Łodzie rybackie w porcie w Pafos, Cypr © Shutterstock

Odkryj Pafos, klejnot Cypru. Zachwyć się starożytnymi zabytkami, bujną przyrodą i malowniczymi widokami. Dowiedz się, co sprawia, że to miejsce jest wyjątkowe – od atrakcji po lokalne smaki. Czytaj dalej i zaplanuj swoją podróż!

Gdzie znajduje się Pafos?

Pafos to czwarte pod względem wielkości, a także (obok Larnaki) jedno z najpopularniejszych miast w Republice Cypryjskiej, mieszczące się na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. Leży nad Morzem Śródziemnym, ok. 50 kilometrów na zachód od Nikozji, stolicy kraju. Otaczają je malownicze góry Troodos.

Co warto zobaczyć w Pafos?

Pafos ze względu na urokliwe krajobrazy, pogodę sprzyjającą wypoczynkowi na plaży, a także bogatą kulturę i dziedzictwo kulturowe, jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na wakacje. W mieście można obejrzeć wiele istotnych historycznie i kulturowo zabytków. Co koniecznie powinieneś uwzględnić w planach zwiedzania Pafos?

Park archeologiczny Nea Pafos, Cypr © Shutterstock
Park archeologiczny Nea Pafos, Cypr © Shutterstock

Park archeologiczny Nea Pafos

Najważniejsze stanowisko archeologiczne na terenie całego Cypru, wpisane na listę UNESCO już w latach 80. XX. Na miejscu można podziwiać ruiny starożytnych i średniowiecznych budynków. Ciekawostką są posiadłości z czasów rzymskich, czyli dom Aiona, dom Orfeusza, dom Dionizosa oraz willa Tezeusza. Wrażenie robi również m.in. dawna agora, odeon czy Zamek 40 Kolumn (Saranta Kolones).

Grobowce Królewskie w Pafos, Cypr © Shutterstock
Grobowce Królewskie w Pafos, Cypr © Shutterstock

Grobowce Królewskie w Pafos

Kompleks również znajdujący się na terenie Kato Pafo, także wpisany na listę UNESCO. Nekropolia składa się z ok. 100 grobowców wykutych w litej skale, z których najstarsze pochodzą z IV wieku p.n.e. W miejscu tym o dziwo nie chowano królów, ale przedstawicieli klasy wyższej, ważnych urzędników i innych wybitnych obywateli. Były one miejscem, w którym spoczęli ważni urzędnicy administracyjni, wybitne osoby i przedstawiciele klasy wyższej.

Zamek w Pafos, Cypr © Shutterstock
Zamek w Pafos, Cypr © Shutterstock

Zamek w Pafos

Fort z czasów bizantyjskich, który na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony, m.in. przez trzęsienia ziemi i ataki Wenecjan. Ostatecznie został odbudowany przez Turków. Jest nie tylko ciekawostką architektoniczną, ale też punktem widokowym, z którego można obserwować wybrzeże.

Cerkiew Theoskepasti, Pafos, Cypr © Shutterstock
Cerkiew Theoskepasti, Pafos, Cypr © Shutterstock

Cerkiew Theoskepasti

Prawosławna świątynia z pierwszej połowy XX wieku. Budynek zachwyca z zewnątrz, a także wewnątrz – znajduje się w nim efektowny ikonostas wyrzeźbiony z drewna. Podobno miał on zostać wykonany przez św. Łukasza.

Świątynia Agia Kyriaki Chrysopolitissa, Pafos, Cypr © Shutterstock
Świątynia Agia Kyriaki Chrysopolitissa, Pafos, Cypr © Shutterstock

Świątynia Agia Kyriaki Chrysopolitissa

Ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki. W jej pobliżu znajduje się kolumna św. Pawła, do której według legend miał być przywiązany i wychłostany za głoszenie chrześcijaństwa po śmierci Jezusa.

Łaźnie w Pafos, Cypr © Shutterstock
Łaźnie w Pafos, Cypr © Shutterstock

Łaźnie w Pafos

W mieście można zwiedzać wiele łaźni, pochodzących z różnych okresów, m.in. średniowieczne, osmańskie czy frankijskie.

Katakumby Agia Solomoni, Pafos, Cypr © Shutterstock
Katakumby Agia Solomoni, Pafos, Cypr © Shutterstock

Katakumby Agia Solomoni

Chrześcijańskie katakumby, nazwane na część kobiety, która podobno jako jedna z pierwszych na Cyprze przyjęła chrześcijaństwo. Uciekając przed Rzymianami, skryła się w jaskini, w której została zamurowana. Według legendy, kiedy po 200 latach rozbito wejście do niej, wyszła z niej żywa. Miejsce jest częstym celem pielgrzymek.

Promenada w Pafos, Cypr © Shutterstock
Promenada w Pafos, Cypr © Shutterstock

Promenada w Pafos

Obowiązkowym elementem zwiedzania powinien być spacer wzdłuż nadmorskiej promenady o długości ok. 8 km. Jednocześnie można nie tylko podziwiać malownicze widoki, ale też zaglądać do lokalnych tawern i sklepików.

