Gdzie najlepiej pojechać na narty w Europie?
Narciarskimi mekkami w Europie są bezsprzecznie popularne kurorty alpejskie we Francji, Austrii*, Włoszech czy Szwajcarii. Oczywiście nie oznacza to jednak, że poza tymi krajami nie ma już żadnych innych miejsc, gdzie można cieszyć się pełnią zimowego sezonu. Wręcz przeciwnie!
*w tym wpisie zdecydowaliśmy się na inne kierunki, ale jeżeli jesteś tu, by dowiedzieć się, jakie kierunki w Austrii warto rozważyć, sprawdź nasz artykuł o 5 sprawdzonych miejscach na narty w Austrii.
Sycylia – jazda z widokiem na Etnę i morze
Sycylia kojarzona jest najczęściej ze słońcem, pistacjami, pięknymi plażami i znakomitym włoskim jedzeniem. Zadziwiające, ale Wyspa Słońca też ma swój ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia.
Zimowe szaleństwo na Piano Provenzana
Piano Provenzana rozciąga się nad lasem sosnowym o tej samej nazwie, co nadaje mu niemal alpejskiego krajobrazu. Atrakcję samą w sobie są widoki na Etnę i Morze Jońskie, a przy bezchmurnej pogodzie nawet na sąsiadującą z wyspą Kalabrię.
Z punktu widzenia narciarza czy snowboardzisty trudno o piękniejsze krajobrazy lata w sezonie zimowym. Błękit Morza Jońskiego tworzy niezwykły kontrast ze śniegiem, a szczyt wiecznie dymiącego 3300-metrowego wulkanu nie daje o sobie zapomnieć. Do dyspozycji gości są 4 wyciągi narciarskie – 1 krzesełkowy (Puchoz Tanaurpi) i 3 orczykowe (Anfiteatro, Monte Conca, Coccinelle). To łącznie prawie 8 km tras zjazdowych na wysokościach między 1800 a 2310 m. n.p.m.
Góra Parnas w Grecji
Parnas to pasmo górskie w środkowej Grecji. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2457 m n.p.m. Ośrodek narciarski Mount Parnassos jest położony zaledwie dwie godziny drogi samochodem z Aten. Bliskość dużych greckich miast i wzrost zainteresowania sportami zimowymi w tej części Europy sprawiły, że Parnas przyciąga co roku tysiące entuzjastów białego szaleństwa.
Miejsce nie jest jednak aż tak popularne, jak ośrodki narciarskie we Włoszech czy Austrii, zatem nie ma mowy o nerwowym slalomie między narciarzami czy długim staniu w kolejkach. Do dyspozycji narciarzy oddano około 36 kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, które są obsługiwane przez kilkanaście nowoczesnych wyciągów. Cena jednodniowego karnetu: ok. 30 EUR/os.
Pireneje, Hiszpania i Andora
Pireneje w Hiszpanii
Hiszpania jest zaraz po Szwajcarii najbardziej górzystym krajem Europy. To prawdziwy raj dla wszystkich entuzjastów zimowych sportów, bo sezon na narty czy snowboard zaczyna się na przełomie listopada i grudnia i kończy dopiero wczesną wiosną.
Pireneje Katalońskie
Pierwszym regionem w tym paśmie górskim z dobrą infrastrukturą narciarską są Pireneje Katalońskie. Znajdują się w nich popularne wśród Francuzów i Hiszpanów ośrodki narciarskie Boí-Taüll czy Baqueira-Beret. La Molina z kolei to najstarszy ośrodek narciarski w kraju oddalony zaledwie 150 km od katalońskiej stolicy. Słynie z dużej ilości bezchmurnych dni w roku.
Pireneje Aragońskie
Pośmigać na nartach można też na świetnie do tego przystosowanych stokach w Pirenejach Aragońskich. Tutaj na narciarzy czeka zaplecze logistyczne w postaci ośrodków narciarskich Candanchu, Cerler czy Astún.
Pirenejskie trasy w Andorze
Ponad 300 km tras zjazdowych, nowoczesne snowparki, baseny termalne, znakomita kuchnia oraz imponujące zaplecze turystyczne. Słoneczne Księstwo Andory leży w Pirenejach, w południowo-zachodniej części Europy. Znajduje się tu kilka świetnie rozwiniętych kurortów narciarskich, będących ciekawą alternatywą dla popularnych ośrodków w Alpach. Wśród nich wymienić należy Grandvalira (około 200 km tras) oraz Vallnord (ok. 90 km tras).
Po odpięciu nart i skosztowaniu specjałów lokalnej kuchni, warto zwiedzić okolicę, w tym starówkę Andorra La Vella – najwyżej położonej stolicy Europy.
Dojazd: samolotem do Tuluzy, Barcelony lub Girony, a następnie autobusem do centrum Andory.
Bansko w Bułgarii
Bułgarska stacja narciarska Bansko w górach Piryn, to jeden z najciekawszych ośrodków sportów zimowych w Europie. Kompleks Bansko oferuje około 70 km tras zjazdowych, w tym łagodne stoki dla początkujących narciarzy i snowboardzistów, a także urozmaicone trasy idealne dla miłośników freestyle’u oraz narciarstwa przełajowego. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do maja, więc to doskonały kierunek również na ferie zimowe.
