Stolica Kampanii spoczywająca pod majestatycznym Wezuwiuszem to esencja tego, z czego słyną Włochy. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj powstała słynna pieśń „O’sole mio!”. Rozsmakuj się w wybornej kuchni, zachwyć zabytkami z różnych okresów historycznych i daj oczarować unikalnym widokom. Dowiedz się, jak spędzić czas w Neapolu!

Gdzie leży Neapol?

Neapol nocą
Neapol © Shutterstock

Neapol jest miastem położonym na południu Włoch, nad Zatoką Neapolitańską. Jest stolicą regionu Kampania oraz Prowincji Neapol. Mieści się między masywem Wezuwiusza a Polami Flegrejskimi.

Jest trzecim pod względem populacji miastem Włoch. Ze względu na bogatą historię, dorobek artystyczny oraz przeszłość polityczną, miasto już od średniowiecza uchodzi za jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Europy.

Neapol ma również doskonałą lokalizację. Na północ od niego znajduje się stolica kraju, czyli Rzym, a na południowym zachodzie mieści się wybrzeże Amalfitańskie. W jego pobliżu znajdują się także wyspy Ischia i Capri, a także półwysep Penisola Sorrentina. Dzięki temu nie tylko samo w sobie jest doskonałym miejscem do zwiedzania, ale też stanowi świetną bazę wyjazdową, jeśli planujesz podróżować po kraju.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Neapolu?

Liczne atrakcje Neapolu sprawiają, że bez problemu zaplanujesz ciekawy pobyt – niezależnie od tego, jakie masz preferencje co do sposobu wypoczynku. Miasto ma długą historię, dzięki czemu przede wszystkim przyciąga turystów niezwykłymi zabytkami. Podpowiadamy, co zobaczyć w Neapolu!

Zamek dell’Ovo

Tak zwany „Zamek Jajeczny” to niezwykły obiekt z XII wieku, położony na malowniczym półwyspie Megaride. To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych w mieście. Jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą wejść na wieże i spacerować po korytarzach.

W miejscu tym nie tylko będziesz podziwiać świetnie zachowaną średniowieczną architekturę, ale też nacieszysz wzrok panoramą Zatoki Neapolitańskiej. Budowla połączona jest ze stałym lądem groblą, która jest wspaniałym miejscem na zdjęcia. Jest szczególnie chętnie wybierana przez nowożeńców i zakochanych.

Nietypowa nazwa zamku odnosi się do starożytnej legendy, według której rzymski poeta Wergiliusz miał ukryć magiczne jajko w fundamentach. Zapewniał, że dopóki pozostanie ono nienaruszone, tak też będzie z zamkiem i całym miastem.

Zamek Nuovo (Maschio Angioino)

Zamek Nuovo
Zamek Nuovo w Neapolu © Shutterstock

Tak zwany „Nowy Zamek” z XIV wieku, wybudowany z inicjatywy króla Karola I Andegaweńskiego. Swój imponujący projekt zawdzięcza temu, że miał stanowić symbol rosnącej potęgi Neapolu. Ponieważ jest położony tuż przy nadbrzeżu, jest jednym z pierwszych obiektów, jakie zauważa się od strony morza. Wyjątkowo efektownym elementem jest łuk triumfalny, który stanowi wspaniały egzemplarz sztuki gotyckiej.

We wnętrzu zamku możesz obejrzeć wiele dzieł sztuki, wystawionych w korytarzach i salach. Budynek jest ośrodkiem kulturalnym – mieści się w nim m.in. Muzeum Miejskie, z bogatą ekspozycją obrazów i rzeźb. Do tego ze szczytu zamku zobaczysz wspaniały widok na miasto i zatokę.

Królewski Pałac w Neapolu (Palazzo Reale)

Neapol, Królewski Pałac (Palazzo Reale) © Shutterstock
Neapol, Królewski Pałac (Palazzo Reale) © Shutterstock

Monumentalny pałac wybudowany w XVII wieku, jako rezydencja dla króla Filipa III. Przez wieki był domem dla kolejnych monarchów – włoskich, ale też hiszpańskich, austriackich i francuskich. Każdy z rezydentów przebudowywał go zgodnie ze swoimi preferencjami, aż stał się oszałamiającym obiektem z wielkimi, marmurowymi salami. Jego wnętrza są urządzone z niesamowitym przepychem, z pokojami wypełnionymi zachwycającymi meblami, rzeźbami, obrazami i porcelaną. Robi niesamowite wrażenie już z zewnątrz – jego fasadę zdobią posągi ośmiu królów Neapolu, a dziedziniec jest ozdobiony okazałą kolumnadą.

