Malaga, Hiszpania ©Shutterstock

Malaga słynie z pięknej pogody, licznych zabytków oraz wyśmienitej kuchni, ale przede wszystkim bogatej historii i kultury. W rodzinnym mieście Pablo Picasso na turystów czekają rozmaite atrakcje, przyjemne plaże oraz zachwycające widoki. Zaplanuj idealny urlop na słonecznym południu Hiszpanii!

Gdzie znajduje się Malaga?

Malaga to szóste co do wielkości miasto w Hiszpanii, położone na południu kraju, w regionie Andaluzja. Mieści się nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Jest jednym z najstarszych miast Europy, zamieszkanym już od VIII wieku p.n.e. Cieszy się dużą popularnością wśród turystów ze względu na ciepły klimat, znaczenie kulturowe oraz liczne plaże i zabytki, jak m.in. Alcazaba czy Katedra w Maladze.

Co warto zobaczyć w Maladze?

Malaga kryje w sobie wiele atrakcji, które warto zobaczyć podczas wakacji. Na odwiedzenie najsłynniejszych lokacji potrzebnych będzie ok. 3-4 dni. Dodatkowym atutem będzie niesamowita atmosfera oraz przyjazne usposobienie mieszkańców. Jakie miejsca koniecznie musisz uwzględnić w planie zwiedzania?

Amfiteatr Rzymski w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock
Amfiteatr Rzymski w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock

Amfiteatr Rzymski w Maladze

Pamiątka z czasów Imperium Rzymskiego. Jeden z najważniejszych obiektów archeologicznych w regionie, udostępniony turystom do zwiedzania za darmo.

Dom i Muzeum Pablo Picasso w Maladze

Dom, w którym urodził się słynny Pablo Picasso, zaaranżowany na muzeum jego życia i twórczości. Ekspozycja skupia się na codzienności malarza, ale posiada także stałą kolekcję oryginalnych dzieł artysty. Na miejscu wystawiane są również czasowo prace współczesnych twórców z Malagi.

Zamek Gibralfaro w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock
Zamek Gibralfaro w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock

Zamek Gibralfaro

Twierdza obronna z XIV w., wzniesiona na górze o wysokości 131 m n.p.m. przez Jusufa I, muzułmańskiego władcę Grenady. Jest świetnym punktem widokowym na miasto, z którego można podziwiać panoramę portu i okoliczne wzgórza.

Alcazaba w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock
Alcazaba w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock

Alcazaba

Zespół fortyfikacji pałacowych z VIII w., będący pozostałością po arabskich zabudowaniach obronnych. Na przestrzeni wieków pełnił różne funkcje, m.in. był siedzibą mauretańskich władców. Zachwyca typowo arabskimi elementami architektonicznymi.

Katedra w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock
Katedra w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock

Katedra w Maladze (Catedral La Encarnación)

Renesansowy kościół budowany przez prawie 200 lat (1528-1782), z niedokończoną południową wieżą i fasadą główną. Imponująca katedra, druga co do wysokości w kraju, z najwyższą wieżą w Andaluzji. Posiada własne ogrody i efektowne patio.

Centre Pompidou Malaga

Pierwszy pozafrancuski oddział słynnego paryskiego muzeum sztuki współczesnej, ufundowanego w 1977 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta Francji Georges’a Pompidou. Dzieła są wystawiane w niezwykłym, nowoczesnym budynku, zwieńczonym kolorową szklaną instalacją.

El Caminito del Rey niedaleko  El Chorro, Hiszpania ©Shutterstock
El Caminito del Rey niedaleko El Chorro, Hiszpania ©Shutterstock

El Caminito del Rey

Szlak pieszy w wapiennym wąwozie parku narodowego Desfiladero de los Gaitanes, nieopodal miejscowości El Chorro. Podczas spaceru można podziwiać zapierające dech w piersi widoki, w tym także z kładek zawieszonych 100 metrów nad ziemią.

Plaże w Maladze

W Maladze i okolicach można wypoczywać na wielu zadbanych plażach, z których szczególnie popularne są m.in.:

  • San Julian,
  • Guadalmar,
  • Guadalhorce (dzika plaża w parku przyrody),
  • Sacaba,
  • La Misericordia,
  • Huelin,
  • San Andres,
  • La Malagueta (popularna plaża w centrum, blisko ważnych atrakcji turystycznych).
Plaża Malagueta w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock
Plaża Malagueta w Maladze, Hiszpania ©Shutterstock

Kiedy warto wybrać się do Malagi i jaka jest pogoda?

