Berlin, Niemcy © Shutterstock

Berlin jest jedną z najważniejszych metropolii w Europie. To miasto o niezwykłej kulturze i atmosferze, ze wspaniałymi muzeami, atrakcjami i bogatą historią. Zaplanuj wyjazd do stolicy Niemiec.

Gdzie leży Berlin?

Berlin jest stolicą, największym miastem Niemiec oraz krajem związkowym. Leży w północno-wschodniej części kraju nad Sprewą i Hawelą oraz ich dopływami, a także między płaskowyżami Barnim i Teltow. Stanowi ważne centrum polityczne, kulturalne i ekonomiczne Europy Środkowej.

Jakie atrakcje znajdziesz w Berlinie?

W stolicy Niemiec zachwycają zabytki, ale też muzea z bogatymi ekspozycjami. Miasto słynie z wielokulturowości, dynamicznej sceny artystycznej oraz barwnego nocnego życia. Gdzie warto się udać i co zobaczyć w Berlinie?

Aleksanderplatz Berlin, Niemcy © Shutterstock
Aleksanderplatz Berlin, Niemcy © Shutterstock

Aleksanderplatz Berlin

Największy plac w Niemczech, będący głównym węzłem komunikacyjnym miasta – w miejscu tym krzyżują się trasy kolejowe, tramwajowe i metra. Znajduje się przy nim wiele znaczących budynków, m.in. dworzec miejski, słynny Grand Hotel oraz luksusowe domy towarowe Tietz, Werheim i Hahn, a także liczne sklepy, restauracje i kawiarnie. na placu stoi Zegar Światowy Urania, który pokazuje czas w różnych strefach czasowych, oraz wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm, skąd można podziwiać panoramę Berlina.

Wieża telewizyjna, Berlin, Niemcy © Shutterstock

Wieża telewizyjna Berlin (Berliner Fernsehturm)

Najwyższy budynek w Niemczech (368 m), który jest nie tylko nadajnikiem stacji radiowych i telewizyjnych, ale też symbolem nowoczesności i postępu. Mieści się na nim taras widokowy z barem i restauracją „Sphere”, która obraca się o 360 stopni w ciągu godziny. Wieża została ukończona w 1969 roku i była dumą Niemieckiej Republiki Demokratycznej, stanowiąc widoczny symbol Berlina Wschodniego. Ciekawostką jest, że w pogodny dzień można z niej zobaczyć obszar oddalony o 42 kilometry.

Brama Brandenburska Berlin, Niemcy © Shutterstock
Brama Brandenburska Berlin, Niemcy © Shutterstock

Brama Brandenburska Berlin (Brandenburger Tor)

Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Berlina, będący symbolem ponownego połączenia państwa. Budowla z XVIII w. została odrestaurowana w rocznicę zjednoczenia Niemiec, w 1990 r. W miejscu tym odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. Na górnej kondygnacji znajduje się niewielkie muzeum, które opowiada historię zabytku i jego rolę w wydarzeniach historycznych. Przy bramie często odbywają się pokazy świetlne i koncerty, które tworzą wyjątkową atmosferę.

Reichstag Berlin, Niemcy © Shutterstock
Reichstag Berlin, Niemcy © Shutterstock

Reichstag Berlin

Spektakularny Gmach Parlamentu Rzeszy w Berlinie, który od 1999 r. jest siedzibą Bundestagu. Budynek ma znaczenie historyczne, bowiem to właśnie tutaj w 1933 r. wybuchł pożar, który został wykorzystany przez Adolfa Hitlera do przejęcia władzy. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających. Warto zobaczyć szklaną kopułę na dachu, zaprojektowaną przez sir Normana Fostera, przez którą rozpościera się panoramiczny widok na Berlin. Kopuła symbolizuje przejrzystość demokratycznych procesów. Jeżeli chcesz zwiedzić to miejsce, zarezerwuj bilet online, a unikniesz kolejek.

East Side Gallery, Berlin, Niemcy © Shutterstock
East Side Gallery, Berlin, Niemcy © Shutterstock

East Side Gallery Berlin

Najdłuższy zachowany fragment Muru Berlińskiego, który stanowi połączenie pomnika i galerii sztuki. Na 1316 metrach muru umieszczono prace stworzone po zjednoczeniu Niemiec autorstwa 118 artystów z 21 krajów. Warto zobaczyć słynne malowidło „Braterski pocałunek” autorstwa Dmitrija Vrubela oraz inne ikoniczne dzieła, które symbolizują nadzieję i wolność. Ekspozycja jest otwarta i dostępna bezpłatnie przez całą dobę.

Muzeum Historii Naturalnej Berlin (Naturkundemuseum)

Pierwsze państwowe muzeum na świecie, ze zbiorami obejmującymi kolekcje ponad 30 milionów eksponatów paleontologicznych, mineralogicznych i zoologicznych. Jednymi z najbardziej efektownych elementów wystawy są największy zrekonstruowany szkielet dinozaura oraz najlepiej zachowany prehistoryczny okaz ptaka z gatunku Archaeopteryx. Muzeum organizuje specjalne nocne zwiedzanie, podczas którego można odkrywać eksponaty w wyjątkowej atmosferze.

