Christiansborg, Kopenhaga ©Shutterstock

Kopenhaga to najszczęśliwsze miasto świata. W czym tkwi sekret duńskiego hygge? W pachnących cynamonem bułeczkach, sposobie życia, czy w historii i zabytkach? Jeśli chcesz wyruszyć na poszukiwania szczęścia, koniecznie sprawdź, jakie atrakcje warto zobaczyć w Kopenhadze.

Gdzie znajduje się Kopenhaga?

Kopenhaga, czyli z duńskiego København, to stolica Danii. Kiedy spojrzysz na zdjęcie satelitarne, na wschodnie wybrzeże wyspy Zelandia i część Amageru miastem, które dostrzeżesz, będzie właśnie Kopenhaga. Mapa pokazuje jeszcze kilka ciekawostek – od 2000 roku to największe duńskie miasto jest połączone mostem ze szwedzkim Malmö. Dzięki temu przejazd nad Bałtykiem do Szwecji zajmuje około 40 minut.

Co warto zobaczyć w Kopenhadze?

Architektura, kanały, sztuka, parki rozrywki, a nawet hippisowska komuna. Miasto czaruje swoją różnorodnością – taka właśnie jest Kopenhaga. Co zobaczyć? Przekonajmy się.

Ogrody Tivoli w Kopenhadze, Dania ©Shutterstock
Ogrody Tivoli w Kopenhadze, Dania ©Shutterstock

Tivoli lub Ogrody Tivoli

Mając do wyboru atrakcje kulturalne lub park rozrywki czasem trudno się zdecydować. Na szczęście w Ogrodach Tivoli, trzecim najstarszym lunaparku na świecie, nie trzeba wybierać. Znajdziesz tu i atrakcje typowe dla parku rozrywki, i ogrody, salę koncertową czy teatr mimów. Poza aspektem rozrywkowym docenisz ich położenie – Ogrody Tivoli są praktycznie w centrum Kopenhagi.

Kanał portowy Nyhavn, Kopenhaga, Dania ©Shutterstock
Kanał portowy Nyhavn, Kopenhaga, Dania ©Shutterstock

Nyhavn

Wpisz w wyszukiwarkę „Kopenhaga”. Zdjęcia, które zobaczysz, to na 99% Nyhavn, bez którego lista zawierająca atrakcje w Kopenhadze nie byłaby kompletna. To dawny kanał portowy, którego współczesna nieoficjalna nazwa to „najdłuższy bar Skandynawii”. Poza wypiciem duńskiego Carlsberga zobaczysz tu piękne, odrestaurowane kamienice. W niektórych z nich mieszkał i tworzył Hans Christian Andersen, w innej nadal działa najstarszy salon tatuaży na świecie.

Christiania

Duńczycy kochają wolność, a Christiania jest tego najlepszym dowodem. To dawne koszary wojskowe, które w 1971 roku zajęli hippisi i żyją tam do teraz. Chętnych na zamieszkanie tu nie brakuje. Po złożeniu wniosku trzeba przekonać do siebie pozostałych mieszkańców i poczekać, aż pojawi się wolne miejsce. Peace, love, Christiania!

Widok z góry na fort i park Kastellet, Kopenhaga, Dania ©Shutterstock
Widok z góry na fort i park Kastellet, Kopenhaga, Dania ©Shutterstock

Kastellet

Fort i park w jednym oznacza jedno: Kastellet. To jedna z najlepiej zachowanych fortec w Europie Północnej, która nadal ma status obiektu wojskowego. W ostatnich latach służy głównie jako park – polecamy na spacer.

Rundetaarn, Kopenhaga, Dania ©Shutterstock
Rundetaarn, Kopenhaga, Dania ©Shutterstock

Rundetaarn

Centrum miasta to niezbyt szczęśliwe miejsce dla obserwatorium astronomicznego. Król Chrystian IV prawdopodobnie o tym wiedział, jednak PR zaważył. W końcu gdyby rundetaarn, czyli okrągła wieża, powstała dalej, ktoś mógłby pomyśleć, że władca nie jest takim arbitrem nauki, za jakiego się podaje. Wewnątrz wieży znajdziesz m.in. planetarium, dawną dzwonnicę i taras widokowy.

