Gdzie leży Podgorica?
Podgorica to stolica i największe miasto Czarnogóry, położone w centralnej części kraju. Dystans dzielący miasto od Adriatyku to około 50 kilometrów. W podobnej odległości leżą także Góry Dynarskie.
Podgorica jest umiejscowiona w dolinie rzeki Moraca, po której organizowane są rejsy wycieczkowe i spływy kajakowe. To strategiczne położenie czyni miasto doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całej Czarnogóry, ponieważ w zasięgu dwóch godzin jazdy samochodem znajduje się wiele miejsc wartych obejrzenia.
Jakie atrakcje znajdziesz w Podgoricy?
Podgorica ma 240 tys. mieszkańców. Może wydawać się, że to mało, jednak pamiętajmy, że sama Czarnogóra to niewielkie państwo. Podgorica mocno ucierpiała w czasie II wojny światowej, ale to nie oznacza, że nie warto do niego zajrzeć. Oto atrakcje Podgoricy warte Twojej uwagi:
Stara Varoš
Wizyta w Stara Varoš jest jak podróż w czasie. Ta dzielnica jest najstarszym miejscem w mieście. Zachowała ślady 400-letniej obecności osmańskiej. Zwróć uwagę na wieżę zegarową oraz meczet Osmanagić, które są jednymi z nielicznych ocalałych zabytków z tamtego okresu. Zwiedzanie Podgoricy warto zacząć właśnie tutaj.
Ruiny Ribnica
Nie wychodząc ze Starej Varošy, dojdziesz do Ruin Ribnicy – twierdzy wybudowanej przez Osmanów w latach 1474-1478, po tym jak podbili ten teren. Ze względu na położenie przy ujściu rzeki była strategicznym punktem, gwarantującym bezpieczeństwo miasta.
Most Milenijny
Most Milenijny to współczesny symbol Podgoricy. Otwarty w 2005 roku ma długość 173 metrów i łączy brzegi rzeki Morača. To popularne miejsce na spacery i robienie zdjęć, zwłaszcza wieczorem, gdy most jest pięknie oświetlony.
Zamek Petrovića (Muzeum Sztuki Współczesnej)
Zamek Petrovića (lub Dvorac Petrovića) to pałac otoczony parkiem. Była to zimowa rezydencja króla Nikoli I Petrovića, obecnie mieści się tu Muzeum Sztuki Współczesnej. Warto zwiedzić wnętrza zamku i przespacerować się po otaczającym go parku.
Budva z Podgoricy
Jeśli zmęczyło Cię miasto, wybierz się do nadmorskiej Budvy. To miasteczko czerwonych dachów o wspaniałym, czarnomorskim klimacie. Wykąpiesz się w morzu, świetnie zjesz i odwiedzisz malutką starówkę o wspaniałym, bałkańskim klimacie.
Wodospad Nijagara
Wodospad Nijagara, znany również jako „Niagara”, znajduje się około 7 km od centrum miasta. Najbardziej imponuje zimą, ale okolica jest piękna przez cały rok. Obok wodospadu znajduje się restauracja o tej samej nazwie, która oferuje smaczne posiłki w malowniczym otoczeniu.
Kiedy najlepiej wybrać się do Podgoricy?
Miasto leży w typowo śródziemnomorskim klimacie, z łagodnymi zimami i gorącymi latami. Przed przyjazdem warto sprawdzić pogodę w Podgoricy na 10 dni. Jednak wcześniejsza znajomość warunków w poszczególnych miesiącach sprawi, że będzie Ci się łatwiej przygotować i zaplanować pobyt z wyprzedzeniem.
Najchłodniejsze miesiące to styczeń i luty z temperaturami około 10°C, ale z minimalną ilością opadów. Z kolei wiosna, czyli okres od marca do maja to czas łagodnych temperatur, idealny na zwiedzanie miasta.
Pamiętaj: pogoda w Podgoricy pod koniec marca potrafi zaskoczyć – na wszelki wypadek zapakuj choć jeden komplet letnich ubrań.
