Austria, malowniczy kraj w sercu Europy, zachwyca turystów swoją różnorodnością. Co warto zobaczyć w Austrii? Naprawdę wiele: od majestatycznych Alp po urokliwe jeziora, od historycznych miast po współczesną sztukę. Austria oferuje niezapomniane doświadczenia – poznajmy więc bliżej atrakcje tego fascynującego kraju.

Gdzie leży Austria?

Austria leży w Europie Środkowej – graniczy m.in. z Czechami, Niemcami i Włochami. Strategiczne położenie Austrii na mapie Europy sprawia, że to kraj łatwo dostępny komunikacyjnie – również z punktu widzenia turystów z Polski.

Austria nie posiada dostępu do morza, ale za to ma wiele do zaoferowania miłośnikom gór – aż 2/3 jej powierzchni stanowią Alpy! Przez kraj przepływa także Dunaj – druga pod względem długości rzeka Europy. Austria jest państwem federalnym – składa się z dziewięciu krajów związkowych. Jednym spośród nich jest Wiedeń – stolica państwa. Pozostałe największe pod względem ludności miasta Austrii to kolejno Graz, Linz, Salzburg oraz Innsbruck.

Nad pięknym modrym Dunajem. Co warto zobaczyć w Austrii?

Planujesz odwiedziny w kraju Mozarta i zastanawiasz się, co warto zobaczyć? Austria oferuje atrakcje zarówno dla miłośników przyrody, jak i historycznych miast.

Diabelskim Młynem, Austria © Shutterstock
Diabelskim Młynem, Austria © Shutterstock

Majestatyczne gmachy i Diabelski Młyn – główne atrakcje Wiednia

Skoro o historycznych miastach mowa, pierwszym wyborem będzie rzecz jasna Wiedeń – jedna z najpiękniejszych stolic w Europie. Największe miasto kraju słynie z imponującej architektury, światowej klasy muzeów i bogatej oferty kulturalnej. Do obowiązkowych atrakcji Wiednia należą architektoniczne ikony miasta: średniowieczna Katedra św. Szczepana, cesarski Pałac Schönbrunn oraz gmach Opery Wiedeńskiej (szczególnie widowiskowo wygląda nocą). Historia i rozrywka idealnie dopełniają się w Parku Prater – zabytkowym parku rozrywki z Diabelskim Młynem działającym od 1897 roku.

Twierdza Hohensalzburg, Salzburg, Austria. © Shutterstock
Twierdza Hohensalzburg, Salzburg, Austria. © Shutterstock

Co poza Wiedniem? Miasta w Austrii, które warto zobaczyć

Wiedeń to nie wszystko! Pozostałe miasta Austrii są znacznie mniejsze, ale również mają wiele do zaoferowania. Leżące w cieniu słynnej Wieży Zegarowej miasto Graz zachwyca swoim staroświeckim urokiem, przełamanym awangardowym budynkiem galerii sztuki – Kunsthaus Graz. Nad Salzburgiem górują natomiast imponujące fortyfikacje Twierdzy Hohensalzburg. We wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO historycznym centrum tego miasta można chociażby odwiedzić dom, w którym urodził się Mozart. Dla miłośników gór i narciarstwa świetnym wyborem będzie Innsbruck – otoczona Alpami stolica Tyrolu. Będąc w Austrii warto odwiedzić również Hallstatt – maleńkie, ale fenomenalnie położone miasteczko. Jest tak malownicze, że Chińczycy… wybudowali w swoim kraju jego kopię!

Jezioro Wörthersee, Karyntia, Austria. © Shutterstock
Jezioro Wörthersee, Karyntia, Austria. © Shutterstock

Wypoczynek nad wodą w Austrii – jeziora Karyntii

Austria kojarzy się z aktywnym wypoczynkiem na narciarskich stokach. Jeśli jednak wolisz czas spędzony nad wodą, w Austrii również znajdziesz coś dla siebie! Położona na południu kraju Karyntia słynie ze swoich górskich, krystalicznie czystych jezior – do najważniejszych należą Wörthersee, Millstätter See oraz Weissensee. Niezależnie od tego, czy wolisz pływanie, wiosłowanie czy po prostu spacery przy brzegu, karynckie jeziora dostarczą Ci mnóstwo miłych wrażeń.

