Turcja - Codzienna wycieczka łodzią. Niebieska podróż. Wycieczka łodzią. Wyspa Sedir Ula, Muğla © iStock

Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Ten kraj położony na granicy dwóch kontynentów, pełen jest fascynujących zabytków, nowoczesnych kurortów i malowniczych widoków. 

Odkryj razem z nami zakamarki tureckich bazarów, wyjątkowe smaki miejscowej kuchni i arabskiej kultury. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się na wakacje do Turcji. Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu i spisz listę miejsc, które musisz zobaczyć.

Wakacje w Turcji. Dokąd pojechać i na co uważać?

 • Stambuł — znajdziesz tu nie tylko niezliczone zabytki, takie jak Hagia Sophia czy Błękitny Meczet, Wieża Galata, Cysterna Bazyli czy Pałac Topkapi, związanych z historią Osmańskiego Imperium.
 • Antalya i Wybrzeże Egejskie — idealne miejsce dla miłośników słonecznych plaż i turkusowego morza z uwagi na luksusowe kurorty, szereg atrakcji turystycznych i przystępne ceny.
 • Kapadocja — wyjątkowa kraina o surrealistycznym krajobrazie, z kształtami skalnymi znanymi jako kominy krasowe, słynąca z krajobrazowych lotów balonem.
 • Pamukkale — to miejsce słynie z białych tarasów zbudowanych z osadów mineralnych. To naturalne spa oferuje niezwykłe widoki i relaksujące kąpiele w gorących źródłach.
 • Efez — historyczne miasto, które było kiedyś jednym z najważniejszych ośrodków kultury i handlu w starożytnym świecie. Ruiny Biblioteki Celsusa i Świątyni Artemidy, przyciągają miłośników historii.
 • Bodrum — popularny kurort nad Morzem Egejskim, znany z nocnego życia, plaż i starożytnego zamku. Idealny na uprawianie sportów wodnych.
 • Ankara — stolica Turcji, która łączy w sobie bogatą historię z nowoczesnością. Warto odwiedzić Muzeum Anatolijskie i Anıtkabir, mauzoleum założone dla upamiętnienia Mustafy Kemala Atatürka. Warto również zwiedzić inne miasta i atrakcje Wyżyny Antolijskiej.

To, w jakim miesiącu jechać najlepiej do Turcji, zależy, w jaki sposób lubisz podróżować i co chcesz robić Wiosna to świetny czas na zwiedzanie zabytków, trekking, a także korzystanie z pięknych plaż przed rozpoczęciem sezonu letniego. 

Jeśli planujesz wypoczynek na wybrzeżu tureckim, to wyjedź latem. Wtedy możesz liczyć na najlepsze warunki do kąpieli i plażowania. W kurortach i większych miastach odbywają się też letnie festiwale i wydarzenia (np. Cappadox Festival w Kapadocji czy Istanbul Jazz Festival w Stambule). Jesienią temperatury są nadal przyjemne, a tłumy turystów maleją. To dobry czas na zwiedzanie zabytków np. W Efezie czy Bodrum, ale także na relaks na plaży.

Zimą w tureckich górach można uprawiać zimowe sporty — co ciekawe skipassy są tam tańsze niż w popularnych europejskich kurortach narciarskich. Miłośnicy szusowania mogą wybrać się do ośrodka Kayseri, który znajduje się w pobliżu miasta i oferuje trasy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Turcja — Biblioteka Celcus w Efezie o zachodzie słońca © iStock
Biblioteka Celcus w Efezie o zachodzie słońca, Turcja © iStock

Na co trzeba uważać w Turcji?

 • Woda z kranu — unikaj picia wody z kranu. Zalecane jest korzystanie z butelkowanej wody pitnej.
 • Żywność — unikaj spożywania surowych owoców albo sparz je lub dokładnie umyj butelkowaną wodą. Zjedzenie niedokładnie umytego owocu może spowodować tzw. zemstę faraona, czyli biegunkę, wymioty i ostre bóle brzucha – nasze europejskie żołądki źle reagują na bakterie występujące w wodzie i owocach.
 • Targowanie na bazarach — na tradycyjnych bazarach warto umieć negocjować cenę, jednak rób to z szacunkiem i uśmiechem. 
 • Ostrożność w tłumie — w dużych skupiskach ludzi, zwłaszcza przy popularnych atrakcjach turystycznych, nietrudno o kieszonkowców. Pilnuj portfela, dokumentów i innych wartościowych rzeczy.
 • Szacunek w miejscach sakralnych — w meczetach i minaretach należy stosować się do miejscowych zwyczajów i zasad, między innymi do konieczności zakrywania ramion, a w przypadku kobiet także i głowy czy zdejmowania obuwia przed wejściem). 
 • Ostrzeżenia MSZ — sprawdź bieżące zalecenia dla turystów przed wyjazdem i śledź aktualne informacje.

