Egipt – tu współczesność splata się z dziedzictwem starożytności. W tajemniczym królestwie piramid i faraonów czekają na Ciebie malownicze plaże, morskie krajobrazy i aromatyczne smaki kuchni egipskiej. 

Planujesz zobaczyć Egipt? Przygotuj się na podróż pełną fascynujących spotkań z historią, kulturą i niezwykłym pięknem tego egzotycznego kraju. Zobacz, co musisz wiedzieć o krainie faraonów i jak dobrze przygotować się do wymarzonej podróży nad Morze Czerwone.

Gdzie leży Egipt?

Jeden z najstarszych krajów świata – tak w skrócie możemy opisać Egipt. Na mapie znajdziemy go w północno-wschodniej części Afryki. Dzięki swojemu położeniu Egipt od wieków odgrywał ważną rolę w historii i handlu.

Patrząc na mapę Afryki, możemy sprawdzić, jakie kraje są blisko Egiptu. Państwo to graniczy na północnym wschodzie z Izraelem i terytorium Strefy Gazy, co stanowi źródło konfliktów i napięć w regionie. Na południu granica biegnie z Sudanem, a na zachodzie z Libią.

Co ciekawe, półwysep Synaj częściowo należy do Azji – dlatego niektórzy również zaliczają do tego kontynentu Egipt. Zerknijmy na mapę jeszcze raz, by sprawdzić, jakie morze oblewa ojczyznę faraonów. Na północy Egipt graniczy z Morzem Śródziemnym, a na południowym wschodzie ma dostęp do Morza Czerwonego i Zatoki Akaba.

Rafa koralowa, okolice Hurghady, Egipt
Rafa koralowa, okolice Hurghady, Egipt © shutterstock

Ile trwa lot do Egiptu?

Planując podróż, pewnie zastanawiasz się, jak długo leci się samolotem z Polski do Egiptu.

Czas lotu zależy od wielu czynników, takich jak miejsce wylotu i docelowe lotnisko w Egipcie, przesiadki, trasy lotu i warunki pogodowe. Zazwyczaj jednak loty bezpośrednie z Polski trwają około 4-5 godzin. Przykładowo – ile się leci z Warszawy do Hurghady? Czas podróży wynosi 4,5 godziny.

Leć do kraju faraonów

Oczywiście, jeśli podróżujesz z innych miast w Polsce, to czas lotu może być nieco dłuższy z uwagi na przesiadki lub inne czynniki. To, ile się leci do Egiptu, możesz sprawdzić w momencie zakupu biletu, w Twoim koncie eSky.pl i na stronie przewoźnika.

Miasta w Egipcie – mapa

Gdzie do Egiptu? Najlepsze miejsca na wakacje

Masz już zaplanowany urlop i marzą Ci się piramidy, krystalicznie czyste morze, a może nawet nauka nurkowania. Gdzie zatem jechać, co jest lepsze – Sharm El Sheikh czy Hurghada, a może jeszcze inny kurort? Podpowiadamy, jaki rejon w Egipcie wybrać i jakie miasta warto zobaczyć w Egipcie?

Odkrywaj starożytne skarby

Sharm El Sheikh

przyciąga miłośników wodnych sportów, raf koralowych i luksusowych kurortów. Sharm El Sheikh to trzeci z popularnych kurortów nad Morzem Czerwonym w Egipcie, znany z pięknych plaż, doskonałych możliwości do nurkowania i snorkelingu oraz luksusowych hoteli. Czy warto jechać do Sharm El Sheikh? Jeśli nastawiasz się na aktywności wodne i relaks na plaży, to Sharm El Sheikh jest idealnym miejscem na urlop. W Sharm El Sheikh warto zachować szczególną czujność wobec słońca, które w pełni lata potrafi zadziwiać swoją intensywnością. Podczas plażowania zadbaj o nakrycie głowy i stosuj krem z filtrem. Unikaj picia nieprzegotowanej wody, lodu w kostkach oraz jedzenia surowych, nieumytych owoców. Szanuj lokalne obyczaje i kulturę.

