Wyobraź sobie, że spacerujesz brukowanymi uliczkami pośród kwiatów. Na horyzoncie majaczą żaglówki na tle błękitu i zielonych gór. Dzień dobry – witamy w Kotorze. 

Miasteczko znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie uświadczysz tam jednak tłumu turystów, zwłaszcza gdy wybierzesz się na wakacje poza sezonem. Otacza je Zatoka Kotorska – największa na Morzu Adriatyckim –  oraz trzy strzeliste masywy górskie.

Panorama Kotoru i Zatoki Kotorskiej
Panorama Kotoru i Zatoki Kotorskiej © shutterstock
Przedłuż swoje wakacje

Kotor – otoczona górami perła w koronie Czarnogóry

Kotor to niewielkie miasteczko leżące w południowo-zachodniej Czarnogórze. Niektórzy nazywają je małym Dubrownikiem. Możesz w nim spędzić całe wczasy lub wybrać się na jednodniową wycieczkę. Czekają tu na Ciebie krajobrazy, które inspirowały pisarzy (np. Williama Boyda), i antyczne zabytki – historia miasta sięga III w. p.n.e.

Przez ponad dwadzieścia wieków istnienia Kotoru władali nim zarówno starożytni Ilirowie, Grecy, jak i Rzymianie. Miasteczko znajdowało się pod rządami Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego, serbskiego państwa Nemaniczów, a nawet monarchii Habsburgów. Najbardziej rozwinęło się jednak za czasów Republiki Weneckiej. To właśnie wtedy wybudowano m.in. miejskie fortyfikacje, które swój kształt zachowały do dzisiaj. 

Znajdź nocleg w małym Dubrowniku

Kotor z góry – spacer po średniowiecznych murach

Dzięki masywnym murom obronnym Kotor przez trzy stulecia opierał się najeźdźcom. Turcy, mimo dwumiesięcznego oblężenia w 1657 r., nie zdołali zdobyć miasta. Sztuka ta udała się dopiero brytyjskiemu kapitanowi marynarki wojennej w 1814 r. Górska forteca Cattaro padła dzięki fortelowi wymyślonemu przez Williama Hosta – nie prowadził on ostrzału murów ze statku, lecz nakazał przeciągnięcie dział na dogodne pozycje na lądzie, nieopodal fortu. Po 10 dniach francuski garnizon, stacjonujący wówczas w twierdzy, poddał się.

Fragment murów obronnych w Kotorze
Fragment murów obronnych w Kotorze © shutterstock

Spacer po średniowiecznych murach obronnych (ich długość to prawie 5 km) prowadzących do twierdzy San Giovanni nie należy do najłatwiejszych. Zdarzyło Cię się kiedyś wędrować bieszczadzkimi serpentynami ciągnącymi się pomiędzy Brzegami a Przełęczą Wyżną? To pikuś w porównaniu z tym, czego możesz spodziewać się w Kotorze.

Na dokładkę czekają tu na Ciebie schody – cała masa schodów. To dobra okazja, by nieco się zmęczyć i spalić nadmiar kalorii, który zebrał się w czasie beztroskiego wypoczynku na piaszczystych plażach półwyspu Bałkańskiego. Ale dla scenerii niczym z filmu – zdecydowanie warto.

Leć z nami do Czarnogóry

Wakacje w Kotorze: przespaceruj się po Starym Mieście

Ponad 1300 schodów na pewno dało Ci w kość. Najwyższa pora złapać nieco oddechu. Spokojny spacer wąskimi uliczkami Kotoru to prawdziwa gratka dla miłośników architektury, zwłaszcza średniowiecznej. Po drodze zajrzyj do Katedry św. Tryfona, cerkwi św. Łukasza, cerkwi św. Mikołaja i wejdź na wenecką wieżę zegarową.

W Kotorze jest też kilka pałaców o różnych stylach, np. Palata Drago z XV wieku czy Gradska Vijećnica z drugiej połowy XVIII wieku. Gdy zgłodniejesz po spacerach, wybierz się na pyszną rybkę lub owoce morza do Konoba Trpeza lub utrzymanej w średniowiecznym klimacie Konoba Scala Santa, gdzie w menu królują dania kuchni śródziemnomorskiej.

Starówka opanowana przez koty

Kotor zafascynuje nie tylko pasjonatów historii i dawnej architektury, lecz także miłośników kotów. Na starówce aż roi się od futrzaków. To czarnogórskie miasto znalazło się w zestawieniu 10 najlepszych miejsc dla fanatyków kotów, stworzonym przez Lonely Planet. Skąd wzięły się koty w Kotorze? Jedna z teorii głosi, że przypłynęły wraz z kupcami, którzy licznie odwiedzali ruchliwy port nad Adriatykiem. 

Będąc w Kotorze, warto odwiedzić Muzeum Kotów – biuro muzeum zlokalizowane w dawnym refektarzu klarysek Matki Bożej Anielskiej. To obiekt sezonowy, czynny od 1 maja do 31 października.

Koty w Kotorze
Koty w Kotorze © shutterstock

Co jeszcze warto zobaczyć w Kotorze i okolicy?

  • Przejażdżka kolejką linową Kotor-Lovćen – nowość wśród kotorskich atrakcji  – działa od lata 2023 roku. Kolejka zabierze Cię na szczyt w Parku Narodowym Lovćen w 11 minut, przejeżdżając nad zachwycającą Zatoką Kotorską.
  • Muzeum Morskie Czarnogóry – czynne od października do końca kwietnia w dni robocze w godzinach 9:00–15:00, a od maja do końca września – 9:00–18:00. W soboty, niedziele i święta muzeum jest czynne w godzinach 9:00–13:00. Jeśli podróżujesz po Czarnogórze samochodem, to auto możesz zostawić na parkingu w pobliżu Starego Miasta.
Zwiedzaj Kotor na czterech kółkach

Zobacz okolicę z innej perspektywy: rejs po Zatoce Kotorskiej

Miał być odpoczynek, a znów trzeba było przebierać nogami? No dobrze, teraz już tylko leniuchowanie z prawdziwego zdarzenia 😉 Centrum średniowiecznego miasta i widok z góry rozpościerający się z miejskich fortyfikacji to nie jedyne perspektywy, z których możesz podziwiać Kotor. Trudy dotychczasowych wędrówek wynagrodzi Ci z nawiązką rejs po urokliwej Zatoce Kotorskiej. Warto zachować tę atrakcję na sam koniec – wówczas można w pełni docenić jej walory. 

Kościół na Wyspie Matki Boskiej na Skale (Zatoka Kotorska)
Kościół na Wyspie Matki Boskiej na Skale (Zatoka Kotorska) © shutterstock

Sezon rejsowy trwa w najlepsze od maja do listopada. Koszt wycieczki jest uzależniony od opcji, na jaką się zdecydujesz. Możesz wybrać kilkugodzinny rejs niewielką łódką lub całodzienną wyprawę po Zatoce Kotorskiej. Na rejs wypłyniesz nie tylko z Kotoru, lecz także z takich miejscowości jak Budva czy Tivat. Cena rejsu katamaranem to ok. kilkadziesiąt euro od osoby. To świetna okazja, aby zwiedzić sztuczną wysepkę na Adriatyku – Wyspę Matki Boskiej na Skale – czy popływać w Błękitnej Jaskini.

Omiń kolejki po biletyFAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?