Obecnie w pałacu mieści się muzeum, kilka urzędów miejskich, Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nazionale) oraz największy i najstarszy we Włoszech teatr operowy – Teatr Świętego Karola (Teatr San Carlo).

Ulica Spaccanapoli

Jedna z głównych ulic, biegnąca przez środek starożytnego centrum. Jej nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza „przełamany/rozłamany Neapol”.

Miejsce tętni życiem. Spacerując wzdłuż ulicy będziesz mijać wiele restauracji, kawiarenek, piekarni, małych kościołów i różnorodnych sklepów. To właśnie tutaj doświadczysz w pełni wyjątkowej atmosfery Neapolu.

Podczas przechadzki koniecznie zajrzyj na plac Piazza San Domenico Maggiore, z pięknym kościołem i „słupem morowym”, zwieńczony posągiem świętego Dominika. Miejsce to jest centrum życia społecznego dzielnicy.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Narodowe Muzeum Archeologiczne
Neapol, Narodowe Muzeum Archeologiczne © Shutterstock

Ośrodek z bogatą ekspozycją dzieł sztuki i znalezisk historycznych z regionu, pochodzących z czasów greckich, rzymskich oraz renesansowych. Jest uznawane za jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie.

Na wystawie możesz zobaczyć przedmioty znalezione w Neapolu i jego okolicach, w tym także w Pompejach i Herkulanum. Część z nich to artefakty, które przetrwały erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. Okazałą kolekcją jest również egipska galeria, a także kolekcja Farnese, z ogromnymi rzeźbami z marmuru.

Podziemny Neapol (Napoli Sotterranea)

Absolutnie wyjątkowe miejsce, które pozwoli Ci nietypowy sposób poznać historię tego miasta. Możliwość zwiedzenia znajdującej się 40 metrów pod ziemią siatki tuneli, korytarzy i komnat to niezapomniane doświadczenie.

Infrastruktura ma już ponad 2400 lat. Jej wydrążenie było wyjątkowo łatwe ze względu na to, że miasto leży na turfie – miękkim wulkanicznym kamieniu. Początkowo była po prostu kamieniołomem stworzonym przez starożytnych Greków. Rzymianie z czasem przekształcili go w sieć akweduktów. W czasach II wojny światowej tunele były z kolei wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze dla mieszkańców miasta.

W Napoli Sotterranea zobaczysz znacznie więcej niż tylko rozbudowane tunele. W korytarzach i salach wyeksponowano świadectwa minionych epok, od starożytnych cystern na wodę, po pozostałości z czasów wojny. Po obiekcie oprowadza przewodnik, który opowiada o jego historii.

Katakumby San Gennaro i San Gaudioso

Katakumby San Gennaro
Katakumby San Gennaro w Neapolu © Shutterstock

Starożytne cmentarze mieszczące się pod powierzchnią miasta nie tylko mają wyjątkową historię i atmosferę, ale też kryją w sobie wiele pięknych dzieł sztuki – min. freski i mozaiki zdobiące ściany oraz sufity. Zdecydowanie jest to unikalna atrakcja, która budzi wiele emocji i skłania do refleksji.

Katakumby San Gennaro to największy obiekt tego typu w południowych Włoszech. Były miejscem pochówku od II do IX wieku n.e. Słyną głównie z grobowca św. Gennaro, patrona miasta.

Katakumby San Gaudioso powstały później, ale były wykorzystywane przez krótszy okres – od V do VII wieku n.e. Chowano w nich głównie biskupów i szlachtę. Są zdecydowanie mroczniejsze, ale jak najbardziej warto je odwiedzić. Znane są przede wszystkim z triclinia della morte, czyli tzw. jadalni śmierci – sal, w których odbywały się rytuały pogrzebowe.