Najbardziej malownicze trasy rozlokowane są wokół szczytu Todorka (2746 m n.p.m.), a także w okolicy Czalin Wałog i Sziligarnika. Na miejscu działają nowoczesne wyciągi, snowpark, lodowisko oraz rozbudowana baza turystyczna z restauracjami, hotelami SPA, centrami fitness i wieloma udogodnieniami dla całych rodzin. 5-dniowy ski-pass kosztuje ok. 161 EUR/os. dorosłą. Dojazd: najlepiej przylecieć samolotem do Sofii, a następnie przesiąść się na busa lub wynająć samochód i dojechać do Banska.
Kopaonik na granicy Serbii i Kosowa
Park Narodowy Kopaonik w Serbii przyciąga nie tylko amatorów wspinaczki górskiej i pięknej, dziewiczej przyrody, ale także miłośników sportów zimowych. Masyw górski Kopaonik, znajdujący się na granicy Serbii i Kosowa, nazywany jest „dachem Serbii”. Znajduje się tu około 70 km tras zjazdowych, kilkanaście nowoczesnych wyciągów, a także kilkanaście kilometrów nartostrad. Dodatkową atrakcją jest oświetlony nocą stok „Malo Jezero”.
Zaletą aktywnego wypoczynku w tej części Europy są nie tylko piękne widoki i brak tłumów na stokach, ale także rozbudowana baza noclegowo-gastronomiczna. Dojazd: lot samolotem do Belgradu, a dalej wynajętym samochodem lub lokalnymi środkami transportu do miejscowości Kopaonik.
Poiana Brasov, Rumunia
Ośrodek narciarski Poiana Brasov w Karpatach oferuje kilka malowniczych tras o różnym stopniu trudności oraz kilkanaście wyciągów. Na uwagę zasługuje nowoczesna infrastruktura turystyczna. Nie brakuje to komfortowych miejsc noclegowych, tawern i restauracji, centrów SPA oraz rozbudowanych ośrodków sportowych.
Za 5-dniowy ski-pass w sezonie zimowym (grudzień-kwiecień) trzeba zapłacić około 106 EUR/os. dorosłą i 56 EUR/dziecko. W wolnej chwili warto zwiedzić okolicę, w tym średniowieczny zamek hrabiego Drakuli w Branie. Dojazd: lot do Bukaresztu, a następnie pociągiem lub wynajętym samochodem do Poiana Brasov.
Cerkno, czyli słoweński kurort
Cerkno to mała miejscowość w południowej części Alp Julijskich i jednocześnie jeden z najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Słowenii. Leży około 50 km od Lublany. Nie brakuje tu ciekawych nartostrad, wyposażonych w armatki śnieżne, tras przeznaczonych dla amatorów nart biegowych, a także nowoczesnego snowparku. Do dyspozycji narciarzy oddano kilka kolejek krzesełkowych oraz wyciągi.
Dzięki rozbudowanej bazie turystycznej na zboczach Črnego vrhu jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Doskonale będą się tu czuli zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze, którzy szukają spokoju i chcą uniknąć tłumów na stokach. Do tego dochodzą wspaniałe widoki i możliwość delektowania się pysznym lokalnym jedzeniem. 5-dniowy karnet narciarski to koszt rzędu 124,50 EUR/os. dorosłą i 77,50 EUR/dziecko. Dojazd: z Polski do Lublany można się dostać samolotem, a na trasie Lublana-Cerkno kursują regularne linie autobusowe.
Góry Cairngorms w Szkocji
Park Narodowy Cairngorms znajduje się w regionie Highlands w Szkocji i od lat słynie z doskonale funkcjonujących ośrodków narciarskich. Jednym z nich jest kompleks Aviemore, który stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych entuzjastów białego szaleństwa. Sezon trwa od grudnia do kwietnia.
Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddano około 30 km tras zjazdowych, 11 nowoczesnych wyciągów oraz snowpark. Karnet dzienny kosztuje około 27,75 £/os. dorosłą. Najbliższe lotniska znajdują się w Aberdeen oraz Inverness.
Sierra Nevada – zimowa oaza w gorącej Andaluzji
To jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie można uprawiać sporty zimowe i zajadać się świeżymi owocami tropikalnymi. Sierra Nevada to pasmo górskie w hiszpańskiej Andaluzji, wysokie na około 3500 m n.p.m. Słońce świeci tu 300 dni w roku, co wcale nie przeszkadza w uprawianiu sportów zimowych. Głównym ośrodkiem narciarskim jest urokliwe miasteczko Pradollano.
Warto przy okazji zwiedzić fantastyczną Grenadę oraz wybrzeże Morza Śródziemnego Costa Tropical. Miejsce ma do zaoferowania ponad 100 nartostrad z systemem sztucznego dośnieżania, kilkadziesiąt wyciągów oraz snowpark Sulayr – istny raj dla snowboardzistów! Ceny karnetów dziennych zaczynają się od 45 EUR. Dojazd: samolotem do Malagi, a następnie autobusem lub samochodem do Pradollano.
Zermatt, Szwajcaria
Są w Szwajcarii bardziej znane miejsca, np. Gstaad czy St. Moritz, ale to właśnie Zermatt jest wskazywany przez koneserów jako topowe miejsce na szwajcarskie narty. Jako przewagę wskazuje się tu najczęściej mniejszą liczbę turystów i bardziej dziewiczą przyrodę. Na pewno jedną z wielu zalet tego miejsca jest fenomenalny widok na Matterhorn – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnej góry w Europie. Narciarzy ucieszy 360 km tras zjazdowych i ponad 50 wyciągów!