Ostra Brama, jedyna zachowana brama starożytnych murów miejskich oraz kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, Wilno, Litwa ©Shutterstock

Litwa jest państwem o bogatej historii i kulturze, w dużej mierze powiązanymi z Polską. Warto je odwiedzić nie tylko z tego względu, ale też by zobaczyć malownicze krajobrazy jezior, lasów i wybrzeża Bałtyku, z unikalnymi zabytkami z różnych epok. Zaplanuj idealne wakacje w kraju, o którym Mickiewicz pisał, że jest „jak zdrowie”!

Gdzie leży Litwa?

Litwa, a właściwie Republika Litewska, jest państwem unitarnym, pod względem geograficznym leżącym w Europie Środkowej (przez ONZ jest jednak zaliczana do państw Europy Północnej), na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest jednym z krajów bałtyckich, należącym do ONZ i Unii Europejskiej. Od zachodu graniczy z Rosją (obwodem królewieckim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, a od północy z Łotwą.

Atrakcje i co warto zobaczyć na Litwie?

Na Litwie znajduje się wiele obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to m.in. średniowieczne zamki, gotyckie i barokowe świątynie czy archeologiczne stanowiska. W całym kraju można również znaleźć wiele miejsc na klimatyczne spacery i piesze wycieczki, m.in. wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Gdzie szczególnie warto się udać?

Góra Krzyży, Litwa ©Shutterstock
Góra Krzyży, Litwa ©Shutterstock

Góra Krzyży Litwa

Wzgórze położone niedaleko Szawli, w pobliżu miasteczka Meszkucie. W miejscu tym wybudowano w 1430 r. kapliczkę upamiętniającą chrzest Żmudzinów z charakterystycznym, dużym krzyżem. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto masowo stawiać kolejne krzyże oraz wieszać różańce, co robi się aż do dzisiaj. Widok robi niesamowite wrażenie, a samo wzgórze jest ważnym miejscem dla pielgrzymów.

Mierzeja Kurońska, Litwa ©Shutterstock
Mierzeja Kurońska, Litwa ©Shutterstock

Mierzeja Kurońska Litwa

Jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie, z gęstymi lasami, złotymi plażami oraz kolorowymi rybackimi domkami. Na miejscu można zobaczyć jeszcze ruchome wydmy, a także latarnię morską Pervalka.

Średniowieczny gotycki zamek na wyspie Troki na jeziorze Galve, Litwa ©Shutterstock
Średniowieczny gotycki zamek na wyspie Troki na jeziorze Galve, Litwa ©Shutterstock

Zamek na jeziorze Galvė Litwa

Jeden z najsłynniejszych litewskich zamków i jedna z najważniejszych atrakcji w kraju. Obiekt pochodzi z XIV-XV w. Mieści się na wyspie, w niezwykle malowniczym otoczeniu przyrody. Jest otwarty dla zwiedzających – wewnątrz znajduje się ekspozycja muzealna, a także często organizowane są tutaj wystawy, imprezy historyczno-kulturalne oraz koncerty.

Szlak w Koronach Drzew Litwa

Trasa o długości 300 m, prowadząca przez drewniany most na wysokości 21 m. Na jej końcu stoi wieża widokowa z tarasem na wysokości 34 m. Podczas spaceru można oglądać niesamowity leśny krajobraz z rzeką Šventoji oraz inne niezwykłe widoki (da się zauważyć wieżę najwyższego kościoła na Litwie, czyli kościół apostoła i ewangelisty św. Mateusza).

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowisko archeologiczne Kernavė, Litwa ©Shutterstock
archeologiczne Kernavė, Litwa ©Shutterstock

Stanowisko archeologiczne Kernavė Litwa

Wspaniale zachowane pozostałości ludzkiego osadnictwa w tych stronach, pochodzące sprzed ponad 10 tysięcy lat. Rezerwat jest kompleksem archeologicznych obiektów, obejmujących miasteczko Kernave, forty, kilka nieufortyfikowanych osad, cmentarze i inne zabytki z różnych okresów (oraz od późnego paleozoiku do średniowiecza).

Najważniejsze miasta do odwiedzenia

Wilno Litwa: stolica Litwy o niesamowitej atmosferze i największym starym mieście w Europie, z ogromem zabytków. Podczas pobytu warto zobaczyć m.in. Rynek w Wilnie, Ostrą Bramę, Klasztor bazylianów, Uniwersytet Wileński czy Plac katedralny.

Widok na Stare Miasto, Kowno, Litwa ©Shutterstock
Widok na Stare Miasto, Kowno, Litwa ©Shutterstock

Kowno Litwa: drugie co do wielkości miasto Litwy, z licznymi muzeami, teatrami oraz piękną starówką z zabytkowym zamkiem.

Troki Litwa: urokliwe miasteczko położone wśród jezior, znane przede wszystkim ze słynnego zamku Galvė położonego na wyspie.

Kłajpeda, Litwa ©Shutterstock
Kłajpeda, Litwa ©Shutterstock

Kłajpeda Litwa: główny port morski Litwy, z zabytkową architekturą, nowoczesnym nabrzeżem oraz piaszczystymi plażami nad Bałtykiem. Ciekawostką jest zacumowany żaglowiec na rzece Danė, z restauracją na pokładzie.

