Ryga, Łotwa © Shutterstock

Ryga jest wyjątkowo klimatycznym miastem, pełnym zabytków z różnych epok oraz dużym wyborem rozmaitych atrakcji. Doskonale łączy przeszłość z teraźniejszością, pięknie pokazując niezwykłą historię Łotwy. Zaplanuj idealne wakacje w tej największej nadbałtyckiej metropolii!

Gdzie leży Ryga?

Ryga jest stolicą i największym miastem Łotwy. Leży nad rzeką Dźwiną, niedaleko jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Od wieków jest ważnym portem morskim, a także istotnym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym oraz kulturalnym. Pod względem liczby ludności jest największym nadbałtyckim miastem. W Rydze znajduje się siedziba agencji Unii Europejskiej – Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej BEREC.

Co warto zobaczyć w Rydze?

Ryga jest miastem z unikalną atmosferą. Wyróżnia się swoim eklektyzmem, łącząc świadectwa minionych epok ze współczesnością, a także mieszając wpływy różnych kultur. Zachwyca ogromem pięknie zachowanych zabytków oraz oferuje wiele niezwykłych miejsc, idealnych do spacerów. Jakie są najpopularniejsze atrakcje w stolicy Łotwy?

Stare Miasto Ryga (Vecrīga), Łotwa © Shutterstock
Stare Miasto Ryga (Vecrīga), Łotwa © Shutterstock

Stare Miasto Ryga (Vecrīga)

Zabytkowe Stare Miasto Rygi jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, m.in. z tego względu, że jest jednym z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej. Kolorowe, brukowane ulice prowadzą przez zakamarki, w których kryją się imponujące budowle z różnych czasów. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę w szczególności na m.in. gotycki kościół św. Piotra, renesansowy Dom Bractwa Czarnogłowych, Ratusz i Plac Ratuszowy, a także Trzech Braci (zespół najstarszych kamienic w mieście, przy czym każda pochodzi z innej epoki).

Kościół św. Piotra Ryga (Svētā Pētera baznīca)

Jednej z najważniejszych obiektów w mieście. Piękna, gotycka świątynia z XIII w., z imponującą wieżą o wysokości 123 metrów, która jest świetnym punktem widokowym. Wewnątrz można podziwiać m.in. bogate dekoracje, ołtarz główny oraz witraże.

Na środku zdjęcia kościół św. Piotra w Rydze
Na środku zdjęcia kościół św. Piotra w Rydze © Shutterstock

Zamek w Rydze

Monumentalny obiekt z początku XIV w. Na przestrzeni lat pełnił różne funkcje, m.in. był siedzibą zarządców, miejscem obrad parlamentu i więzieniem, a obecnie jest siedzibą prezydenta Łotwy. W jego wnętrzach działa również Muzeum Historii Łotwy i Muzeum Sztuki Zagranicznej.

Dom kotów Ryga

Charakterystyczny secesyjny budynek z 1909 roku, stylizowany na średniowieczny. Słynie z nietypowych rzeźb dwóch kotów z wygiętymi grzbietami i uniesionymi ogonami oraz związaną z nimi historią. Właściciel obiektu ze względu na swoje łotewskie pochodzenie nie otrzymał członkostwa w Wielkiej Gildii, dlatego w geście niezadowolenia umieścił na budynku koty zwrócone w stronę jej siedziby – sugerowały, że prezes może je „pocałować pod ogonem”. Zniewaga skończyła się procesem i wyrokiem, który nakazał odwrócenie kotów.

Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze

Zabytkowy budynek, wzniesiony w XIV wieku, dziś stanowi symbol Rygi. W XV wieku część budynku została wynajęta Bractwu Czarnogłowych – organizacji, do której dołączali nieżonaci mężczyźni, by strzec handlowych interesów jej członków. Przez wiele lat stowarzyszenie miało bardzo znaczący wpływ na rozwój miasta. Dziś budynek zachwyca pięknym zegarem na fasadzie i wnętrzami, w tym Wielką Salą i Salą Lubeki. Przed budynkiem podziwiać można posąg Rolanda.

Od lewej Kościół św. Piotra oraz Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze
Od lewej Kościół św. Piotra oraz Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze © Shutterstock

Muzeum motoryzacji Ryga

Jedno z największych i najważniejszych muzeów motoryzacyjnych w Europie, z niezwykle bogatą kolekcją. Na miejscu wystawionych jest ponad 200 eksponatów, od zabytkowych pojazdów, aż po nowoczesne projekty. Wiele z nich jest unikatami na skalę światową. Ciekawostką jest samochód pancerny, którym podróżował Leonid Breżniew.