Jeśli planujesz zwiedzać Dolinę Królów w Luksorze, sprawdź, ile kilometrów z Sharm El Sheikh do piramid. Sharm El Sheikh znajduje się na wybrzeżu Morza Czerwonego w południowej części Egiptu, a piramidy w Gizie są położone na północ od Kairu. Odległość między Sharm El Sheikh a piramidami wynosi około 450-500 km.

Odwiedź mekkę nurkowania

Miłośnicy sportów wodnych pewnie zastanawiają się, czy w Sharm El Sheikh są rekiny. W Morzu Czerwonym, w okolicach kurortu występują te zwierzęta. Jednakże incydenty z udziałem rekinów są stosunkowo rzadkie, a miejsca do nurkowania i snorkelingu są starannie monitorowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów. 

Luksor

Luksor to jedno z tych miejsc na świecie, które przyciąga miłośników archeologii i historii. W Luksorze można podziwiać imponujące starożytne ruiny i zabytki, które sięgają tysięcy lat wstecz. Świątynie Karnaku to jedno z najbardziej znanych miejsc, gdzie można przemierzać aleje olbrzymich kolumn i poznać architektoniczne cuda tamtych czasów. Świątynia Hatszepsut, wbudowana w skaliste zbocza, zachwyca estetyką. W Luksorze znajduje się również Dolinie Królów, gdzie kryją się grobowce wielu faraonów, w tym słynnego Tutanchamona. Luksor to prawdziwa wyprawa w głąb historii.

Aleksandria

To portowe miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, przez niektórych uważane za jedno najbardziej fascynujących miast w Egipcie. To miejsce, które stanowi most między starożytnym dziedzictwem Egiptu a wpływami kultury greckiej i rzymskiej. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Biblioteka Aleksandryjska, która w starożytności była jedną z najważniejszych bibliotek na świecie. Dzisiejsza Biblioteka Aleksandryjska kontynuuje tę tradycję jako centrum edukacji i kultury. Warto również odwiedzić Fort Qaitbay, zbudowany na miejscu słynnego latarni morskiej z antycznych czasów. Spacerując po starówce Aleksandrii, można odkryć urok uliczek, poznać smak lokalnej kuchni w tradycyjnych restauracjach i podziwiać architekturę.

Marsa Alam

jest mniej zatłoczoną alternatywą dla tych dwóch miejsc, znaną z dzikich plaż, nurkowania i spokojniejszej atmosfery. Te popularne nadmorskie miejscowości sprawdzą się, jeśli zastanawiasz się, gdzie pierwszy raz do Egiptu pojechać. To egipskie miasto położone na wybrzeżu Morza Czerwonego, w południowej części kraju. Jest znane głównie jako popularny kurort turystyczny i raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Piękne, niekomercyjne plaże, krystalicznie czyste wody, bogata fauna morska i rafy koralowe – to głównie przyciąga turystów do Mars Alam. Pogoda na uprawianie sportów wodnych jest najlepsza od grudnia do lutego. Latem w kurorcie trzeba liczyć się jednak z tłumami turystów.

Odkryj piękno dzikich plaż

Hurghada

To popularne nadmorskie miasto nad Morzem Czerwonym, znane z pięknych plaż, raf koralowych i doskonałych możliwości do nurkowania i snorkelingu. Jest popularnym miejscem do nurkowania, snorkelingu i uprawiania innych sportów wodnych. 

To, z czego słynie Hurghada, to przede wszystkim piękne plaże, bogate rafy koralowe oraz szereg atrakcji dla turystów w każdym wieku. Kiedy najlepiej jechać do Hurghady? Najlepszy czas na podróż to zima i wiosna – temperatury są łagodniejsze, a morze idealne na eksplorację podwodnego świata.

Stare Miasto w Hurghadzie, Egipt
Stare Miasto w Hurghadzie, Egipt © shutterstock

Latem pogoda w Hurghadzie sprzyja wypoczynkowi na plaży, ale zwiedzanie podczas upałów może być bardzo męczące.

Tym, na co uważać w Hurghadzie, jest z pewnością intensywne słońce – stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Szanuj lokalne obyczaje i kulturę, a także przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas aktywności wodnych.

