Meczet Szejka Zayeda, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock

Zjednoczone Emiraty Arabskie kuszą egzotyczną kulturą, piękną pogodą oraz niesamowitym przepychem. To właśnie w tym wyjątkowym kraju czekają cię niezapomniane atrakcje oraz widoki zapierające dech w piersiach. Podpowiadamy, jak zaplanować urlop w barwnych, bogatych Emiratach!

Gdzie leżą Zjednoczone Emiraty Arabskie?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo położone na Półwyspie Arabskim w Azji Zachodniej, nad Zatoką Perską i Omańską. Graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem. Składają się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra.

ZEA są położone w strategicznym miejscu w Zatoce Perskiej, przez co są jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i ekonomicznych na Bliskim Wschodzie.

Stolicą ZEA jest największy emirat, Abu Zabi. Oficjalnym językiem państwa jest arabski, ale powszechnie wykorzystywane są także m.in. angielski, hindi, urdu i perski. Obowiązującą walutą jest dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AED).

Co warto zobaczyć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyciągają turystów luksusowymi kurortami, pełnymi modernistycznej architektury, wyjątkowych atrakcji oraz niesamowitych widoków. Słyną z przepychu i spektakularnych budynków, ale zachwycają także dzikością pustyni, zróżnicowaną kulturą oraz tradycją, a także wyśmienitą kuchnią.
Z czego są znane Emiraty Arabskie?

Burj Khalifa

Burj Khalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock
Burj Khalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock

Wieżowiec mieszczący się w Dubaju, będący najwyższym budynkiem na świecie (828 metrów). Jest otwarty dla zwiedzających, dlatego możesz z niego podziwiać niesamowity widok. Na miejscu, na poszczególnych piętrach dostępne są m.in. teleskopy i monitory, sklepy z pamiątkami, wystawa dokumentująca budowę obiektu, a także kawiarnie i restauracje.

Wyspa Saadiyat

Wyspa Saadiyat, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock
Wyspa Saadiyat, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock

Wyspa w emiracie Abu Zabi, idealna dla osób interesujących się historią, kulturą i sztuką. Mieszczą się na niej słynne muzea, takie jak np. Luwr Abu Zabi, Muzeum Narodowe im. Szejka Zajida czy Muzeum Sztuki Współczesnej, a także centra kulturalne, jak np. Manarat Al Saadiyat.

Wyspy Palmowe

Wyspy Palmowe, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock
Wyspy Palmowe, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock

Zespół trzech największych na świecie sztucznych wysp, które są usypywane od 2001 roku u wybrzeży Dubaju. Każda z nich, jak sama nazwa wskazuje, ma kształt palmy. Mieszczą się na nich luksusowe hotele, restauracje i plaże.

Pustynia Ar-Rab al-Chali

Największa na świecie pustynia piaszczysta, położona w południowej części Półwyspu Arabskiego, częściowo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest dostępna dla turystów, którzy mogą wybrać się na m.in. przejażdżkę na wielbłądach wielbłądami, jazdę terenową po wydmach, pokazy sokolnictwa, biesiady przy ognisku czy obserwacje zachodu słońca.

Meczet Al-Bidya

Meczet Al-Bidya, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock
Meczet Al-Bidya, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock

Prawdopodobnie najstarszy meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, położony w małej wiosce Al-Badiyah, około 40 km na północ od Dubaju. Data jego powstania jest niejasna, naukowcy wskazują na XIV/XV wiek. Niewielki budynek jest dość skromny, ale warto go zobaczyć ze względu na jego wartość historyczną.

Suq Al Arsa

Tradycyjny bazar w Dubaju, na którym można kupić najróżniejsze lokalne produkty, m.in. rękodzieło czy przyprawy.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – miasta, które warto odwiedzić

 • Abu Zabi – niesamowita architektura oraz najbardziej lukusowy hotel na świecie, Emirates Palace;
 • Adżman – ogromna różnorodność, od niesamowitych obiektów, przez morskie kurorty, aż po tereny pustynne z oazami;
 • Dubaj – zachwycające budynki i atrakcje, oszałamiający przepych;
 • Fujairah (Fudżajra) – jedne z najbardziej urokliwych miejsc, z szerokimi plażami na tle gór;
 • Ras al-Chajma – zróżnicowany, malowniczy krajobraz z turkusowymi wodami Zatoki Perskiej oraz najwyższym szczytem w kraju, Jebel Jais;
 • Sharjah (Szardża) – liczne zabytkowe meczety oraz muzea z bogatymi ekspozycjami;
 • Umm Al Quwain – największy park wodny na świecie, Dreamland Aquapark, oraz jedyny w kraju bezcłowy sklep alkoholowy.

