Gdzie leży Edynburg?
Edynburg to stolica Szkocji. Leży w południowo-wschodniej części kraju, na wschodnim wybrzeżu nad zatoką Firth of Forth, około 70 km na wschód od Glasgow. Miasto rozciąga się na siedmiu wzgórzach, a w panoramę wpisuje się także Morze Północne. W połączeniu ze zmienną pogodą sprawia to, że Edynburg jest miastem o wielu obliczach.
Atrakcje Edynburga. Co warto zobaczyć?
Atrakcji w Edynburgu jest na tyle dużo, że jeśli chcesz zwiedzić sumiennie każdą z nich, powinieneś przyjechać tu na tydzień. Oto lista miejsc, które według nas po prostu trzeba tu zobaczyć:
- Zamek w Edynburgu – codziennie o 13:00 wybija One O’Clock Gun, a z zamku oddawany jest wystrzał armatni. Kiedyś na jego podstawie nastawiano zegary, dziś jest to już tylko tradycja. Dziedzińce, muzea, tarasy widokowe, kaplica św. Małgorzaty – to tylko kilka powodów, dla których warto zarezerwować wstęp i wybrać się do zamku. Koszt biletów to £18.00. U podnóża zamku znajduje się dzielnica Grassmarket, po zwiedzaniu warto wybrać się tu na obiad.
- The Royal Mile – królewska mila to szlak, który łączy dwie królewskie rezydencje: Zamek Edynburski i Pałac Holyrood. Składa się z pięciu połączonych ulic, które kiedyś były jednymi z najbardziej zatłoczonych na świecie. Na Royal Mile znajduje się Heart of Midlothian – dawne miejsce publicznych egzekucji. Jeśli jesteś fanem Harry’ego Pottera, zajrzyj na pobliską Victoria Street. Na końcu artykułu powiemy Ci dlaczego.
- Arthur’s Seat – to najwyższy punkt w Edynburgu (251 m n.p.m.), z którego legendarny król Artur miał obserwować porażkę swoich wojsk, a Ty możesz podziwiać panoramę miasta i zatokę Firth of Forth. Weź cieplejszą kurtkę i porządne buty, na górze często mocno wieje.
- National Museum of Scotland – 12 milionów eksponatów, a wśród nich szkielet T-rexa i pierwsza sklonowana owieczka Dolly. Zdecydowanie warto tu zajrzeć! Wstęp jest bezpłatny.
- Dean Village – kiedyś niezależna wioska młynarska, dziś dzielnica Edynburga z pięknym budynkiem Well Court. Jeśli chcesz zanurzyć się w szkockim klimacie bez tłumów, przyjdź tu na spacer.
- Calton Hill – jest nazywane Akropolem Północy. Na wzgórzu, znajduje się między innymi niedokończony Pomnik Narodowy, wieża Nelsona oraz obserwatorium miejskie.
- The Real Mary King’s Close – to system podziemnych uliczek i pomieszczeń z XVII wieku, które podczas epidemii dżumy zostały zamurowane… wraz z mieszkańcami. Podobno tu straszy! Jeśli masz odwagę, zajrzyj (bilety dla dorosłych – £19.95), przewodnicy oprowadzą Cię w strojach z epoki.
- Royal Botanic Garden – założony w 1670 roku, jest drugim najstarszym ogrodem botanicznym w Wielkiej Brytanii. To dobre miejsce przy każdej pogodzie, ponieważ poza otwartą przestrzenią jest tu 10 szklarni z roślinami z różnych stref klimatycznych. Wstęp do ogrodów jest darmowy, a do szklarni kosztuje £7.50 za dorosłego.
- Dynamic Earth – to centrum nauki, przedstawiające historię świata od Wielkiego Wybuchu. Warto wybrać się tu w deszczowy dzień. Cena za osobę dorosłą: £19.50.
- Scott Monument – pomnik poświęcony pisarzowi, Sir Walterowi Scottowi. Ma 61,1 metra wysokości i 287 schodów prowadzących na szczyt. Po takiej wspinaczce wybierz się do Princess Street Garden, gdzie odpoczniesz w wśród zieleni.
- The Scotch Whisky Experience – jaki alkohol kojarzy się ze Szkocją? Oczywiście, whisky! Poznasz tu wszystkie jej sekrety i zobaczysz największą na świecie kolekcję tego trunku (ponad 3500 butelek). Wybierz jedną z dwóch opcji – silver tour lub gold tour.
Kiedy warto jechać do Edynburga? Jaka jest pogoda?
