Historyczne miasto Perast w Zatoce Kotorskiej, Czarnogóra

Ten niezwykły kraj ma wszystko to, czego mogą oczekiwać turyści. Relaks zapewniają zarówno malownicze wybrzeże z pięknymi plażami, jak i górskie szlaki. Do tego w urokliwych miasteczkach kryje się wiele świetnie zachowanych zabytków, ale też klimatycznych targowisk, sklepików i restauracji. Przekonaj się, czym zachwyci Cię Czarnogóra – miejsce z niezwykłą historią i eklektyczną kulturą!

Gdzie znajduje się Czarnogóra?

Czarnogóra jest państwem w Europie Południowej, położonym a pobrzeżu Morza Adriatyckiego. Powstało po rozpadzie Jugosławii, a później Serbii i Czarnogóry. Graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

Loty z Polski do Czarnogóry trwają ok. 2-4h, w zależności od tego, skąd zaczyna się podróż.

Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Ten wyjątkowy kraj stanowi niesamowitą mieszankę rozmaitych kultur, a przy tym zachwyca przyrodą oraz niezwykłą atmosferą w miastach i miasteczkach. Zależy Ci na tym, by zwiedzić najbardziej charakterystyczne miejsca? Podpowiadamy, jakie atrakcje w Czarnogórze szczególnie cieszą się popularnością.

Zatoka Kotorska z Miastem Kotor nad Morzem Adriatyckim, Czarnogóra
Zatoka Kotorska z Miastem Kotor nad Morzem Adriatyckim, Czarnogóra ©Shutterstock

Zatoka Kotorska

Spektakularne wybrzeże z niesamowitą topografią i bogatą historią jest jednym z miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów. Zatoka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Możesz liczyć na oszałamiające widoki, ponieważ otaczają ją pasma Gór Dynarskich, a na jej wodach znajduje się 9 wysp. W okolicy masz też szansę odwiedzić klimatyczne, średniowieczne miasta, takie jak m.in. Kotor, Perast czy Risan.

Stare Miasto w Kotorze

Kotor jest miastem o wielowiekowej historii, co widać po świetnie zachowanych zabytkach architektonicznych. Szczególnie ciekawe jest jego Stare Miasto, otoczone murami ciągnącymi się od wybrzeża aż do wzgórza. Koniecznie udaj się na spacer między wąskimi uliczkami, by chłonąć unikalną atmosferę, a także zobaczyć m.in. katedrę św. Tryfona czy ruiny twierdzy św. Jana.

Plaża Jaz, Czarnogóra
Plaża Jaz, Czarnogóra ©Shutterstock

Plaża Jaz

Jedna z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem. Składa się z trzech stref, dostosowanych odpowiednio do relaksu, uprawiania sportów wodnych i spędzania czasu z dziećmi. Posiada łagodne zejście do wody, bezpieczne warunki oraz rozbudowaną infrastrukturę.

Monastyr Ostrog, Czarnogóra
Monastyr Ostrog, Czarnogóra ©Shutterstock

Monastyr Ostrog

Spektakularny klasztor wykuty w skale, uznawany za jeden z symboli Czarnogóry. Monastyr jest wbudowany w ścianę masywu Prekornicy, a pod nim rozciąga się Równina Bjelopavlic. Powstał w XVII wieku, z inicjatywy Bazylego Jovanovicia. Został wybudowany w miejscu pustelniczej jaskini Czcigodnego Izajasza z Onogošt. W tym miejscu miał też spędzić swoje ostatnie lata życia święty Bazyl.

Kiedy warto odwiedzić Czarnogórę? Jaka jest pogoda?

Chociaż kraj ten jest stosunkowo niewielki, rozciągają się na nim trzy odmienne strefy klimatyczne: kontynentalny w centrum, śródziemnomorski na wybrzeżu i górski na północy. Planowanie urlopu powinno więc zależeć od tego, gdzie planuje się pojechać. Zdecydowanie najprzyjemniejsze warunki są nad morzem.

