Od wielu lat Turcja przyciąga turystów spragnionych dobrej pogody, egzotycznej kultury i smacznej kuchni. Jednym z lokalnych kurortów, które warto odwiedzić, jest Bodrum. Miasto o mniejszej popularności niż chociażby Stambuł, ale mające sporo asów w rękawie.

Czy warto jechać do Bodrum?

Pytanie powinno brzmieć: dlaczego warto jechać do Bodrum? Otóż Bodrum to typowo wakacyjny kurort turecki, położony w jej południowo-zachodniej części, nad krystalicznymi wodami Morza Egejskiego. Łagodny klimat zapewnia doskonałe warunki do zwiedzania miasta o każdej porze roku – w styczniu średnia temperatura sięga 13-14 st. C, największe upały przypadają na sierpień. Bodrum to miasto o dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Pełno tutaj klimatycznych knajpek, restauracji, a oferta noclegowa jest zróżnicowana cenowo.

Widok na przepiękną uliczkę w Bodrum
Widok na przepiękną uliczkę w Bodrum © iStock

Tureckie miasto nie bez powodów określane jest mianem Saint Tropez Wschodu. Jeśli chodzi o atmosferę Bodrum, wakacje w tym miejscu przypadną do gustu przede wszystkim miłośnikom zabawy i nocnego życia. W lokalnych dyskotekach i klubach bawili się światowej sławy muzycy czy aktorzy. To jednak nie wszystko. Miasto ma bogatą historię, dzięki czemu turyści mogą na własne oczy zobaczyć antyczne zabytki. Do tego smaczna kuchnia ze słodkimi deserami i słynną kawą po turecku. Kolorowe, kuszące zapachami bazary. I oczywiście sporty wodne pod każdą postacią.

Okolice Bodrum to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych
Okolice Bodrum to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych © iStock

Sprawdź oferty wypożyczalni samochodów i bilety na atrakcje w Bodrum

Co zobaczyć w Bodrum – najciekawsze zabytki

Starożytna nazwa miasta to Halikarnas. To właśnie tutaj na świat przyszli słynni historycy – Herodot oraz Dionizjusz. Jednym z najważniejszych zabytków Bodrum jest zamek św. Piotra. Zbudowali go joannici w XV w. Od tamtej pory zamek pełnił wiele funkcji, w tym siedziby tureckiej armii czy więzienia. Od lat 60. XX w. mieści się tutaj Muzeum Archeologii Podwodnej, a na wystawach prezentowane są m.in. znaleziska z wraków statków. Co ciekawe, niektóre z eksponatów mogą być dotykane przez zwiedzających. Zamek św. Piotra jest powiązany z kolejnym zabytkiem Bodrum, a mianowicie grobowcem Mauzolasa.

Schody prowadzące do Zamku św. Piotra
Schody prowadzące do Zamku św. Piotra © iStock

Zbudowane po śmierci króla Karii mauzoleum należy do grona 7 antycznych cudów świata. Niestety, obecnie można podziwiać jedynie ruiny liczącej niegdyś 45 metrów wysokości budowli. Grobowiec został zniszczony przez trzęsienie ziemi, a fragmenty budowli posłużyły joannitom do wzmocnienia murów wspomnianego już zamku św. Piotra. Części mauzoleum można również podziwiać w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Historię Bodrum kryją w sobie także pozostałości po murach obronnych miasta – mowa o Bramie Myndos. Z kolei na stoku góry Göktepe można zobaczyć antyczny amfiteatr. Obiekt mógł pomieścić nawet 13 tys. widzów. Warto dodać, że władze Bodrum organizują w tym miejscu wiele wydarzeń kulturalnych – koncerty, spektakle. Piękną panoramę na okolicę zapewnia z kolei Wzgórze Wiatraków, na którym wciąż można podziwiać – jak sama nazwa wskazuje – charakterystyczne białe wiatraki.

Widok na Wzgórze Wiatraków w Bodrum
Widok na Wzgórze Wiatraków w Bodrum © iStock

Uroki nadmorskiego kurortu

Tuż za zamkiem św. Piotra znajduje się port – miejsce spacerów turystów i podziwiania zachodów słońca. Statki cumują tutaj już od 3000 lat! Nadmorskie położenie Bodrum gwarantuje idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania czy windsurfingu. Popularną atrakcją turystyczną jest rejs po okolicznych zatoczkach tradycyjną żaglówką gulet. Jeśli chodzi o relaks na plaży, w Bodrum dostępna jest kamienista plaża Halk. Miłośnicy piaszczystego podłoża muszą wybrać się na jedną z plaż w sąsiednich miejscowościach, jednak krótka wycieczka jest tego warta. Skoro już mowa o wycieczkach. Bodrum to znakomita baza wypadowa na przykład na grecką wyspę Kos, choć oferta promów i turystycznych statków jest znacznie większa. Wiele osób decyduje się też na jednodniową wycieczkę do Efezu.

Rodzina nad wodą
Rodzina nad wodą © iStock

Zakupy w Turcji

Tureckie bazary kuszą kolorami, zapachami, a nawet i.. odgłosami. Oddziałują na wszystkie zmysły, dlatego trudno się dziwić, że prawie każdy turysta decyduje się na zakupy w tym miejscu.

Obok popularnych bazarów spożywczych, na których królują egzotyczne przyprawy czy warzywa i owoce, warto też odwiedzić bazar z tekstyliami, wybrać rękodzieło na pamiątkę. Pamiętaj o tym, aby potargować się ze sprzedawcą – to tradycja! Sporą popularnością w Bodrum cieszy się także centrum złotnicze, Bodrum Gold Center, w którym można kupić praktycznie każdy rodzaj biżuterii.

Bodrum to oczywiście nie jedyne tureckie miasto, w którym warto wybrać się na zakupy. Zajrzyj do artykułu o kolorowych bazarach w Izmirze.

Po zakupach warto zaplanować relaks. Delfinarium czy tradycyjne łaźnie tureckie to propozycja dla każdego, podobnie jak wizyta w restauracji serwującej lokalne przysmaki. Na początek meze, czyli talerz przystawek, dzięki którym skosztujesz wiele nowych smaków. Danie główne? Ryba lub jagnięcina z dużą porcją warzyw. O dobre trawienie pełnoletnich biesiadników zadba lokalny trunek, czyli turecka wódka anyżowa.

Kobieta na targu
Kobieta na targu © iStock

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Bodrum

Dojazd do Bodrum

Na koniec jeszcze kilka wskazówek dojazdu do Bodrum. Najbliższe lotnisko – Milas-Bodrum – jest położone ok. 30 km od miasta. Na miejscu działa wypożyczalnia samochodów, możesz także skorzystać z taksówki lub komunikacji miejskiej (połączenia autobusowe). Bodrum jest doskonale skomunikowane z pobliskimi miejscowościami, dlatego jeśli planujesz wycieczki po okolicy, z pewnością nie musisz martwić się o transport.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?