If you don’t like the weather, wait a minute (jeśli nie podoba Ci się pogoda, poczekaj minutę) – to szkockie przysłowie wiele mówi o pogodzie w Edynburgu. A ta bywa zmienna. Dlatego przed przyjazdem do stolicy Szkocji koniecznie sprawdź prognozę pogody w Edynburgu na 10 dni. Oto przegląd aury w poszczególnych miesiącach:
- Styczeń i luty – średnio 1-7°C, na ogół deszczowo i wietrznie.
- Marzec – ok. 2-9°C, pierwsze oznaki wiosny, nadal pada deszcz.
- Kwiecień – 4-12°C, coraz cieplej i mniej deszczowo.
- Maj – 6-15°C, przyjemna wiosenna pogoda.
- Czerwiec, lipiec, sierpień – 9-20°C, najmniej deszczowych dni i najwięcej światła w ciągu dnia.
- Wrzesień – 9-17°C, przyjemna jesienna aura.
- Październik, listopad – 3-12°C, robi się wietrznie i deszczowo.
- Grudzień – 0- 7°C. Zimno rekompensuje świąteczna atmosfera.
Gdzie i co zjeść w Edynburgu?
Szkocja kuchnia ma do zaoferowania wiele i to wcale nie w formie kulinarnej przestrogi. Choć haggis, słynne szkockie danie z podrobów, może nie brzmieć najlepiej, warto go spróbować (najlepiej w restauracji The Kitchin). Zaproś się na fins’n’chips, czyli rybę z frytkami, a dzień zacznij od szkockiego śniadania – morning roll (bułki z haggisem/kiełbaską, jajkiem lub dowolnym dodatkiem).
Popołudnie to czas na herbatę. Wspaniałą podają w klimatycznej restauracji The Witchery by the Castle. A skoro o napitkach, pora na whisky. Jeśli na Twojej liście nie ma jeszcze The Scotch Whisky Experience, czym prędzej zaplanuj degustację.
Noclegi w Edynburgu
Miłośnicy klasyki docenią Old Waverley Hotel (od £90 za noc), historyczny obiekt położony przy Princes Street, z pięknymi widokami na zamek. Jeśli szukasz ekonomicznych opcji noclegów Edynburgu, wybierz dzielnice położone poza centrum, na przykład Restalrig.
Natomiast wśród luksusowych propozycji wyróżnia się Leonardo Royal Edinburgh Haymarket (od £120 za noc), położony w centrum miasta, zaledwie kilka minut spacerem od głównych atrakcji. To dowód na to, że hotele w Edynburgu mają świetny standard – Leonardo jest idealny dla wszystkich ceniących wygodę.
Jeśli wolisz domową atmosferę, zajrzyj do Holyrood Aparthotel (£100 za noc) – oferuje apartamenty z aneksami kuchennymi. Jest zlokalizowany blisko Arthur’s Seat.
Ciekawostki o Edynburgu
Edynburg liczy ponad pół miliona mieszkańców i jest pierwszym na świecie miastem literatury UNESCO. Dlaczego? Ponieważ tu ma początek historia o Harrym Potterze – J.K. Rowling przelewała tu swoje pomysły na papier. Victoria Street, po której dziś krąży ludność Edynburga i turyści, to najprawdopodobniej pierwowzór ulicy Pokątnej, na której młodzi czarodzieje robili zakupy. A to nie jedyna słynna historia, która zaczyna się tutaj. Być może nie słyszałeś nigdy o dziekanie Brodie, wytwórcy mebli, który nocą wraz z gangiem złodziei okradał bogaczy, którzy byli jego klientami za dnia. Jednak jesteśmy pewni, że wiesz, kim jest doktor Jekyll i pan Hyde. Ponoć i ta powieść jest inspirowana właśnie edynburskimi historiami.
Jak dojechać do Edynburga? Informacje praktyczne
Z Polski najszybciej dolecisz tu samolotem. Lotnisko w Edynburgu (EDI) obsługuje loty krajowe i międzynarodowe, położone zaledwie 8 mil od centrum miasta. Aby tam dojechać, skorzystaj z autobusu (Airlink 100, £5.50 za kurs lub £8 w dwie strony), tramwaju (£7.50 za kurs lub £9.50 w dwie strony). Nieco dłużej potrwa podróż z Londynu – pociągi docierają do Edynburga w około 4,5 godziny.
Po mieście najlepiej chodzi się na piechotę, ponieważ zdecydowana większość atrakcji mieści się w centrum. Wycieczki poza Edynburg najlepiej odbyć autobusem, jeśli Twój budżet jest niewielki, lub samochodem (pamiętaj o ruchu lewostronnym!).