Cena wyjazdu do Turcji zależy od tego, dokąd i na jak długo zamierzasz pojechać. Przykładowo, ile kosztuje 7-dni w Turcji? Cena takie wyjazdu jest różna, waha się od około 2 000 zł do nawet kilkunastu tysięcy.

Atrakcje. Co warto zobaczyć w Turcji?

 • Hagia Sophia — Stambuł — pierwotnie bazylika chrześcijańska, potem meczet, obecnie muzeum, które zachwyca swoją architekturą i historią.
 • Błękitny Meczet — ten majestatyczny meczet, znany z kafli w kolorze niebieskim, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych symboli Stambułu. Początkowo miał być on znacznie większy i bardziej imponujący niż Hagia Sophia. Jednak z powodu trudności finansowych i strategicznych, związanych między innymi z bitwami z Polską budowla nie została zrealizowany w pełnym planowanym zakresie.
 • Pałac Topkapi — były pałac Osmanów, pełen bogactw i dziedzińców.
 • Pamukkale — unikalne tarasy z białego wapienia, utworzone przez wody termalne.
 • Efez — jedno z najważniejszych miast starożytnej Grecji i Rzymu, z dobrze zachowanymi ruinami Biblioteki Celsjusza, Świątyni Artemidy, Łaźnie Scholastyki czy Teatru Wielkiego. 
 • Kapadocja — kraina o surrealistycznym krajobrazie z formacjami skalnymi.
 • Antalya i Perge — Antalya to urokliwe miasto nad Morzem Śródziemnym, w pobliżu znajdują się ruiny starożytnego miasta Perge, z teatrem, agorą i stadionem.
 • Półwysep Gallipoli — obszar znany z historycznych bitew I wojny światowej. Znajdują się tam cmentarze wojenne, pomniki i muzea.
 • Troja — ruiny legendarnego miasta z mitologii greckiej.
 • Świątynia Artemidy w Efezie — ze względu na swoje rozmiary (była jednym z największych budynków sakralnych o wymiarach około 137 metrów długości i 69 metrów szerokości), monumentalne kolumny, które dorównywały rozmiarom samej świątyni i bogatym zdobieniom zyskała miano jednego z siedmiu cudów starożytnego świata.
Zdecyduj, jak spędzisz czas

Alanya

Jeśli zastanawiasz się, czy warto jechać do Alanyi, to jest to idealne miejsce zarówno dla miłośników relaksu na plaży, jak i dla tych, którzy chcą odkrywać historię i kulturę Turcji. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu między Europą, Azją i Bliskim Wschodem łączy w sobie wpływy zarówno wschodu, jak i zachodu. Minarety sąsiadują z katedrami, a tureckie smaki mieszają się z aromatami kuchni śródziemnomorskiej. Warto w tymi miejscu wspomnieć również o tureckiej gościnności znanej na całym świecie.

Mimo że Alanya to stosunkowo bezpieczny kierunek, to warto wiedzieć, na co uważać. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej na czas plażowania. W zatłoczonych miejscach uważaj na kieszonkowców. To, z czego słynie Alanya, to nie tylko piękne plaże, ale i malowniczy zamek na wzgórzu oraz kolorowe życia nocne. 

To, ile się jedzie z lotniska w Antalyi do Alanyi, zależy od środka transportu, ale przeważnie wynosi około 2 godzin. Lotnisko w Antalyi to najbliższe duże międzynarodowe lotnisko obsługujące ten region.

Jaka jest pogoda w Turcji? Alanya to klimat śródziemnomorski, charakteryzującym się gorącymi suchymi latami i łagodnymi wilgotnymi zimami. Lato, zwłaszcza od czerwca do sierpnia, jest bardzo gorące, z temperaturami przekraczającymi często 30°C. 