Katedra św. Januarego (Cattedrale di San Gennaro)

Jedna z najważniejszych świątyń w Neapolu. Została wybudowana w XIII wieku, ale jej fasada pochodzi z XIX w. Stanowi prawdziwe dzieło sztuki barokowej architektury. Była kilkukrotnie modyfikowana i przebudowywana, m.in. po trzęsieniach ziemi.

W katedrze znajdują się relikwie patrona Neapolu, św. Januarego. Dwa razy w roku odbywa się w niej ceremonia Miracolo di San Gennaro, podczas której wierni mogą być świadkami cudownego przemienienia krwi świętego przechowywanej w ampułkach z czasów starożytnych – przechodzi ona ze stanu skrzepłego w płynny. Wydarzenie zwykle ma miejsce 19 września, w dzień męczeńskiej śmierci świętego. Czasami odbywa się także w sobotę, przed pierwszą niedzielą maja oraz 16 grudnia.

Kościół katolicki nigdy oficjalnie nie odniósł się do zachodzącego w tym miejscu cudu, niemiej samo wydarzenie niewątpliwie jest unikalnym doświadczeniem.

Katedrę odwiedź także ze względu na jej piękne wnętrze, wypełnione mozaikami, freskami, malowidłami i rzeźbami.

Przy okazji zajrzyj do pobliskiej bazyliki Santa Restituta, która jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich w mieście, z oszałamiająco pięknym wnętrzem.

Okolice Neapolu – co warto zobaczyć?

Pompeje w pobliżu Neapola
Pompeje w pobliżu Neapola © Shutterstock

Miasto jest pełne rozmaitych atrakcji, ale podczas pobytu weź pod uwagę także wyjazdy w celu zwiedzania okolicy. W pobliżu znajduje się bowiem kilka miejsc, które szczególnie warto odwiedzić. Przede wszystkim są to:

 • Pompeje i Herkulanum – słynne starożytne miasta, zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. Wykopaliska archeologiczne dostarczyły wiele cennych znalezisk, pozwalając odtworzyć życie codzienne starożytnych Rzymian;
 • Wezuwiusz – jeden z najsłynniejszych aktywnych wulkanów na świecie. Możesz wspiąć się na jego szczyt, by doświadczyć samego uczucia stania na wulkanie, a także by podziwiać niesamowite widoki na Zatokę Neapolitańską;
 • Wybrzeże Amalfi – jedno z najbardziej malowniczych i urokliwych miejsc we Włoszech. Udaj się zobaczyć małe miasteczka ulokowane na stromych klifach, takie jak np. Amalfi, Positano czy Ravello. Na miejscu zachwycisz się bujną roślinnością, a w wąskich uliczkach odkryjesz wiele lokalnych ciekawostek. Przy okazji odpoczniesz od zgiełku dużego miasta.
Wybrzeże Amalfi, miasto Positano
Wybrzeże Amalfi, Positano © Shutterstock

Kiedy najlepiej jechać do Neapolu?

W Neapolu panuje typowo śródziemnomorski klimat, z suchym i ciepłym latem oraz łagodną, umiarkowaną zimą. Dzięki temu warunki pogodowe są wyjątkowo sprzyjające turystom – tak naprawdę do miasta możesz przyjechać o każdej porze roku.

Szczyt sezonu przypada na czerwiec, lipiec i sierpień. W tym czasie możesz liczyć na piękne słońce oraz wysokie temperatury (zarówno powietrza, jak i wody). Niestety, minusem są dokuczliwe upały, wyższe ceny (m.in. zakwaterowania, wstępu na plaże) oraz duża liczba turystów. Najbardziej tłoczno jest w sierpniu, kiedy Włosi mają wakacje.

Jeśli zależy Ci na dobrych warunkach atmosferycznych, które umożliwiają korzystanie z plaż, ale chcesz nieco zaoszczędzić i uniknąć tłumów, zaplanuj urlop na maj albo wrzesień. Kiedy zaś wolisz zwiedzać i wystarczy Ci, żeby było ciepło i niedeszczowo, dobrym wyborem będzie kwiecień albo październik.

