Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem na świecie, po Azji. Z jednej strony przyciąga pięknem dzikiej przyrody, klimatem safari i kolorowymi wioskami, a z drugiej kusi nowoczesnymi kurortami, pełnymi atrakcji dla turystów.

Afryka zachwyca bogactwem kulturowym, naturalnym i przyrodniczym. Tutaj w zasadzie znajdziesz wszystko – od starożytnych zabytków, przez luksusowe hotele, po nieodkryte zakamarki dżungli i pustynie. Co jeszcze sprawia, że Czarny Ląd warto odwiedzić?

Stado słoni w Kenii, w tle Kilimandżaro, Afryka
Stado słoni w Kenii, w tle Kilimandżaro © shutterstock

Afryka w pigułce. Co musisz wiedzieć?

Afryka znajduje się na południe od Europy i Azji, połączona z Azją poprzez Bliski Wschód i półwysep Synaj. Kontynent obejmuje rozległe obszary pustyń, gór, lasów deszczowych, sawann, rzek i jezior. Wiele gatunków zwierząt, takich jak słonie, lwy, nosorożce, żyje w naturalnym środowisku. Na obszarze Sahary dominuje pustynia, a na południu kontynentu rozciągają się obszerne sawanny.

Czarny Ląd jest zamieszkany przez setki różnych grup etnicznych, z różnymi tradycjami, językami, tańcami, muzyką i sztuką. Ma bogatą i złożoną historię, związaną zarówno z lokalnymi tradycjami, jak i wpływami kolonializmu – brytyjskiego, francuskiego czy włoskiego. Na tym kontynencie znajduje się ponad 50 krajów, a każdy z nich ma swoją wyjątkową kulturę i historię.

Na kontynencie afrykańskim mówi się setkami różnych języków, zarówno tradycyjnych, jak i tych używanych w komunikacji międzynarodowej. Pewne języki, takie jak arabski, francuski czy angielski, są szeroko używane w kontekście biznesowym i edukacyjnym.

Kobiety z ludu Himba, okolice Kamanjab w północnej Namibii, Afryka
Kobiety z ludu Himba, okolice Kamanjab w północnej Namibii © shutterstock

Największe atrakcje turystyczne Afryki. Co musisz zobaczyć?

  • Piramidy w Gizie (Egipt) – jedne z najbardziej fascynujących zabytków na świecie.
    Wzniesione około 4500 lat temu są świadectwem gigantycznych umiejętności inżynieryjnych starożytnych Egipcjan.
  • Park Narodowy Serengeti (Tanzania) – na tej równinie dwa razy do roku odbywa się jedno z najbardziej spektakularnych widowisk natury – wielka migracja zwierząt. Miliony zebr, gazel czy gnu przemierzają te tereny w poszukiwaniu świeżej trawy, a drapieżniki, takie jak lwy i lamparty, obserwują je z ukrycia.
  • Góra Stołowa (RPA) – element panoramy Kapsztadu i symbol stolicy RPA charakteryzujący się płaskim, stołowym szczytem, z którego roztaczają się malownicze widoki na okoliczne góry, ocean i miasto.
  • Wodospady Wiktorii (Zambia i Zimbabwe) – jeden z największych cudów natury. Dźwięk huczącej wody i chmury mgły unoszące się w powietrzu sprawiają, że zobaczenie tych wodospadów na żywo to doświadczenie absolutnie niezapomniane.
  • Medyna w Marrakeszu (Maroko) – wyjątkowy targ z kolorowymi straganami, orientalnymi zapachami i egzotyczną atmosferą, tętniący afrykańskim życiem przez cały dzień.
  • Pustynia Namib (Namibia) – najwyższe wydmy na świecie, Dolina Śmierci z wyschniętymi drzewem i magiczne zachody słońca nad czerwonymi paskami gwarantują niezapomniane doznania.
  • Prison Island (Changuu Island) – mała wyspa położona niedaleko Zanzibaru. kiedyś służyła jako więzienie dla niewolników. Obecnie jest domem dla gigantycznych żółwi Aldabra. Zobaczysz tu też kolorowe rafy koralowe.
Wodospady Wiktorii z lotu ptaka, Zambia, Afryka
Wodospady Wiktorii z lotu ptaka, Zambia © shutterstock

Kulinarne odkrycia Afryki. Czego musisz spróbować?

