Most Łańcuchowy w Budapeszcie ©Shutterstock

Budapeszt to spektakularna architektura, naddunajskie krajobrazy, ciekawe muzea oraz inne unikalne atrakcje. Odkryj to wyjątkowe miasto, które rzeka dzieli na dwie części. Odpręż się w miejskich łaźniach i rozsmakuj w tradycyjnej kuchni. Zainspiruj się, jak spędzić niezapomniany urlop w stolicy Węgier!

Gdzie leży Budapeszt?

Budapeszt jest stolicą i największym miastem na Węgrzech. Leży w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie miasto powstało w latach 1872–1873, po połączeniu trzech miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu na lewym (Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

Atrakcje Budapesztu – co warto zobaczyć?

Stolica Węgier przede wszystkim słynie ze spektakularnej architektury. Jego bogata historia odzwierciedla się w wielu efektownych zabytkach z różnych okresów. Miasto jest ważnym centrum naukowym, kulturowym i turystycznym, dlatego stanowi doskonałe miejsce na urlop. Jakie atrakcje turystyczne w Budapeszcie koniecznie powinieneś uwzględnić w swoim planie zwiedzania?

Zamek Królewski, Budapeszt, Węgry ©Shutterstock
Zamek Królewski, Budapeszt, Węgry ©Shutterstock

Zamek królewski Budapeszt

Kompleks pałacowy w Budzie z XIV w., położony na Wzgórzu Zamkowym, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od wieków był siedzibą władców Węgier. Monumentalne budynki robią niesamowite wrażenie, zachwycając barokowymi zdobieniami oraz licznymi pomnikami i fontannami. Spektakularne ogrody są z kolei idealnym miejscem na spacer. Do tego w pałacu mieści się Muzeum Historii Budapesztu z bogatą ekspozycją oraz Galeria Narodowa, a z zachodniego tarasu można podziwiać panoramę miasta.

Baszta Rybacka, Budapeszt, Węgry ©Shutterstock
Baszta Rybacka, Budapeszt, Węgry ©Shutterstock

Baszta rybacka

Niezwykły obiekt zlokalizowany na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Stanowi wspaniały punkt widokowy, z panoramą Pesztu. Powstał w XIX w. jako część zabudowy uświetniającej tysiąclecie państwa Węgierskiego. Siedem wież symbolizuje siedmiu mitycznych wodzów Madziarskich. W budynku mieści się też kapliczka św. Michała, którą datuje się na XV w.

Kościół św. Macieja, Budapeszt, Węgry ©Shutterstock
Kościół św. Macieja, Budapeszt, Węgry ©Shutterstock

Kościół św. Macieja Budapeszt

Monumentalna świątynia w stylu gotyckim, położona na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Zachwyca od zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto do niej zajrzeć, by zobaczyć świetnie zachowane freski oraz liczne zdobienia. W kościele często odbywają się też niesamowicie klimatyczne koncerty organowe.

Parlament w Budapeszcie ©Shutterstock
Parlament w Budapeszcie ©Shutterstock

Parlament w Budapeszcie

Niekwestionowany symbol Budapesztu i całych Węgier. Jest jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie. Niesamowicie prezentuje się z zewnątrz, ale warto też zajrzeć do środka – wnętrza są bogato zdobione freskami, malowidłami oraz witrażami.

Plac bohaterów Budapeszt

Jeden z głównych placów w mieście, położony na końcu alei Andrássyego, jednej z najruchliwszych i najdłuższych ulic. Również został wybudowany dla uczczenia 1000-lecia Węgier. Na jego środku stoi Pomnik Tysiąclecia – 36-metrowa kolumna z Archaniołem Gabrielem. Można tu zobaczyć także kolumnadę z posągami węgierskich przywódców, Kamień Pamięci Bohaterów oraz studnię pobliskiej łaźni Széchenyi.

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie ©Shutterstock
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie ©Shutterstock

Bazylika św. Stefana Budapeszt

Jeden z najważniejszych i najpiękniejszych kościołów w kraju, w dodatku drugi najwyższy budynek po Parlamencie. W jego południowej wieży znajduje się Wielki Dzwon świętego Stefana, o wadze 9250 kilogramów. To największy egzemplarz na Węgrzech, rozbrzmiewający tylko kilka razy w roku, m.in. 20 sierpnia, w Sylwestra oraz inne ważne święta. W środku poza bogato zdobionym wnętrzem znajdują się słynne relikwie – zmumifikowana prawa dłoń św. Stefana.