Nad jakim morzem leży Alanya? Alanya leży nad Morzem Śródziemnym. To piękne wybrzeże oferuje turkusowe wody, urokliwe plaże i doskonałe warunki do kąpieli i relaksu.

Turcja — Stare Miasto Alanya widok z morza ©iStock
Stare Miasto Alanya widok z morza, Turcja ©iStock

Side

Side to malownicza miejscowość na południowym wybrzeżu Turcji, znana ze swojego starożytnego dziedzictwa, pięknych plaż, i urokliwego położenia na półwyspie. To, z czego słynie Side, to zwłaszcza antyczne ruiny rzymskie i greckie. 

Side — co zobaczyć?

 • Antyczne ruiny — miasto pełne jest dobrze zachowanych zabytków, takich jak Amfiteatr, Świątynia Apolla i Świątynia Ateny.
 • Muzeum Archeologiczne Side — znajduje się tu wiele eksponatów z okresu starożytnego.
 • Port Side — malowniczy port morski, w którym można podziwiać zachody słońca, spacerować brzegiem morza i skosztować lokalnej kuchni w przybrzeżnych restauracjach.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto jechać do Side, to musisz wiedzieć, że to miasto daje wyjątkową okazję do odkrywania starożytnych zabytków w urokliwym nadmorskim otoczeniu. A co lepsze: Side czy Alanya? To zależy od Twoich preferencji. Alanya jest kurortem typowo wypoczynkowym, przy tym bardzo zatłoczonym, słynącym z życia nocnego. Side to miejsce bardziej spokojne, oferujące znacznie więcej atrakcji niż tylko plaża i morze.

Turcja — widok z lotu ptaka na Side w Antalya ©iStock
Widok z lotu ptaka na Side w Antalya, Turcja ©iStock

Turcja Egejska

Turcja Egejska — co to jest? To region Turcji położony w zachodniej części kraju, nad Morzem Egejskim. To obszar o pięknych wybrzeżach, malowniczych wyspach, historycznych miastach i widokach niczym z pocztówki. W skład Turcji Egejskiej wchodzą m.in. miasta takie jak Izmir (z kolorowymi bazarami!), Bodrum, Marmaris, czy Kusadasi. 

Jeśli zastanawiasz się, co lepsze Riwiera Turecka czy Turcja Egejska i gdzie jest cieplej, to oba regiony cieszą się ciepłym śródziemnomorskim klimatem, ale temperatury mogą się różnić w zależności od konkretnego miejsca. 

Co zatem wybrać: Riwiera Turecka czy Turcja Egejska? Riwiera słynie z pięknych plaż, urokliwych kurortów i imponujących zabytków. Turcja Egejska oferuje podobne atrakcje, ale jest także znana ze swego dziedzictwa historycznego oraz malowniczych wysp.

Zastanawiasz się, czy warto jechać do Turcji Egejskiej? To doskonałe miejsce dla miłośników historii, z uwagi na liczne starożytne ruiny i historyczne miasta. Ponadto region ten oferuje piękne plaże, kulturowe atrakcje oraz możliwość korzystania z różnorodnych sportów wodnych.

Antalya

To, czy warto jechać do Antalyi, zależy od tego, czy interesują Cię piękne plaże, zabytki i malownicze krajobrazy. To, z czego słynie ten region to przede wszystkim Amfiteatr w Aspendos czy starożytne miasto Perge. Amfiteatr w Aspendos to jeden z najlepiej zachowanych estrad tego typu. Do dziś możemy oglądać doskonale zachowaną scenę, korytarze dla widzów oraz okazałe łuki i kolumny. Został zbudowany w II wieku n.e. i mógł pomieścić około 15 000 widzów. Wyróżnia go doskonała akustyka, z czego korzystają nawet współcześni, przy organizacji różnych koncertów i wydarzeń kulturalnych. 

Perge to starożytne miasto położone w pobliżu dzisiejszego Antalyi. Zostało założone przez greckich osadników około 1000 roku p.n.e. i rozwinęło się jako ważne miasto w starożytnym świecie. Słynie z monumentalnej bramy, olbrzymiego stadionu, agory, term i teatru. Dziś zwiedzający mogą podziwiać ruiny miasta, które obejmują imponujące kolumnady, mury obronne i pozostałości świątyń. 

Wielu turystów zastanawia się, czy Alanya i Antalya to to samo. To jednak różne miejscowości. Alanya to popularny kurort na wschodnim wybrzeżu regionu Antalya. Antalya to większe miasto, które pełni rolę regionalnego centrum.