Lato (czerwiec-sierpień) jest gorące, z temperaturami powyżej 30°C, co czyni ten czas doskonałym na plażowanie i kąpiele na pobliskim wybrzeżu Adriatyku. Z tego względu to czas, gdy turystów jest najwięcej.
Jesień, trwająca od września do listopada, pozostaje ciepła i przyjemna, z temperaturami około 20°C. Nawet w grudniu średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 10°C, co w porównaniu z resztą Europy sprawia, że Podgorica staje się kuszącym kierunkiem na koniec roku.
Co i gdzie zjeść w Podgoricy?
Ostrzegamy: jeśli jesteś głodny, te opisy grożą burczeniem w brzuchu! Kuchnia Czarnogóry jest prosta, ale bardzo smaczna. W Podgoricy zjesz cevapi, czyli małe kiełbaski z mielonego mięsa wołowego i baraniego, a także pljeskavicę, czyli ogromny kotlet mielony z wołowiny i baraniny, często nadziewany serem. Brzmi nieskomplikowanie, ale potrafi śnić się po nocach!
Wśród wegetariańskich opcji znajdziesz kačamak – to rodzaj pulpetów z kukurydzianej mąki, ziemniaków i kajmaku, czyli tutejszej gęstej śmietany. Spróbuj kolašinskiego sira, warstwowego sera owczego z Kolašina, często podawanego z miodem.
Fanów owoców morza zachwyci buzara, składająca się z krewetek, małży lub kalmarów duszonych w winie i pomidorach.Crni rižot, czyli czarne risotto kolor zawdzięcza temu, że jest duszone z atramentem z kalmarów.
A na deser priganice (smażone kulki drożdżowego ciasta), baklava (cienkie ciasto filowane orzechami w syropie), lub swojska pita sa jabukama, czyli tutejsza szarlotka. Tak można żyć! Miejsca, w których zjesz najlepiej, to Stara Čaršija i Ribnica.
Jakie są opcje noclegowe w Podgoricy?
W mieście znajduje się wiele hoteli różnych kategorii. Mimo że walutą tego kraju jest euro, to noclegi w Podgoricy są przyjazne dla kieszeni. Dobrej klasy hotel w centrum, na przykład Hotel Podgorica****, kosztuje około 106 EUR za noc. Wynajem prywatnego mieszkania to koszt około 40 EUR za dobę, a im dalej od centrum, tym taniej.
Kolejna ciekawa opcja to Boscovich Boutique Hotel. Za city break, czyli pobyt w tym pięknym hotelu oraz loty zapłacisz mniej niż tysiąc złotych!
Choć najlepsza lokalizacja to centrum miasta oraz okolice Starej Varošy, to miejsca oddalone od nich o około 3 kilometry mają naprawdę atrakcyjne ceny – już od 300zł za noc dla 2 osób, np. w czterogwiazdkowym Hotelu Philia. Jak widzisz, Czarnogóra ułatwia oszczędne gospodarowanie budżetem.
Czy warto jechać do Podgoricy?
Podgorica ma specyficzny, bałkański klimat. Są w niej piękne miejsca gotowe na odkrycie przez uważnych podróżników. Dzięki jej położeniu możesz połączyć city break z nadmorskim leniuchowaniem, a po wszystkim naprawdę dobrze i niedrogo zjeść.
Być może nurtuje Cię kwestia tego, ile dni przeznaczyć na Podgoricę. Samo miasto zasługuje choć na krótki przystanek (przynajmniej dwudniowy). Jeśli ze względu na rozkład lotów wiesz już, że spędzisz tu więcej czasu, świetnie! Po zwiedzeniu miasta czeka na Ciebie wiele okolicznych atrakcji. Jednego dnia wybierzesz się nad morze, drugiego w góry, a trzeciego nad Jezioro Szkoderskie. To przepis na ciekawe, urozmaicone wakacje.