El Hierro jest niezwykłą wulkaniczną wyspą, na której na turystów czeka nie tylko piękna przyroda, ale też rozmaite atrakcje. Panuje na niej wyjątkowy spokój, który pomaga w pełni się odstresować i odpocząć. Chociaż jest znana głównie wśród miłośników nurkowania, fascynuje jeszcze na wiele innych sposobów. Zaplanuj wakacje na najmniejszej i najmłodszej z Wysp Kanaryjskich!

Gdzie leży El Hierro?

El Hierro (Isla del Meridiano) to najmniejsza (278 km²) wyspa w hiszpańskim archipelagu Wysp Kanaryjskich, położona najdalej na południe i zachód. Jest też najmłodsza – wynurzyła się z oceanu 1,1 miliona lat temu. Dominują na niej górzyste, skaliste tereny, gęsto porośnięte bujną, dziką, rzadką roślinnością. 

Atrakcje El Hierro – co warto zobaczyć?

EL Hierro jest prawdziwą oazą spokoju, wolną od masowej turystyki. Strome skalne wybrzeża, dzikie sosnowe lasy i zaciszne zatoczki potrafią skutecznie oczarować osoby spragnione głębokiego wypoczynku. Ze względu na niezwykłe zróżnicowanie przyrody, w 2000 roku wyspa została zakwalifikowana przez UNESCO jako rezerwat biosfery.

Valverde La Hierro

Miasteczko wybudowane na terenie dawnej osady Bimbaczów – Amoco. Mieści się w nim wiele ciekawych zabytków, np. główny plac Plaza de Quintero Núnez, świątynia Iglesia de Nuestra Senora de la Concepción, ratusz Ayuntamiento, a także centrum etnograficzne Casa de las Quinteras.

Laguna de la Restinga

Laguna w wiosce rybackiej, znanej głównie z popularnych szkół nurkowania. Piękno przyrody można podziwiać nie tylko pod wodą – w okolicy znajduje się wspaniały rezerwat lasu sosnowego El Pinar oraz wzgórze El Sabinar, będące świetnym punktem widokowym. W miejscowości znajduje się także spokojna, ciemna, wulkaniczna plaża.

Piscinas Naturales Charcones El Hierro

Dziewicze baseny Los Charcones, czyli zespół naturalnych oczek wodnych o różnych rozmiarach i kształtach w niesamowitej lokacji. Dodatkową ciekawostką są pobliskie ruiny porzuconego hotelu.

Baseny naturalne na El Hierro © Shutterstock
Baseny naturalne na El Hierro © Shutterstock

Pozo de las Calcosas El Hierro

Kolejne naturalne baseny skalne przy świetnie zachowanej, prastarej osadzie. Z klifów można zrobić niesamowite zdjęcia oceanu i roztrzaskujących się fal.

Pozo de la Salud El Hierro

Popularne uzdrowisko, wykorzystujące źródła odkryte w 1830 r. Studnia wykopana w związku z suszą okazała się dostarczać wodę o niezwykłych właściwościach leczniczych (pomaga na dolegliwości m.in. reumatyczne, dermatologiczne i trawienne).Stała się tak sławna, że była eksportowana aż na Kubę i Puerto Rico.

Ermita de Nuestra Senora de los Reyes El Hierro

Ważne miejsce pielgrzymek, z niewielką kaplicą z figurką patronki wyspy, Matką Boską Virgen de los Reyes. Już od 1741 kontynuowana jest tradycja, zgodnie z którą wierni przenoszą ją tym samym szlakiem z sanktuarium w La Dehesa do świątyni w Velverde. Przy okazji jest to wyjątkowo urokliwe miejsce.

Plaże na El Hierro

Na El Hierro dostępnych jest wiele wolnych od tłumów plaż, zarówno z białym, jak i czarnym, wulkanicznym piaskiem czy skałami. Popularnymi miejscami są m.in. Arenas Blancas czy Playa del Verodal.

Arco de la Tosca © Shutterstock
Arco de la Tosca © Shutterstock

Kiedy najlepiej odwiedzić El Hierro?