To, ile kosztuje wycieczka do Antalyi, zależy od wielu czynników, takich jak termin podróży, rodzaj zakwaterowania, trasa i wybrana forma transportu. Cena może różnić się w zależności od indywidualnych preferencji podróżnych i aktualnych ofert.

Turcja-Widok z lotu ptaka na Antalya Aspendos Ancient City amfiteatr, miejsce historyczne Aspendos Antalya ©iStock
Widok z lotu ptaka na Amfiteatr w Aspendos © iStock

Bodrum

Podróż do Bodrum może być ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza dla miłośników historii, pięknych plaż i kultury. To najlepsza odpowiedź na pytanie, czy warto jechać tam na wakacje. Jeśli jednak zastanawiasz się: Bodrum czy Alanya — co lepsze, to musisz wiedzieć, że Bodrum to kurort znacznie spokojniejszy i mniej zatłoczony. 

Jakie morze jest w Bodrum, Turcja? Otaczające je wody to Morze Egejskie, które ma doskonale rozwiniętą linię brzegową z wieloma malowniczymi zatokami i półwyspami. A jak poruszać się po Bodrum? Miasto oferuje różnorodne środki transportu, w tym taksówki, autobusy, wynajem samochodów, a także popularne dolmuşy — małe wspólne taksówki lub mikrobusy, które kursują na stałych trasach.

To, z czego słynie Bodrum to Zamek Świętego Piotra, z którego rozciąga się spektakularny widok na miasto i morze. Miasto to jest także znane ze swojego wyjątkowego Starego Miasta z białymi budynkami, wąskimi uliczkami i malowniczymi sklepikami.

To, ile się leci z Polski do Bodrum zależy od konkretnego lotniska oraz od rodzaju lotu (bezpośredniego czy z przesiadkami). Przeciętnie może to zająć od około 3 do 4 godzin.

Kapadocja

Kapadocja to region, który zachwyca unikalnymi formacjami skalnymi, podziemnymi miastami i wykutymi w skale kaplicami. 

Cena wycieczki z Turcji do Kapadocji może się różnić w zależności od jej rodzaju, długości pobytu i zakresu świadczonych usług. Można znaleźć różnorodne oferty, ale ceny mogą zaczynać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Okresem, kiedy najlepiej lecieć do Kapadocji jest wiosna oraz jesień. Temperatury są łagodne, a znane atrakcje zdecydowanie mniej zatłoczone. Jak dolecieć z Polski do Kapadocji? Najbliższym dużym lotniskiem jest Nevşehir Kapadokya. Można dolecieć tam z Turcji, przesiadając się w Stambule lub Ankarze. 

Popularną – i to już od lat 90. XX wieku –  atrakcją w tym regionie jest lot balonem. Jej pomysłodawcą był Peter Eastway, australijski fotograf podróżniczy, który zafascynowany pięknem krajobrazu Kapadocji postanowił zorganizować możliwość podziwiania tych widoków z nieco innej perspektywy. Razem z australijskim baloniarzem, Klemem Lesem, założyli firmę o nazwie „Butterfly Balloons” i wprowadzili pomysł lotów balonowych nad malowniczymi formacjami skalnymi, wulkanicznymi pagórkami i starożytnymi miastami Kapadocji. Atrakcja ta natychmiast odniosła sukces i zyskała popularność wśród turystów z całego świata. 

Ile kosztuje taka przyjemność? Cena może różnić się w zależności od sezonu, wybranej agencji i rodzaju usług. Średnio ceny zaczynają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto zarezerwować lot z renomowaną firmą.

Kapadocja4.jpg
Balony w Kapadocji, Turcja © iStock

Belek

Belek to popularny kurort na tureckiej Riwiery, znany głównie ze swoich luksusowych hoteli, piaszczystych plaż i pól golfowych. Jeśli zastanawiasz się, czy warto jechać do Belek, to  kurort idealny na wyjazd typowo wakacyjny. Czy Belek to Riwiera Turecka? Tak, Riwiera Turecka to obszar wybrzeża Morza Śródziemnego, a Belek to jedno z popularnych miejscowości turystycznych w tej okolicy.

To, kiedy jechać do Belek zależy od tego, jak lubisz spędzać czas.. Sezon turystyczny w Belek trwa od maja do października. Najwięcej turystów jest tam latem — od czerwca do sierpnia, wtedy też można liczyć na szereg atrakcji, ale też na wysokie ceny.

