Siena, Włochy © Shutterstock

Siena słynie z wyjątkowej średniowiecznej architektury, w tym m.in. majestatycznego Piazza del Campo, gdzie odbywa się słynny wyścig konny Palio di Siena. W mieście znajduje się również wiele spektakularnych zabytków wpisanych na listę UNESCO. Ze względu na dobrą lokalizację w centrum Włoch, miejsce przyciąga rocznie setki tysięcy turystów. Dowiedz się, co zobaczyć w Sienie i zaplanuj idealne wakacje!

Gdzie leży Siena?

Siena to miasto i gmina we Włoszech w samym sercu Toskanii. Mieści się w środkowej części Włoch, ok. 70 km na południe od Florencji. Miasto leży na trzech wzgórzach, w otoczeniu malowniczych krajobrazów z winnicami, gajami oliwnymi i cyprysami. Jego dogodne położenie sprawia, że stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania innych części kraju.

Co warto zobaczyć w Sienie?

Siena przede wszystkim zachwyca średniowieczną architekturą. Przy tym miasto ma niezwykłą atmosferę, dlatego spacery wąskimi uliczkami to sama przyjemność. Gdzie szczególnie warto się udać? Już podpowiadamy.

Katedra w Sienie (Duomo di Siena), Włochy © Shutterstock

Katedra w Sienie (Duomo di Siena)

Efektowna romańsko-gotycka katedra o niezwykle zdobnej fasadzie, której budowa trwała prawie 200 lat (od XII do XIV w.). Najpierw powstała dolna część z trzema portalami, a dopiero po 100 latach dobudowano część górną. Bryła jest inspirowana katedrą Orvieto w Umbrii. Wewnątrz można podziwiać m.in. freski z XVI w. i pomnik Jana Chrzciciela autorstwa Donatella. Katedra stanowi część Zespołu Zabytkowego Katedry, który obejmuje również kryptę, baptysterium, muzeum, bibliotekę Piccolomini, Oratorium San Bernardino, Bramę Niebios oraz Panoramę z Niedokończonej Fasady (Facciatone). Podczas zwiedzania koniecznie trzeba zobaczyć marmurową mozaikę, która stanowi jedną z najbardziej ozdobnych podłóg w całych Włoszech – składa się z 56 inkrustowanych paneli, na których przedstawione są rozmaite historie, m.in. sceny biblijne.


Katedra, która miała być największa na świecie!

W XIV wieku mieszkańcy Sieny postanowili przebudować katedrę, aby uczynić ją największym kościołem na świecie. Rozpoczęto ambitny projekt, w którym istniejący budynek miał stać się jedynie transeptem nowej, gigantycznej konstrukcji. Jednak w 1348 roku miasto zostało dotknięte epidemią dżumy, która zdziesiątkowała populację i zatrzymała prace. Niedokończone fragmenty projektu, takie jak Facciatone (Niedokończona Fasada), można podziwiać do dziś i stanowią świadectwo tych ambitnych planów.


Baptysterium San Giovanni Siena

Baptysterium położone obok katedry w Sienie o unikalnej gotyckiej architekturze gotyckiej, niezwykłych freskach, efektownej chrzcielnicy orz bogato zdobionym suficie. We wnętrzu wyeksponowano liczne dzieła znanych renesansowych artystów, takich jak m.in. Donatello, Lorenzo Ghiberti i Jacopo della Quercia.

Piazza del Campo z Palazzo Pubblico i Torre del Mangia, Siena, Włochy © Shutterstock

Piazza del Campo Siena

Główny plac i rynek miasta wybudowany w XIV w., na którym odbywają się słynne wyścigi konne Palio di Siena. Przy nim znajduje się charakterystyczny ratusz Palazzo Pubblico z wieżą Torre del Mangia z dzwonnicą. W okolicy mieści się również sporo restauracji, kawiarni, barów i sklepików. Miejsce jest szczególnie urokliwe wieczorem, ponieważ można tutaj obserwować spotkania mieszkańców, rozkoszując się widokiem latarni rozświetlających pobliskie kamienice oraz specjalną iluminacją wieży.

