Belgia być może nie jest oczywistym turystycznym wyborem, ale zdecydowanie warto dać jej szansę. Atrakcje tego niewielkiego kraju zachwycą zarówno miłośników średniowiecznej architektury, poszukujących nowych wrażeń smakoszy, jak i fanów komiksu. Co zatem można zobaczyć i czego doświadczyć w Belgii? Sprawdźmy to!

Gdzie leży Belgia?

Ojczyzna Herkulesa Poirota, doskonałej czekolady i słynnego piwa – Belgia. Gdzie leży to państwo? W Europie Zachodniej – sąsiaduje z Francją, Luksemburgiem, Niemcami i Holandią, posiada również dostęp do Morza Północnego. Królestwo Belgii jest państwem federacyjnym – składa się z Regionu Flamandzkiego, Regionu Walońskiego oraz Regionu Stołecznego Brukseli. Do największych miast kraju, oprócz stolicy, należą Antwerpia, Gandawa, Charleroi i Liège.

W krainie czekolady i piwa. Co warto zobaczyć w Belgii?

Model atomu i siusiający chłopiec – główne atrakcje Brukseli

Stolica Belgii, Bruksela, stanowi siedzibę wielu unijnych instytucji – dlatego często bywa nazywana stolicą Unii Europejskiej. Wizyta w Parlamencie Europejskim jest zresztą chętnie wybieraną atrakcją turystyczną. Centralnym punktem miasta jest Wielki Plac – rynek otoczony bogato zdobionymi kamienicami. Krótki spacer z Wielkiego Placu pozwala zobaczyć Manneken Pis – słynną fontannę z postacią siusiającego chłopca.

W sezonie letnim w Brukseli można również zwiedzić Pałac Królewski – oficjalną rezydencję belgijskiej rodziny królewskiej. Architektonicznym symbolem Brukseli jest jednak futurystyczne Atomium – wysoki na 102 metry model atomu żelaza z platformą widokową na szczycie. Nieopodal znajduje się Mini-Europe – park z miniaturami najsłynniejszych budowli Starego Kontynentu. Doskonałym miejscem odpoczynku w stolicy będzie także Parc du Cinquantenaire – obszerny zielony teren z bogatą architekturą.

Nie tylko stolica. Miasta w Belgii, które warto zwiedzić

Wiele osób rozważających wypoczynek w Belgii z pewnością skusi Antwerpia. Atrakcje tego flamandzkiego miasta są liczne – wśród nich znajduje się jeden z najwyższych kościołów na świecie, czyli Katedra Najświętszej Marii Panny. Północna wieża tej świątyni liczy sobie aż 123 metry! Inną architektoniczną ikoną Antwerpii jest XIII-wieczny zamek Het Steen.

Które inne miasta Belgii będą warte Twojej uwagi? Z pewnością należy do nich Brugia – zwana „Wenecją Północy” – która zachwyca malowniczymi kanałami i średniowieczną architekturą. Gandawa, nieco mniej popularna, również oferuje urokliwe kanały i imponujące zabytki – takie jak monumentalny zamek Gravensteen czy Katedra św. Bawona. A co, jeśli szukasz mocnych wrażeń? W takim przypadku rozważ wizytę w Bellewaerde – położonym w zachodniej Belgii parku rozrywki z licznymi rollercoasterami i innymi atrakcjami.

Widok na stare miasto w Brugii © Shutterstock

Wielka sztuka i popkultura

Belgia to świetny wybór dla miłośników sztuki i muzeów. W Brukseli szczególnie godne uwagi jest Muzeum Magritte’a, prezentujące twórczość słynnego malarza-surrealisty. Warto odwiedzić również wybrane spośród czterech Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych, z pierwszorzędnymi zbiorami sztuki dawnej i współczesnej. W Antwerpii uwagę zwraca Dom Rubensa, w którym wystawiana jest kolekcja zarówno tego, jak i innych mistrzów malarstwa. Jeżeli ktoś wolisz bardziej współczesne środki artystycznego wyrazu, to być może docenisz znajdujące się w Brukseli Belgijskie Centrum Komiksu. To właśnie w Belgii powstały komiksowe przygody zarówno Tintina autorstwa Hergé, jak i smerfów, których autorem był Peyo.