Kusadasi

Planujesz wyjazd do Turcji i szukasz odpowiedzi, czy warto jechać do Kusadasi? Liczne piękne plaże, takie jak Ladies Beach czy Long Beach, przyciągają zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców.

Kusadasi to także duży port morski i jako taki  jest często odwiedzany przez statki wycieczkowe, co czyni je doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania okolicznych atrakcji, takich jak starożytny Efez czy Góry Mykale. W centrum Kusadasi można trafić a bazary oferujące lokalne produkty, od tradycyjnych dywanów po ceramikę i biżuterię. Sklepy i stragany tętnią życiem, a negocjacje są często integralną częścią zakupów i miejscowej tradycji.

Kusadasi słynie też z intensywnego życia nocnego i rozrywkowego. Liczne bary, kafejki, restauracje i dyskoteki tętnią życiem, szczególnie w okresie letnim. Mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się turecką kuchnią, muzyką na żywo i wspaniałymi widokami na morze.

Czy w Kuşadası jest bazar? Tak, miasto to słynie z urokliwego bazaru, na którym można doświadczyć autentycznej atmosfery tureckiego handlu. Znajdziesz tam różnorodne produkty, od tradycyjnych pamiątek (np. ręcznie tkane dywany czy turecką ceramikę) po świeże owoce, przyprawy i wyroby rzemieślnicze, takie jak skórzane torebki, biżuterię czy  haftowane ręczniki, serwetki, a także tradycyjne tureckie lalki i maski.

Do najbardziej znanych plaży w Kusadasi możemy zaliczyć Ladies Beach i Long Beach. Kuşadası znajduje się dość daleko od Pamukkale, które leży w pobliżu Denizli. Odległość między nimi wynosi około 230-250 kilometrów. To, ile z Kuşadası na Pamukkale pojedziesz, zależy od tego, jaki środek transportu wybierzesz. Podróż może zająć około 3-4 godzin, autokarem lub samochodem.

Turcja - Pamukkale
Naturalne baseny w Pamukkale © iStock

Tureckie morza

To, nad jakim morzem leży Turcja, zależy od tego, o którym regionie mówimy. Kraj ten oblewają bowiem Morze Śródziemne i Morze Egejskie. Riwiera Turecka położona jest głównie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego oraz w pewnym stopniu u jego ujścia do Morza Egejskiego. Co oznacza, że to, jakie morze na Riwierze Tureckiej zależy od konkretnego obszaru na tym wybrzeżu.

Czy do Turcji można jechać bez pasztortu?

Turcja nie jest obecnie członkiem strefy Schengen, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy można tam jechać bez ważnego paszportu to odpowiedź brzmi – nie. . Obywatele polscy muszą mieć ze sobą ważny paszport, ale nie potrzebują wizy na podróż od 90 do 180 dni w celach turystycznych i biznesowych.

Pogoda w Turcji

Turcja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Na wybrzeżu posiada on odmianę morską. W głębi kraju jest to klimat kontynentalny. Lata są zwykle gorące, a temperatura często przekracza 30°C. 

Turcja - plaża przy Morzu Śródziemnym © iStock
Turecka plaża przy Morzu Śródziemnym © iStock

Turcja — ciekawostki

 • Stambuł jest podzielony przez Cieśninę Bosfor na dwie części, co sprawia, że stanowi naturalny most między kontynentami.
 • Turecka kuchnia to prawdziwy raj dla smakoszy. Kebab, baklawa, meze, a także tradycyjna turecka herbata są jednymi z wielu smakołyków, które warto spróbować.
 • Bursa – jest jednym z najważniejszych historycznych miast Turcji, pełna jest zabytków, meczetów i innych atrakcji turystycznych pochodzących z wczesnych lat Imperium Osmańskiego. 
 • Góra Tahtalı, zwana także Marmurową Górą, oferuje niezapomniane widoki na Morze Śródziemne. Na szczyt góry można dojechać kolejką linową.
 • Tradycyjne tureckie hamamy (łaźnie) są popularne w całym kraju. To miejsca relaksu, oczyszczania ciała i spotkań.
 • Walutą w Turcji jest turecka lira (TRY). Oznacza się ją symbolem ₺. 

Zobacz więcej naszych wpisów o Turcji


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?