mediolan featured.jpg

Jedno z najsłynniejszych włoskich miast, które zachwyca swoją ekskluzywną, elegancką atmosferą. Do stolicy mody warto wybrać się nie tylko na zakupy, ale też zwiedzanie. W ciągu jednego czy dwóch dni zobaczysz wiele pięknych i ciekawych miejsc. Podpowiadamy, jak zaplanować pobyt w Mediolanie!

Gdzie leży Mediolan i z czego jest znany?

Mediolan jest drugim (po Rzymie) największym miastem we Włoszech, położonym w północnej części kraju. Mieści się na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej, nad rzekami Ticino, Adda, Pad i Alpami.

Mediolan uznaje się go za światową stolicę mody – to tutaj odbywają się ekskluzywne światowe targi mody (Milan Fashion Week). Przy tym jest centrum finansowo-gospodarczym kraju.

W mieście znajduje się siedem uniwersytetów i wiele innych prestiżowych uczelni, a także instytuty naukowe oraz liczne instytucje kulturalne (m.in. Teatro alla Scala, jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie).

Jeżeli wybierasz się do niego na city break — jesteś w idealnym miejscu. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć o tym mieście.

Co warto zobaczyć w Mediolanie?

Stolica Lombardii przede wszystkim jest kojarzona z piękną architekturą oraz ekskluzywnymi sklepami najlepszych modowych marek. Tworząc plan zwiedzania postaraj uwzględnić wszystkie najciekawsze miejsca – wcale nie jest ich tak dużo, a żal cokolwiek przegapić. Jakie są najsłynniejsze atrakcje w Mediolanie?

Katedra św. Marii i Piazza Duomo w Mediolanie

Katedra św. Marii i Piazza Duomo w Mediolanie ©Shutterstock
Katedra św. Marii i Piazza Duomo w Mediolanie ©Shutterstock

Spektakularna, gotycka, marmurowa katedra, zaliczana do największych kościołów na świecie. Robi oszałamiające wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Środek zachwyca przepychem, w tym ogromnymi witrażami. Podczas zwiedzania zwróć uwagę na m.in. Grób świętego Karola Boromeusza czy Posąg świętego Bartłomieja.

Galeria Vittorio Emanuele II

Jedna z najstarszych galerii handlowych na świecie (otwarta w 1867 roku). Działa do dziś – możesz w niej zajrzeć do m.in. luksusowych butików słynnych domów mody, ekskluzywnych restauracji czy galerii sztuki. Jest nazywana „salonem Mediolanu” ze względu na reprezentacyjny charakter oszałamiająco pięknego budynku.

Teatr La Scala

Teatr La Scala w Mediolanie ©Shutterstock
Teatr La Scala w Mediolanie ©Shutterstock

Najważniejsza scena operowa, znana na całym świecie. To właśnie tutaj po raz pierwszy wystawiono takie dzieła, jak np. Madame Butterfly Pucciniego. Podczas zwiedzania możesz podziwiać okazałe sale oraz interesującą ekspozycję muzealną. Wieczorem miejsce to jest idealne na spacer, ponieważ budynek jest efektownie podświetlony.

Castella Sforzesco i Parco Sempione

Zamek Sforzów to rodowa rezydencja mediolańskich książąt. Wewnątrz mieszczą się muzea z niezwykle bogatymi zbiorami, do których należy m.in. ostatnie, nieukończone dzieło Michała Anioła, czyli Pietà Rondanini. Po wewnętrznym dziecińcu i urokliwym parku możesz spacerować za darmo. Przy okazji podejdź do Łuku Pokoju, który symbolicznie wyznacza początek drogi z Mediolanu do Paryża.

Butiki słynnych domów mody

Galleria Vittorio Emanuele w Mediolanie ©Shutterstock
Galleria Vittorio Emanuele w Mediolanie ©Shutterstock

Mediolan jest jedną ze stolic mody, dlatego trudno nie natrafić na luksusowe butiki słynnych projektantów. Najwięcej sklepów mieści się w Quadrilatero d’Oro, czyli skrzyżowaniu ulic Via Montenapoleone, Via Della Spiga, Via Manzoni i Via Sant’Andrea.

