Gruzja z dziećmi? Choć dla niektórych osób taka wizja wakacji jest zaskakująca, najmłodsi podróżnicy z łatwością przecierają kolejne gruzińskie szlaki. Spotkanie z Kaukazem to spotkanie nie tylko z odmienną kulturą, kuchnią czy zjawiskową naturą. To także spotkanie z gościnnymi Gruzinami, wszędobylskimi krowami i… licznymi atrakcjami dla dzieci. Poznaj inne, bardziej rodzinne, oblicze Gruzji.

„Gość jest wysłannikiem Pana Boga”

Powyższy cytat doskonale obrazuje słynną gościnność Gruzinów. Opowieści o tym, jak mieszkańcy przyjmują w swoich domach turystów i zapraszają ich na suprę (ucztę), krążą między podróżnikami od wielu lat. Dumni ze swojego pochodzenia Gruzini chętnie opowiadają o swojej kulturze i historii. I choć darmowe noclegi w większości przypadków zamieniane są już na typowo turystyczne noclegi za opłatą, wciąż można poznać najlepsze ciekawostki na temat Gruzji od jej mieszkańców. Nie bój się pytać o drogę, najlepsze knajpki, tańsze noclegi w okolicy.

Gruzińska kobieta w oknie
Gruzińska kobieta w oknie © iStock

Warto wspomnieć także o tym, jak Gruzini wychowują dzieci. W skrócie – wspólnie. Oznacza to, że jeśli na ulicy pojawia się grupka dzieci z sąsiedztwa, każdy ma na nie oko. Ekspedientka, przechodzący obok staruszek, policjant, sąsiadka mieszkająca obok. Gruzini kochają dzieci. Zawsze służą im pomocną dłonią (dosłownie), co tyczy się także turystów. Głaskanie po głowie, przybijanie „piątki”, wzięcie dziecka na ręce, opieka w trakcie zakupów w sklepie – to codzienność w kontaktach Gruzinów z najmłodszymi.

Dzieci cieszące się spacerem na szlaku
Dzieci cieszące się spacerem na szlaku © iStock

Sprawdź atrakcje dla całej rodziny w Gruzji

Kaukaz latem czy zimą, czyli z dziećmi na szlaku

Gruzję warto odwiedzić o każdej porze roku. Jeśli dziecko źle znosi upały, warto zaplanować wakacje zimą, jesienią czy wiosną. Kaukaz zimą to doskonały pretekst do wypróbowania gruzińskich stoków narciarskich. Widoki i warunki? Doskonałe! Ceny? Znacznie niższe niż w przypadku popularnych kurortów europejskich. Na zimowe szaleństwa z dziećmi sprawdzi się ośrodek Bakuriani lub Gudauri. Z kolei trekking kaukaski gwarantuje moc wrażeń i zapierające dech w piersiach panoramy. Warto zaplanować go, gdy śnieg nieco stopnieje.

Wyższe szczyty to dobra opcja dla dorosłych lub doświadczonych w chodzeniu po górach nastolatków, jednak mamy też dobrą propozycję dla najmłodszych. Racza to malowniczy region, nazywany gruzińską Szwajcarią. Pełno tu zielonych terenów, lasów, jezior, ale i wodospadów, lodowców, jaskiń. Do tego oczywiście piękne widoki na górskie szczyty w pobliżu. Polecaną bazą do wycieczek po okolicy jest miasteczko Oni.

Widok na dolinę w przepięknym regionie Swanetia
Widok na dolinę w przepięknym regionie Swanetia © iStock

Aż 70% Gruzji to górskie tereny. Trudno wybrać dosłownie kilka propozycji szlaków, ale każda lista musi obejmować także Swanetię, znaną ze średniowiecznych baszt obronnych. Region doceniony przez UNESCO zachwyca już na samym początku – wijącymi się dróżkami i co chwilę zmieniającym się krajobrazem. Wycieczka zadowoli zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stolicą Swanetii jest Mestia i to właśnie tutaj rozpoczyna się wiele szlaków po okolicy.

Widok na Tbilisi i twierdzę Narikala
Widok na Tbilisi i twierdzę Narikala © iStock

Tbilisi czy Batumi?

Stolica Gruzji, Tbilisi, to jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez turystów. Wakacje z dziećmi w Tbilisi z pewnością nie grożą nudą. Kolejka linowa zawiezie Was do starożytnego zamku Narikala. Tuż obok znajduje się ogród botaniczny, warto też przespacerować się w okolice wodospadu Leghvtakhevi. Ciekawą atrakcją jest także krzywa wieża zegarowa (zatrzymajcie się na krótki pokaz o pełnej godzinie) oraz marionetkowy teatr Rezo Gabriadze.

