Der Fluss Liffey, Dublin, Irlandia © Shutterstock

Dublin czeka na Ciebie – gotowy zachwycić swoimi skarbami i niepowtarzalną atmosferą. Zwiedź średniowieczny Zamek Dubliński i gotyckie mury Trinity College. Poczuj klimat Temple Bar, dzielnicy pełnej muzyki i śmiechu. Spaceruj po zielonym Phoenix Park i odwiedź Dublin Zoo, pełne egzotycznych zwierząt. Zaplanuj idealny pobyt w stolicy Irlandii!

Gdzie leży Dublin?

Dublin to stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster, na północy kraju. Mieści się na wschodnim wybrzeżu, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Rzeka dzieli miasto na dwie części: Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside.

Co warto zobaczyć w Dublinie?

Dublin przyciąga miłośników słynnego piwa Guinnes i przyjaznej, imprezowej atmosfery. W mieście znajduje się wiele zabytków i muzeów. Co warto zobaczyć?

Dublin Castle, Dublin, Irlandia © Shutterstock
Dublin Castle, Dublin, Irlandia © Shutterstock

Dublin Castle (Zamek Dubliński)

Zbudowany w XII wieku przez angielskich najeźdźców. Jest ważnym symbolem narodowej tożsamości i dziedzictwa kulturowego Irlandii. Początkowo służył jako warownia obronna, która ewoluowała w centrum polityczne i administracyjne. W ciągu wieków zamek przeszedł liczne przebudowy i modernizacje, które wzbogaciły jego architekturę o elementy normandzkie, gotyckie, renesansowe i georgiańskie.

Dziś odwiedzający mogą odkrywać jego wnętrza, które nie tylko prezentują piękne sale balowe, ale także komnaty wypełnione dziełami sztuki i artefaktami. Zamek pełnił różne role: od rezydencji królewskiej po siedzibę administracyjną i miejsce ceremonialnych wydarzeń państwowych. To właśnie tutaj odbywały się kluczowe wydarzenia historyczne, takie jak ceremonie koronacyjne i audiencje królewskie.

Trinity College Dublin, Irlandia © Shutterstock
Trinity College Dublin, Irlandia © Shutterstock

Trinity College Dublin

Najstarszy uniwersytet w Irlandii, założony w 1592 r. Zachwyca efektowną architekturą oraz spektakularnymi terenami zielonymi. Największą atrakcją jest niesamowita Biblioteka Uniwersytecka, ze słynną Księgą Kells, zdobioną iluminacjami z VII/VIII w. Warto również zwrócić uwagę na dzwonnicę uniwersytetu, znaną jako Campanile, która według legendy przynosi pecha studentom przechodzącym pod nią przed ukończeniem egzaminów.

Temple Bar Dublin, Irlandia © Shutterstock
Temple Bar Dublin, Irlandia © Shutterstock

Temple Bar Dublin

Kolorowa dzielnica pubów, restauracji, sklepów itp. Miejsce, w którym najlepiej można poczuć ducha irlandzkiej kultury. Szczególnie warto wybrać się na nią wieczorem, gdy rozbrzmiewa muzyką graną na żywo i śmiechem bawiących się ludzi.

W ciągu dnia można odwiedzić Irish Film Institute, które regularnie organizuje projekcje filmów i festiwale. Temple Bar Gallery + Studios to kolejny kulturalny punkt, gdzie można podziwiać współczesną sztukę. Temple Bar jest również domem dla Arkad na Meeting House Square, gdzie odbywają się liczne targi, pokazy filmowe i wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu. Co ciekawe, nazwa  „Temple Bar” pochodzi od sir Williama Temple’a, który osiedlił się tu w XVII wieku. Warto również zwrócić uwagę na The Temple Bar Pub, najczęściej fotografowany pub w Dublinie, którego historia sięga 1840 roku.