Kiedy najlepiej odwiedzić Kopenhagę? Pogoda w Kopenhadze

O ile o atrakcjach miasta wiesz już całkiem dużo. Jeśli chcesz dobrze spakować się na wyjazd, warto wiedzieć więcej o pogodzie w Kopenhadze. Opowiemy Ci wszystko to, co najważniejsze.

Pogoda w Kopenhadze

  • Styczeń i luty – to najzimniejsze miesiące w roku – w dzień temperatura to około 2°C, w nocy -1°C. Pada przez około 20 dni w miesiącu.
  • Marzec i kwiecień – temperatura w dzień to około 7°C, w nocy rzadko spada poniżej 0°C. Szanse na deszcz nadal są duże, pada przez około 18 dni w miesiącu.
  • Maj i czerwiec – to początek sezonu turystycznego. Temperatury wynoszą między 15 a 19 stopni, ale zabierz cieplejszą kurtkę, ponieważ w nocy spadają nawet do 7°C. Co jakiś czas zdarzają się deszczowe momenty (Kopenhaga pogoda na 10 dni – sprawdź ją w naszym serwisie przed podróżą!).
  • Lipiec i sierpień – to najcieplejsze miesiące z temperaturami około 20°C w dzień i 11-12°C w nocy. Na te miesiące przypada szczyt sezonu turystycznego.
  • Wrzesień i październik – temperatury spadają, w dzień wynoszą około 15-11°C, w nocy jest około 6°C. Może padać nawet przez 3 tygodnie.
  • Listopad i grudzień – początek zimy przynosi zimowe temperatury, od 2°C w nocy do 6°C w dzień. Pada między 19 a 23 dni. Mimo to warto tu przyjechać – świąteczne dekoracje są warte spaceru w deszczu.

Planując wakacje w Kopenhadze, weź pod uwagę, że dni są najkrótsze w grudniu. Słońce wschodzi około 8:30 i zachodzi około 15:30. Jeśli chcesz dużo czasu spędzić na zewnątrz i zależy Ci na dziennym świetle, przyleć w czerwcu, kiedy słońce wschodzi przed godziną 5:00 i zachodzi po 22:00. Sezon turystyczny trwa tu od maja do października.

Gdzie i co jeść w Kopenhadze?

W Kopenhadze znajdziesz dużą liczbę restauracji z gwiazdką Michelin. To tu znajduje się choćby Noma, która otrzymała najwyższe oznaczenie. Ceny są jednak tak wysokie, jak ocena, dlatego jeśli boisz się, że Skandynawia wydrenuje Twój portfel, przygotowaliśmy także kilka tańszych propozycji.

Najlepsze bułeczki z cynamonem, czyli kanelsnurrer, kupisz w piekarni Meyers Bageri. Wariacją na ich temat jest højsnegle, czyli „wysoki ślimak”, który wieńczy porządna warstwa czekolady.

Smorrebrod w Kopenhadze, Dania ©Shutterstock
Smorrebrod w Kopenhadze, Dania ©Shutterstock

Wolisz zjeść wytrawniej? Smorrebrod nie brzmi może spektakularnie – to po prostu kanapka. Ale w kopenhaskiej wersji, z chlebem rugbrød, robi wrażenie. Na wierzchu znajdziesz właściwie wszystko, wierzch kanapek to przegląd duńskich dań w miniaturze. Wolisz coś brzmiącego bardziej obiadowo? Spróbuj śledzia, którego przygotowuje się tu na wiele sposobów lub frikadelle, czyli mięsnych klopsików.

Jeśli zastanawiasz się, co warto przywieźć z Kopenhagi, dobrym wyborem są słodycze z lukrecją i regionalny ser z niebieską pleśnią. Przed wylotem możesz wybrać się do piekarni i zaopatrzyć się w świeże wypieki – tebirkes, czyli bułeczki z makiem.