Kiedy najlepiej odwiedzić Budapeszt? Pogoda i najlepszy czas na wizytę

Węgry położone są w strefie klimatu kontynentalnego. Lata są suche i ciepłe, zaś zimy wilgotne i chłodne. Sprawdź, jak wygląda pogoda w poszczególnych miesiącach, by zaplanować urlop na najlepszy moment.

Łaźnie Szechenyi, Budapeszt, Węgry ©Shutterstock
Łaźnie Szechenyi, Budapeszt, Węgry ©Shutterstock

Pogoda Budapeszt

  • Styczeń-Marzec: początek roku jest typowo zimowy, z temperaturami często spadającymi poniżej 0°C. Często można obserwować opady śniegu, który tworzy piękne krajobrazy i niesamowitą atmosferę. W tym czasie jak najbardziej można zwiedzać słynne zabytki oraz odwiedzać muzea i galerie sztuki.
  • Kwiecień-czerwiec: wiosna przynosi ocieplenie (nawet do ok. 20-25°C) i rozkwit przyrody. Warunki są idealne do spacerów wzdłuż Dunaju, zwiedzania oraz odkrywania uroków miasta. W tym okresie odbywają się również liczne festiwale, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
  • Lipiec-Sierpień: najcieplejsze miesiące, z upałami przekraczającymi nawet 30-35°C. W mieście jest najwięcej turystów, dlatego przy popularnych atrakcjach może być tłoczno. Dla ochłody warto korzystać z basenów termalnych i łaźni.
  • Wrzesień-Październik: jesień nadal jest bardzo ciepła, ze średnimi temperaturami 15-25°C. Wiele osób decyduje się na wyjazd właśnie wtedy, by odpocząć od tłumów i spokojnie eksplorować miasto oraz polecane restauracje. Dodatkowo jesienne pejzaże mają swój urok.
  • Listopad-Grudzień: wraz z zimą przychodzi ochłodzenie, nawet poniżej 0°C. Miasto tętni jednak prawdziwie bożonarodzeniową atmosferą, z licznymi jarmarkami, ozdobami itp. Warto wybrać się na świąteczną wycieczkę, by po zwiedzaniu i zakupach rozgrzać się tradycyjnymi węgierskimi potrawami.

Co i gdzie zjeść w Budapeszcie?

Jedzenie w Budapeszcie to typowo węgierskie, tradycyjne potrawy. Kuchnia ta jest pikantna, sycąca i wyjątkowo aromatyczna. Zdecydowanie dominują w niej papryka i mięso. Jakie dania pozwolą Ci w pełni poznać specyfikę tej kultury?

Restauracja z widokiem na panoramę Budapesztu ©Shutterstock
Restauracja z widokiem na panoramę Budapesztu ©Shutterstock
  • Pörkölt: węgierskie danie narodowe, długo duszony gulasz z mięsa wieprzowego lub wołowego, cebuli i papryki, tradycyjnie podawany z makaronem tarhonya.
  • Halászlé: zupa rybna z dobrej gatunkowo ryby (często karpia), papryki oraz dużej ilości cebuli, serwowana z tzw. bogracza (specjalny kociołek do gotowania na ogniu).
  • Langosz: placek z mąki pszennej, drożdży, gotowanych ziemniaków, mleka, cukru i soli, smażony na głębokim oleju. Najczęściej podaje się go z czosnkiem, śmietaną i cukrem, serem żółtym czy szynką.
  • Tort Dobosa: efektowny tort z 6-10 cienkich warstw ciasta biszkoptowego, przekładanych masą kawowo-czekoladową, oblany karmelem.
Pörkölt - węgierskie danie narodowe ©Shutterstock
Pörkölt – węgierskie danie narodowe ©Shutterstock

Typowe dania kuchni węgierskiej bez problemu znajdziesz w większości restauracji w centrum. Koniecznie zajrzyj np. do Kisharang Étkezde. Kiedy zaś najdzie Cię ochota na deser, odwiedź Jégbüfé – kultową cukiernię działającą od 1952 roku.

Gdzie się zatrzymać w Budapeszcie? Porady dotyczące noclegów

Budapeszt oferuje turystom duży wybór miejsc noclegowych, w różnych standardach i cenach.
Miłośnicy luksusu z pewnością będą zadowoleni z pobytu w niezwykle klimatycznym Áurea Ana Palace by Eurostars Hotel Company, z bogatym, pałacowym wystrojem.

Zdecydowanie bardziej dostępną propozycją będzie natomiast np. nowoczesny, barwny T62 Hotel położony w samym centrum miasta.

Amatorom taniego podróżowania można z kolei polecić np. NETIZEN Budapest Centre, czyli schludny, ciekawie urządzony hostel z wyjątkowo przystępnymi cenami.

Zobacz inne artykuły o Budapeszcie


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?