Katedra św. Patryka Dublin, Irlandia © Shutterstock
Katedra św. Patryka Dublin, Irlandia © Shutterstock

Katedra św. Patryka Dublin

Neogotycki kościół z XIII w., będący jednym z najważniejszych zabytków miasta. Według legendy został wzniesiony w miejscu, w którym św. Patryk ochrzcił pierwszych irlandzkich chrześcijan. Świątynia robi wrażenie z zewnątrz, a także wewnątrz – znajdują się w niej m.in. zabytkowe witraże, rzeźby i organy. Godnym uwagi jest również nagrobek Jonathana Swifta, autora książek o Guliwerze, który był dziekanem katedry w XVIII w.

Phoenix Park Dublin, Irlandia © Shutterstock
Phoenix Park Dublin, Irlandia © Shutterstock

Phoenix Park Dublin

Jeden z największych parków miejskich w Europie. Park jest domem dla dublińskich danieli. Mieści się w nim także zoo założone w 1830 roku, co czyni je jednym z najstarszych na świecie. Na terenie parku znajdują się również Áras an Uachtaráin — rezydencja Prezydenta Irlandii oraz rezydencja ambasadora USA. Phoenix Park to także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Doskonałe miejsce na spacer czy piknik.

Dublin Zoo, Irlandia © Shutterstock
Dublin Zoo, Irlandia © Shutterstock

Dublin Zoo

Jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie, utworzony w 1830 r. Wspaniała atrakcja dla dzieci i dorosłych, a także idealne miejsce na spacer. Zoo jest domem dla ponad 400 zwierząt reprezentujących 100 różnych gatunków. Jedną z największych atrakcji jest African Savanna, gdzie można podziwiać żyrafy, zebry i nosorożce. Dublin Zoo odgrywa kluczową rolę w programach ochrony zagrożonych gatunków i bierze udział w międzynarodowych projektach hodowlanych. W 2012 roku otwarto eksponat Gorilla Rainforest, będący największym tego typu obiektem w Europie, który stał się hitem wśród odwiedzających. Ekspozycja ta jest domem dla grupy goryli zachodnich nizinnych, gatunku zagrożonego wyginięciem. Gorilla Rainforest oferuje odwiedzającym unikalne możliwości obserwacji tych majestatycznych zwierząt w otoczeniu przypominającym afrykańską dżunglę, z gęstą roślinnością, skałami i wodospadami.

National Museum of Ireland, Dublin, Irlandia © Shutterstock
National Museum of Ireland, Dublin, Irlandia © Shutterstock

National Museum of Ireland

Muzeum z bogatymi zbiorami prezentującymi historię oraz kulturę Irlandii. Wystawa jest podzielona na trzy części, poświęcone: znaleziskom archeologicznym, historii naturalnej oraz rzemiosłu irlandzkiemu. Znajdują się tu unikalne skarby, takie jak złote ozdoby z epoki brązu, relikty z czasów wikingów oraz bogato zdobione manuskrypty średniowieczne. Jednym z najważniejszych eksponatów jest „Ardagh Chalice” – misterna czara liturgiczna z VIII wieku, uważana za jeden z najwspanialszych przykładów celtyckiej sztuki metalowej.

Kiedy najlepiej odwiedzić Dublin?

W Dublinie panuje klimat umiarkowany morski. Przez cały rok obserwuje się sporo opadów. Lato jest komfortowe, a zima długa, bardzo zimna i mokra. W jakim czasie warto zaplanować wyjazd do stolicy Irlandii?

