Larnaka, Cypr © Shutterstock

Cypr jest popularną wyspą ze względu na piękne plaże, zachwycające pejzaże, dobrze zachowane zabytki oraz przyjemne warunki pogodowe. Planując wakacje warto wziąć pod uwagę także mniej popularne kurorty, takie jak Larnaka. Odkryj miasto, w którym miał żyć i nauczać cudownie wskrzeszony Łazarz!

Gdzie leży Larnaka?

Larnaka to trzecie co do wielkości miasto, a także jedno z najpopularniejszych, obok Pafos, w Republice Cypryjskiej, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, nad Morzem Śródziemnym. Jest ważnym, portowym miastem o wielu walorach turystycznych. Słynie głównie z tego, że według Biblii miał do niego udać się św. Łazarz, by po przywróceniu do życia przez Jezusa nauczać i nawracać ludzi.

Larnaka Atrakcje – co warto zobaczyć?

Larnaka stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania najważniejszych atrakcji Cypru. W samym mieście znajduje się jednak również wiele atrakcji, które na pewno warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania. Do tego stanowi idealne miejsce zarówno dla miłośników relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku. Co można robić w Larnace?

Monastyr Stavrovouni, Larnaka, Cypr © Shutterstock
Monastyr Stavrovouni, Larnaka, Cypr © Shutterstock

Monastyr Stavrovouni

Niesamowity klasztor na szczycie samotnej skały (na wysokości 750 m n.p.m.) Według legendy miał być ufundowany w IV wieku przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego, która umieściła w nim relikwię drzewa ze Świętego Krzyża. Niestety, kobiety nie mają wstępu do świątyni.

Wioska Lefkara, Larnaka, Cypr © Shutterstock
Wioska Lefkara, Larnaka, Cypr © Shutterstock

Wioska Lefkara

Urokliwa wioska, która oczarowuje turystów unikalną, doskonale zachowaną architekturą. Powstają w niej słynne na cały świat wyroby rękodzielnicze – koronkowe hafty i srebrne ozdoby.

Meczet Hala Sultan Tekke, Larnaka, Cypr © Shutterstock
Meczet Hala Sultan Tekke, Larnaka, Cypr © Shutterstock

Meczet Hala Sultan Tekke

Jedna z największych i najważniejszych świątyń muzułmańskich na wyspie. Jest uznawany za święte miejsce w Islamie, ponieważ podobno została w nim pochowana ciotka Mahometa – Umm Haram.

Monastyr Agia Napa, Larnaka, Cypr © Shutterstock
Monastyr Agia Napa, Larnaka, Cypr © Shutterstock

Monastyr Agia Napa

Słynna bizantyjsko-wenecka świątynia wybudowana na jaskini. Według legendy, myśliwy znalazł w niej ikonę Najświętszej Maryi Panny. Z klasztorem tym wiąże się jeszcze wiele innych ciekawych opowieści.
Kościół św. Łazarza (Agios Lazaros)
W świątyni tej dawniej znajdowały się relikwie św. Łazarza (zostały przewiezione do Konstantynopola, a potem do Marsylii). W budynku można podziwiać m.in. bogato zdobioną ambonę, ikonę przedstawiającą scenę wskrzeszenia czy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także zejść schodami do podziemnych krypt, gdzie mieści się pusty grobowiec świętego.

Słone jezioro, Larnaka, Cypr © Shutterstock
Słone jezioro, Larnaka, Cypr © Shutterstock

Słone jezioro

Kompleks czterech jezior – Aliki, Orphani, Soros i Spiro, z których dawniej wydobywano sól. Współcześnie jest to miejsce przystosowane do spacerów i podziwiania widoków. W okresie od listopada do marca można zobaczyć tutaj stada flamingów. Ciekawostką jest też to, że latem niemalże całkowicie odparowuje, odsłaniając złoża soli.

Plaże w Larnace

W Larnace i w okolicy można korzystać z wielu świetnie przystosowanych plaż, takich jak m.in.:

 • Mackenzie Beach – czysta, bezpieczna plaża z płytkim zejściem i przejrzystą, ciepłą wodą, a także rozbudowaną infrastrukturą;
 • Finikoudes Beach – długa, rozległa, piaszczysta plaża, uznawana za jedną z najpiękniejszych na Cyprze;
 • Cessac Beach – krótka plaża z szarym, drobnym piaskiem i łagodnym zejściem; na miejscu znajduje się kilka barów z przekąskami oraz restauracja.

