Gdzie leży Szkocja?
Szkocja to kraj będący częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, który w przeszłości był niezależnym królestwem. Znajduje się na północy wyspy Wielkiej Brytanii, a także obejmuje Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Od południa graniczy z Anglią. Stolicą Szkocji jest Edynburg, natomiast największym miastem Glasgow.
Najważniejsze miasta Szkocji
- Edynburg: stolica Szkocji, z wieloma zabytkami (przede wszystkim słynnym zamkiem), bogatą historią oraz częstymi pokazami, spektaklami i innymi eventami, takimi jak m.in. festiwal teatrów ulicznych.
- Glasgow: największe miasto Szkocji, znane ze świetnie zachowanej wiktoriańskiej i secesyjnej architektury, uznawane za krajowe centrum kultury; działa w nim wiele prestiżowych instytucji, jak m.in. jak Scottish Opera, Scottish Ballet i National Theatre of Scotland.
- Aberdeen: ważne centrum przemysłu naftowego, nazywane „Granitowym Miastem”, ze względu na charakterystyczne zabudowania z granitu.
- Dundee: dynamicznie rozwijające się miasto, w którym nowoczesna technologia łączy się z historią; jest znane z muzeum designu V&A oraz Cmentarza Howff.
- Inverness: port przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth, będący idealną bazą wypadową do słynnego jeziora Loch Ness; w mieście można zobaczyć zrekonstruowany zamek szekspirowskiego Makbeta.
Atrakcje w Szkocji. Co warto zobaczyć?
Szkocja zachwyca zabytkową architekturą, piękną przyrodą oraz muzeami z bogatymi ekspozycjami. Poszanowanie dla tradycji sprawia, że na wysepkach można często poczuć prawdziwy, średniowieczny klimat. Gdzie szczególnie warto się udać podczas pobytu?
Loch Ness Szkocja
Słynne jezioro, znane z legendy o potworze Nessie. Malownicze położenie między wzgórzami, lasami i ruinami sprawia, że jest idealnym miejscem na piesze wycieczki. Na miejscu można również wykupić rejs statkiem.
Zamek Urquhart Szkocja
Zamek malowniczo położony na zachodnim brzegu Loch Ness, będący jednym z największych w Szkocji. Z jego murów można nacieszyć wzrok widokiem na jezioro.
Ben Nevis Szkocja
Najwyższy szczyt w Wielkiej Brytanii, z którego można podziwiać zachwycające widoki na okoliczne góry i doliny. Szlak jest prosty, ale bardzo długi. Podczas drogi można za to podziwiać niesamowite krajobrazy i wyciszyć się w otoczeniu przyrody.
Wyspa Skye Szkocja
Jedna z najpiękniejszych szkockich wysp, znana z surowych krajobrazów ze spektakularnymi klifami i ruinami zamków. Wspaniałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, przyrody i fotografii.
Glen Coe Szkocja
Urokliwa dolina, będąca jednym z najpopularniejszych obszarów trekkingowych w Wielkiej Brytanii. Zachwyca krajobrazami polan spowitych mgłą, stromych zboczy gór, wrzosowisk i wodospadów.
Zamek Balmoral Szkocja
Letnia rezydencja brytyjskiej rodziny królewskiej, położona w malowniczym hrabstwie Aberdeenshire. Była ulubioną posiadłością królowej Elżbiety II – to właśnie tutaj spędziła ostatnie chwile swojego życia. Zamek i ogrody są otwarte dla zwiedzających tylko w określonych miesiącach (gdy w obiekcie nie przebywa akurat rodzina królewska).
Zamek Stirling Szkocja
Jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zamków w Szkocji. Dawniej był miejscem koronacji i siedzibą wielu szkockich królów. Ponieważ leży na wzgórzu, można z niego podziwiać wspaniałe widoki na okolicę.
Zamek Glamis Szkocja
Zamek będący świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, o którym krąży sporo legend. Jego historia stanowiła inspirację dla „Makbeta” Szekspira. Jest uznawany za najbardziej nawiedzone miejsce w Szkocji.
Wyspa Arran Szkocja
Idylliczna wyspa nazywana „miniaturową Szkocją”. Przyciąga klimatycznym, surowym krajobrazem z wyrazistą linią brzegową, imponującymi szczytami górskimi, bujnymi lasami i piaszczystymi plażami.
Zamek Eilean Donan Szkocja
Jeden z najczęściej zwiedzanych i fotografowanych zamków w Szkocji. Leży na małej wysepce, połączonej z lądem kamiennym mostem. Turyści mogą za niewielką opłatą zwiedzić wnętrza, poznając historię obiektu oraz dawne zwyczaje jego mieszkańców.
