Można w nim zobaczyć także kolorowe uliczki, świątynie oraz muzea, jak np. Pinang Peranakan Mansion.
  • Malakka: miasto portowe, również wpisane na listę UNESCO. Słynie z wielu zabytków, takich jak m.in. A Famos. Znajdują się w nim też wyjątkowe budynki, jak np. pływający meczet Masjid Selak.
  • Kota Kinabalu: stolica stanu Sabah na Borneo, z Parkiem Narodowym Kinabalu oraz słynnym szczytem Mount Kinabalu. W mieście można m.in. wypoczywać na wielu pięknych plażach, a także zobaczyć barwny rynek nocny.
  • Johor Bahru: miasto na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego, z luksusowymi centrami handlowymi i parkami rozrywki, z których najsłynniejszym jest Legoland Malaysia Resort.

Kiedy najlepiej jechać do Malezji? Pogoda w Malezji

Malezja jest podzielona na dwie strefy, ale w kraju ogólnie panuje tropikalny klimat deszczowy. W zależności od regionu, wyróżnia się dwie główne pory suche i deszczowe. Na półwyspie Malajskim zwiększone opady obserwuje się od listopada do lutego, a na Borneo od października do marca. W jakim czasie najrozsądniej zaplanować wyjazd?

Malezja pogoda

  • Styczeń – marzec: początek roku jest deszczowy, szczególnie na Półwyspie Malajskim. W tym czasie jest też bardzo ciepło (25-32°C). Dobry moment na zwiedzanie Kuala Lumpur i Malaki, gdzie deszcze są krótkotrwałe.
  • Kwiecień – czerwiec: wiosna jest bardziej sucha, z rzadszymi opadami i wysokimi temperaturami (ok. 26-33°C). Warunki są idealne do odwiedzania wysp, jak np. Langwaki, wypoczynku na plażach oraz wszelkich innych aktywności na zewnątrz.
  • Lipiec – sierpień: latem opady są mniejsze, szczególnie na wschodnim wybrzeżu. Nadal jest gorąco (ok. 25-32°C). Aura zachęca do spacerów po Parku Narodowym Bako, podczas których można podziwiać bujną, egzotyczną przyrodę.
  • Wrzesień – październik: jesienią zwiększa się intensywność opadów, zwłaszcza na Półwyspie Malajskim. Temperatura utrzymuje się na podobnym poziomie. Deszcze są krótkotrwałe, dlatego można skupić się na zwiedzaniu zabytków i muzeów.
  • Listopad – grudzień: koniec roku to pełnia pory deszczowej, z nieco niższymi temperaturami (ok. 24-30°C). Dobry moment na relaks w SPA luksusowych kurortów oraz odkrywanie lokalnej kuchni.
Laksa Malezja © Shutterstock
Laksa Malezja © Shutterstock

Co i gdzie zjeść w Malezji?

Smaki kuchni malezyjskiej opierają się na typowych przyprawach Azji Południowo-Wschodniej. Stanowią połączenie wpływów wielu kultur, m.in. chińskiej, indyjskiej, tajskiej, malajskiej i portugalskiej. Co zamówić w restauracji, by poznać ten kraj od tej strony?

  • Nasi lemak: danie z ryżu gotowanego w mleku kokosowym z dodatkiem liści pandanu, polane ostrym sosem sambal, podawane z jajkiem, kurczakiem, smażonymi orzeszkami ziemnymi i innymi dodatkami.
  • Laksa: tradycyjna, pikantna zupa rybna, podawana w różnych odmianach, zwykle z makaronem ryżowym.
  • Satay: grillowane na patyczkach bambusowych kawałki kurczaka, jagnięciny, wołowiny, ryby itp., podawane z ostrymi sosami.
  • Roti canai: pszeniczne placuszki, spożywane z dalem z soczewicy albo sosami curry z dodatkiem mięsa lub ryb.
  • Cendol: kruszony („golony”) lód polany mleczkiem kokosowym, z zieloną galaretką z groszku, a także puree z czerwonej, słodkiej fasoli.

Miejscową kuchnię najlepiej odkrywać w specjalnych halach, takich jak np. Medan Selera w Kuala Lumpur. Na stoiskach można zamówić street food oraz inne popularne malajskie dania w przystępnych cenach.

Świetną restauracją w George Town jest Kebaya Dining Room. W efektownie urządzonych wnętrzach podawane są tradycyjne malajskie i chińskie dania ze świeżych, lokalnych składników.

Noclegi w Malezji

W Malezji dostępny jest szeroki wybór miejsc noclegowych, od luksusowych ośrodków ze spa i innymi udogodnieniami, przez hotele o dobrym standardzie, aż po niedrogie, schludne hostele. Kraj ten jest popularny wśród turystów z całego świata, dlatego warto rezerwować pokoje z wyprzedzeniem.

Zobacz nasze wpisy o Malezji


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?