Gdzie leży Sewilla?
Sewilla jest stolicą Andaluzji i czwartym co do wielkości miastem w Hiszpanii. Leży na południu kraju, na Półwyspie Iberyjskim, nad rzeką Guadalquivir. Znajduje się w zachodniej części regionu, ok. 80 km od wybrzeża Morza Śródziemnego. Otoczenie gór Sierra Morena oraz bliskość Parku Narodowego Doñana sprawiają, że od wielu lat jest ważnym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym.
Co warto zobaczyć w Sewilli?
Sewilla przede wszystkim słynie z niesamowitej architektury mudéjar, która stanowi unikalne połączenie wpływów kultury żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej. W mieście znajduje się wiele zachwycających zabytków, które często są istotne także ze względów historycznych i kulturowych. Jakie atrakcje koniecznie powinieneś odwiedzić?
Pałac Alcazar
Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który jest idealnym przykładem architektury mudéjar. Pałac ze względu na niesamowite wnętrza i ogrody był wielokrotnie wykorzystywany jako plan zdjęciowy przy nagrywaniu wielu znanych filmów i seriali, takich jak np. „Królestwo Niebieskie” czy „Gra o tron”.
Katedra w Sewilli
Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli jest największą na świecie katedrą gotycką i jednym z najsłynniejszych obiektów architektonicznych w Europie. Swoją ciekawą konstrukcję zawdzięcza temu, że wybudowano ją na miejscu meczetu – zachowano wieżę Giralda, która dawniej była niegdyś minaretem.
Plaza Espana (Plac Hiszpański Sewilla)
Jeden z symboli Sewilli. Piękny kompleks architektoniczny postawiony w latach 20. XX wieku, z zabudowaniami w stylu barokowym i renesansowym, z wieżami stylizowanymi na Giraldę.
Torre del Oro (Złota Wieża)
Wieża, która dawniej stanowiła element zabudowań obronnych. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w czasach swojej świetności była obłożona złotymi płytkami azulejos, a także wykorzystywano ją do przechowywania złupionego złota. Współcześnie w obiekcie mieści się Museo Maritimo, którego wystawa jest poświęcona mapom morskim oraz zabytkom.
Setas de Sevilla (Metropol Parasol)
Spektakularna drewniana konstrukcja (jedna z dwóch największych na świecie), potocznie nazywana grzybkami Sewilli, wybudowana w 2011 roku. Pełni funkcję tarasu widokowego. Pod nią w podziemiach można zwiedzić muzeum archeologiczne, przedstawiające historię miasta z czasów starożytności.
Dzielnica Santa Cruz
Jedna z najchętniej zwiedzanych lokacji w Sewilli. Dawna dzielnica żydowska położona blisko katedry i Alcazar, o niezwykłej atmosferze. Stanowi labirynt wąskich uliczek, wśród których można odkrywać urokliwe placyki, tawerny, pracownie rzemieślnicze, sklepiki oraz zabytki z otwartymi dziedzińcami w stylu arabskim.
Kiedy warto odwiedzić Sewillę? Jaka jest pogoda?
Sewilla znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, typu śródziemnomorskiego. Oznacza to, że zimy są łagodne, a lata długie i dość gorące. W praktyce miasto z powodzeniem można odwiedzać przez cały rok. Zanim jednak podejmiesz decyzję o tym, kiedy jechać do Sewilli, sprawdź jak zmieniają się warunki atmosferyczne.
Pogoda Sewilla
Styczeń-Marzec: średnie temperatury dzienne wynoszą od 10-20°C. Dni są raczej słoneczne, ale zdarza się deszcz. Łagodna zima i wczesna wiosna (można na przykład wykorzystać dzień wolny związany z Wielkanocą) to idealny czas na zwiedzanie bez tłumów.
Kwiecień-Czerwiec: temperatura rośnie do 30°C. Doskonała aura do spacerów, a także relaksu w ogródkach restauracji i kawiarni.
Lipiec-Sierpień: szczyt sezonu, kiedy w mieście jest najwięcej turystów, a upały są najbardziej dokuczliwe (temperatura przekracza często 40°C). W ciągu dnia warto kryć się w cieniu i wypoczywać nad rzeką Guadalquivir. Wieczorami można z kolei spacerować po wąskich uliczkach oraz brać udział w wydarzeniach kulturalnych i koncertach flamenco.
Wrzesień-Październik: jesień przynosi tylko lekkie ochłodzenie (ok. 25-30°C), co daje wytchnienie od upałów. Ponieważ w mieście jest mniej turystów, to świetny moment na urlop. Nadal bez przeszkód można cieszyć się przyjemną aurą i korzystać z większości atrakcji.
Listopad-Grudzień: koniec roku to chłodniejsze dni i częstsze opady, ale mimo to miasto nie traci swojego uroku. Jak najbardziej można wtedy np. odkrywać lokalną kuchnię i degustować wyborne wino, odwiedzać muzea oraz podziwiać świąteczne jarmarki.
Gdzie zjeść w Sewilli?
Kuchnia andaluzyjska bazuje na prostocie i lokalnych produktach. Podstawą są ryby, mięso, a także ziemniaki, pomidory i papryka oraz białe pieczywo. Potrawy doprawia się oliwą z oliwek, octem winnym i małą ilością ziół. Tradycyjnym daniom, nazwanym tapas, oczywiście towarzyszy wyśmienite wino. Co warto zjeść w Sewilli? Typowymi przysmakami są np.:
- Espinaces con Garbanzos: smażony na oliwie szpinak z ciecierzycą.
- Tortilla de Patatas: omlet z podsmażanymi ziemniakami i cebulką.
- Chicharrones de Cadiz: smażone, mocno solone kawałki wieprzowiny podawane z twardym pieczywem.
- Calamar a La Plancha: to smażone na głębokim tłuszczu krążki kalmarów, podawane z sokiem z cytryny.
- Churros: smażone na głębokim oleju zawijane ciasto, podawane z gorącą czekoladą.
Tradycyjnie przyrządzone i podane tapas zjesz np. w Manolo Cateca, gdzie przy okazji będzie się podziwiać słynne azulejos. Na deser udaj się z kolei do Bar El Comercio, czyli jednej z najstarszych knajp w mieście, podającej wspaniałe churros.
Noclegi w Sewilli
Sewilla jako miasto turystyczne posiada bogatą, zróżnicowaną bazę noclegową.
Miłośnikom luksusu na pewno przypadnie do gustu Hotel Alfonso XIII, A Luxury Collection Hotel. Absolutnie wyjątkowe miejsce, urządzone z gustownym przepychem, w doskonałej lokalizacji – blisko najważniejszych atrakcji, w otoczeniu przyrody.
Bardziej przystępną finansowo opcją jest Hotel Don Paco, zlokalizowany w centrum Sewilli, 10 minut od katedry i wieży Giralda.
W mieście nie brakuje także niedrogich, a schludnych i dobrze wyposażonych hosteli, takich jak np. Hostel One Catedral. Również mieści się w historycznym centrum, w otoczeniu licznych restauracji, barów i innych atrakcji.