Wyspa muzeów Berlin, Niemcy © Shutterstock
Wyspa muzeów Berlin, Niemcy © Shutterstock

Wyspa muzeów Berlin

Kompleks muzealny na północnej części wyspy Spreeinsel na rzece Sprewie, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W jego skład wchodzą: Stare Muzeum, Nowe Muzeum, Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego oraz Stara Galeria Narodowa. Obiekty posiadają imponujące kolekcje dzieł sztuki oraz znalezisk archeologicznych i historycznych z różnych epok.

Stare Muzeum zachwyca starożytnymi artefaktami greckimi i rzymskimi, podczas gdy Nowe Muzeum słynie z popiersia królowej Nefertiti i bogatej kolekcji egipskich skarbów. Muzeum Pergamońskie to dom dla monumentalnego Ołtarza Pergamońskiego oraz bramy Isztar z Babilonu. Muzeum im. Bodego prezentuje różnorodne kolekcje rzeźb i monet, a Stara Galeria Narodowa — dzieła sztuki europejskiej od XVIII do XIX wieku.

Kiedy najlepiej odwiedzić Berlin?

W Berlinie panuje klimat umiarkowany ciepły. Lata są przyjemne i częściowo zachmurzone, a zimy mroźne, śnieżne i wietrzne. Przez cały rok obserwuje się dość duże opady deszczu. W jakim okresie warto zaplanować urlop?

Pogoda w Berlinie

  • Od stycznia do marca — początek roku jest pochmurny, a także śnieżny i deszczowy. Temperatura często spada poniżej zera. W takich warunkach lepiej skupić się na zwiedzaniu muzeów i galerii sztuki, z przerwami na rozgrzewający posiłek.
  • Od kwietnia do czerwca — wiosna przynosi przyjemne ocieplenie (około 15-25°C). Warunki sprzyjają spacerom po parkach, eksplorowaniu różnych zakątków miasta i wypoczynkowi na zewnątrz.
  • Od lipca do sierpnia — lato jest słoneczne i bywa gorące. Zdarzają się upały, podczas których temperatura przekracza 30°C. W mieście obserwuje się najwięcej turystów. Piękna pogoda umożliwia korzystanie ze wszystkich atrakcji. Jeśli jest zbyt upalnie, wytchnienie można znaleźć nad jeziorem, rzeką albo w parku czy ogrodzie botanicznym.
  • Od września do października — jesień jest chłodniejsza, ale łagodna (około 10-20°C). Dni nadal są słoneczne, dlatego aura pozwala cieszyć się pięknymi jesiennymi widokami, np. podczas spacerów czy wycieczek rowerowych.
  • Od listopada do grudnia — częściej deszczowe, mgliste i śnieżne. W tym czasie można jednak cieszyć się świąteczną atmosferą, odwiedzając jarmarki bożonarodzeniowe.
Eisbein, Niemcy © Shutterstock
Eisbein, Niemcy © Shutterstock

Gdzie najlepiej zjeść w Berlinie?

Berlin ze względu na swoje położenie od wieków był miastem wielokulturowym, dlatego w berlińskiej kuchni można zauważyć wpływy różnych przybyszów, m.in. z bliskiego wschodu czy Azji. Oczywiście bazą są tradycje niemieckie, dlatego popularne potrawy są głównie mięsne, syte i tłuste. Jakie są typowe berlińskie dania?

  • Kartoffelsuppe: zupa z ziemniaków oraz innych warzyw, podawana z boczkiem lub kiełbasą.
  • Eisbein: peklowana, gotowana golonka, podawana z różnymi dodatkami, głównie ziemniakami, kapustą kiszoną czy purée z groszku.
  • Currywurst: jeden z najpopularniejszych berlińskich fast foodów, czyli grillowana/pieczona kiełbasa wieprzowa z dużą ilością przyprawy curry i sosem pomidorowym.
  • Döner kebab: kolejny słynny fast food, który został wynaleziony w Berlinie Zachodnim przez pochodzącego z Turcji Kadira Nurmana: podgrzewana kanapka z mięsem kebab i różnymi surówkami.
  • Berliner Luft: tradycyjny niemiecki deser z lekkiej pianki na bazie białek jajek, podawany z bitą śmietaną oraz malinami lub truskawkami.

W Berlinie można znaleźć wiele świetnych restauracji z tradycyjną kuchnią, takich jak np. Max und Moritz, z klimatycznym wystrojem stylizowanym na początek XX w. Podczas pobytu koniecznie warto spróbować też prawdziwego kebaba, np. w Mustafa 's Gemüse Kebab.

Gdzie zatrzymać się w Berlinie?

Berlin jako jedno z najważniejszych miast w Europie posiada dużą ofertę noclegową. W mieście nie brakuje luksusowych obiektów, takich jak np. Radisson Collection Hotel czy Berlin The Ritz-Carlton. Posiadają wszelkie udogodnienia, ekskluzywne pokoje oraz obsługę na najwyższym poziomie.

Bardziej realistyczną opcją będzie np. nowoczesny, schludny trzygwiazdkowy hotel Art Apartments, położony blisko Bramy Brandenburskiej (około 2,6 km).

W mieście znajduje się również wiele przystępnych cenowo hosteli. Jedną z najciekawszych opcji jest Space Night Capsule Hostel z pokojami kapsułowymi, stylizowanymi na kabiny statku kosmicznego. Noc w takim miejscu to niezapomniane przeżycie!

Zobacz nasze artykuły o Berlinie


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?