Costa Brava © Shutterstock

Costa Brava jest hiszpańskim wybrzeżem, które uchodzi za idealne miejsce na słoneczny urlop. Marzą Ci się wakacje, podczas których będziesz zwiedzać historyczne zabytki, relaksować się na plażach oraz delektować się wyśmienitą kuchnią śródziemnomorską? Zainspiruj się, jak zaplanować wakacje!

Co oznacza Costa Brava?

Costa Brava to wolnym tłumaczeniu „Dzikie wybrzeże” (ew. „Urwiste wybrzeże”). Jest regionem turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii, w granicach administracyjnych Katalonii. Obszar rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Charakterystyczna nazwa tego miejsca funkcjonuje dopiero od lat 60. XX wieku, wraz z rozwojem turystyki.

Costa Brava to ponad 200 kilometrów wybrzeża, z wieloma plażami wyróżnionymi Błękitną Flagą. Region oferuje liczne urokliwe miejscowości turystyczne z malowniczymi zatoczkami otoczonymi klifami. To doskonałe miejsce na wypoczynek, z licznymi zabytkami i niesamowitymi krajobrazami.

Główne atrakcje Costa Brava

Costa Brava jest jednym z miejsc najczęściej wybieranych przez turystów podróżujących do Hiszpanii głównie w celu plażowania i relaksu. Region ma jednak wiele do zaoferowania także miłośnikom zwiedzania oraz eksplorowania innych kultur. Co warto zobaczyć na Costa Brava?

Girona, Costa Brava © Shutterstock
Girona, Costa Brava © Shutterstock

Girona

Stolica Costa Brava, z niezwykle zróżnicowanymi, zabytkowymi zabudowaniami – miasto można zobaczyć w słynnym serialu „Gra o Tron”. Jedną z największych atrakcji jest katedra Catedral de Santa María de Girona, z potężną nawą i efektownymi witrażami. Ważnym miejscem jest też bardzo dobrze zachowana historyczna dzielnica żydowska.

Tossa de Mar, Costa Brava © Shutterstock
Tossa de Mar, Costa Brava © Shutterstock

Tossa de Mar

Urokliwe miasto, które dzięki średniowiecznym zabudowaniom i otoczeniu bujnej przyrody daje wrażenie baśniowej krainy. Kiedyś było miejscem spotkań znanych artystów. Podczas pobytu warto zobaczyć miejscowy zamek oraz udać się na plażę Platja Gran.

Cadaqués, Costa Brava © Shutterstock
Cadaqués, Costa Brava © Shutterstock

Cadaqués

Malownicza wioska rybacka, która znana jest z charakterystycznych białych domów. Dla zwiedzających otarty jest też dom, w którym mieszkał słynny artysta Salvador Dalí.

Ruiny Empúries, Costa Brava © Shutterstock

Ruiny Empúries

Jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Hiszpanii, z imponującymi greckimi i rzymskimi ruinami. Na miejscu można podziwiać pozostałości m.in. murów, bram, domów, sieci kanalizacyjnych, świątyń, amfiteatru, a także posągu greckiego boga medycyny – Asklepiosa.

Park Narodowy Cap de Creus, Costa Brava © Shutterstock
Park Narodowy Cap de Creus, Costa Brava © Shutterstock

Park Narodowy Cap de Creus

Park obejmujący obszary lądowe i morskie, który zachwyca spektakularnymi krajobrazami. Turyści mogą podziwiać je podczas przechadzki specjalnymi szalkami. Połączenie różnych ekosystemów skutkuje ogromną różnorodnością reprezentowanych gatunków roślin oraz zwierząt.

Figueres, Costa Brava © Shutterstock
Figueres, Costa Brava © Shutterstock

Figueres

Rodzinne miasto Salvadora Dalí, w którym mieści się słynny, stworzony przez samego artystę Teatr-Muzeum. Niesamowita wystawa ma pomóc zwiedzającym przenieść się do surrealistycznego świata.

Plaża Lloret de Mar, Costa Brava © Shutterstock
Plaża Lloret de Mar, Costa Brava © Shutterstock

Plaża Lloret de Mar

Bardzo popularna plaża turystyczna, znana z intensywnego życia nocnego i pięknych widoków. Ma gruby, czysty, jasny żwir oraz łagodne zejście do wody. Liczne zabezpieczenia oraz rozbudowana infrastruktura sprawiają, że miejsce jest przyjazne także rodzinom z dziećmi.

