Korsyka, Francja © Shutterstock

Według opowieści, kiedy Bóg stwarzał Korsykę, był już bardzo zmęczony, dlatego postawił na sprawdzone rozwiązania. Skopiował i połączył wszystkie najwspanialsze, stworzone dotąd miejsca – i tak powstała Île de Beauté, czyli Wyspa Piękna. Co warto tu zobaczyć? Sprawdźmy!

Gdzie leży Korsyka?

Korsyka to wyspa na Morzu Śródziemnym. Ma powierzchnię 8680 km², co czyni ją czwartą co do wielkości wyspą tego akwenu. Na mapie znajdziesz ją na południowy wschód od kontynentalnej części Francji, na zachód od Półwyspu Apenińskiego. Za Cieśniną Świętego Bonifacego na południu, po sąsiedzku, leży włoska Sardynia. Państwem, do którego należy Korsyka, od 1769 roku jest Francja. Wyspa ma jednak pewną autonomię, co pozwala jej na dużą niezależność.

Atrakcje – co warto zobaczyć na Korsyce?

Wyspa ma bogatą, choć burzliwą historię. Była zamieszkana już w czasach prehistorycznych i jest miejscem narodzin jednego z najsłynniejszych francuskich dowódców – Napoleona Bonaparte. Słynie z górzystego terenu, z najwyższym szczytem Monte Cinto (2 706 m n.p.m.). Sama linia brzegowa to ponad 1000 kilometrów, a plażom Korsyki można byłoby poświęcić nie artykuł, a cały przewodnik. Dlatego odpowiedzi na pytanie „co zobaczyć na Korsyce” nie da się zawrzeć w jednym zdaniu – przygotowaliśmy całą listę.

Corte, Korsyka, Francja © Shutterstock
Corte, Korsyka, Francja © Shutterstock

Corte

Corte było tutejszą stolicą w XVIII wieku. W cytadeli (swoją drogą, na całej wyspie zobaczysz ich wiele) mieści się Muzeum Korsyki, prezentujące historię wyspy od czasów prhistorycznych aż po współczesność. Zbudowana w XV wieku przez Genueńczyków, była kluczowym punktem obronnym w czasach, gdy Korsyka dążyła do niezależności.

Miasto jest też doskonałą bazą wypadową do trekkingu w Gorges de la Restonica, czyli w Wąwozie Restonica. To idealne miejsce dla miłośników turystyki pieszej i wspinaczki, oferujące szlaki o różnym stopniu trudności. Kiedy latem doskwiera upał, ukojenie przyniesie kąpiel w krystalicznie czystych wodach płynącej przez wąwóz rzeki.

Bonifacio, Korsyka, Francja © Shutterstock
Bonifacio, Korsyka, Francja © Shutterstock

Bonifacio

Bonifacio na Korsyce to miasteczko położone na południowym krańcu wyspy. Przespaceruj się po białych klifach, podziwiaj średniowieczne budowle i zachwyć widokiem z cytadeli (zobaczysz z niej Sardynię!). Odpływają stąd statki na wyspy Lavezzi.

Wyspy Lavezzi, Korsyka, Francja © Shutterstock
Wyspy Lavezzi, Korsyka, Francja © Shutterstock

Wyspy Lavezzi

Jeśli natura i nurkowanie to Twój żywioł, koniecznie odwiedź Archipelag Lavezzi. Wyspy w całości są rezerwatem przyrody. Ochłodzisz się w przejrzystej wodzie, podejrzysz sekrety podwodnego życia i popracujesz nad opalenizną na białych plażach.

Ajaccio, Korsyka, Francja © Shutterstock
Ajaccio, Korsyka, Francja © Shutterstock

Ajaccio

Czyli współczesna stolica wyspy. Pochodzi z niej jeden z najsłynniejszych mieszkańców Korsyki – Napoleon Bonaparte. Zwiedzisz jego dom rodzinny, zajrzysz na targ (pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie trochę gotówki!) lub odwiedzisz Musée Fesch, które w swoim posiadaniu ma imponującą kolekcję renesansowych dzieł sztuki.