Zamek Dunnottar Szkocja
Spektakularny zamek położony na klifie nad Morzem Północnym, o bogatej, burzliwej historii. Ze względu na specyficzne położenie pełnił ważną rolę obronną. Sam budynek robi niesamowite wrażenie, a do tego ruiny stanowią świetny punkt widokowy.
Zamek Edynburski Szkocja
Jeden z najsłynniejszych zamków w Wielkiej Brytanii, który odegrał kluczową rolę w historii Szkocji. Wewnątrz znajdują się bogate ekspozycje, zaś spacer po murach pozwala zachwycać się panoramą miasta.
Zamek Duart Szkocja
Majestatyczny zamek położony na wyspie Mull, otoczony przez niesamowite widoki na morze i okoliczne wyspy. Podczas zwiedzania wystaw poznaje się bogatą historię regionu i klanu Maclean, do którego należy obiekt.
Muzeum Kelvingrove Szkocja
Jedno z najpopularniejszych muzeów w Wielkiej Brytanii, z imponującą kolekcją dzieł sztuki, znalezisk archeologicznych oraz eksponatów historii naturalnej.
Kiedy najlepiej wybrać się do Szkocji? Pogoda w Szkocji
W Szkocji panuje klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Lata są chłodne i pochmurne, zaś zimy dość zimne i wietrzne. Pogoda jest bardzo zmienna. W jakim czasie zaplanować wakacje w tej części Wielkiej Brytanii, by jak najwięcej skorzystać z pobytu?
Szkocja pogoda
- Styczeń – marzec: zimy są chłodne (ok. 0-7°C), z częstymi opadami deszczu i śniegu. W tym czasie warto zwiedzać muzea i zamki. Miłośnicy sportów zimowych mogą też wybrać się do ośrodków narciarskich, jak np. Glencoe lub Cairngorms.
- Kwiecień – czerwiec: wiosna jest łagodnie ciepła (ok. 5-15°C) i bardziej słoneczna. Idealny czas na piesze wędrówki, spacery po ogrodach zamkowych i lasach, obserwację przyrody i inne aktywności na świeżym powietrzu.
- Lipiec – sierpień: lato jest umiarkowanie ciepłe (ok. 10-20°C) i bywa deszczowe. W tym okresie można m.in. zwiedzać okoliczne wyspy, wypoczywać na plażach, a także uczestniczyć w festiwalach.
- Wrzesień – październik: jesień jest chłodniejsza (ok. 5-15°C), ale krajobraz przybiera piękne barwy. Doskonały moment na spacery po lasach, zwiedzanie zamków oraz degustację lokalnej kuchni i whisky.
- Listopad – grudzień: koniec roku przynosi niższe temperatury (ok. 0-7°C) oraz częstsze opady deszczu i śniegu. W kraju można jednak zwiedzać klimatyczne jarmarki bożonarodzeniowe, ciesząc się świątecznym klimatem.
Co i gdzie zjeść w Szkocji?
Szkocka kuchnia jest bardzo syta i mięsna. Słynie z tradycyjnych przepisów, które bazują głównie na dziczyźnie, jagnięcinie, rybach, warzywach korzeniowych i świeżych ziołach. Popularnym trunkiem jest whisky, które jest najbardziej charakterystycznym, narodowym wyrobem. Co warto zamawiać w pubach i restauracjach, by poznać specyfikę kulinariów tego kraju?
- Haggis: potrawa przyrządzana z podrobów (serce, wątroba i płuca) owcy, z płatkami owsianymi i cebulą, gotowana w owczym żołądku przez około trzy godziny.
- Arbroath Smokie: wędzony łupacz podawany na zimno z tłuczonymi ziemniakami lub jako składnik innego dania, np. zupy rybnej.
- Scotch Pie: danie z mielonego mięsa wołowego, gotowanego w sosie, podawane w formie placka z kruchego ciasta.
- Dundee: tradycyjne ciasto z kruchego i maślanego spodu, warstwy dżemu malinowego, polewy z bitej śmietany i posypki z migdałów.
Polecaną restauracją serwującą szkockie dania w nowoczesnym, eleganckim wydaniu jest np. The Kitchin (Edynburg). Na miejscu podawane są potrawy z lokalnych, sezonowych składników. Lokal został wyróżniony gwiazdką Michelin.
Wyśmienite jedzenie można zamówić także w The Three Chimneys (Wyspa Skye). Restauracja jest znana z tradycyjnej, lokalnej kuchni oraz urokliwego otoczenia.
Noclegi w Szkocji
Noclegi w Szkocji spełniają różne oczekiwania co do standardu oraz ceny. Na wyspach można znaleźć sporo ośrodków dostosowanych do konkretnych potrzeb – od luksusowych hoteli, przez urokliwe pensjonaty, aż po przytulne pokoje. W dużych miastach dostępne są też tanie, schludne hostele, idealne dla turystów z ograniczonym budżetem.