Wypoczywaj aktywnie na plaży

Taba

To niewielkie miasto położone na półwyspie Synaj w Egipcie, nad wybrzeżem Morza Czerwonego. Jest znane z pięknych plaż, zapewnia też doskonałe warunki do nurkowania. 

 • Czy warto jechać do Taby w Egipcie? Z pewnością tak, ale należy wziąć pod uwagę obecną sytuację polityczną. 
 • Czy w Tabie jest bezpiecznie? Kurort znajduje się przy granicy z Izraelem, może dochodzić więc do napięć, aczkolwiek obecnie (październik 2023 r.) MSZ nie wydało ostrzeżeń dotyczących wyjazdu do tego rejonu. 
 • Czy w Tabie są rekiny? W Morzu Śródziemnym, w okolicach Taby, rekiny nie są powszechne. Jednakże bardzo rzadko incydenty z udziałem rekina mogą się zdarzyć. Osoby, które planują nurkować lub pływać w tych wodach, powinny przestrzegać zasad bezpieczeństwa i stosować się do lokalnych zaleceń w zakresie zachowania w wodach morskich.
Zwiedzaj półwysep Synaj

Kair

To stolica Egiptu i największe miasto w kraju. Znajduje się w północnej części Egiptu i jest centrum kulturalnym, politycznym i ekonomicznym kraju. Warto odwiedzić Kair ze względu na wielobarwne bazary, takie jak słynny bazar Chan al-Chalili, przyciągające bogactwem oferowanych produktów. W Muzeum Egipskim na terenie Kairu przechowuje się niezliczone skarby starożytnego Egiptu, w tym słynne skarby z grobowca Tutanchamona. Nad miastem wznosi się starożytna cytadela Salah ad-Dina. Można z niej podziwiać panoramę Kairu. Kair to także ważny ośrodek religijny, gdzie można odwiedzić liczne meczety, w tym znany Meczet Al-Hakima i poznać miejscowe zwyczaje i tradycje. Miasto jest również pełne wyjątkowych kawiarni, gdzie można spróbować tradycyjnych potraw i poczuć egipską gościnność.

Do największych miast w Egipcie należą także:

 • Aleksandria – drugie co do wielkości miasto w Egipcie, położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ma duże znaczenie historyczne i kulturalne.
 • Giza – przedmieście Kairu i znane jest przede wszystkim z piramid, w tym Wielkiej Piramidy Cheopsa. Skąd najbliżej do piramid? Najłatwiej do Gizy dostać się z Kairu. Z kurortów turystycznych najbliżej znajduje się Hurghada, choć to wciąż odległość licząca sobie ponad 400 km.
 • Luksor – to miasto na wschodnim brzegu Nilu i jest znane z wielu starożytnych zabytków, w tym świątyń i grobowców.
 • Aswan – miasto na południu Egiptu, znane z tamy na Nilu oraz z pięknych widoków na rzekę.
Zobacz więcej niż morze i plażę

Kiedy do Egiptu?

Jeśli nie przepadasz za upałami, zima to najlepsza pora na podróż do Egiptu. Temperatury są łagodne i przyjemne, szczególnie nad Morzem Czerwonym i w rejonach nadmorskich. Czas od marca do maja sprawdzi się na zwiedzanie starożytnych zabytków, których jest tu wiele. Kiedy jechać, by liczyć na mniejsze tłumy turystów? Warto wybrać się jesienią, od września do listopada.

Lato, od czerwca do sierpnia, to czas, kiedy jest najcieplej w Egipcie. Temperatura może przekraczać nawet 40°C. Jednak nad Morzem Czerwonym i w oazach jest trochę chłodniej. To dobry okres na uprawianie sportów wodnych. A kiedy najtaniej jechać do Egiptu? W okresie zimowym i wiosennym (poza świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą, które należą do wysokiego sezonu) można często znaleźć lepsze ceny na bilety lotnicze i noclegi.

Waluta w Egipcie

Oficjalną walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (EGP), który jest oznaczany symbolem „ج.م” lub „EGP”. To, ile kosztuje 1 egipski funt, zależy od obecnego kursu. Aktualnie (październik 2023 r.) jest to 14 groszy.