Dublin pogoda

  • Styczeń-marzec: początek roku jest chłodny (ok. 3-10°C) i wilgotny. W takich warunkach lepiej zwiedzać muzea oraz poznawać lokalne przysmaki w pubach. W marcu warto wziąć udział w obchodach Dnia Świętego Patryka.
  • Kwiecień-czerwiec: wiosna jest nieco cieplejsza (ok. 5°C do 15°C) i mniej deszczowa. Pogoda coraz częściej sprzyja spacerom po rozkwitających parkach i ogrodach botanicznych.
  • Lipiec-sierpień: lato jest przyjemnie umiarkowane (ok. 15-20°C), ze sporadycznymi opadami deszczu. W mieście organizowane są festiwale muzyczne i inne wydarzenia.
  • Wrzesień-październik: jesień przynosi ochłodzenie (ok. 10-15°C) i częstsze deszcze. W kurtce przeciwdeszczowej można jednak z powodzeniem zwiedzać zamki i inne historyczne miejsca.
  • Listopad-grudzień: koniec roku jest dość zimny (ok. 0-5°C), pochmurny i deszczowy. Mimo to w okresie świątecznym miasto zachwyca magiczną atmosferą, z bogatymi dekoracjami, lodowiskami i jarmarkami świątecznymi.

Gdzie i co jeść w Dublinie?

Irish Stew, Dublin, Irlandia © Shutterstock
Irish Stew, Dublin, Irlandia © Shutterstock

Tradycyjna kuchnia irlandzka opiera się na chłopskim jadle. Jest syta i bardzo smaczna. Podstawą wielu dań są ziemniaki, cebula, a także mięso i ryby. Ważnym elementem lokalnej kultury są też irlandzkie alkohole, czyli whisky i piwo. Podczas pobytu warto spróbować słynnego piwa Guinnes, a także kawy po irlandzku. Które z dań pozwalają poznać autentyczne smaki Dublina?

  • Irish stew: gulasz z jagnięciny lub wołowiny, ziemniaków, marchewki, cebuli i pietruszki, duszonych w aromatycznym bulionie.
  • Coddle: danie z pokrojonych w plasterki parówek wieprzowych i boczku, warzyw (głównie cebuli i ziemniaków), układane warstwowo, a następnie duszone w wywarze mięsnym lub warzywnym.
  • Boxty: placki ziemniaczane z tartych surowych ziemniaków, mąki i maślanki, podawane z różnymi dodatkami, m.in. boczkiem czy jajkami.
  • Bread and butter pudding: pudding z kromek chleba posmarowanych masłem, układanych warstwami z rodzynkami, pieczony w kremie z jajek, mleka, cukru i wanilii, podawany na ciepło z sosem waniliowym lub śmietaną.

Polecanym miejscem w Dublinie serwującym tradycyjne dania jest np. The Bank On College Green, czyli nowoczesny pub i restauracja w pięknie odrestaurowanym budynku dawnego banku z 1892 r. Popularnym lokalem jest też The Church, mieszczący się w dawnym kościele Świętej Maryi z początku XVIII wiek. Co ciekawe, w tym właśnie miejscu w 1761 r. Arthur Guinness wziął ślub.

Gdzie nocować w Dublinie?

W Dublinie z pewnością znajdziesz nocleg odpowiadający Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Luksusową opcją jest słynny pięciogwiazdkowy The Merrion Hotel, znajdujący się w czterech odrestaurowanych gregoriańskich budynkach z 1760 r., blisko Trinity College. Pokoje są urządzone w pałacowym stylu, ale goście mogą liczyć na wszelkie udogodnienia. Przy hotelu działa też restauracja wyróżniona dwoma gwiazdkami Michelin.

Ciekawą propozycją jest też trzygwiazdkowy Drury Court Hotel, położony w samym centrum dzielnicy kulturalnej Dublina. Oferuje eleganckie, dobrze wyposażone, przestronne pokoje.

Budżetową alternatywą będzie natomiast hostel, taki jak np. Clink i Lár. Obiekt mieści się blisko licznych atrakcji (m.in. ok. 1,3 km od Little Museum of Dublin). Pokoje są schludne i bardzo tanie, a rano na gości czeka pyszne śniadanie.

Zobacz artykuły o Dublinie i innych miejscach Irlandii


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?