Kiedy warto się wybrać do Larnaki? Pogoda miesiąc po miesiącu

Larnaka znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, typu śródziemnomorskiego, z łagodnymi zimami i długimi, ciepłymi, a nawet upalnymi latami. Ze względu na przyjazne warunki miasto jak najbardziej można odwiedzać przez cały rok. Kiedy jednak najlepiej zaplanować urlop?

 • Styczeń-Marzec: na początku roku temperatury wynoszą średnio ok. 15-20°C. Bywa deszczowo, ale i tak jest dość przyjemnie. W tym czasie można skupić się na zwiedzaniu zabytków.
 • Kwiecień-Czerwiec: temperatura wzrasta do ok. 25-30°C, dlatego warunki są już idealne do m.in. spacerów, plażowania i brania udziału w lokalnych festiwalach. Doskonały moment na wcześniejsze wakacje.
 • Lipiec-Sierpień: szczyt sezonu przynosi upały i zauważalnie większe ilości turystów. Latem warto m.in. uprawiać sporty wodne, degustować lokalne przysmaki z nadmorskich tawern czy korzystać z nocnego życia.
 • Wrzesień-Październik: wraz z przyjściem jesieni temperatury zaczynają spadać, ale nadal jest słonecznie i ciepło. Jak najbardziej można wypoczywać na plaży, wędrować po górach czy zwiedzać miasto. Warto wybrać termin w tym czasie, jeśli nie przepada się za upałami i zgiełkiem.
 • Listopad-Grudzień: koniec roku wiąże się z ochłodzeniem, ale nie mrozami – średnie temperatury wynoszą ok. 15-20°C. Zaczyna być bardziej deszczowo, ale mimo to można spędzać miło czas w muzeach czy restauracjach. Uroku dodają lokalne festiwale bożonarodzeniowe.
Filet z dorady, Larnaka, Cypr © Shutterstock
Filet z dorady, Larnaka, Cypr © Shutterstock

Gdzie i co zjeść w Larnace?

Region Larnaki przede wszystkim słynie z ryb i owoców morza. Podczas pobytu koniecznie zajrzyj do nadmorskiej tawerny, by skosztować pyszności ze świeżego połowu. Jakie dania warto jeszcze sprawdzić?

 • Halloumi: ser z mleka owczego, z dodatkiem mleka koziego albo krowiego, o twardej konsystencji i lekko orzechowym posmaku.
 • Koupepia: liście winorośli nadziewane farszem z mielonego mięsa wieprzowego, ryżu cytrynowego, przypraw i świeżych ziół.
 • Taramosalata: pasta z ikry, z oliwą, czerwoną cebulą, białym chlebem/ziemniakami i sokiem z cytryny.
 • Kleftiko: pieczeń z baraniny lub jagnięciny, przyrządzana w pergaminie.
 • Loukoumades: małe drożdżowe pączki, oblane miodowym syropem.
 • Czurczchela: deser w kształcie batona wytwarzany z winogron i orzechów.

Wyborne lokalne dania serwuje np. Ithaki Garden Restaurant. Świeże ryby i owoce morza podawane są w np. Namare Sea food. Na szybką przekąskę albo kawę i ciasto warto z kolei przysiąść w pięknie położonym Saint Lazare Cafe Snack Bar.

Gdzie się zatrzymać w Larnace? Informacje o noclegach

Szukając zakwaterowania w Larnace można wybierać spośród najróżniejszych hoteli. Wysoki standard zapewnia np. pięciogwiazdkowy The Ciao Stelio Deluxe Hotel, z widokiem na morze. Bardzo dobre warunki i ciekawy wystrój w nieco przystępniejszej cenie oferuje z kolei np. trzygwiazdkowy Rise Street Art Hotel. Budżetową, a nadal bardzo przyjemną opcją będzie natomiast Le Mat Hostel położony w samym centrum miasta.

Zobacz nasze pozostałe wpisy o Larnace


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?