Gdzie leżą Saloniki?
Saloniki (inaczej: Tesaloniki) to drugie co do wielkości miasto Grecji na północy kraju, położone nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie). Jest ośrodkiem administracyjnym największego greckiego regionu Macedonia, nieoficjalnie nazywanym współstolicą Macedonii.
Atrakcje i co warto zobaczyć w Salonikach?
Saloniki z jednej strony obfitują w starożytne zabytki z okresu rzymskiego i bizantyjskiego, a z drugiej tętnią życiem w barach, tawernach i klubach tanecznych. Gdzie po prostu trzeba się udać podczas pobytu w tym pięknym mieście?
Biała Wieża Saloniki
Jeden z symboli miasta. Budowla wysoka na ok. 34 m pochodzi prawdopodobnie z XV w. i stanowi część fortyfikacji obronnych postawionych przez Turków. Jest popularną atrakcją turystyczną. We wnętrzach znajduje się wystawa poświęcona historii miasta, a na szczycie znajduje się taras widokowy.
Promenada Nadmorska Saloniki
Klimatyczny bulwar nad brzegiem morza o długości prawie 5 km. Wzdłuż niego znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Wyruszając z portu można przespacerować się obok Placu Arystotelesa, ogromnego pomnika Aleksandra Wielkiego, a także popularnej nowoczesnej instalacji artystycznej z parasolkami.
Plac Arystotelesa Saloniki
Największy, główny plac w mieście, położony w samym centrum. Miejsce, w którym organizowane są najważniejsze wydarzenia i uroczystości. Otaczają go liczne sklepiki, restauracje oraz hotele. Idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania – w pobliżu znajduje się wiele atrakcji, w tym m.in. promenada.
Pałac Galeriusza Saloniki
Pozostałości rozległego kompleksu pałacowego z IV-V w., będącego posiadłością m.in. Teodozjusza I Wielkiego oraz Konstantyna Wielkiego. Ważne stanowisko archeologiczne z ciekawą wystawą, na której eksponowane są mozaiki oraz wizualizacje miasta z czasów rzymskich.
Hagia Sofia Saloniki
Świątynia Mądrości Bożej z VII w., wzniesiona na pozostałościach bazyliki św. Marka. We wnętrzu można obejrzeć efektowne freski, rzeźbione kolumny, a także mozaiki pochodzące z różnych okresów, m.in. z IX w. pięknie zdobiące kopułę. Na zewnątrz, w otoczeniu budynku, można dostrzec pozostałości wcześniejszego obiektu.
Muzeum Bizantyjskie Saloniki
Jedna z największych atrakcji miasta. Placówka obejmuje 11 wystaw, na których prezentowane jest ponad 3 tys. eksponatów. Wśród nich można podziwiać m.in. mozaiki podłogowe, malowidła ścienne, monety, ikony, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku. Wspaniale przedstawia życie w Bizancjum na przestrzeni wieków.
Łuk Galeriusza (Kamara) Saloniki
Obiekt wzniesiony w III/IV w. na cześć tetrarchy, jako dowód uznania jego zwycięstwa w wojnie z Persami. Dawniej posiadał cztery filary, przez to tworzył czteroprzelotową konstrukcję, tzw. tetrarpylon. Można na nim dostrzec marmurowe płaskorzeźby przedstawiające sceny bitewne.
Kościół Panagia Chalkeon
Kościół Panagia Chalkeon to przykład architektury bizantyjskiej z XI wieku, zlokalizowany w sercu Salonik. Znany jako „Matka Boża Kowali” ze względu na swoje położenie w dawnej dzielnicy rzemieślniczej, świątynia charakteryzuje się harmonijnymi proporcjami oraz misternymi detalami architektonicznymi. Przy kościele znajduje się ogród, który jest idealną opcją, by nieco odpocząć od zgiełku miasta.
Najważniejsze miasta do odwiedzenia w okolicy
- Vergina: miasto znane ze starożytnych grobowców, m.in. Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego; idealne miejsce dla miłośników archeologii i historii.
- Pella: dawna stolica starożytnej Macedonii i miejsce narodzin Aleksandra Wielkiego, ze świetnie zachowanymi zabytkami, m.in. mozaikami i ruinami królewskich pałaców.
