Gdzie znajduje się Islandia?
Islandia to państwo leżące na północy Grzbietu Śródatlantyckiego, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelagu Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego, należy do Europy. Stolicą państwa i największym miastem jest Reykjavík. Islandia leży na ryfcie pomiędzy płytami tektonicznymi. Na jej terenach znajdują się liczne gejzery i wulkany, a także lodowce.
Jakie atrakcje oferuje Islandia?
Islandia przede wszystkim kojarzona jest z oszałamiającymi widokami, zorzą polarną, gorącymi źródłami oraz niezwykłą kulturą. W miastach można również podziwiać wyjątkową architekturę – zarówno zabytkową, jak i współczesną. Na czym skupić się podczas zwiedzania? Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Islandii!
Reykjavík Islandia
Stolica Islandii, będąca tętniącym życiem miastem z kolorowymi domkami, a także wieloma zabytkami, muzeami, wydarzeniami kulturalnymi, restauracjami i geotermalnymi basenami. Najpopularniejszymi atrakcjami są m.in. kościół Hallgrimskirkja, sala koncertowa Harpa, Muzeum Narodowe Islandii oraz Perlan.
Gullfoss Islandia
Jeden z najsłynniejszych wodospadów Islandii, zlokalizowany na rzece Hvítá. Składa się z dwóch odrębnych stopni, co zapewnia niesamowity widok. Miejsce jest szczególnie piękne zimą, gdy wodospad jest otoczony przez lód i śnieg.
Jökulsárlón Islandia
Słynna lodowcowa laguna, pełna dryfujących gór lodowych, uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Islandii. Idealne miejsce na rejs łodzią wycieczkową oraz obserwowanie fok w ich naturalnym środowisku.
Wulkany Islandia
Na Islandii znajduje się wiele aktywnych wulkanów, takich jak np. Askja i Vatnajökull. Ich otoczenie z niezwykłym krajobrazem to doskonałe miejsce na piesze wycieczki. Od środka można natomiast zwiedzić uśpiony wulkan Thrihnukagigur.
Czarna plaża Reynisfjara Islandia
Słynna plaża z czarnym piaskiem i silnymi falami. Można na niej w pełnej okazałości podziwiać surowe piękno islandzkiego wybrzeża, a także zrobić niezwykłe fotografie.
Blue Lagoon Islandia
Luksusowe geotermalne spa, znane z leczniczych właściwości mlecznobłękitnych wód bogatych w minerały. Wspaniała propozycja dla miłośników głębokiego odprężenia. Podczas kąpieli można przy okazji podziwiać unikalny wulkaniczny krajobraz.
Gejzery Islandia
Na Islandii jest wiele aktywnych gejzerów, takich jak np. Geysir i Strokkur. Woda regularnie wyrzucana na wysokość kilkunastu metrów to niesamowity widok.
Zorze polarne Islandia
Na islandzkim niebie od września do kwietnia ma się największe szanse na zobaczenie spektakularnego zjawiska świetlnego, jakim jest zorza polarna. Najlepszym momentem do obserwacji jest bezchmurna noc.
Kiedy najlepiej odwiedzić Islandię?
Kraj znajduje się w strefie wpływu Prądu Zatokowego Golfsztrom, przez co w jego południowej części panuje klimat umiarkowany (mimo położenia w okolicach koła podbiegunowego północnego). Lata są krótkie, chłodne i dość pochmurne, a zimy długie, mroźne, śnieżne, wietrzne i ponure.
W jakim czasie warto zaplanować wyjazd na Islandię?
Islandia pogoda
- Styczeń — marzec: początek roku jest zimny i wietrzny (ok.-3-3°C). W tym czasie lepiej skupić się na wypoczynku w spa oraz odkrywaniu lokalnej kultury i kuchni.
- Kwiecień — czerwiec: wiosną zaczyna być coraz cieplej (ok. 0-10°C), a dni stają się coraz dłuższe. Warunki zdecydowanie bardziej sprzyjają zwiedzaniu oraz wycieczkom nad wodospady, wulkany i lodowce.
- Lipiec — sierpień: lato jest krótkie, z przyjemnymi temperaturami (ok. 10-15°C). Pogoda jest idealna na spacery, wędrówki po fiordach oraz eksplorację miast i miasteczek.
- Wrzesień — październik: jesienią temperatura trochę spada (ok. 5-10°C) i częściej obserwuje się opady deszczu. Plusem jest pięknie zmieniający się krajobraz oraz zachwycające zorze polarne.
- Listopad — grudzień: koniec roku znów jest chłodniejszy (ok. -5-5°C), z długimi nocami. W tym czasie można skupić się np. na uprawianiu sportów zimowych oraz odwiedzaniu jarmarków bożonarodzeniowych.
Gdzie i co jeść na Islandii?
Ze względu na wyjątkowo trudne warunki pogodowe i ograniczone zasoby, tradycyjna kuchnia islandzka opiera się głównie na rybach, jagnięcinie oraz wyrobach mlecznych (takich jak np. słynny jogurt skyr). Potrawy są proste, sycące i często przygotowywane w sposób, który umożliwiał ich długie przechowywanie. Jakie dania są charakterystyczne dla tego kraju?
- Hardfiskur: tradycyjna przekąska w postaci suszonej ryby, którą spożywa się samodzielnie lub posmarowaną masłem.
- Plokkfiskur: gęsta zupa/gulasz z ryb, ziemniaków, cebuli, mąki, mleka i przypraw.
- Hangikjot: wędzona jagnięcina, podawana na ciepło po ugotowaniu albo na zimno, w plastrach.
- Snudur: chleb z nadzieniem cynamonowym, z lukrem albo polewą czekoladową bądź karmelową.
Jakie są opcje noclegowe na Islandii?
Islandia oferuje sporo wyjątkowych opcji noclegowych. W miastach można znaleźć różne hotele, ale ciekawostką są górskie pensjonaty w zacisznym otoczeniu przyrody.
Ekskluzywną opcją jest np. pięciogwiazdkowy The Reykjavik EDITION, czyli hotel położony w centrum stolicy. Obiekt jest niezwykle nowoczesny, elegancki i oferuje wiele udogodnień dla gości.
Wspaniałym miejscem jest też np. trzygwiazdkowy Hotel Gullfoss malowniczo położony w górach, ok. 3 km od wodospadu Gullfoss. W hotelowej restauracji serwowane są tradycyjne islandzkie specjały.
Prawdziwą gratką jest z kolei np. Paradise Cave Hostel & Guesthouse w miejscowości Hvolsvöllur, znajdujący się blisko wodospadu Seljalandsfoss. Hostel jest urokliwym domkiem w bajkowej lokacji, ze schludnymi, tanimi pokojami.