Bastia, Korsyka, Francja © Shutterstock
Bastia, Korsyka, Francja © Shutterstock

Bastia

Wśród miast Korsyki ważne miejsce zajmuje Bastia, położona na północno-wschodnim wybrzeżu. Przespaceruj się po wąskich uliczkach terra vecchia i zajrzyj na cytadelę, z której roztacza się widok na port. Bastia jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania półwyspu Cap Corse.

Calanques de Piana

Calanques de Piana to formacje skalne, które wznoszą się nad turkusowymi wodami Zatoki Porto (wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESO). Czerwone klify wyrzeźbione przez erozję można podziwiać zarówno z lądu, jak i z morza.

Monte Cinto

Monte Cinto to najwyższy szczyt wyspy (2706 m n.p.m.). Trekking na Korsyce obfituje w piękne widoki, ale i wyzwania. Tutejszy górski szlak GR20 uważany za jeden z najtrudniejszych w Europie.

Plaża Santa Giulia w Porto-Vecchio, Korsyka, Francja © Shutterstock
Plaża Santa Giulia w Porto-Vecchio, Korsyka, Francja © Shutterstock

Porto-Vecchio

Porto-Vecchio to popularne miejsce turystyczne, znane z pięknych plaż, takich jak Palombaggia i Santa Giulia. Ale plaże to nie wszystko – znajdziesz tu piękną starówkę i miejsce na zakupy, a aktywnych ucieszy informacja o pobliskich szlakach turystycznych.

Aiguilles de Bavella

Aiguilles de Bavella to nie tylko formacje skalne, ale i strumienie oraz wodospady. Wybierając się tu, zabierz strój kąpielowy i porządne buty – w skale wyżłobione są naturalne jeziorka z turkusową wodą, ale dojście do niektórych z nich jest dość wymagające.

Filitosa, Korsyka, Francja © Shutterstock
Filitosa, Korsyka, Francja © Shutterstock

Filitosa

Filitosa to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Korsyce. Miejsce to słynie z megalitów, w tym tajemniczych menhirów, które są wyrzeźbione w kształcie ludzkich postaci, często z wyraźnie zaznaczonymi detalami twarzy i broni. Filitosa ma około 8 tysięcy lat i była zamieszkana od czasów neolitu do epoki brązu.

Kiedy najlepiej jechać na Korsykę? Pogoda na Korsyce

Ze względu na wysokie pasma górskie, Korsyka charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. Można wyszczególnić cztery strefy:

  • śródziemnomorską (do 200 m n.p.m.),
  • przejściową (200-1000 m n.p.m.),
  • umiarkowaną (1000-1500 m n.p.m.),
  • alpejską (powyżej 1500 m n.p.m.).

Choćby z tego względu przed przyjazdem najlepiej sprawdzić prognozę pogody, aby nic nie zaskoczyło Cię w trakcie podróży. Jak wyglądają temperatury na wyspie w poszczególnych miesiącach? Sprawdźmy:

  • Styczeń, luty – w dzień ok. 10-13°C, jest chłodno i wilgotno.
  • Marzec, kwiecień – 13-15°C, umiarkowanie ciepło.
  • Maj, czerwiec – 18–22°C, ciepło i słonecznie. To świetny czas na zwiedzanie. Pogoda w maju na Korsyce sprzyja zwłaszcza górskim wędrówkom – dzień jest długi, a temperatura optymalna.
  • Lipiec, sierpień – 25°C, bardzo gorąco i słonecznie.
  • Wrzesień, październik – 19-23°C, robi się nieco chłodniej, ale nadal jest słonecznie.
  • Listopad, grudzień – 11-14°C, znów chłodno i wilgotno.

Niezależnie od tego, kiedy chcesz jechać na Korsykę, pamiętaj, że na wyspie może pojawić się przelotna burza oraz wietrzna pogoda.

Domowe specjały z Korsyki Figatellu, Lonza i Pancetta © Shutterstock
Domowe specjały z Korsyki Figatellu, Lonza i Pancetta © Shutterstock

Gdzie i co warto zjeść na Korsyce?