Kiedy najlepiej wybrać się do Austrii? Pogoda w Austrii

Austria cieszy się umiarkowanym klimatem kontynentalnym. Zatem kiedy jechać do Austrii? Wiele zależy od tego, jakie aktywności planujesz. Główny sezon narciarski trwa od grudnia do marca, ale na wielu stokach można jeździć już od października! Pływanie w jeziorach Karyntii najlepiej zaplanować na lato – wtedy temperatura wody osiąga nawet 25°C. Austriackie miasta będą natomiast dobrym wyborem niezależnie od pory roku.

Zima w Austrii

Pogoda w zimie w Austrii kształtuje się następująco:

  • grudzień jest zazwyczaj śnieżny i zimny – średnie temperatury oscylują około 2°C, a w górach może być znacznie zimniej,
  • styczeń to zwykle najzimniejszy miesiąc – średnie temperatury nieco spadają, ale narciarze z pewnością będą zadowoleni,
  • luty przynosi lekkie ocieplenie, ale wciąż jest zimno i śnieżnie – narciarze chętnie korzystają z coraz dłuższych dni.

Wiosna w Austrii

Austriacka wiosna przynosi następujące warunki:

  • marzec powoli zastępuje opady śniegu deszczem – robi się coraz cieplej, ale średnia temperatura w nocy wciąż jest poniżej 0°C,
  • w kwietniu średnie dzienne temperatury oscylują ok. 15°C, noce wciąż bywają jednak dość zimne,
  • maj przynosi ocieplenie, ale również i coraz większe opady – to najbardziej deszczowy miesiąc w Austrii.

Lato w Austrii

Lato to świetny moment na relaks nad jeziorami Karyntii lub na uczestnictwo w austriackich festiwalach muzycznych:

  • średnia temperatura w czerwcowe dni to prawie 23°C; spada również liczba deszczowych dni,
  • lipiec to w Austrii najcieplejszy miesiąc – średnia temperatura w dni zbliża się do 25°C; to także miesiąc o najwyższej średniej temperaturze wody,
  • w sierpniu temperatury są porównywalne z lipcowymi.

Jesień w Austrii

Jesień to dobra pora na odwiedzenie austriackich miast – liczba turystów wyraźnie wtedy spada:

  • wrzesień wciąż zapewnia sprzyjające warunki zwiedzania – średnia dzienna temperatura to 19°C,
  • w październiku wyraźnie spada liczba słonecznych godzin, a średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 15°C,
  • listopad w Austrii wyraźnie zwiastuje nadejście zimy – średnia dzienna temperatura to już 7°C.

Co i gdzie zjeść w Austrii?

Austriacka kuchnia dobrze wpisuje się w środkowoeuropejskie zwyczaje – kładzie nacisk na sycące dania, które z pewnością przypadka do gustu wielu polskim podniebieniom.

Najsłynniejsze dania Austrii

Ikoną austriackiej kuchni jest rzecz jasna Wiener Schnitzel, czyli „krewny” schabowego – tyle że zawsze przygotowany z cielęciny. Prawdopodobnie najsłynniejszym miejscem oferującym to sycące mięsne danie jest wiedeńska restauracja Figlmüller. Miłośnicy mięsnych potraw powinni również zwrócić uwagę na Tafelspitz – czyli plaster wołowiny lub cielęciny, tradycyjnie podawany z sosem jabłkowo-chrzanowym. Wspomnieniem wspólnej historii Austrii i Węgier jest natomiast Wiener Saftgulasch, czyli po prostu gulasz.