W Maladze panuje typowy klimat śródziemnomorski, z suchym, gorącym latem oraz łagodną zimą. Dzięki temu miasto jest atrakcyjnym miejscem na wakacje niemalże przez cały rok. Jak jednak wyglądają warunki pogodowe w poszczególnych miesiącach?

Malaga pogoda

Styczeń-Marzec: zima na początku roku jest łagodna (ok. 10-18°C), ale z częstymi opadami deszczu. Z tego względu w tym czasie lepiej skupić się na zwiedzaniu muzeów oraz degustowaniu lokalnej kuchni.

Kwiecień-Czerwiec: wiosna jest coraz cieplejsza (ok. 18-25°C), przez co aura idealnie sprzyja m.in. spacerom, zwiedzaniu i korzystaniu z plaż. Świetna opcja na wcześniejsze wakacje.

Lipiec-Sierpień: najcieplejsze miesiące w roku, z upałami często przekraczającymi 30°C. W mieście jest najwięcej turystów, chętnie wypoczywających na plaży, a także oblegających główne atrakcje i popularne restauracje.

Wrzesień-Październik: z jesienią przychodzi lekkie ochłodzenie (ok. 20-28°C). Doskonały moment na wakacje poza sezonem, jeśli nie przepada się za tłumami, upałami i wysokimi cenami.

Listopad-Grudzień: końcówka roku jest chłodniejsza, ale dalej bardzo przyjemna (ok. 15-20°C). Wycieczka to ciekawa opcja na nietypowe święta, spędzone wśród monumentalnych zabytków, w towarzystwie wybornych lokalnych dań i win.

Co i gdzie zjeść w Maladze?

Malaga oferuje bogatą paletę smaków kuchni śródziemnomorskiej i andaluzyjskiej. W restauracjach dominują wyborne świeże ryby oraz owoce morza. Jakie są typowe lokalne dania i co warto spróbować podczas pobytu?

  • Espetos de sardinas: sardynki z grilla, zwykle 6 lub 7 sztuk ułożonych w szaszłyk.
  • Porra antequerana: gęsty chłodnik z pomidorów, suszonego chleba, czosnku i oleju, podawany z gotowanymi jajkami oraz wiórkami szynki iberyjskiej.
  • Gazpacho andaluz: chłodnik z pomidorów, chleba, czosnku, cebuli, ogórka, papryki, oliwy oraz octu winnego.
  • Boquerones fritos: sardele obtoczone w mące, smażone w oliwie, podawane z cytryną.
  • Ensalada malagueña: sałatka z gotowanych ziemniaków, jajka na twardo, oliwek Aloreña, cebuli, pomarańczy i odsolonego dorsza, z solą, octem i oliwą.
  • Arroz con leche: pudding ryżowy podawany na zimno, posypany cynamonem.
Gaspacho - chłodnik z pomidorów, czosnku, cebuli, ogórka, papryki, oliwy oraz octu winnego ©Shutterstock
Gaspacho – chłodnik z pomidorów, czosnku, cebuli, ogórka, papryki, oliwy oraz octu winnego ©Shutterstock

W Maladze bez trudu znajdziesz wiele tradycyjnych knajpek i tawern, ale koniecznie zajrzyj do jednej z najsłynniejszych bodeg: El Pimpi. Jest nie tylko restauracją i barem ze świetnym, autentycznym jedzeniem, ale też ważnym miejscem kulturalnym, w którym często odbywają się koncerty flamenco, pokazy i inne wydarzenia. Sprawdź także typowe bary tapas, takie jak np. La Peregrina czy Casa Lola.

Gdzie znaleźć nocleg w Maladze?

W Maladze dostępny jest ogromny wybór różnorodnych miejsc noclegowych, dlatego nie powinno być problemu z tym, gdzie się zatrzymać. Zwróć uwagę na przedziały cenowe oraz lokalizację – najlepiej zdecydować się na obiekt blisko centrum, by szybko dostać się do najważniejszych atrakcji.

Jeśli cenisz sobie luksus, Twoje oczekiwania z pewnością spełni np. pięciogwiazdkowy Gran Hotel Miramar w spektakularnym, zabytkowym budynku z XX wieku.

Opcją bardziej przystępną cenową będzie np. Hotel Malaga Picasso, czyli kameralny pensjonat z uroczym ogrodem i basenem, położony zaledwie ok. 2,5 km od lotniska.

W mieście znajdziesz również wiele tanich, przytulnych i schludnych hosteli, z pokojami w niskiej cenie. Sprawdź np. TOC Hostel Malaga, w znakomitej lokalizacji.

Sprawdź inne wpisy o Maladze


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?