Widok na Budvę, Czarnogóra
Widok na Budvę, Czarnogóra ©Shutterstock

Styczeń-Marzec: zimą pogoda jest najbardziej zróżnicowana, ponieważ średnio wynosi ok. -5-5°C. W górach obserwuje się obfite opady śniegu, co zapewnia świetne warunki na stokach.

Kwiecień-Czerwiec: wiosną temperatury zaczynają rosnąć (średnio ok. 15-25°C). W tym czasie jak najbardziej można oddać się już zwiedzaniu i spacerom.

Lipiec-Sierpień: szczyt sezonu wakacyjnego, z najwyższymi temperaturami w roku, często przekraczającymi 30°C. Idealny moment na plażowanie, spacery po górach, a także udział w lokalnych festiwalach czy festynach.

Wrzesień-Październik: temperatura powoli spada (ok. 15-20°C), przez co pogoda jest optymalna dla osób stroniących od upałów. Jesienią z powodzeniem nadal można zwiedzać, podziwiać piękne krajobrazy oraz odkrywać tradycyjną kuchnię.

Listopad-Grudzień: koniec roku przynosi większe ochłodzenie, opady stają się częstsze (w górach pojawia się śnieg). Mimo to, jak najbardziej można nadal eksplorować urokliwe miasteczka oraz degustować lokalne specjały, odpoczywając od zgiełku turystów.

Gdzie i co zjeść w Czarnogórze?

Kuchnia czarnogórska doskonale odzwierciedla jej burzliwą historię oraz specyficzne położenie. W tradycyjnych potrawach widać wpływy m.in. greckie, słowiańskie, tureckie, francuskie i włoskie. Co koniecznie trzeba spróbować podczas pobytu?

Jedna z wielu uroczych restauracji w Czarnogórze
Jedna z wielu uroczych restauracji w Czarnogórze ©Shutterstock
  • Burek: placek z ciasta filo bądź yufka, nadziewany mięsem, serem albo szpinakiem.
  • Kačamak: kaszka kukurydziana przypominająca mamałygę, podawana z kajmakiem – serem z niehomogenizowanego i niepasteryzowanego mleka.
  • Njeguški pršut: szynka suszona na sucho, podawana na surowo.
  • Crni rižot: czarne risotto, barwione atramentem z mątwy lub kałamarnicy.
  • Priganice: małe pączki z mąki pszennej, smażone na głębokim tłuszczu, polane miodem.

Autentyczne smaki Czarnogóry odkryjesz np. w restauracji M-Irena w Budvie. Wyborne dania z owoców morza i ryb skosztujesz z kolei np. w Caffe del Mare w Kotorze.

Gdzie znaleźć nocleg w Czarnogórze?

W Czarnogórze bez problemu znajdziesz zakwaterowanie dostosowane do Twoich oczekiwań.
Wysoki standard oferuje np. pięciogwiazdkowy, luksusowy Hotel Splendid Conference & Spa w Budvie, położony przy długiej, piaszczystej plaży, zaledwie 2 km od Starego Miasta.

Czarnogóra
Czarnogóra ©Shutterstock

Nieco tańszą opcją będzie z kolei np. trójgwiazdkowy Lighthouse Apartments, położony ok. 2,5 km od plaży oraz ok. 3,5 km od centrum Budvy.

Budżetową propozycją jest natomiast np. Hostel Izvor, położony w spokojnej okolicy, ok. 5 km od miasta Podgorica.
Jeśli zaś zależy Ci na wyjątkowych doznaniach, zawsze możesz wynająć pokój np. w Gospodarstwie Agroturystycznym „Katun Vranjak” w Parku Narodowym Durmitor, położonym na wysokości około 1,500 metrów n.p.m.

Sprawdź nasze wpisy o Czarnogórze


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?