Kiedy warto się wybrać Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego. Rok dzieli się tu tylko na dwie pory: wyjątkowo gorące, suche lato (średnie temperatury powyżej 40°C) oraz krótką, ciepłą zimę (średnie temperatury na poziomie ok. 23°C).

Jaka jest pogoda w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

 • Styczeń-Marzec: pierwszy kwartał przynosi ciepłe, przyjemne temperatury na poziomie 20-25°C. Idealny moment na zwiedzanie, korzystanie z plaż, wycieczki na pustynię itp.
 • Kwiecień-Czerwiec: temperatury zaczynają rosnąć, pojawiają się uciążliwe dla Europejczyków upały powyżej 35°C. W tym okresie lepiej spędzać czas w hotelach, na basenach i na zakupach, by uniknąć ostrego słońca;
 • Lipiec-Sierpień: szczyt sezonu turystycznego, podczas którego panują bardzo wysokie temperatury (powyżej 40°C) oraz duża wilgotność powietrza. Zaleca się ostrożność i przebywanie w klimatyzowanych budynkach;
 • Wrzesień-Październik: pogoda powoli się ochładza, przez co aktywności na świeżym powietrzu są przyjemniejsze. Można spacerować po górach, wypoczywać na plażach, czy brać udział w lokalnych festiwalach;
 • Listopad-Grudzień: nadal jest bardzo ciepło, ale zdecydowanie przyjemniej. Doskonały czas na korzystanie ze wszystkich atrakcji i dobrodziejstw.

Co i gdzie zjeść w ZEA?

Świerze warzywa na targu w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock
Świerze warzywa na targu w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie © Shutterstock

Kuchnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest wyjątkowo aromatyczna i kolorowa. Wpływ na nią miały różne kultury, m.in. libańska, irańska i hinduska. Tradycyjne dania składają się głównie z jagnięciny, baraniny, drobiu oraz warzyw i owoców, m.in. bakłażanów, granatów, daktyli, a także kasz, ryżu i rozmaitych przypraw: szafranu, kurkumy, mięty czy kardamonu. Powszechne są także bardzo słodkie przysmaki, często z dodatkiem orzechów.

Podczas pobytu koniecznie sprawdź takie dania, jak m.in.:

 • Balaleetu: cienkie makaronowe nitki podawane na omlecie z cukrem, szafranem i wodą różaną.
 • Fatteh: kawałki pity podawane z m.in. ciecierzycą i sosem na bazie jogurtu i tahini.
 • Fattoush: sałatka ze smażoną pitą, sałatą, pomidorem i ogórkiem.
 • Margoogat: gulasz jagnięcy podawany z pomidorami, ziemniakami, cebulą, marchewkami oraz przyprawami (m.in. cynamonem i kminem).
 • Aseedy: pudding z dyni z cukrem, szafranem, kardamonem, wodą różaną i orzechami.
 • Batheetha: ciasteczka z masy daktylowej z połączone z orzechami.

W ZEA warto odkrywać różne lokale, najlepiej te podające autentyczne, tradycyjne dania. Takimi miejscami są m.in. Al Marroush w Abu Dhabi, od 30 lat serwująca typowe potrawy kuchni libańskiej i arabskiej. Na deser warto udać się natomiast np. do Al Fanar Restaurant and Café w Dubaju, z typowo emirackimi słodkościami.

Noclegi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Oferta noclegowa w ZEA jest wyjątkowo zróżnicowana. Turyści mogą zasmakować luksusu w najlepszym wydaniu np. w słynnym hotelu Emirates Palace w Abu Dhabi. Nieco bardziej realistyczną propozycją pod względem finansowym będzie np. Nassima Tower Hotel Apartments w Dubaju, czyli obiekt o dobrej lokalizacji i bardzo dobrym standardzie. Jeśli zaś ma się ograniczony budżet, nie brakuje także tańszych opcji, takich jak np. At The Top Hostel w Abu Dabi, z przyjaznymi pokojami oraz cenami.

Sprawdź inne wpisy o Zjednoczonych Emiratach Arabskich


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?