Katania, Sycylia © Shutterstock

Katania jest klimatycznym, wielokulturowym miastem, w którym czekają na Ciebie architektoniczne perełki oraz wyborna sycylijska kuchnia. Dlaczego warto zwiedzić podnóże Etny i jakie inne atrakcje znajdziesz na miejscu? Zainspiruj się, jak spędzić urlop w Katanii!

Gdzie leży Katania?

Katania jest drugim co do wielkości miastem na Sycylii i ważnym portem we Włoszech. Leży na wschodnim wybrzeżu wyspy, na północnym krańcu Zatoki Katańskiej, u podnóża wulkanu Etna. W mieście płynie rzeka rzeka Longane, a pod nim rzeka Amenano.

Wybuchy wulkanu od wieków stanowiły niebezpieczeństwo, ale popiół doskonale nawozi glebę, zapewniając jej wyjątkową urodzajność. Dzięki temu region słynie ze wspaniałych produktów lokalnych, w szczególności winogron, z których wytwarzane jest wyśmienite wino.

Jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć w Katanii?

Katania to słoneczne, tętniące życiem miasto, z licznymi efektownymi zabytkami i świetnymi restauracjami. Gdzie koniecznie musisz się udać podczas pobytu?

Piazza del Duomo Katania

Główny plac w mieście w stylu barokowym z XVIII w., wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został zaprojektowany przez najlepszych architektów na Sycylii. Znajdują się przy nim najsłynniejsze zabytki, takie jak m.in. Fontanna Słonia, ratusz, katedra i fontanna Amenano.

Fontanna Słonia Katania, Sycylia © Shutterstock
Fontanna Słonia Katania, Sycylia © Shutterstock

Fontanna Słonia Katania(Fontana dell’Elefante)

Symbol miasta. Słoń niesie na grzbiecie egipski obelisk z kulą ziemską, koroną z liści palmowych i lilii oraz krzyżem. Trąbą wskazuje katedrę Świętej Agaty, patronki miasta. Posąg z XVIII w. jest wykonany ze skały wulkanicznej. Mieści się w centrum Piazza del Duomo i oddaje hołd żyjącym dawniej na wyspie słoniom karłowatym.

Targ rybny w Katanii

Położony blisko placu Duomo słynny trag rybny, obfitujący w świeże dary morza. Na miejscu można kupić również wyborne lokalne sery, wypieki, owoce, warzywa, mięsa słodkości oraz domowe wina. Uroku dodają kolorowe parasolki nad ulicami via Gisira oraz via Pardo, rozwieszone między budynkami.

Bazylika katedralna Świętej Agaty Katania

Świątynia pod wezwaniem patronki Katanii. Efektowny obiekt z charakterystyczną kopułą i piękną fasadą z korynckimi, granitowymi kolumnami oraz marmurowymi rzeźbami świętych. We wnętrzu znajduje się m.in. nagrobek Vincenzo Belliniego, wybitnego miejscowego kompozytora operowego.

Teatro Massimo Bellini Katania, Sycylia © Shutterstock
Teatro Massimo Bellini Katania, Sycylia © Shutterstock

Teatro Massimo Bellini Katania

Obiekt kulturalny blisko centrum, położony przy urokliwym placu z fontanną oraz klimatycznymi kawiarenkami. Budynek jest stylizowany na francuski eklektyzm – był inspirowany Operą Paryską. Wyróżnia się marmurowym, kunsztownie zdobionym foyer „Ridotto”. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na malowany sufit autorstwa Ernesto Bellandiego, na którym przedstawione są sceny z czterech najsłynniejszych oper Belliniego.

Zamek Ursino Katania, Sycylia © Shutterstock
Zamek Ursino Katania, Sycylia © Shutterstock

Zamek Ursino Katania

Jeden z najważniejszych zabytków w Katanii. Zamek z XIII w. przez wieki był siedzibą królów. Solidna konstrukcja sprawiła, że jest jedną z nielicznych budowli w świetnym stanie przetrwała trzęsienie ziemi w 1693 r. We wnętrzach znajduje się muzeum sztuki, z dziełami pochodzącymi z Sycylii i innych zakątków Włoch.

Palazzo Biscari Katania

Prywatny pałac z XVII w. należący do rodziny Paternò Castello, książąt Biscari. Został odbudowany po trzęsieniu ziemi w 1693 r. Ostatecznie ukończony został w 1763 r. Niezwykle efektowny, barokowo-rokokowy obiekt z bogatymi zdobieniami i wnętrzami urządzonymi z niesamowitym przepychem.

Plaże Katania

W pobliżu miasta znajduje się wiele przyjemnych plaż, na których można odpocząć od zwiedzania i w pełni się zrelaksować. Popularne są m.in.: Playa di Catania ze złocistym piaskiem, Riviera dei Ciclopi z unikalnymi formacjami skalnymi oraz dziewicza Oasi del Simeto w rezerwacie naturalnym.

