Saloniki, Grecja © Shutterstock

Saloniki to miasto o niezwykłym dziedzictwie historycznym, w którym można poczuć ducha dawnej potęgi Bizancjum. Słynie nie tylko ze świetnie zachowanych zabytków, ale też energetyzujących bouzoukia – tradycyjnych klubów z tańcem i muzyką na żywo. Zaplanuj idealne wakacje na północy Grecji!

Gdzie leżą Saloniki?

Saloniki (inaczej: Tesaloniki) to drugie co do wielkości miasto Grecji na północy kraju, położone nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie). Jest ośrodkiem administracyjnym największego greckiego regionu Macedonia, nieoficjalnie nazywanym współstolicą Macedonii.

Atrakcje i co warto zobaczyć w Salonikach?

Saloniki z jednej strony obfitują w starożytne zabytki z okresu rzymskiego i bizantyjskiego, a z drugiej tętnią życiem w barach, tawernach i klubach tanecznych. Gdzie po prostu trzeba się udać podczas pobytu w tym pięknym mieście?

Biała Wieża Saloniki, Grecja © Shutterstock
Biała Wieża Saloniki, Grecja © Shutterstock

Biała Wieża Saloniki

Jeden z symboli miasta. Budowla wysoka na ok. 34 m pochodzi prawdopodobnie z XV w. i stanowi część fortyfikacji obronnych postawionych przez Turków. Jest popularną atrakcją turystyczną. We wnętrzach znajduje się wystawa poświęcona historii miasta, a na szczycie znajduje się taras widokowy.

Promenada Nadmorska Saloniki

Klimatyczny bulwar nad brzegiem morza o długości prawie 5 km. Wzdłuż niego znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Wyruszając z portu można przespacerować się obok Placu Arystotelesa, ogromnego pomnika Aleksandra Wielkiego, a także popularnej nowoczesnej instalacji artystycznej z parasolkami.

Plac Arystotelesa Saloniki

Największy, główny plac w mieście, położony w samym centrum. Miejsce, w którym organizowane są najważniejsze wydarzenia i uroczystości. Otaczają go liczne sklepiki, restauracje oraz hotele. Idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania – w pobliżu znajduje się wiele atrakcji, w tym m.in. promenada.

Plac Arystotelesa Saloniki, Grecja © Shutterstock
Plac Arystotelesa Saloniki, Grecja © Shutterstock

Pałac Galeriusza Saloniki

Pozostałości rozległego kompleksu pałacowego z IV-V w., będącego posiadłością m.in. Teodozjusza I Wielkiego oraz Konstantyna Wielkiego. Ważne stanowisko archeologiczne z ciekawą wystawą, na której eksponowane są mozaiki oraz wizualizacje miasta z czasów rzymskich.

Hagia Sofia Saloniki

Świątynia Mądrości Bożej z VII w., wzniesiona na pozostałościach bazyliki św. Marka. We wnętrzu można obejrzeć efektowne freski, rzeźbione kolumny, a także mozaiki pochodzące z różnych okresów, m.in. z IX w. pięknie zdobiące kopułę. Na zewnątrz, w otoczeniu budynku, można dostrzec pozostałości wcześniejszego obiektu.

Muzeum Bizantyjskie Saloniki

Jedna z największych atrakcji miasta. Placówka obejmuje 11 wystaw, na których prezentowane jest ponad 3 tys. eksponatów. Wśród nich można podziwiać m.in. mozaiki podłogowe, malowidła ścienne, monety, ikony, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku. Wspaniale przedstawia życie w Bizancjum na przestrzeni wieków.

Łuk Galeriusza (Kamara) Saloniki

Obiekt wzniesiony w III/IV w. na cześć tetrarchy, jako dowód uznania jego zwycięstwa w wojnie z Persami. Dawniej posiadał cztery filary, przez to tworzył czteroprzelotową konstrukcję, tzw. tetrarpylon. Można na nim dostrzec marmurowe płaskorzeźby przedstawiające sceny bitewne.

Kościół Panagia Chalkeon

Kościół Panagia Chalkeon to przykład architektury bizantyjskiej z XI wieku, zlokalizowany w sercu Salonik. Znany jako „Matka Boża Kowali” ze względu na swoje położenie w dawnej dzielnicy rzemieślniczej, świątynia charakteryzuje się harmonijnymi proporcjami oraz misternymi detalami architektonicznymi. Przy kościele znajduje się ogród, który jest idealną opcją, by nieco odpocząć od zgiełku miasta.