Neapol – pogoda i temperatura

Aby ułatwić Ci zaplanowanie wyjazdu do Neapolu, przygotowaliśmy zestawienie średnich dziennych temperatur na przestrzeni roku.

Styczeń:
Średnia temperatura dzienna: 13°C
Styczeń jest dość chłodny, z umiarkowanymi opadami.

Luty:
Średnia temperatura dzienna: 14°C
Nadal jest chłodno, ale powoli zaczyna być cieplej. Opady są rzadsze.

Marzec:
Średnia temperatura dzienna: 16°C
Zaczyna się wiosna, temperatura rośnie, a dni stają się dłuższe i bardziej słoneczne.

Kwiecień:
Średnia temperatura dzienna: 19°C
Roślinność jest żywa i bujna, jest ciepło i słonecznie. Idealne warunki na zwiedzanie i spacery.

Maj:
Średnia temperatura dzienna: 24°C
Robi się coraz cieplej. Z powodzeniem można już wypoczywać na plaży.

Czerwiec:
Średnia temperatura dzienna: 28°C
Początek lata jest ciepły i bardzo słoneczny. Doskonałe wakacyjne warunki.

Lipiec:
Średnia temperatura dzienna: 31°C
Pojawiają się pierwsze upały. Jest sucho, bardzo ciepło i słonecznie. Należy odpowiednio zabezpieczać się przed słońcem.

Sierpień:
Średnia temperatura dzienna: 31°C
Nadal jest gorąco i upalnie. Czasami morska bryza zapewnia przyjemne orzeźwienie. Miasto jest pełne turystów z całego świata.

Wrzesień:
Średnia temperatura dzienna: 27°C
Nadal jest bardzo ciepło, ale już nie tak upalnie. Turyści powoli opuszczają miasto.

Październik:
Średnia temperatura dzienna: 23°C
Początek jesieni przynosi lekkie ochłodzenie i częstsze deszcze.

Listopad:
Średnia temperatura dzienna: 19°C
Dni są chłodniejsze i bardziej deszczowe, ale jesienne krajobrazy również mają swój urok.

Grudzień:
Średnia temperatura dzienna: 14°C
Jest chłodno i wilgotno. W mieście czuć świąteczną atmosferę oraz można natrafić na rozmaite wydarzenia, m.in. jarmarki.

Do jakiego morza ma dostęp Neapol? Na jaką plażę wybrać się w Neapolu?

Neapol od strony morza
Neapol © Shutterstock

Neapol leży nad Morzem Tyrreńskim, które stanowi część basenu Morza Śródziemnego. Jest ciepłe i stosunkowo mało słone. Temperatura wody wynosi zimą około 13 °C, zaś latem ok. 23-25 °C. W samym Neapolu jest tylko kilka plaż, ale w niedalekiej odległości znajduje się wiele popularnych kąpielisk. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na plażę w Neapolu!

La Gaiola

Popularne kąpielisko w dzielnicy Posillipo. Nie jest klasyczną piaszczystą plażą, ale przyciąga niesamowitym widokiem na dwie wysepki połączone mostkiem, na których znajduje się opuszczona rezydencja. O budynku krąży wiele legend, według których jego właściciele podobno zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

Elena

Kolejna plaża w dzielnicy Posillipo, co ciekawe, nazywana bagnem. Jest to typowe, płatne miejskie kąpielisko, z piaszczystym brzegiem i rozbudowaną infrastrukturą oraz licznymi atrakcjami. Idealna opcja, jeśli chcesz szybko dostać się na plażę z centrum miasta. Dodatkowym atutem tego miejsca są spektakularne ruiny Palazzo Donn’Anna, rezydencji z XVII wieku.

Riva Fiorita

Piękna, darmowa plaża w dzielnicy Posillipo, do której dostaniesz się tylko od strony morza. W tym celu musisz wynająć łódkę, co samo w sobie jest dodatkową atrakcją. Koniecznie zabierz ze sobą sprzęt do nurkowania czy snorkelingu, ponieważ w krystalicznie czystej wodzie uda Ci się obserwować rozmaite gatunki kolorowych ryb.