Kiedy najlepiej wybrać się do Belgii? Pogoda w Belgii

Umiarkowany klimat morski ze stosunkowo ciepłymi, choć wilgotnymi zimami oraz raczej chłodnymi latami – właśnie takimi warunkami cieszy się Belgia. Pogoda w tym kraju na ogół jest daleka od wszelkich skrajności. To sprawia, że w praktyce każda pora roku będzie odpowiednia na zwiedzanie, jeśli tylko termin wyjazdu dobierzesz do charakterystyki Twoich planów.

Wiosna w Belgii

Pogoda na wiosnę kształtuje się w Belgii następująco:

  • marzec przynosi wzrost temperatur i nasłonecznienia, choć przymrozki wciąż się zdarzają,
  • w kwietniu spada liczba deszczowych dni, a średnia temperatura wynosi już do 15°C,
  • maj oznacza przyjemne, wiosenne temperatury i umiarkowane opady – a zatem warunki świetne do zwiedzania.

Lato w Belgii

Lato to najlepszy moment na plażowanie nad Morzem Północnym:

  • średnia temperatura w czerwcowe dni sięga do 21°C, czasami zdarzają się burze,
  • lipiec to najcieplejszy miesiąc roku – to właśnie wtedy w Belgii najczęściej zdarzają się upały,
  • sierpień na ogół pozwala nadal cieszyć się przyjemną, letnią pogodą.

Jesień w Belgii

Jesień, choć przynosi ochłodzenie, może być świetnym momentem na city break w przytulnych belgijskich miastach:

  • średnia dzienna temperatura we wrześniu oscyluje między 11 a 20°C,
  • październik przynosi zdecydowane ochłodzenie i częstsze opady deszczu,
  • listopad w Belgii jest chłodny i pochmurny, możliwe są pierwsze przymrozki.

Zima w Belgii

Zima w Belgii przynosi następujące warunki:

  • belgijski grudzień to chłodne i wilgotne dni oraz średnie temperatury na poziomie 2-7°C,
  • styczeń to najzimniejszy miesiąc – średnie temperatury wahają się między 1 a 6°C, często występują mgły i opady, a znacznie rzadziej opady śniegu,
  • w lutym robi się nieco cieplej, ale nocami wciąż możliwe są przymrozki.
Tradycyjne frytki belgijskie z majonezem © Shutterstock

Co i gdzie zjeść w Belgii?

Belgijska kuchnia nie jest w Polsce zbyt popularna – nie licząc pewnych ikonicznych przysmaków. Przyjrzyjmy się zarówno tym dobrze znanym, jak i mniej oczywistym kulinarnym przyjemnościom rodem z Belgii.

Frytki i mule

Belgia to ojczyzna frytek. Najbardziej tradycyjna forma tej przekąski – czyli frytki grubo cięte, dwukrotnie smażone na wołowym łoju, podawane z majonezem – jest już doskonale znana w Polsce. Znacznie bardziej egzotyczne mogą wydawać się frytki podawane z mulami – a to klasyczna belgijska kompozycja! Jeżeli komuś nie odpowiada takie połączenie, może zdecydować się na inne owoce morza – cieszą się one w Belgii dużą popularnością. W stolicy znajdziesz je na przykład w restauracji Ocean 11 lub – w bardziej eleganckim wydaniu – w L’Écailler.