Na wyspie panuje przyjemny subtropikalny klimat, który sprawia, że lata nie są nadmiernie upalne, a zima jest łagodna i ciepła. W jakim czasie warto zaplanować wyjazd na El Hierro?

El Hierro pogoda

Styczeń-Marzec: początek roku jest mało zimowy, ponieważ średnia temperatura wynosi ok. 20°C, a dni sporadycznie są wietrzne i deszczowe. W tym okresie jak najbardziej można spacerować po wytyczonych szlakach i zwiedzać miasteczka.

Kwiecień-Czerwiec: wiosną pogoda jest stabilna, z temperaturami na poziomie ok. 25°C. Idealny czas na wcześniejsze wakacje, spędzone na m.in. plażowaniu, uprawianiu sportów wodnych i podziwianiu przyrody.

Lipiec-Sierpień: lato jest ciepłe, ale niezbyt upalne. Temperatura nie przekracza raczej 30°C. Warunki sprzyjają wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu, dlatego można bez ograniczeń korzystać ze wszystkich uroków wyspy.

Wrzesień-Październik: jesień nadal jest ciepła, z temperaturami ok. 25°C, łagodnym wiatrem i rzadkimi opadami. Dobra opcja na późniejszy urlop, podczas którego równie dobrze można podziwiać przyrodę i zachwycać się miejscową kulturą.

Listopad-Grudzień: koniec roku jest nieco chłodniejszy, ale łagodny (ok. 20°C). Opady są częstsze, a wiatr silniejszy. W tym okresie nadal można jednak spacerować po wyspie i rezerwatach przyrody. Przy gorszej pogodzie warto skupić się na muzeach oraz lokalnej kuchni.

specjały kuchni hiszpańskiej © Shutterstock
specjały kuchni hiszpańskiej © Shutterstock

Gdzie i co zjeść na El Hierro?

Kuchnia El Hierro bazuje na świeżo złowionych rybach, warzywach i owocach (m.in. kukurydza, ziemniaki, figi, awokado, banany, mango) oraz kozim mleku. Ma wiele z kuchni hiszpańskiej, ale w unikalnym wydaniu. Na wyspie produkuje się także wyśmienite wino, które idealnie uzupełnia posiłki. Jakie przysmaki są najbardziej charakterystyczne dla tej wyspy?

  • Queso Herreño: słynny ser wywarzany z mleka kóz hodowanych na El Hierro.
  • Quesadilla: tortilla z masy kukurydzianej zapiekana z serem i warzywami.
  • Carne de cabra: duszona potrawka z koziego mięsa.
  • Cazuela de Pescado: gulasz z różnych owoców morza, w aromatycznym sosie.
  • Bienmesabe: deser w formie gęstego musu z miodu, żółtek jaj i mielonych migdałów.

Na wyspie działa wiele restauracji, które serwują autentyczne, tradycyjne dania ze świeżych, lokalnych produktów. Podczas pobytu zajrzyj do polecanych miejsc, takich jak np. 8Aborigen (Valverde) czy Restaurante El Refugio (La Restinga).

Noclegi El Hierro – gdzie warto się zatrzymać?

Na El Hierro dostępnych jest wiele hoteli, pensjonatów, apartamentów oraz innych ośrodków wypoczynkowych i baz noclegowych. Duży przedział cenowy pozwala dobrać zakwaterowanie do indywidualnych oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Luksusową opcją jest np. Hotel Puntagrande (Jerez de la Frontera), sytuowany na jęzorze skał lawowych, ze spektakularnym widokiem na ocean.

Trochę tańszą propozycją jest z kolei np. Balneario Pozo de la Salud (Sabinosa), czyli klimatyczny trójgwiazdkowy hotel na klifie, ze SPA i szeregiem udogodnień.

Bardzo opłacalnym noclegiem pozwalającym poznać prawdziwe życie mieszkańców jest natomiast np. prywatny obiekt CASITA LAS VISTAS, z tarasem, patio oraz widokiem na morze.

Sprawdź artykuły o El Hierro i Wyspach Kanaryjskich


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?