Kopenhaga nocą ©Shutterstock
Kopenhaga nocą ©Shutterstock

Niektórzy lubią jeść w nietypowych miejscach. Jeśli i Ty należysz do tego grona, polecamy Gro Spiseri – to restauracja–farma, która znajduje się na dachu budynku. Z uprawianych roślin właściciele gotują większość serwowanych tu dań. Wizyta w Gro Spiseri będzie nie tylko smakowita, ale wręcz przesiąknięta zrównoważonym duchem Kopenhagi.

Gdzie zatrzymać się w Kopenhadze? Noclegi

Centrum miasta jest idealne dla tych, którzy chcą być blisko głównych atrakcji. Polecamy dzielnice takie jak Vesterbro czy Nørrebro.

Hotel D'Angleterre w Kopenhadze ©Shutterstock
Hotel D’Angleterre w Kopenhadze ©Shutterstock

Jeśli szukasz hotelu w Kopenhadze, sprawdź d’Angleterre. To zabytkowy, luksusowy budynek, położony przy Kongens Nytorv. Jest jednym z najbardziej prestiżowych adresów w Kopenhadze w cenie od 5 364 DKK za noc (ok. 3086 PLN). Nieco tańszy (2600 DKK za noc, ok. 1497 PLN) będzie położony w odrestaurowanym magazynie na nabrzeżu 71 Nyhavn Hotel. To doskonała opcja dla tych, którzy chcą poczuć historyczny klimat Kopenhagi.

Polecamy Ci także sieć hoteli Wakeup Copenhagen – oferuje nowoczesne pokoje w przystępnych cenach (od 485 DKK za noc, czyli ok. 280 zł). To idealne rozwiązanie, jeśli szukasz komfortu bez nadwyrężania portfela. Noclegi Kopenhaga nie muszą być drogie – najtańszą opcją są hotele kapsułowe, które znajdziesz także w centrum miasta. Ceny takiej prywatnej kapsuły zaczynają się już od 440 DKK (ok. 253 PLN) za noc.

Dodatkowe informacje

Centrum Kopenhagi jest wyłączone z ruchu samochodowego, Duńczycy poruszają się tutaj rowerami. To najpopularniejszy środek transportu. Wypróbuj aplikację Donkey Republic, która umożliwi Ci wypożyczenie Twojego dwukołowca.

Dla tych, którzy nie chcą się zmęczyć, najlepszym środkiem transportu będzie metro w Kopenhadze. Dojedziesz nim z lotniska Kastrup do centrum (za ok. 36 DKK, czyli 20 PLN), a nawet na plażę. Rozważ wykupienie Copenhagen Card – to rozwiązanie dla tych, którzy planują naprawdę dużo zwiedzać. Poza skorzystania z transportu karta umożliwia wejścia do ponad 80 atrakcji. Jej cena zaczyna się od 479 DKK (ok. 275 PLN).

Copenhagen Card przyda się tym, których kusi Kopenhaga zimą. Po wizycie na jarmarkach warto ogrzać się w muzeach, galeriach czy podejrzeć tajemnice wszechświata w planetarium. Dzięki karcie wszystkie te miejsca będą dla Ciebie dostępne.

Most z Kopenhagi do Malmö ©Shutterstock
Most z Kopenhagi do Malmö ©Shutterstock

Słynny most w Kopenhadze, umożliwiający wycieczkę do szwedzkiego Malmö, jest jednocześnie najdłuższym mostem w Europie. To inżynieryjne dzieło sztuki, dlatego nawet jeśli nie kusi Cię nieodległa Szwecja, i tak warto go zobaczyć.

Zobacz inne artykuły o Kopenhadze


Anna Różak

Dzięki pracy w biurze podróży wzruszyłam się, oglądając najprawdziwszego lwa w najprawdziwszej Afryce na najprawdziwszym safari. Prezentom od świata nie ma końca – zobaczyłam i karibu niedaleko Wielkiego Kanionu. Marzę o tym, żeby zobaczyć go jeszcze na Arktyce. A o tym, co widziałam, z przyjemnością dla Ciebie napiszę!



Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?