Tort  Sachertorte, Austria. © Shutterstock
Tort Sachertorte, Austria. © Shutterstock

Desery w Austrii

Austria zadowoli nie tylko mięsożerców, ale i łasuchów. Najsłynniejszym austriackim deserem jest Sachertorte, czyli tort Sachera – czekoladowy, przełożony morelową marmoladą. Można spróbować go w licznych cukierniach, ale najbardziej znaną jest Café Sacher – z lokalami we Wiedniu, w Salzburgu i w Grazie. Innym ważnym dla austriackiej kultury kulinarnej wypiekiem jest Apfelstrudel – czyli strudel z jabłkami. Warto też spróbować Kaiserschmarrn – omletu w kawałkach, podawanego z śliwkowymi powidłami. A skoro słodkości, to i kawa – Austria słynie z wyrafinowanej kultury jej picia. Nic dziwnego – to we Wiedniu powstała pierwsza kawiarnia w Europie!

Noclegi w Austrii

Szukasz noclegu w Austrii? Możliwości jest wiele – kraj ten oferuje bardzo zróżnicowane opcje noclegowe. Hotele w Austrii to zarówno pięciogwiazdkowe resorty, jak i przytulne hotele butikowe. Nie brakuje również hosteli, a także rodzinnych pensjonatów (znanych pod nazwą Gasthof). W sezonie zimowym warto rozważyć noclegi typu ski-in ski-out (a zatem usytuowanych tuż przy stokach) w ośrodkach narciarskich.

Zobacz wpisy o Austrii

Austria – praktyczne informacje dla turystów

Co warto wiedzieć, jeśli Twoim wakacyjnym kierunkiem jest Austria? Język urzędowy tego państwa to rzecz jasna niemiecki – choć należy mieć świadomość, że austriacki dialekt różni się od tego stosowanego chociażby w północnych Niemczech. A ile liczy populacja Austrii? Mieszka tam nieco ponad 9 milionów osób. Powierzchnia tego państwa wynosi natomiast 83 871 km², czyli jest prawie 4 razy mniejsza niż Polski.

Czy Austria jest w Unii Europejskiej?

Austria w 1995 roku dołączyła do Unii Europejskiej, a w 1997 roku do Strefy Schengen. To oznacza, że osoby z polskim obywatelstwem nie potrzebują wizy do Austrii, a dokumentem uprawniającym do wjazdu jest dla nich ważny dowód osobisty lub paszport (również tymczasowy). Pobyt powyżej 90 dni wymaga jednak zgłoszenia odpowiednim władzom. Ważnym tematem związanym z austriackim członkostwem w Unii Europejskiej jest waluta. Austria to jeden z krajów, w których płacimy w euro – europejska waluta obowiązuje tam od 2002 roku.

Zwiedzenie Austrii samochodem

Planujesz pojechać do Austrii samochodem? Pamiętaj o tym, że poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu wymaga wcześniejszego wykupienia winiety, która pozwoli Ci poruszać się po wszystkich tego typu drogach w Austrii. Co trzeba mieć w samochodzie? Zabierz ze sobą apteczkę, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową. Jeżeli interesują Cię limity alkoholu, w Austrii wyglądają one następująco:

  • 0,5 promila – dla niezawodowych kierowców z prawem jazdy powyżej 2 lat,
  • 0,1 promila – dla kierowców zawodowych oraz dla kierowców niezawodowych z prawem jazdy poniżej 2 lat.

Niezależnie od ustalonych przez austriackie prawo limitów, najbezpieczniej będzie całkowicie zrezygnować z alkoholu przed prowadzeniem samochodu.

Czy w Austrii jest drogo?

Koszty życia w Austrii są zbliżone do tych w Niemczech czy Francji – ceny mogą być więc nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż w Polsce. Jak wyglądają przykładowe ceny w Austrii? Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej to wydatek rzędu 2-3 euro, za kawę na mieście zapłacimy 3-5 euro, zaś za obiad dla dwóch osób – 20-30 euro. Warto pamiętać, że koszty będą się znacznie różnić w zależności od regionu – Wiedeń i popularne ośrodki turystyczne są droższe niż mniejsze miasta.

Zobacz wpisy o Austrii


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?