Nida Litwa: popularna miejscowość wypoczynkowa na Mierzei Kurońskiej, z największymi polami wydmowymi w Europie, zachwycającymi krajobrazami i wyjątkową atmosferą.

Palanga, Litwa ©Shutterstock
Palanga, Litwa ©Shutterstock

Palanga Litwa: nadmorski kurort z piaszczystymi plażami, pięknym parkiem Biruty oraz Pałacem Tyszkiewiczów, w którym znajduje się Muzeum Bursztynu.

Kiedy warto wybrać się na Litwę? Pogoda na Litwie

Na Litwie panuje klimat umiarkowany, ale im dalej na wschód, tym jego charakter jest bardziej kontynentalny. Lata są ciepłe i częściowo zachmurzone, a zimy długie, mroźne, śnieżne i pochmurne. W jakim czasie najlepiej zaplanować urlop na Litwie?

Litwa pogoda

  • Styczeń – marzec: zima jest śnieżna i mroźna, z temperaturami często spadającymi poniżej zera. W tym czasie warunki są idealne dla miłośników sportów zimowych, m.in. łyżew czy nart.
  • Kwiecień – czerwiec: wiosną zaczyna być coraz cieplej (ok. 10-20°C), dlatego pogoda sprzyja już zwiedzaniu i spacerom po parkach, wybrzeżu oraz miastach.
  • Lipiec – sierpień: lato jest słoneczne i ciepłe (ok. 25-30°C). Poza zwiedzaniem zabytków i eksplorowaniem miast warto poświęcić czas na wędrówki po lasach, a także wypoczynek nad Bałtykiem.
  • Wrzesień – październik: jesień jest chłodniejsza (ok. 10-15°C), ale zachwyca krajobrazem przyozdobionym złocistymi barwami. W cieplejsze dni nadal z powodzeniem można skupić się na zwiedzaniu, a także odwiedzaniu muzeów. Ciekawostką są też lokalne festiwale dożynkowe.
  • Listopad – grudzień: pod koniec roku pojawiają się pierwsze przymrozki i opady śniegu. Jeśli chłód nie przeszkadza, można eksplorować miasta oraz odwiedzać jarmarki bożonarodzeniowe, pokrzepiając się tradycyjnymi potrawami.

Gdzie i co zjeść na Litwie?

Kuchnia litewska jest prosta i syta. Bazuje głównie na ziemniakach, mięsie, nabiale oraz warzywach korzeniowych. Ze względu na burzliwą historię kraju na jej tradycje od wieków wpływały inne nacje, m.in. ukraińska, polska, tatarska, białoruska oraz żydowska. Jakie dania pozwalają poznać specyfikę kulinariów tego państwa?

Chłodnik litewski ©Shutterstock
Chłodnik litewski ©Shutterstock
  • Chłodnik Litewski: chłodnik z ugotowanej botwiny, zsiadłego mleka (lub kwaśnej śmietany), podawana z m.in. surowym ogórkiem, koperkiem, jajkiem na twardo i szyjkami rakowymi.
Cepeliny z mięsem, Litwa ©Shutterstock
Cepeliny z mięsem, Litwa ©Shutterstock
  • Cepeliny: duże kluski ziemniaczane (nazywane również kartaczami), wypełnione farszem mięsnym, grzybowym, rybnym lub serowym (z twarogu).
  • Bliny: placuszki z ugotowanych ziemniaków, połączonych z jajkiem i mąką pszenną, serwowane z sosem pieczarkowym.
Sękacz litewski ©Shutterstock
Sękacz litewski ©Shutterstock
  • Šakotis: sękacz, czyli delikatne ciasto przygotowywane głównie z jaj, w charakterystycznym kształcie choinki.

Liczne restauracje serwujące tradycyjne litewskie potrawy najłatwiej znaleźć w Wilnie. Polecanym miejscem jest np. Senoji Trobelė, czyli lokal serwujący autentyczną, tradycyjną kuchnię w rustykalnym wnętrzu. Wiele wyśmienitych potraw można spróbować także w restauracji Etno Dvaras, gdzie podawane są rozmaite lokalne przysmaki.

Noclegi na Litwie

Na Litwie dostępny jest szeroki wybór miejsc noclegowych o różnym standardzie. Popularnym obiektem jest np. trójgwiazdkowy Panorama Hotel, z jasnymi, elegancko urządzonymi pokojami. Mieści się zaraz przy Starym Mieście, zaledwie 500 m od Ostrej Bramy. Na najwyższym piętrze budynku znajduje się część wypoczynkowa z widokiem na miasto.

Polecanym hotelem jest też Hilton Garden Inn Vilnius City Centre położony 300 m od Muzeum Okupacji i Walk o Wolność. W obiekcie poza efektownymi pokojami na gości czekają liczne dodatkowe udogodnienia, m.in. centrum fitness, bar i bezpłatny parking.

Przestronne, efektowne pokoje są dostępne również w takim obiekcie, jak czterogwiazdkowy Radisson Blu Hotel Lietuva. Z pokojów można podziwiać widoki na rzekę Willę. Hotel znajduje się tylko ok. 10 min pieszo od Starego Miasta oraz ok. 9 km od lotniska.


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?