Scoglione

Następna plaża w dzielnicy Posillipo, idealna dla miłośników nurkowania. Pod wodą czekają na Ciebie ryby, ale też groty czy pozostałości posągów. Daleko jej do typowego kąpieliska – jest wielką skałą, na którą możesz dostać się barką.

Spiaggia del Castello di Baia

Żwirowo-piaszczysta plaża, na którą dopłyniesz promem. Widok urozmaica pobliski zamek aragoński (Castello Aragonese di Baia), w którym mieści się Muzeum Archeologiczne.

Transport w Neapolu

Poruszając się po mieście możesz korzystać z autobusów, tramwajów, specjalnych kolejek liniowo-terenowych oraz metra. Transportem publicznym zarządza jedna firma, Azienda Napoletana Mobilità (ANM).

W praktyce najlepiej sprawdza się metro, a także kolejki funicolare, które pomogą Ci dotrzeć do wyżej położonych lokacji.
Autobusy nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ w Neapolu łatwo utknąć w korku. Przez to są niepunktualne i często jeżdżą inną trasą.

Ciekawą opcją dla singli i par jest wynajęcie roweru albo skutera, którymi możesz swobodnie poruszać się nawet po wąskich uliczkach.

Dużą swobodę daje wypożyczenie samochodu, ale ma sens właściwie tylko wtedy, gdy planujesz wyjazdy poza miasto.

Gdzie i co zjeść w Neapolu?

Neapolitańska kuchnia to znacznie więcej, niż słynna na cały świat pizza. Potrawy charakterystyczne dla tego regionu odzwierciedlają wieki tradycji. Wiele z nich powstało już w starożytności i przetrwało do dziś w praktycznie niezmienionej formie. Do tego do ich stworzenia wykorzystywane są lokalne produkty najwyższej jakości. Zaliczają się do nich m.in.:

 • mozzarella di bufala – mozzarella z mleka bawolego, które słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych oraz lekko kwaskowatego smaku;
 • provola – miękki ser z mleka krowiego lub bawolego, często podawany w formie wędzonej;
 • caciocavallo – miękki ser z mleka krowiego, o słodkawym smaku i intensywnym aromacie;
 • salame Napoli – wieprzowe salami;
 • pomidory San Marzano – odmiana uprawiana między Neapolem a Salerno, o podłużnym kształcie i intensywniejszym smaku;
 • friarielli – tak zwany brokuł neapolitański, czyli odmiana polnej kapusty.
 • peperoncino – czerwona ostra papryczka, powszechnie wykorzystywana w kuchni neapolitańskiej, uznawana za jeden z jej symboli.
Neapolitańska pizza
Pizza neapolitańska © Shutterstock

Jakie są jednak tradycyjne dania, których po prostu musisz spróbować podczas pobytu w Neapolu? Przede wszystkim sprawdź restauracje, w których podawane są m.in.:

 • pizza neapolitańska – odmiana uznawana za „najprawdziwszą” pizzę, z cienkim ciastem i wysokimi brzegami, przygotowywana przez doświadczonych pizzaiolo;
 • daccalà alla napoletana – dorsz pieczony w sosie pomidorowym z oliwkami i kaparami;
 • frittatina di pasta – panierowany i smażony makaron z beszamelem, serem, boczkiem i groszkiem;
 • parmigiana di melanzane – zapiekanka ze smażonego bakłażana z sosem pomidorowym i mozzarellą;
 • e purpette ca sarza – pulpety w sosie pomidorowym, z orzeszkami piniowymi, rodzynkami i natką pietruszki;
 • babà – drożdżowa babka nasączona rumem lub limoncello;
 • biscotti all’amarena – kruche ciasto przekładane masą z wiśni, kakao i pokruszonym biszkoptem;
 • graffe napoletane – tradycyjny neapolitański pączek, z ciastem z dodatkiem ziemniaka.

Gdzie zjeść w Neapolu? Zaglądaj nie tylko do polecanych restauracji. Śmiało odwiedzaj mniejsze, rodzinne knajpki poukrywane w wąskich uliczkach. W ten sposób poznasz najbardziej autentyczne smaki i aromaty tego regionu.

Przeczytaj inne wpisy o Neapolu


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?