Gdzie leży Bukareszt?
Bukareszt jest stolicą i największym miastem Rumunii, w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą. Leży na Równinie Wołoskiej, w miejscu dawniej porośniętym lasem Vlăsiei. Miasto zgodnie z tradycją rzymską zostało wzniesione na siedmiu wzgórzach, którymi są: Mihai Vodă, Patriarchalne, Radu Vodă, Cotroceni, Spirei, Văcărești oraz Sfântu Gheorghe Nou.
Atrakcje w Bukareszcie. Co warto zobaczyć?
Bukareszt przede wszystkim zachwyca zróżnicowaną architekturą, na którą składają się zarówno klasycystyczne i secesyjne pałace, jak i modernistyczne oraz socrealistyczne budynki rządowe i mieszkalne. W mieście jest wiele zabytków, a także muzeów z interesującymi ekspozycjami. Które miejsca szczególnie warto odwiedzić?
Bukareszt stare miasto (Centru Vechi)
Dzielnica Lipscani, będąca najstarszą częścią miasta, z zabudowaniami pochodzącymi nawet z XIII w. Dawniej była centrum kulturalno-politycznym miasta, ale przez lata w dużej mierze uległa zniszczeniu. Została odbudowana dopiero na początku XXI w. – odnowiono m.in. wiele neoklasycystycznym budynków. Współcześnie stare miasto jest sercem Bukaresztu, pełnym sklepów, restauracji, kawiarenek i klubów.
Pałac parlamentu Bukareszt (Casa Poporului)
Największy budynek rządowy na świecie, wybudowany w latach 1980-1997 z inicjatywy prezydenta Ceaușescu. Jest siedzibą Izby Deputowanych oraz Senatu, czyli niższej i wyższej Izby. Obiekt jest częściowo otwarty dla zwiedzających – przewodnik oprowadza po salach, opowiadając historię parlamentu.
Muzeum Wsi Bukareszt (Muzeul Satului)
Największe i najstarsze muzeum na świeżym powietrzu w całej Rumunii. Skansen obejmuje ponad 270 historycznych, odrestaurowanych budynków, takich jak m.in. domy mieszkalne, cerkwie, zakłady rzemieślnicze czy zajazd.
Aleja Zwycięstwa Bukareszt (Calea Victoriei)
Prestiżowa, historyczna ulica, pełna efektownych budynków, luksusowych butików oraz renomowanych restauracji. Podczas spaceru mija się architekturę z różnych epok, a także odkrywa liczne miejscowe atrakcje.
Plac Rewolucji
Plac Rewolucji na ulicy Calea Victoriei jest jednym z najważniejszych punktów w mieście. To właśnie w tym miejscu w 1989 roku Ceaușescu wygłosił przemówienie, które przyczyniło się do wybuchu Rewolucji rumuńskiej. Przy placu mieści się wiele ważnych budynków i atrakcji, m.in.: Muzeum Sztuk Pięknych, Rumuńskie Ateneum, Biblioteka Uniwersytecka, Pomnik Odrodzenia oraz Pomnik Karola I.
Ateneum Rumuńskie Bukareszt
Neoklasycystyczny budynek z 1888 roku, który pełni rolę sali koncertowej. Znajduje się w niewielkim parku z pomnikiem Mihai Eminescu, wybitnego rumuńskiego poety.
Cerkiew Stavropoleos
Świątynia z 1724 roku, odbudowana na początku XX wieku. Wyróżnia się niezwykłą architekturą, urokliwym dziedzińcem oraz bogatymi zdobieniami w stylu brâncoveanu. Wewnątrz można podziwiać misterne freski, kolekcję ikon oraz pokaźną bibliotekę.
Kiedy najlepiej odwiedzić Bukareszt? Pogoda w Bukareszcie
Bukareszt leży na pograniczu strefy klimatu subtropikalnego oraz kontynentalnego wilgotnego. Lata są gorące, a zimy dość chłodne. Położenie miasta na Równinie Wołoskiej sprawia, że pogoda jest często bardzo wietrzna. W jakim czasie zaplanować wyjazd do stolicy Rumunii?
Bukareszt pogoda
- Styczeń – marzec: temperatury spadają poniżej zera, częste są opady śniegu. W tym czasie można skupić się na zwiedzaniu muzeów i galerii, a także wizytach w restauracjach i kawiarniach.
- Kwiecień – czerwiec: wiosna jest cieplejsza (ok. 10-25°C), a natura malowniczo budzi się do życia. Warunki są idealne na spacery po parkach (np. Herăstrău), zwiedzanie zabytków oraz eksplorowanie miasta.
- Lipiec – sierpień: lato jest gorące, z temperaturami często przekraczającymi 30°C. Ponieważ jest to szczyt sezonu, miasto tętni życiem. Po zwiedzaniu warto wziąć udział także w lokalnych wydarzeniach kulturalnych na świeżym powietrzu.
- Wrzesień – październik: jesienne ochłodzenie nie jest zbyt dotkliwe (ok. 15-25°C), dlatego z powodzeniem można zwiedzać zabytki oraz spacerować. Do tego krajobraz zaczyna mienić się pięknymi, złocistymi kolorami.
- Listopad – grudzień: koniec roku jest chłodniejszy i śnieżny, temperatura często spada poniżej 0°C. Jest to jednak idealny moment na podziwianie jarmarków świątecznych.
Gdzie i co zjeść w Bukareszcie?
W stolicy Rumunii królują tradycyjne dania. Kuchnia jest tłusta, mięsna i bardzo syta, dlatego z pewnością da energię na cały dzień zwiedzania. Które potrawy warto spróbować, by poznać kulinaria tego kraju?
- Sarmale: małe gołąbki z mięsa mielonego, ryżu i przypraw, zawinięte w liście kiszonej kapusty. Podaje się je z kwaśną śmietaną oraz mamałygą.
- Mici: małe, grillowane kiełbaski bez osłonki z wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny, mocno doprawione czosnkiem i innymi przyprawami. Serwuje się je z musztardą i chlebem albo pieczonymi ziemniakami.
- Ciorbă de burtă: gęsta zupa z wołowych flaków, warzyw i śmietany.
- Papanași: pączki smażone na głębokim oleju z serowym nadzieniem, podawane z kwaśną śmietaną oraz konfiturą owocową.
Na tradycyjny rumuński posiłek można liczyć w wyjątkowej restauracji Casa Universitarilor. Lokal mieści się w eklektycznym pałacu należącym do Uniwersytetu. W klimatycznych warunkach podawane są typowe lokalne potrawy w autentycznym wydaniu.
Miejscem wartym odwiedzenia jest też Vatra, czyli karczma z dużym wyborem rumuńskich specjałów.
Na deser warto z kolei wybrać się do Coftale na parterze zabytkowego pałacu, by w efektownym ogródku rozkoszować się kawą zaparzoną na jeden z alternatywnych sposobów.
Noclegi w Bukareszcie
Stolica Rumunii posiada dużą, zróżnicowaną bazę noclegową. Turyści mogą wybierać spośród luksusowych hoteli, a także bardziej przystępnych cenowo pensjonatów i budżetowych hosteli. Noclegi w Bukareszcie są względnie tanie, oczywiście w zależności od wybranego standardu, lokalizacji oraz czasu wyjazdu.
Dużym powodzeniem w szczególności cieszą się hotele w Bukareszcie położone w centrum miasta, które pozwalają szybko dostać się do głównych atrakcji i zabytków.