Botaniczny Ogród Marimurtra w Blanes, Costa Brava © Shutterstock
Botaniczny Ogród Marimurtra w Blanes, Costa Brava © Shutterstock

Botaniczny Ogród Marimurtra w Blanes

Jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Europie, z widokiem na Morze Śródziemne. Można w nim podziwiać ponad 4000 gatunków roślinności, głównie śródziemnomorskiej i subtropikalnej. Słynie szczególnie z pokaźnej kolekcji kaktusów i innych okazów z Afryki Południowej i Ameryki Środkowej, a także odmian endemicznych Katalonii.

Palafrugell, Costa Brava © Shutterstock
Palafrugell, Costa Brava © Shutterstock

Palafrugell

Miasteczko kurortowe, które dawniej było wioską rybacką. Jest popularne ze względu na pobliski archipelag wysp Formigues, który jest idealnym miejscem do nurkowania. Zwiedzać można m.in. wieże strażnicze z XIV-XVIII wieku, kościół Sant Martí oraz gmach Rosés. Warto udać się też na plażę, np. Port Bo, En Calau czy El Golfet.

Monasterio de Sant Pere de Rodes, Costa Brava © Shutterstock
Monasterio de Sant Pere de Rodes, Costa Brava © Shutterstock

Monasterio de Sant Pere de Rodes

Starożytny klasztor zlokalizowany na wzgórzu, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Costa Brava.

Pogoda na Costa Brava

Na Costa Brava panuje klimat podzwrotnikowy. Lata są krótkie, ale za to ciepłe, wilgotne i niemalże bezchmurne. Zimy są długie, wietrzne oraz pochmurne. Planując urlop warto wiedzieć, jak wygląda pogoda w poszczególnych miesiącach. Podpowiadamy, kiedy jechać na Costa Brava.

  • Styczeń-Marzec: początek roku jest chłodniejszy (średnie temperatury ok. 10-15°C), z częstymi deszczami. W tym czasie lepiej jest skupić się na zwiedzaniu zabytków oraz odwiedzinach w muzeach.
  • Kwiecień-Czerwiec: wiosną temperatury rosną do ok. 20-25°C. Aura jest idealna do aktywności na świeżym powietrzu, m.in. wędrówek na szlakach Camí de Ronda, wypoczynku na plaży czy spacerach po okolicznych miasteczkach i wioskach rybackich.
  • Lipiec-Sierpień: latem pojawiają się upały, często ponad 30°C. Na wybrzeżu jest najwięcej turystów, ponieważ pogoda jest idealna do korzystania ze wszystkich jego uroków. W tym czasie jak najbardziej można uprawiać sporty wodne, a także odkrywać nocne życie.
  • Wrzesień-Październik: jesień wiąże się z niedużym ochłodzeniem, ponieważ temperatury spadają do poziomu ok. 20-25°C. Doskonały moment na urlop po sezonie. Warunki sprzyjają zwiedzaniu regionu i korzystaniu z plaż, w dodatku przy mniejszych tłumach i niższych cenach.
  • Listopad-Grudzień: koniec roku przynosi ochłodzenie, z temperaturami poniżej 15°C. Mimo tego pogoda nie jest nieprzyjemna, dlatego z powodzeniem można np. zwiedzać i poznawać lokalną kuchnię.

Podróże do Costa Brava

Ile trwa lot z Polski na Costa Brava? Bezpośredni lot z Polski trwa zwykle kilka godzin, w zależności od miejsca wylotu. Najbliższym większym portem lotniczym jest lotnisko w Gironie. Podróż z Warszawy zajmuje ok. 2,5-3 h.

Dokumentem uprawniającym polskiego turystę do przekroczenia granicy Hiszpanii jest dowód osobisty albo ważny paszport lub paszport tymczasowy.
Hiszpania należy do Unii Europejskiej, Strefy Schengen oraz NATO.
W kraju obowiązującą walutą jest euro, a językiem urzędowym – hiszpański. W większości miejsc z powodzeniem można porozumieć się także po angielsku.

Zobacz inne wpisy o Costa Brava


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?