W trakcie spaceru wypatrujcie kolorowych murali – warto pobrać mapkę street art w okolicy. Tbilisi to także muzeum iluzji czy nauki, jak i – jeśli pogoda pozwoli – wodne szaleństwa. Jezioro Lisi, jezioro Kus Tba czy tbiliskie morze (czyli sztuczny zbiornik) to dobry pomysł na aktywnie spędzenie popołudnia.

Interesuje Cię prawdziwa gruzińska kuchnia? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, gdzie w Tbilisi zjeść lokalne specjały.

Grupa przyjaciół w nadmorskim Batumi
Grupa przyjaciół w nadmorskim Batumi © iStock

Między Tbilisi a Batumi kursuje pociąg. Kilkugodzinna podróż może być sporą atrakcją, ponieważ trasa wiedzie m.in. przez Przełęcz Suramską. Batumi to nadmorski kurort, słynący z promenady i znajdujących się w pobliżu takich atrakcji, jak chociażby diabelski młyn, wieża Alfabet czy ruchome pomniki Ali i Nino. Plaże tutaj są kamieniste. Warto zaplanować czas na przejażdżkę kolejką gondolową Argo na punkt widokowy. W cieplejsze miesiące wieczorem odbywają się dźwiękowo-świetlne pokazy fontanny na jeziorze Ardagani.

Skalne miasto Uplisciche w Gruzji
Skalne miasto Uplisciche w Gruzji © iStock

Skalne miasta

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Gruzji są skalne miasta. Ich zwiedzanie jest doskonałą lekcją historii, z kolei najmłodsi na pewno będą zaciekawieni tak odmiennym krajobrazem oraz możliwością wspinania się po labiryncie skalnym. Najstarszym skalnym miastem jest Uplisciche, pamiętające jeszcze epokę brązu. Obszar liczy kilka hektarów, a niegdyś zamieszkiwało go aż 20 tysięcy osób! Popularnym kierunkiem podróży jest także skalny klasztor Dawid Garedża z VI w.

Półpustynne tereny to dobre miejsce na rodzinny trekking. Z kolei na Małym Kaukazie znajduje się Wardzia. Średniowieczny ośrodek miejski, będący swego czasu schronieniem dla okolicznych mieszkańców. Trzęsienie ziemi w 1283 odkryło tajemnicze miasto w skale, pełne labiryntów do odkrywania. W trakcie wycieczki można napotkać mieszkających w okolicy mnichów.

Szlak przy Wardzi - skalnym mieście-klasztorze
Szlak przy Wardzi – skalnym mieście-klasztorze © iStock

Skoro już jesteśmy przy odkrywaniu labiryntów i jaskiń, warto wspomnieć o Jaskini Prometeusza w Kumistavi. Taka jednodniowa wycieczka z pewnością zapewni moc wrażeń i dużym, i małym turystom. Jaskinia została odkryta pod koniec XX wieku, obecnie przyciąga wszystkich miłośników atrakcji z nutką tajemnicy w tle. Na turystów czeka tutaj także mały pokaz świateł.

Jedna z wielu krów, które spotkać można na gruzińskiej wsi
Jedna z wielu krów, które spotkać można na gruzińskiej wsi © iStock

Śpiewy, tańce i… wszędobylskie krowy

W trakcie podróży po Gruzji należy przygotować się na bliższe spotkania z niezwykle ważnymi mieszkankami, jakimi są krowy. Warto pamiętać, że przemierzają one ulice miasteczek, jak i wsie nieśpiesznie, mogą leżeć na drodze. Zwykle są przyjazne, przyzwyczajone do ruchu i hałasu, jednak zasada mieszkańców jest jedna – krowy mają pierwszeństwo, należy zatem uważać, zwłaszcza na zakrętach. Chodzące wolno krowy, ale i kozy czy owce to spora atrakcja dla dzieci, mimo wszystko pamiętajcie o bezpieczeństwie.

Zmęczenie po całodniowym zwiedzaniu daje się we znaki? Gruzja to także wieczorne biesiadowanie. Tradycyjne pieśni czy tańce to piękne widowisko dla turystów, którzy chętnie dołączają do zabawy. Warto dać się unieść gruzińskim rytmom – dzieci z pewnością jako jedne z pierwszych pojawią się na środku parkietu.

Sprawdź najlepsze oferty lotów i noclegów w Gruzji

Do podróży inspirujemy też tutaj:



FAQ


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?