Ryga Pałac Kultury (Łotewska Akademia Nauk)

Wieżowiec Akademii Nauk budowany w latach 50. I oddany do użytku w latach 60. Ma ponad 107 metrów wysokości oraz 21 kondygnacji. Jego projekt był inspirowany moskiewskimi wieżowcami – Siedmioma Siostrami Stalina. W czasach sowieckich mieściła się w nim siedziba Akademii Nauk Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Turyści mogą wjechać na najwyższą kondygnację, by podziwiać widok na miasto. Co ciekawe, budynek jest niezwykle podobny do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Łotewska Akademia Nauk
Łotewska Akademia Nauk © Shutterstock

Kiedy warto odwiedzić Rygę?

W Rydze panuje klimat kontynentalny, umiarkowany zimny. Lata są przyjemnie ciepłe i częściowo zachmurzone, a zimy mroźne, śnieżne, wietrzne i pochmurne. W jakim czasie najlepiej wybrać się do stolicy Łotwy?

Pogoda Ryga

  • Styczeń-Marzec: początek roku jest chłodny, a temperatura spada często poniżej 0°C. Jeśli zadba się o ciepłe ubranie, można z powodzeniem zwiedzać miasto, ogrzewając się w muzeach oraz galeriach sztuki, a także w restauracjach serwujących lokalne przysmaki.
  • Kwiecień-Czerwiec: wiosna jest cieplejsza (ok. 15-20°C) i bardziej słoneczna, dlatego zwiedzanie jak najbardziej można urozmaicić spacerami po parkach i nad brzegiem rzeki Daugavy.
  • Lipiec-Sierpień: latem pogoda sprzyja korzystaniu ze wszystkich uroków miasta. Temperatura wynosi średnio ok. 25°C. W ciepły dzień warto wybrać się na pobliską plażę w Jurmale.
  • Wrzesień-Październik: jesienią przychodzi ochłodzenie (ok. 10-15°C), a także częstsze deszcze. Mimo to warunki nadal są całkiem przyjemne, a do tego w mieście jest zauważalnie mniej turystów.
  • Listopad-Grudzień: nadejście zimy zwiastuje znaczne ochłodzenie (temperatury spadają poniżej 0°C). Ryga wypełnia się jednak świąteczną atmosferą. Podczas pobytu koniecznie trzeba udać się na jarmark bożonarodzeniowy.
Ryga wiosną
Ryga wiosną © Shutterstock

Gdzie i co zjeść w Rydze?

Kuchnia łotewska stanowi połączenie wpływów wielu innych kultur, m.in. rosyjskiej, skandynawskiej czy niemieckiej. W potrawach dominują grzyby, jagody, dziczyzna oraz inne dary lasów. Powszechnie stosowane są także ziemniaki, buraki oraz ryby. Charakterystycznym łotewskim przysmakiem jest też ciemny, żytni chleb, który wykorzystuje się na wiele różnych sposobów, również w deserach. Jakie dania pozwalają poznać miejscowe smaki i kulturę?

  • Pelēkie zirņi: gęsta, sycąca zupa z żółtego grochu i boczku.
  • Śledź z białym serem: śledź z octu podawany z dużą porcją doprawionego, białego sera, a także chlebem lub ziemniakami.
  • Ķimeņu sēklu pīrādziņi: kołożety z kminkiem, czyli małe, pieczone pierożki z mięsnym nadzieniem doprawionym kminkiem.
  • Rūpjmaizes kārtojums: warstwowy deser, w którym tradycyjny, ciemny żytni chleb jest przekładany słodkim dżemem oraz bitą śmietaną.
  • Sklandrausis: okrągłe placki z nadzieniem z ziemniaków i marchewki. Pierwszy produkt z Łotwy, który uzyskał europejski znak „gwarantowanej tradycyjnej specjalności”.

W Rydze warto zajrzeć do słynnych Hal Targowych, położonych blisko centrum. W tym miejscu można kupić autentyczne, lokalne przysmaki, m.in. suszone i wędzone ryby.

Tradycyjne potrawy w autentycznym wydaniu są serwowane np. w restauracji LIDO Atputa Ala. Na deser w wyjątkowo klimatycznych wnętrzach warto z kolei udać się np. do niezwykłej kawiarni Black Magic Bar.

Sklandrausis © Shutterstock
Sklandrausis © Shutterstock

Gdzie nocować w Rydze?

Ryga jako stolica kraju oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych, dostosowanych do różnych potrzeb i możliwości finansowych.

Ekskluzywną opcją będzie np. pięciogwiazdkowy Grand Poet Hotel and SPA by Semarah, czyli niezwykle, elegancki ośrodek w centrum Rygi, blisko parku Bastejkalns, z licznymi udogodnieniami na najwyższym poziomie.

Unikalnym miejscem jest też np. klimatyczny, trzygwiazdkowy Boutique Hotel KRISTOFS w rezydencji z XVIII w., położony na Starym Mieście, tylko 200 metrów od kościoła św. Piotra.

W przypadku skromniejszego budżetu idealnym wyborem będzie np. Hotel Saida – quality hostel w świetnej lokalizacji w centrum miasta, czyli przytulne lokum z estetycznymi i dobrze wyposażonymi wnętrzami w dobrej cenie.

Zobacz inne wpisy o Rydze


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?