Kiedy najlepiej odwiedzić Katanię i jaka jest tam pogoda?

Klimat w Katanii określa się jako łagodny śródziemnomorski, umiarkowanie ciepły. Lata są krótkie, gorące, suche i bezchmurne, a zimy długie, zimne, wietrzne i dość pochmurne. W jakim czasie najlepiej zaplanować wyjazd do Katanii?

Katania pogoda

  • Styczeń — marzec: początek roku jest chłodniejszy, ale nie zimny (średnio ok. 15°C). W takich warunkach jak najbardziej można zwiedzać zabytki, odwiedzać muzea, a nawet wybrać się na wycieczkę na Etnę.
  • Kwiecień — czerwiec: wiosna z każdym dniem jest cieplejsza (ok. 20-25°C). Doskonały moment na wakacje. Z powodzeniem można już korzystać ze wszystkich uroków miasta i wypoczywać na plażach.
  • Lipiec — sierpień: lato jest dość gorące i suche (temperatura często przekracza 30°C). Wytchnienie od upału zapewnią kąpiele w morzu oraz delektowanie się winem oraz innymi lokalnymi przysmakami w klimatyzowanych restauracjach. Wieczorami warto natomiast eksplorować miasto i brać udział np. w koncertach na świeżym powietrzu.
  • Wrzesień — październik: jesień dalej jest przyjemnie ciepła, ale mniej upalna (ok. 25°C). Kolejny bardzo dobry czas na urlop – w mieście jest widocznie mniej turystów, a pogoda nadal sprzyja spacerom, zwiedzaniu czy trekkingowi po szlakach Etny.
  • Listopad — grudzień: pod koniec roku temperatury spadają do poziomu ok. 15°C. Po eksplorowaniu miasta można odpocząć w przytulnej kawiarence czy restauracji. Aura jest wyjątkowo przyjazna, a okolica wypełnia się bożonarodzeniową atmosferą. Z tego względu wyjazd w tym okresie to ciekawy pomysł na spędzenie świąt.

Jakie są najlepsze opcje noclegowe w Katanii?

Katania jako miasto turystyczne posiada szeroką, zróżnicowaną ofertę noclegową.

Polecanym hotelem jest np. NH Catania Parco Degli Aragonesi, usytuowany w pięknym ogrodzie, położony tylko ok. 2 km od lotniska w Katanii. Latem goście mogą korzystać z odkrytego basenu oraz prywatnej plaży.

Warto zwrócić uwagę także na Romano Palace Luxury Hotel zaraz przy plaży, również ulokowany bardzo blisko lotniska (ok. 5 minut jazdy). Tradycyjnie urządzone pokoje pozwalają poczuć ducha Sycylii, a do tego ma się do dyspozycji świetną restaurację i duży basen.

Popularnym hotelem jest również VdBNEXT. Designerski obiekt znajduje się ok. 3 km od centrum miasta. Goście chwalą oryginalnie urządzone, dobrze wyposażone wnętrza, a także basen i restaurację.

Gdzie i co jeść w Katanii?

Kuchnia sycylijska słynie ze swojej prostoty oraz lokalnych składników wysokiej jakości. W potrawach królują ryby i owoce morza, ale też owoce, warzywa i rozmaite przyprawy. Ze względu na długą historię wyspy, widać w niej wpływy m.in. greckie czy arabskie. Charakterystycznymi przysmakami są pistacje, słodki ser ricotta oraz pyszne wino. Czym warto delektować się w Katanii?

Arancini, Katania, Sycylia © Shutterstock
Arancini, Katania, Sycylia © Shutterstock
  • Arancini: smażone ryżowe kulki w panierce z bułki tartej, nadziewane zwykle mięsem, ragù, sosem pomidorowym, mozzarellą lub groszkiem.
  • Pasta alla Norma: to danie z makaronu penne, pomidorów, smażonego bakłażana, sera ricotta i bazylii.
  • Sfincione: sycylijska odmiana pizzy, czyli gruby, puszysty placek z różnymi dodatkami, głównie serem, oliwą i ziołami.
  • Cannolo siciliano: rurki z chrupiącego, słodkiego ciasta nadziewane kremem z ricotty.

Pyszne tradycyjne dania są podawane w większości restauracji, ponieważ Katania słynie ze swojej kuchni i to właśnie jej oczekują turyści. Popularną restauracją jest np. Trattoria U Fucularu, serwująca potrawy na bazie świeżych lokalnych produktów. Na deser i aromatyczną kawę warto z kolei udać się do jednej z klimatycznych kawiarenek, takich jak np. Insigne Cafe 2.0.

Zobacz artykuły o Katanii


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?