Najładniejsze plaże w Pafos i okolicach

W mieście i okolicach dostępnych jest wiele plaż, na których można zażyć kąpieli wodnej i słonecznej. Do najpopularniejszych należą m.in.:

 • Pachyammos – miejska piaszczysta plaża w rejonie Kato Pafos z rozbudowaną infrastrukturą;
 • Pacymmos – wąska, piaszczysta plaża z pięknymi widokami;
 • Coral Bay – plaża oddalona ok. 11 km od miasta, z łagodnym zejściem do wody.
Plaża Coral Bay, Pafos, Cypr © Shutterstock
Plaża Coral Bay, Pafos, Cypr © Shutterstock

Kiedy jest najlepsza pogoda na wizytę w Pafos?

W Pafos panuje wyjątkowo przyjemny klimat śródziemnomorski, który cechuje się łagodną zimą i ciepłym latem. Aura jest przyjazna praktycznie przez cały rok, ale zdecydowanie miejsce cieszy się największą popularnością w sezonie wakacyjnym.

Pafos pogoda

 • Styczeń-Marzec: na początku roku średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą ok. 10-18°C. W tym czasie z powodzeniem można zwiedzać zabytki, spacerować po mieście i odkrywać lokalne przysmaki w tawernach.
 • Kwiecień-Czerwiec: wiosną zaczyna być coraz cieplej (ok. 22°C do 28°C), co daje więcej możliwości. Jak najbardziej można zacząć korzystać z plaż, a także wybierać się na wycieczki do pobliskich parków narodowych, by podziwiać przyrodę w pełnym rozkwicie.
 • Lipiec-Sierpień: lato na Cyprze bywa gorące, a upały często przekraczają 30°C. W tym czasie można zaobserwować największe ilości turystów. Warunki są idealne do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Po zmroku warto z kolei odkrywać uroki nocnego życia miasta.
 • Wrzesień-Październik: jesienią upały przestają doskwierać, ale nadal jest bardzo ciepło (średnio ok. 25-30°C). Z tego względu wiele osób decyduje się na późniejszy urlop, by po sezonie odetchnąć od tłumów i nieco zaoszczędzić na cenach biletów oraz zakwaterowania.
 • Listopad-Grudzień: końcówka roku jest chłodniejsza, ale nie zimna (średnio ok. 15-20°C). Pogoda w niczym nie będzie przeszkadzać w zwiedzaniu oraz odkrywaniu zakamarków miasta.

Co i gdzie zjeść w Pafos?

W Pafos dominuje tradycyjna cypryjska kuchnia. Podstawą dań są m.in. jagnięcina, kurczak, cielęcina, ryby i owoce morza, a także wyroby mleczne (głównie ser halloumi i jogurty) oraz oczywiście oliwa. Popularnymi dodatkami są świeże pieczywo pita, warzywa i wyborne wino.

Tradycyjny cypryjski chleb z nasionami sezamu, Pafos, Cypr © Shutterstock
Tradycyjny cypryjski chleb z nasionami sezamu, Pafos, Cypr © Shutterstock

Jakie są typowe lokalne smaki Pafos? Podczas pobytu koniecznie sprawdź takie dania, jak:

 • Souvlaki: kawałki grillowanego na patyku mięsa (wieprzowego, jagnięcego lub kurczaka), podawane z warzywami, frytkami i sosem tzatziki.
 • Moussaka: zapiekanka z ziemniaków, bakłażana, mielonego mięsa (wieprzowego lub wołowego) i sosu beszamelowego.
 • Sheftalia: tradycyjna cypryjska kiełbasa z mielonego mięsa (zwykle mieszanki wieprzowiny i jagnięciny), cebuli, świeżej mięty i przypraw.
 • Kleftiko: duszona baranina lub jagnięcina z ziołami, czosnkiem i warzywami, tradycyjnie przygotowywana oraz podawana w glinianym naczyniu.
 • Taramosalata: dip do warzyw i pity z karmelu, oliwy z oliwek i cytryny.
 • Loukoumades: kuleczki z ciasta smażone na głębokim oleju, podawane z miodem, posypane cynamonem i posiekanymi orzechami.

Jedną z najbardziej polecanych lokalnych restauracji jest słynna Agora Tavern. Miejsce jest o tyle wyjątkowe, że nie posiada menu – wybiera się mięsne lub wegetariańskie meze, czyli zestaw degustacyjny składający się z tradycyjnych, lokalnych przystawek i małych dań.

Jakie są najlepsze opcje noclegowe w Pafos?

Noclegi w Pafos są dostosowane do najróżniejszych potrzeb. Szeroka oferta zadowoli różne oczekiwania.
Jednym z najlepszych ośrodków jest Anassa Hotel, czyli ekskluzywny pięciogwiazdkowy kompleks położony nad brzegiem morza, z wysokim standardem i licznymi udogodnieniami.
Przystępniejszą cenowo propozycją będzie z kolei np. Nereus Hotel, czyli estetyczny trzygwiazdkowy hotel w centrum, położony blisko do plaży i głównych atrakcji turystycznych.
Coś dla siebie znajdą także podróżnicy ze skromniejszym budżetem. Świetnym wyborem będzie np. Trip Yard Hostel, czyli mały, ale przytulny hostel z dobrą lokalizacją.

Zobacz nasze wpisy o Pafos


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?