- Dion: miasto położone u podnóża góry Olimp, które dawniej było miejscem kultu Zeusa; znajdują się w nim ruiny m.in. świątyń, teatrów i łaźni rzymskich.
Kiedy jechać do Salonik? Pogoda w Salonikach
W Salonikach panuje typowy klimat śródziemnomorski, z ciepłym, suchym latem i łagodną zimą. W jakim czasie najlepiej zaplanować urlop w Grecji?
Saloniki pogoda
- Styczeń – marzec: początek roku jest chłodniejszy (ok. 5-15°C) i dość deszczowy. W tym czasie można jednak z powodzeniem zwiedzać muzea i galerie sztuki, z przerwami na degustację lokalnej kuchni w klimatycznych tawernach.
- Kwiecień – czerwiec: wiosna jest słoneczna i coraz cieplejsza (ok. 15-25°C). Warunki są idealne na spacery po mieście, zwiedzanie zabytków oraz inne aktywności na świeżym powietrzu.
- Lipiec – sierpień: lato jest upalne (ok. 30-35°C) i suche. Pogoda zachęca do wypoczynku na plaży. Wieczorem warto wybrać się na spacer wzdłuż nadbrzeża albo oddać się zabawie w tawernach i klubach.
- Wrzesień – październik: jesień dalej jest przyjemnie łagodna i ciepła (ok. 20-30°C), dlatego wiele osób decyduje się na późniejsze wakacje. Miasto jest spokojniejsze, przez co można swobodnie je eksplorować w poszukiwaniu lokalnych ciekawostek.
- Listopad – grudzień: Koniec roku jest chłodniejszy, ale nie zimny (ok. 10-15°C). To dobry moment na zwiedzanie zabytków oraz poznawanie greckiej kuchni.
Gdzie i co zjeść w Salonikach?
Saloniki leżąc na skrzyżowaniu dróg między wschodem a zachodem od wieków były podatne na wpływy różnych kultur i grup etnicznych. W kuchni można zauważyć tradycje m.in. greckie, hebrajskie, bizantyjskie, tureckie czy azjatyckie. Podczas pobytu szczególnie warto spróbować świeżych ryb i owoców morza, ale też słodyczy. Jakie dania są typowe dla tego miejsca?
- Gyros: popularne greckie danie uliczne, z mięsa wieprzowego, drobiowego, jagnięcego lub cielęcego, pieczonego na pionowym rożnie, podawanego w chlebie pita z sosami (np. tzatziki) i warzywami.
- Gamopilafo: tradycyjne danie weselne z ryżu gotowanego na bogatym bulionie, z mięsem kozim, jagnięcym lub kurzym, a także dużą ilością stakovoutiro (masła z koziego mleka).
- Bakaliaros: chrupiące, panierowane kawałki dorsza w cieście, serwowane z czosnkowym sosem.
- Bougatsa: chrupiące ciasto filo wypełnione mlecznym, waniliowym kremem, posypane cynamonem i cukrem.
Na typowy grecki posiłek można liczyć w znanej restauracji Devido, która słynie z dużych porcji i wyśmienitych mięs, sałatek i sosu tzatziki.
Najlepsza bougatsa w mieście jest z kolei podawana w Bantis Bougatsa – niepozornym lokalu w centrum, do którego często chodzą zarówno turyści, jak i miejscowi mieszkańcy.
Noclegi w Salonikach
W Salonikach dostępny jest duży wybór miejsc noclegowych z różnych przedziałów cenowych.
Godnym polecenia ośrodkiem jest np. City Plaza Apartments & Rooms, położony ok. 1,6 km od Łuku Galeriusza. Przyjemne apartamenty z widokiem na miasto mają wszelkie niezbędne udogodnienia.
W świetnej lokalizacji zaraz przy dworcu kolejowym znajduje się np. Rotonda Hotel. Centrum jest oddalone od niego tylko o ok. 1 km – na Plac Arystotelesa można dostać się pieszo w zaledwie 15 min. Przestronne pokoje z balkonami są idealne zarówno dla par, jak i rodzin czy grup znajomych.
W centrum znajduje się też Holiday Inn Thessaloniki an IHG Hotel. Pięciogwiazdkowy, elegancki obiekt z restauracją, barem, basenem i centrum fitness spełnia oczekiwania nawet bardziej wymagających gości.