Jaka jest pogoda w Mediolanie przez cały rok?

W Mediolanie panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Oznacza to, że lata są suche i gorące, a zimy chłodne i wilgotne. W przeciwieństwie do reszty kraju, różnice temperatur są odczuwalnie większe w ciągu roku. Kiedy jest więc najlepszy moment na urlop? Wiele zależy od indywidualnych preferencji.

Styczeń-Marzec: zimą niewysokie temperatury (ok. 5-10°C) i częste opady nie zachęcają do spacerów. W tym czasie można jednak z powodzeniem zwiedzać muzea i galerie sztuki, odpoczywając od tłumów oraz wysokich cen.

Kwiecień-Czerwiec: coraz cieplejsze dni (ok. 15-25°C) są idealne na zwiedzanie miasta i wypoczynek na zewnątrz, np. w Parco Sempione, a także relaks w ogródkach kawiarnianych.

Lipiec-Sierpień: latem częste są upały, czasami przekraczające nawet 30°C. W mieście można korzystać ze wszystkich atrakcji i cieszyć się słońcem, ale minusem są duże tłumy turystów oraz wysokie ceny.

Wrzesień-Październik: wraz z nadejściem jesieni temperatura zaczyna spadać (ok. 15-25°C). W tym czasie odbywają się liczne festiwale kulturalne i modowe.

Listopad-Grudzień: końcówka roku znów przynosi ochłodzenie (ok. 5-15°C), ale zwiedzanie miasta pełnego świątecznych ozdób i jarmarków bożonarodzeniowych ma niewątpliwie swój urok.

Gdzie znaleźć noclegi w Mediolanie?

W Mediolanie możesz skorzystać z szerokiej oferty zakwaterowania, w różnych przedziałach cenowych.

Jeśli uwielbiasz luksus, sprawdź Hotel Principe di Savoia zlokalizowany blisko dworca kolejowego Milano Centrale.

Bardziej przystępną cenowo opcją jest z kolei np. Ostello Bello Grande, położony w samym centrum.

Masz ograniczony budżet? Doskonałym wyborem będzie np. hostel YellowSquare Milan w sercu miasta, z nowoczesnymi wnętrzami i względnie niskimi cenami.

Panzerotti ©shutterstock
Panzerotti ©Shutterstock

Co i gdzie jeść w Mediolanie?

Kuchnia Mediolańska składa się z typowo włoskich przysmaków, takich jak np. pizza i lody, ale podczas pobytu koniecznie skosztuj lokalnych specjałów. Jakie są najbardziej charakterystyczne dania?

  • Risotto alla milanese: danie na bazie ryżu gotowanego w bulionie warzywnym z czosnkiem, parmezanem, pomidorami i szafranem.
  • Cotoletta alla milanese: kotlet z cielęciny głęboko żebrowanej, panierowanej w roztrzepanym jajku i bułce tartej.
  • Polenta: tradycyjne danie ludowe z mąki kasztanowej (obecnie raczej z mąki kukurydzianej), z dodatkiem sera, sosu, warzyw i przypraw.
  • Panzerotti: smażone ciasto z różnym nadzieniem (słodkim lub wytrawnym), przypominające nieco calzone czy duże pierogi.
  • Panettone: prosty, słodki placek z kandyzowanymi owocami.
  • Negroni Sbagliato: negroni z dodatkiem wina musującego (zamiast tradycyjnie używanego ginu).

Podczas pobytu koniecznie zajrzyj do słynnej piekarni Da Luini, w której zjesz najlepsze panzerotti w różnym wydaniu. Wyborne dania makaronowe znajdziesz z kolei np. w Pasto, Laboratorio di pasta con cucina.

Przeczytaj inne nasze wpisy o Mediolanie


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?