Belgijskie piwo

Nie można mówić o Belgii nie wspominając o tamtejszych piwowarskich tradycjach. Do najsłynniejszych belgijskich stylów piwnych należy Belgian Trappist, czyli mocne piwo niegdyś ważone w klasztorach. Inny, również bardzo uznany styl, to Witbier – rześkie piwo pszeniczne. Piwosze będę zresztą mieli w czym wybierać – to tylko wybrane przykłady piw warzonych w Belgii. Piwo to również ważny składnik wielu belgijskich potraw – należy do nich chociażby corbonade flamande, czyli gulasz wołowy duszony w ciemnym piwie. Tej potrawy skosztujesz chociażby w brukselskich restauracjach Fin de Siècle czy Nüetnigenough.

Na słodko w Belgii

Belgia słynie ze swojej czekolady – w szczelności pralin i trufli. Wysoka jakość tych produktów wynika z kunsztu lokalnych rzemieślników i wysokiej jakości importowanego surowca. Znacznie mniej osób wie, że sztandarowym przysmakiem belgijskich łasuchów są również gofry, występujące w dwóch głównych rodzajach. Gofry Liège posiadają gęstszą teksturę i są nieco słodsze, z kolei gofry brukselskie są lżejsze i bardziej chrupiące.

Noclegi w Belgii

Wybór noclegów w Belgii jest bardzo szeroki i dostosowany do różnych potrzeb oraz budżetów. Na turystów czekają zarówno luksusowe hotele, jak i te bardziej budżetowe. Na rynku dostępne są również apartamenty wynajmowane przez prywatnych gospodarzy.

Belgia – praktyczne informacje dla turystów

W Belgii mieszka nieco ponad 11,5 miliona osób, a powierzchnia kraju wynosi 30 688 km² – a zatem jest on ponad 10 razy mniejszy od Polski. Belgia jest niewielka, ale bardzo zróżnicowana. Na północnym zachodzie kraju na turystów czekają plaże Morza Północnego, a na południu góry – Ardeny. Różnorodność dotyczy również języków używanych w Belgii.

Jaki język urzędowy obowiązuje w Belgii?

W Belgii obowiązują aż 3 języki urzędowe. Około 59% mieszkańców kraju posługuje się językiem niderlandzkim – czyli tym samym, w którym mówią również Holendrzy. Ojczystym językiem dla 40% Belgów jest francuski. Pozostały 1% to użytkownicy niemieckiego, zamieszkali głównie na wschodzie kraju. Stolica państwa, Bruksela, oficjalnie jest miastem dwujęzycznym, ale większość jej mieszkańców używa na co dzień francuskiego. 

Pałac Królewski Bruksela © Shutterstock
Pałac Królewski Bruksela © Shutterstock

Jaka waluta obowiązuje w Belgii?

W Belgii płaci się za pomocą euro. Wspólna europejska waluta zastąpiła franka belgijskiego w 2002 roku. A jak wygląda tam kwestia kart płatniczych? Dominującym dostawcą kart w Belgii jest lokalna marka Bancontact, w miastach i turystycznych miejscach nie będzie jednak problemu z płatnością kartami popularnymi w Polsce.

Czy w Belgii jest drogo?

Ceny w Belgii nie wyróżniają się na tle innych krajów Europy Zachodniej, takich jak Holandia czy Francja – są więc wyższe niż w Polsce. Jak zatem wyglądają przykładowe ceny w Belgii? Za jednorazowy bilet komunikacji miejskiej zapłacimy 2-3 euro, kawa na mieście to koszt rzędu 3-4 euro, zaś obiad dla dwóch osób w restauracji – 40-60 euro. Bilet wejścia do muzeum to zazwyczaj koszt oscylujący wokół 15 euro. Ceny będą się, rzecz jasna, różnić w zależności od popularności danego miejsca – Bruksela i inne turystyczne miasta, takie jak Brugia, będą droższe niż mniejsze miejscowości.

Sprawdź nasze wpisy o Belgii


Rafał Sowiński

Z zawodu copywriter i szkoleniowiec, z wykształcenia i pasji kulturoznawca. Miłośnik nieoczywistych historii, muzyki elektronicznej i starych map. Gorący zwolennik turystyki kulinarnej.

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?