W popularnych kurortach można płacić też w dolarach lub euro. Obie waluty są przeliczane w stosunku 1:1, co oznacza, że są warte tyle samo. Zatem, co lepiej zabrać do Egiptu – dolary czy euro? Najlepiej sprawdzić, jaki kurs jest obecnie korzystniejszy w przypadku wymiany na złotówki.

Czym lepiej płacić w Egipcie – kartą czy gotówką? W kurortach bez problemu dokonamy płatności bezgotówkowo. Karta jednak nie przyda się na lokalnych targach i bazarach, gdzie można nabyć m.in. rękodzieła wykonane na papirusie, ręcznie malowaną ceramikę czy wyroby z alabastru. Tam wciąż najpowszechniejsza jest płatność gotówką, i to w lokalnej walucie. A ile pieniędzy zabrać do Egiptu na tydzień? To zależy od naszych potrzeb, tego, co mamy zapewnione w ramach pobytu i co chcemy robić w czasie urlopu.

Co trzeba wiedzieć przed wylotem do Egiptu?

Egipt to kraj leżący nie tylko na innym kontynencie, ale też należący do innej kultury. Warto przed wyjazdem wiedzieć nie tylko, co ze sobą zabrać, ale też jak się zachowywać, by nie narazić się na gafy i niemiłe konsekwencje.

To, co trzeba wiedzieć przed wylotem do Egiptu, to na pewno to, że oprócz biletu musisz mieć także paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Konieczne jest także wyrobienie wizy pozwalającej na wjazd. Sprawdź, czy polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało ostrzeżeń dla turystów podróżujących do Egiptu. Zabierz ze sobą ubezpieczenie podróżne oraz zgłoś swój wyjazd w systemie Odyseusz.

Warto też wiedzieć, czego nie można jeść w Egipcie. Nie jedz surowych owoców i warzyw, które nie były umyte lub obrane, aby uniknąć problemów z żołądkiem. Nie pij nieprzegotowanej wody, unikaj lodu w kostkach.

Plaża w Marsa Alam, Egipt © shutterstock

Pamiętaj też o tym, czego nie można wwozić do Egiptu. Narkotyki są surowo zakazane w Egipcie i ich przemyt jest karany śmiercią lub długą karą pozbawienia wolności. Jeśli przewozisz alkohol, ogranicz go do rozsądnej ilości na własne potrzeby. 

Jest też szereg zachowań, których należy unikać podczas podróży – zwróć zatem uwagę na to, czego nie można robić w Egipcie. Szanuj miejscową kulturę, przestrzegaj przepisów i kieruj się ogólnymi zasadami szacunku wobec miejscowej społeczności. Poza plażami i ośrodkami turystycznymi lepiej postaw na ubranie, które zakrywa ramiona i kolana.

Fotografowanie wojska, posterunków policyjnych i instytucji rządowych jest zabronione lub surowo regulowane. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych poza wyznaczonymi miejscami jest często zabronione. Chociaż niektóre kurorty pozwalają na kąpiele topless, to nagość na plażach publicznych jest nielegalna i nieakceptowana.

Plaża w Sharm El Sheikh
Plaża w Sharm El Sheikh © shutterstock

Gdzie można zobaczyć piramidy?

Piramidy są symbolem Egiptu i jego największą atrakcją turystyczną. Podróżujący z całego świata chcą zobaczyć na własne oczy te liczące sobie tysiące lata wyjątkowe budowle. Co warto wiedzieć na ich temat przed podróżą do Egiptu?

 • W jakim mieście są piramidy w Egipcie? Piramidy znajdują się w Gizie, które jest przedmieściem Kairu, stolicy Egiptu.
 • Ile kosztuje wejście do piramid? Wejście na teren kompleksu to koszt w wysokości 240 EGP, czyli około 35 zł. Dodatkowo trzeba zapłacić za możliwość wejścia do środka piramid (np. zwiedzanie Wielkiej Piramidy kosztuje około 63 zł, a Sfinksa – 15 zł).
 • Czy w Egipcie można wejść do piramidy? Tak, niektóre z budowli można zwiedzać od środka. 
 • Z jakiego kurortu najbliżej do piramid? Jeśli chcesz zwiedzać piramidy, zatrzymaj się w Kairze, leżącym 20-25 km na północ od Gizy. Z popularnych kurortów najbliżej Kairu jest Hurghada. 
 • Ile lat mają piramidy? Piramidy w Gizie pochodzą z różnych okresów starożytnego Egiptu, ale Wielka Piramida Cheopsa jest jedną z najstarszych.Powstała około 4500 lat temu, w okresie Starożytnego Państwa. 