Palazzo Pubblico Siena

Historyczny ratusz w pałacu wybudowanym na przełomie XIII i XIV w. Odbywały się w nim spotkania Rady Dziewięciu. Obiekt do dziś jest wykorzystywany jako siedziba samorządowych władz miejskich. Jego część została wydzielona na Muzeum Civico, udostępnione dla turystów. Wystawa obejmuje m.in. dokumenty, obrazy i inne eksponaty ukazujące historię Sieny. Z zewnątrz budynek oczarowuje średniowiecznym stylem wzbogaconym o elementy gotyckie, zaś wewnątrz można zobaczyć freski lokalnych artystów z XIV w.

Fortezza Medicea Siena, Włochy © Shutterstock
Fortezza Medicea Siena, Włochy © Shutterstock

Fortezza Medicea Siena

Twierdza Medyceuszy, nazywana również Fortem Świętej Barbary, wybudowana w XVI w. Stanowi symbol końca niepodległości mieszkańców Sieny. Była wykorzystywana w celach militarnych, ale później została udostępniona do użytku publicznego. Aktualnie jest popularnym miejscem na spacery – z murów można podziwiać niesamowite toskańskie krajobrazy.

Ukryte perełki w Sienie

Poza głównymi atrakcjami w Sienie warto jeszcze poświęcić czas na odkrywanie mniej znanych miejsc, które są równie fascynujące i piękne.

Ogród Orto dei Pecci Siena

Ogród w historycznym centrum Sieny, położony tylko kilkaset metrów od Piazza del Campo. Stanowi wierną rekonstrukcję tradycyjnego średniowiecznego ogrodu, w którym uprawiane są warzywa, aromatyczne zioła oraz lecznicze rośliny. Jest to piękne miejsce, w którym można odpocząć po zwiedzaniu, jednocześnie niejako przenosząc się w czasie. Ma też ciekawą historię: w XIII w. skazani na śmierć przechodzili tędy (przez bramę sprawiedliwości), w drodze na egzekucję. W przeszłości ogród był również częścią szpitala psychiatrycznego, w którym pacjenci uprawiali owoce i warzywa, a także opiekowali się zwierzętami hodowlanymi. Obecnie miejsce zostało objęte programem edukacyjnym i jest często odwiedzane przez wycieczki szkolne – dzieci mogą tutaj poznać wiejskie życie oraz dowiedzieć się nieco więcej o przeszłości swojego miasta.

Fontebranda Siena, Włochy © Shutterstock
Fontebranda Siena, Włochy © Shutterstock

Fontebranda Siena

Jedna z najstarszych łaźni w Sienie, z XIII w. Dante Alighieri wspominał o niej w „Boskiej komedii”. Dawniej stanowiła element instalacji wodociągowej – dostarczała wodę mieszkańcom (stanowiła zbiornik wody pitnej oraz miejsce do prania odzieży). Obecnie jest świetnie zachowanym gotyckim zabytkiem i miejscem na wypoczynek. Nazwa obiektu pochodzi od dzielnicy Fontebranda w Contrada dell’Oca, w której do dziś wykorzystuje się przechowywaną tu wodę do pewnego rodzaju chrztu dla nowych mieszkańców. Co ciekawe, w pobliżu urodziła się i żyła Święta Katarzyna ze Sieny. Z tego też powodu w pobliżu znajduje się Sanktuarium Świętej Katarzyny ze Sieny.

Biblioteka Piccolomini Sien

Niesłusznie często pomijany element Katedry Sieneńskiej. Nie słynie z księgozbioru (jest stosunkowo niewielki – tylko kilkadziesiąt manuskryptów), ale z fresków. Fundatorami byli przedstawiciele rodziny Piccolomini, z których aż dwoje obejmowało później urząd papieski. Z tego względu biblioteka była sowicie dofinansowana, co wyraźnie widać. Na malowidłach widać niezwykle szczegółowe sceny rodzajowe, przedstawiające m.in. gry i zabawy charakterystyczne dla tamtych czasów.

Jaka jest pogoda w Sienie? Kiedy najlepiej jechać?