Kuchnia afrykańska to prawdziwe bogactwo smaków, aromatów i kolorów, odzwierciedlająca różnorodność kultur i tradycji kontynentu. Do najpopularniejszych dań możemy zaliczyć bobotie, charakterystyczną potrawę południowoafrykańską, która jest rodzajem mięsnej zapiekanki. 

Będąc w Maroku, musisz koniecznie spróbować tagine, tradycyjnej potrawy, w której skład wchodzą jagnięcina, warzywa, suszone owoce i aromatyczne przyprawy, gotowane w specjalnym garnku. W Etiopii nie można odmówić sobie tradycyjnego placka injera.

Lokalna kuchnia afrykańska przyjęła pewne elementy kulinarnego dziedzictwa kolonialnego. W niektórych regionach używanie ziemniaków czy pomidorów stało się powszechne i tym samym kuchnia afrykańska stała się rodzajem fusion, łącząc w sobie lokalne smaki i tradycje z wpływami z różnych stron świata. 

Kuchnia Afryki – marokańskie tangine
Kuchnia Afryki – marokańskie tangine © shutterstock

Afrykańskie festiwale i wydarzenia. Na co musisz się wybrać?

  • Festival Panafricain du Cinéma et de la Télévision de Ouagadougou (FESPACO) – Burkina Faso – to największy festiwal filmowy na kontynencie afrykańskim, odbywający się co dwa lata w Ouagadougou. 
  • Carnival de Victoria – Seszele – kolorowe parady, tańce w strojach karnawałowych, muzyka i radosna atmosfera celebrująca różnorodność kultur.
  • Timkat – Etiopia – chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie jest obchodzony w Etiopii jako jedno z najważniejszych świąt. Uroczystości obejmują procesje, nabożeństwa, ceremonie w wodzie i kolorowe stroje.
  • Festival au Désert – Mali – muzyka ludów plemiennych, tańce i tradycje kulturowe tworzą atmosferę pełną energii i duchowości.
  • Durbar Festival – Nigeria i Gana – to seria kolorowych parad i uroczystości obchodzonych w wielu miejscach w Nigerii i Ghanie. Występy konnych wojowników, muzyka, taniec i kolorowe stroje stanowią integralną część tego święta, które upamiętnia wydarzenia z przeszłości i tradycje królewskie.
  • Cairo International Film Festival – Egipt – ten festiwal w stolicy Egiptu przyciąga filmowców z całego świata. To doskonała okazja do poznawania kina arabskiego i afrykańskiego oraz spotkania z utalentowanymi twórcami.
Chefchaouen – niebieska dzielnica w Maroku, Afryka
Chefchaouen – niebieska dzielnica w Maroku © shutterstock

Wskazówki dla podróżujących po Afryce. O czym musisz pamiętać?

  • Zanim wyjedziesz do Afryki, sprawdź, czy potrzebujesz wizy do kraju, do którego się udajesz. Upewnij się też, że posiadasz ważny paszport
  • Na terenie wielu afrykańskich krajów istnieje realne zagrożenie chorobami tropikalnymi, takimi jak malaria, febra czy denga. Skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży na temat zalecanych lub wymaganych szczepień.
  • Przeczytaj o lokalnych zwyczajach i kulturze. 
  • Trzymaj się głównych dróg, zwłaszcza po zmroku. 
  • Unikaj noszenia kosztownej biżuterii i pokaźnych sum gotówki. Zawsze pytaj o zgodę przed zrobieniem zdjęcia ludziom, zwłaszcza w miejscach o charakterze prywatnym lub sakralnym.
  • Unikaj picia wody z kranu w niektórych obszarach. Lepiej pić wodę butelkowaną.
  • Wybieraj sprawdzone środki transportu i korzystaj z licencjonowanych usług. Lepiej nie ryzykować wykupienia wycieczki czy przejażdżki od ulicznego sprzedawcy. 
  • Na stronie MSZ sprawdź ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa w miejscach, do których wyjeżdżasz – na terenie wielu afrykańskich krajów toczą się działania wojenne lub sytuacja polityczna jest niestabilna.
  • Najlepszy czas na podróż do Afryki zależy od konkretnego kierunku oraz preferencji podróżnika. W wielu regionach Afryki występuje podział na porę suchą i deszczową. Pora sucha często jest lepszym terminem na podróż, ze względu na to, że jest związana z sezonem turystycznym i umożliwia większy dostęp do atrakcji turystycznych. Jeśli planujesz safari, sprawdź, kiedy mają miejsce migracje zwierząt.

Zobacz nasze wpisy o Afryce


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?