Czy w Egipcie występują rekiny?

Warto pochylić się jeszcze nad jedną kwestią – czy w Egipcie występują rekiny. Tak, ale ataki na ludzi są rzadkie. Podczas kąpieli w morzu oraz nurkowania należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i stosować się do poleceń służb. Jak często atakują rekiny w Egipcie? W wodach Morza Czerwonego żyje wiele różnych gatunków rekinów, ale ryzyko ataku jest niewielkie. Egipt podejmuje środki ostrożności w celu minimalizacji takich zdarzeń, zwłaszcza w popularnych miejscach do nurkowania i pływania. 

Zatoka w Tabie, Egipt
Zatoka w Tabie, Egipt © shutterstock

Egipt wiza. Najważniejsze informacje

 • Czy do Egiptu potrzebny jest paszport? Tak, dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.
 • Ile kosztuje wiza do Egiptu? 25 dolarów, jest ważna 30 dni i można ją zakupić na lotnisku. Uprawnia do podróży po całym terytorium kraju.
 • Egipt – paszport czy dowód? Sam dowód osobisty nie wystarczy. Nie ma możliwości odwiedzenia Egiptu bez paszportu oraz wizy.

Wizę de Egiptu szybko i wygodnie zdobędziesz na stronie esky.pl!

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Wielu turystów wybierających się nad Morze Czerwone zadaje sobie pytanie, czy Egipt jest bezpieczny. W popularnych kurortach można czuć się pewnie i bez obaw cieszyć się wypoczynkiem. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jest najbezpieczniej w Egipcie, to takie miasta jak Hurghada, Szarm-El Szejk czy Marsa Alam są z uwagi na dużą liczbę turystów z całego świata odpowiednio strzeżone i najmniej narażone na ataki terrorystów. 

Turyści za to nie muszą się martwić, czy w hotelach w Egipcie jest bezpiecznie. Same ośrodki noclegowe i kurorty są przyjazne dla podróżujących i można czuć się tam pewnie przez cały czas pobytu.

Warto też zanotować, na co uważać w Egipcie. Lepiej nie decydować się na propozycje wycieczek od ulicznych naganiaczy. Unikaj też samotnych spacerów w odludne miejsca. Zakazane jest wykonywanie fotografii budynków rządowych. W meczetach oraz innych miejscach kultu należy nosić odpowiedni ubiór (zakryte nogi i ramiona).

Polskie MSZ odradza podróże do gubernatorstwa Synaju Północnego, na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib oraz do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). 

Czego nie wolno wwozić do Egiptu?

 • dronów
 • narkotyków
 • materiałów pornograficznych
 • alkoholu i tytoniu – można przewieźć niewielkie ilości tylko na własny użytek
 • medykamentów – o tym, jakich leków nie wolno brać do Egiptu, decydują miejscowe służby na lotniskach. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, zabierz ze sobą zaświadczenie od lekarza przetłumaczone na język angielski.

Język w Egipcie

Podróżujących do ojczyzny faraonów nurtuje, w jakim języku mówi się w Egipcie. Używany jest głównie arabski, a dokładniej dialekt egipski języka arabskiego. Jest to język urzędowy i komunikacyjny kraju. Jednak wiele osób w Egipcie, zwłaszcza w miejscach turystycznych, mówi również po angielsku, a niektórzy znają inne języki obce, takie jak francuski lub niemiecki.

Podróżujący mogą zadawać sobie pytanie, czy Egipt jest arabski. Jest to kraj o arabskim charakterze, ale o złożonej historii, dlatego można w nim spotkać różne grupy etniczne i religijne.

Zobacz nasze artykuły związane z Egiptem


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?