W Sienie panuje klimat śródziemnomorski – łagodny, ogólnie mówiąc umiarkowanie ciepły. Lata są gorące i słoneczne, a zimy chłodne i bardzo zachmurzone. Kiedy jechać do Sieny? Jeśli chce się w pełni skorzystać z pięknej pogody, najlepiej wybierać terminy od maja do września. Jeśli jednak nie przepada się za upałami, opłacalnym rozwiązaniem będzie urlop poza sezonem, wiosną lub wczesną jesienią.

Siena pogoda

  • Wiosna (kwiecień-czerwiec): przyjemne temperatury (ok. 15-25°C) sprawiają, że warunki są idealne na spacery oraz zwiedzanie zabytków.
  • Lato (lipiec-sierpień): dni potrafią być upalne (ok. 25-35°C). W mieście odbywa się wiele wydarzeń, w tym słynne wyścigi konne Palio di Siena. Idealny czas na wakacje pełne słońca.
  • Jesień (wrzesień-listopad): Dni są nadal ciepłe (ok. 15-25°C), a krajobraz powoli zaczyna się zmieniać, zachwycając pięknymi widokami na winnice Toskanii.
  • Zima (grudzień-luty): koniec roku jest zdecydowanie chłodniejszy (ok. 5-10°C), ale jest to świetny moment, gdy preferuje się spokojniejsze zwiedzanie oraz odkrywanie lokalnej kuchni.
Ribollita, Włochy © Shutterstock
Ribollita, Włochy © Shutterstock

Gdzie zjeść w Sienie?

W Sienie można rozkoszować się tradycyjną kuchnią toskańską, bazującą na mięsie, wędlinach, serach, makaronie i warzywach, a także aromatycznych ziołach. Bardzo popularną przekąską są deski serów i wędlin, którym oczywiście towarzyszy lokalne wino, np. Chianti Classico, Brunaello di Montalcino albo Vernaccia di San Gimignano. Jakie dania charakterystyczne dla tego miasta?

  • Pici – ręcznie robiony toskański makaron, przypominający grubsze spaghetti. Podaje się go z różnymi sosami, np. aglione (pomidorowo-cebulowy), z króliczych wątróbek, chiantigiana (mięsny z dodatkiem chianti), ragù na bazie dziczyzny albo alle criciole (z okruchami toskańskiego chleba smażonego w oliwie z oliwek).
  • Ribollita – gęsta zupa, która zgodnie z powszechnym przekonaniem najlepiej smakuje następnego dnia. Przyrządza się ją na bazie fasoli (borlotti, toscanelli lub cannellini), kapusty czarnej (wł. cavolo nero) albo mieszanki białej i włoskiej, czerstwego chleba i rozmaitych warzyw.
  • Stek Chianina – wybornie grillowana porcja mięsa z lokalnego bydła rasy Chianina, podawana zwykle z warzywami lub sałatą i winem.
  • Panforte – szczególnie popularne w Siennie ciasto, będące rodzajem piernika. Zawiera sporo kakao, orzechów, bakalii, owoców i miodu.

Siena – gdzie zjeść?

Pyszne tradycyjne lokalne potrawy serwuje np. Osteria Permalico, czyli klimatyczna osteria skryta w bocznej, stromej ulicy. Prawdziwe sieneńskie smaki odkryć można również w restauracji L’Osteria dei Rossi, czyli rodzinnym lokalu pobliżu Bazyliki św. Franciszka.

Jakie są opcje noclegowe w Sienie?

Siena jako duże, popularne turystycznie miasto ma bogatą ofertę noclegową. Bez problemu można znaleźć zakwaterowanie niezależnie od oczekiwań i możliwości.

Gdzie spać w Sienie? Wybierać można z różnych przedziałów cenowych. Jeśli ma się większy budżet, w historycznym centrum znajduje się wiele luksusowych hoteli, o pięknym wystroju i wielu udogodnieniach, w doskonałej lokalizacji. Przy skromniejszych możliwościach finansowych doskonale sprawdzą się ekonomiczne hotele i apartamenty, w których w dobrej cenie można znaleźć przytulne pokoje.

Zobacz artykuły o Sienie i innych miastach Toskanii


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?