Korsykańska kuchnia łączy wyspiarskie tradycje i francuską kuchnię. Mówiąc krótko: jest pysznie! Spróbuj gulaszu z dzika w czerwonym winie, czyli civet de sanglier i korsykańską wersję zupy rybnej bouillabaisse, tutaj nazywaną aziminu. Warte uwagi jest cannelloni au brocciu – to makaron nadziewany serem brocciu, szwajcarskim chardem, czosnkiem i miętą. Zamów figatellu (tradycyjna kiełbasa z wątróbki wieprzowej) lub pulendę, czyli polentę z mąki kasztanowej.

Co do kasztanów – zjesz je tu praktycznie w każdej postaci, ponieważ klimat sprawia, że na wyspie rośnie ich mnóstwo. Są podawane na słodko i słono, w całości i wmieszane w dania w formie mąki.

Zastanawiasz się, gdzie zjeść na Korsyce? Zajrzyj do Restaurant Club Corsicana lub U Museu w Corte, gdzie zjesz tradycyjne dania. Najlepsze owoce morza oferuje Stella Diana w Pinarello, a smak tradycji w nowoczesnej odsłonie poznasz w Corsican Food Lab.

Noclegi na Korsyce

Ceny na Korsyce nie należą do najniższych, ale opcji noclegowych jest dużo. Jeśli Twój budżet jest skromny, wspaniałą przygodą nieobciążającą portfela może okazać się wyjazd pod… namiot. Miejsce dla namiotu dwuosobowego to koszt około 17 euro za dobę. To sprawia, że camping na Korsyce jest najkorzystniejszą finansowo opcją.

Szukasz cywilizacji? Sprawdź tutejsze hotele – na przykład położony w centrum Bastii Riviera Bastia Centre Port, gdzie nocleg można wynająć od 84 euro za noc w sezonie. Ceny wynajmów prywatnych mieszkań i apartamentów są nieco niższe – już od ok. 60 euro za noc.

Ciekawą opcją jest glamping. Na przykład COCOON VILLAGE w Porto-Vecchio – widoki zapierają dech w piersiach, ale podobny efekt bezdechu może wywołać cena. Noclegi zaczynają się od 300 euro za noc.

Ciekawostki o Korsyce

Na Korsyce funkcjonują dwa języki: urzędowy francuski oraz lokalny, korsykański, nieco zbliżony do włoskiego. Tutejsze dzieci uczą się ich w szkole.

Zanim Korsyka została przyłączona do Francji, w latach 1755-1769 pod rządami Pasquale Paoli wyspa była niezależną republiką. Wcześniej swój protektorat nad Korsyką sprawowała Genua.

Mieszkańcy czynnie pielęgnują bogate tradycje muzyczne i taneczne. Korsykańska muzyka polifoniczna, znana jako „paghjella”, jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Jak dotrzeć na Korsykę?

Na wyspę dotrzesz na 2 sposoby – samolotem lub promem. Międzynarodowe lotniska na Korsyce to:

  • Bastia-Poretta,
  • Calvi-Sainte Catherine,
  • Ajaccio Aeroport Napoleon Bonaparte,
  • Figari.

Docierają tu głównie samoloty operatorów Air Corsica i Air France, ale od maja do września skorzystać także z tanich linii lotniczych. Jak dolecieć na Korsykę? Podróż samolotem z Polski wymaga przesiadki, natomiast bezpośrednie połączenia są dostępne z Berlina.

Drugą opcją jest podróż promem, która ma kilka zalet – wśród nich podróż własnym samochodem, która eliminuje konieczność wynajmu auta na miejscu czy brak restrykcyjnych ograniczeń bagażowych. Promy na Korsykę wypływają z kilku portów:

  • Z Włoch – Livorno i Savona (obsługiwane przez Corsica Ferries i Moby),
  • Z Francji – Nicea, Tulon i Marsylia (obsługiwane przez Corsica Linea).

Każda z opcji ma swoje zalety, więc wybór zależy od Twoich możliwości i planów na pobyt.


Anna Różak

Dzięki pracy w biurze podróży wzruszyłam się, oglądając najprawdziwszego lwa w najprawdziwszej Afryce na najprawdziwszym safari. Prezentom od świata nie ma końca – zobaczyłam i karibu niedaleko Wielkiego Kanionu. Marzę o tym, żeby zobaczyć go jeszcze na Arktyce. A o tym, co widziałam, z przyjemnością dla Ciebie napiszę!


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?