Kościół Panagia Chalkeon w Salonikach ©iStock
Kościół Panagia Chalkeon w Salonikach ©iStock

Najważniejsze miasta do odwiedzenia w okolicy

  • Vergina: miasto znane ze starożytnych grobowców, m.in. Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego; idealne miejsce dla miłośników archeologii i historii.
  • Pella: dawna stolica starożytnej Macedonii i miejsce narodzin Aleksandra Wielkiego, ze świetnie zachowanymi zabytkami, m.in. mozaikami i ruinami królewskich pałaców.
  • Dion: miasto położone u podnóża góry Olimp, które dawniej było miejscem kultu Zeusa; znajdują się w nim ruiny m.in. świątyń, teatrów i łaźni rzymskich.

Kiedy jechać do Salonik? Pogoda w Salonikach

W Salonikach panuje typowy klimat śródziemnomorski, z ciepłym, suchym latem i łagodną zimą. W jakim czasie najlepiej zaplanować urlop w Grecji?

Saloniki pogoda

  • Styczeń – marzec: początek roku jest chłodniejszy (ok. 5-15°C) i dość deszczowy. W tym czasie można jednak z powodzeniem zwiedzać muzea i galerie sztuki, z przerwami na degustację lokalnej kuchni w klimatycznych tawernach.
  • Kwiecień – czerwiec: wiosna jest słoneczna i coraz cieplejsza (ok. 15-25°C). Warunki są idealne na spacery po mieście, zwiedzanie zabytków oraz inne aktywności na świeżym powietrzu.
  • Lipiec – sierpień: lato jest upalne (ok. 30-35°C) i suche. Pogoda zachęca do wypoczynku na plaży. Wieczorem warto wybrać się na spacer wzdłuż nadbrzeża albo oddać się zabawie w tawernach i klubach.
  • Wrzesień – październik: jesień dalej jest przyjemnie łagodna i ciepła (ok. 20-30°C), dlatego wiele osób decyduje się na późniejsze wakacje. Miasto jest spokojniejsze, przez co można swobodnie je eksplorować w poszukiwaniu lokalnych ciekawostek.
  • Listopad – grudzień: Koniec roku jest chłodniejszy, ale nie zimny (ok. 10-15°C). To dobry moment na zwiedzanie zabytków oraz poznawanie greckiej kuchni.
Souvlaki Ayia Napa, Cypr © Shutterstock
souvlaki © Shutterstock

Gdzie i co zjeść w Salonikach?

Saloniki leżąc na skrzyżowaniu dróg między wschodem a zachodem od wieków były podatne na wpływy różnych kultur i grup etnicznych. W kuchni można zauważyć tradycje m.in. greckie, hebrajskie, bizantyjskie, tureckie czy azjatyckie. Podczas pobytu szczególnie warto spróbować świeżych ryb i owoców morza, ale też słodyczy. Jakie dania są typowe dla tego miejsca?

  • Gyros: popularne greckie danie uliczne, z mięsa wieprzowego, drobiowego, jagnięcego lub cielęcego, pieczonego na pionowym rożnie, podawanego w chlebie pita z sosami (np. tzatziki) i warzywami.
  • Gamopilafo: tradycyjne danie weselne z ryżu gotowanego na bogatym bulionie, z mięsem kozim, jagnięcym lub kurzym, a także dużą ilością stakovoutiro (masła z koziego mleka).
  • Bakaliaros: chrupiące, panierowane kawałki dorsza w cieście, serwowane z czosnkowym sosem.
  • Bougatsa: chrupiące ciasto filo wypełnione mlecznym, waniliowym kremem, posypane cynamonem i cukrem.

Na typowy grecki posiłek można liczyć w znanej restauracji Devido, która słynie z dużych porcji i wyśmienitych mięs, sałatek i sosu tzatziki.

Najlepsza bougatsa w mieście jest z kolei podawana w Bantis Bougatsa – niepozornym lokalu w centrum, do którego często chodzą zarówno turyści, jak i miejscowi mieszkańcy.

Noclegi w Salonikach

W Salonikach dostępny jest duży wybór miejsc noclegowych z różnych przedziałów cenowych.

Godnym polecenia ośrodkiem jest np. City Plaza Apartments & Rooms, położony ok. 1,6 km od Łuku Galeriusza. Przyjemne apartamenty z widokiem na miasto mają wszelkie niezbędne udogodnienia.

W świetnej lokalizacji zaraz przy dworcu kolejowym znajduje się np. Rotonda Hotel. Centrum jest oddalone od niego tylko o ok. 1 km – na Plac Arystotelesa można dostać się pieszo w zaledwie 15 min. Przestronne pokoje z balkonami są idealne zarówno dla par, jak i rodzin czy grup znajomych.

W centrum znajduje się też Holiday Inn Thessaloniki an IHG Hotel. Pięciogwiazdkowy, elegancki obiekt z restauracją, barem, basenem i centrum fitness spełnia oczekiwania nawet bardziej wymagających gości.

Zobacz nasze artykuły o Salonikach i innych miastach Grecji


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?