Port w Oslo, Norwegia © Shutterstock

Oslo to nie tylko stolica pełna muzeów i budynków o niezwykle ciekawej architekturze. Otoczenie malowniczych fiordów, lasów oraz parków sprawia, że w przerwie od poznawania lokalnej historii i kultury można wyciszyć się w kontakcie z przyrodą. Zaplanuj idealny pobyt w stolicy Norwegii!

Gdzie leży Oslo?

Oslo jest stolicą i największym miastem Norwegii, a także gminą na prawach okręgu. Stanowi siedzibę władz sąsiedniego okręgu Viken. Leży na południowym wschodzie kraju, w środkowej części regionu Østlandet, u ujścia rzek Lysaker, Aker, Alna i Gjersjø, a także kilku mniejszych cieków do zatoki Oslofjorden.

Co warto zobaczyć w Oslo?

Oslo jest miastem mniejszym od Sztokholmu i Kopenhagi, przez co ma spokojniejszą, przyjemniejszą atmosferę. Słynie z niezwykłej architektury, wielu muzeów i galerii z bogatymi ekspozycjami oraz pięknych widoków. Jakie są najpopularniejsze miejsca i atrakcje w stolicy Norwegii?

Pałac Królewski Oslo (Slottet) © Shutterstock
Pałac Królewski Oslo (Slottet) © Shutterstock

Pałac Królewski Oslo (Slottet)

Oficjalna siedziba Norweskiej Rodziny Królewskiej, położona w centrum miasta, na niewielkim wzgórzu Bellevuehøyden. Pałac w stylu neoklasycystycznym pochodzi z początku XIX w. Otacza go urokliwy Park Królewski z pomnikami i fontannami.

Opera w Oslo © Shutterstock
Opera w Oslo © Shutterstock

Opera w Oslo

Awangardowy budynek z 2008 r., który swoim kształtem przypomina górę lodową. Jego wyjątkowa bryła sprawia, że z poziomu ulicy można wejść na dach, który jest świetnym punktem widokowym. Dzięki przeszkleniom da się zajrzeć do wnętrza i podziwiać np. aktorów podczas prób czy obsługę przygotowującą scenografię.

Norsk Folkemuseum Oslo (Norweskie Muzeum Ludowe)

Muzeum-skansen, działające od 1902 r. Składa się z ponad stu przeniesionych zabytkowych (XVII–XIX w.) budynków mieszkalnych, gospodarczych i rzemieślniczych z norweskich wsi i miasteczek. Najcenniejszym eksponatem jest słynny kościół klepkowy Gol z 1212 r.

Muzeum Kon-Tiki Oslo

Muzeum poświęcone ekspedycjom Thora Heyerdahla (1914–2002), słynnego norweskiego etnografa i podróżnika, które w 2011 r. zostało wpisane na listę UNESCO. Można w nim obejrzeć kolekcję fotografii, a także dzienniki, listy, manuskrypty książek oraz plany wypraw z lat 1937–2002.

Muzeum Fram Oslo © Shutterstock
Muzeum Fram Oslo © Shutterstock

Muzeum Fram Oslo

Muzeum prezentujące historię norweskich odkryć i wypraw polarnych, w którym przedstawiony jest statek Fram z 1892 r., wykorzystywany do wypraw badawczych do Arktyki i Antarktyki. Wziął udział w trzech wielkich ekspedycjach polarnych: Fridtjofa Nansena (1893–1896), Ottona Sverdrupa (1898–1902) oraz Roalda Amundsena (1910–1912).

Muzeum Narodowe w Oslo (narodowa galeria sztuki Oslo)

Muzeum łączące Galerię Narodową, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Norweskie Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa. Częścią imponującej ekspozycji są m.in. dzieła wybitnego norweskiego ekspresjonisty Edwarda Muncha, w tym także jego najsłynniejszy obraz „Krzyk”. Obiekt stanowi największą kolekcję sztuki w całej Skandynawii.

Oslofjorden, Norwegia © Shutterstock
Oslofjorden, Norwegia © Shutterstock

Oslo – fiordy

Oslo jest położone nad Oslofjorden, czyli jednym z najpiękniejszych fiordów w Norwegii. Dzięki temu w mieście z wielu punktów można podziwiać niezwykłe widoki. W okolicy znajduje się także wiele wysp, przy których warunki są odpowiednie do kajakarstwa i żeglarstwa.

Kiedy najlepiej odwiedzić Oslo? Jakie są warunki pogodowe?

W Oslo panuje klimat umiarkowany kontynentalny z wpływami morskimi. Lata są komfortowe, ale częściowo zachmurzone, zaś zimy mroźne, śnieżne i pochmurne. W jakim czasie warto zaplanować wyjazd do Norwegii?

Pogoda Oslo

  • Styczeń — marzec: początek roku jest chłodny (około -5-2°C) i śnieżny. W tym czasie można uprawiać sporty zimowe oraz odkrywać miasto w ciepłej odzieży.
  • Kwiecień — czerwiec: wiosna jest cieplejsza (około 5-15°C), a dni stają się dłuższe i bardziej słoneczne. Warunki sprzyjają spacerom, zwiedzaniu zabytków i rejsom po Oslofjorden.
  • Lipiec — sierpień: lato jest zdecydowanie bardziej słoneczne, z przyjemną ciepłą pogodą (około 15-25°C). Aura jest idealna do m.in. eksplorowania miasta pieszo czy na rowerze, pikników na fiordach czy wypoczynku na kąpieliskach na wysepkach Oslofjorden.
  • Wrzesień — październik: jesienią temperatura spada (około 5-12°C), a krajobraz zaczyna mienić się pięknymi, złocistymi kolorami. Podczas pobytu warto skupić się na zwiedzaniu muzeów i galerii, spacerach po lasach oraz degustacji lokalnej kuchni.
  • Listopad — grudzień: zimą dni są krótkie, ciemne i zimne (poniżej 0°C), ale miasto ożywia świąteczna atmosfera. W tym czasie można m.in. odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe, a także skorzystać z sauny czy wybrać się na narty.
Pinnekjøtt © Shutterstock
Pinnekjøtt © Shutterstock

Co i gdzie jeść w Oslo?

Podstawą norweskiej kuchni są ryby, głównie dorsz, łosoś, śledź i pstrąg. Tradycyjne dania są raczej proste, ale za to bardzo syte. Nie znajdzie się w nich wiele przypraw, ponieważ ludy skandynawskie dość późno je odkryły i sprowadziły na swoje ziemie. Jakie potrawy są typowe dla Oslo?

  • Rakfisk: tradycyjne danie z fermentowanego pstrąga, podawanego na chlebku flatbrød lub lefse, najczęściej z dodatkiem śmietany, cebuli i ziemniaków.
  • Lutefisk: suszony dorsz nasączony ługiem, który dodatkowo jest gotowany lub pieczony, serwowany z boczkiem, groszkiem i ziemniakami.
  • Kjøttkaker: klopsiki z mielonego mięsa (zwykle wołowego), z cebulą i przyprawami, podawane z sosem pieczeniowym, ziemniakami, duszoną kapustą i konfiturą z borówki.
  • Kvæfjordkake: warstwowy deser z biszkoptu, bezy, migdałów i kremu waniliowego, nazywany „najlepszym ciastem na świecie”.

Świetne potrawy ze świeżych ryb, a także lokalne delikatesy, takie jak mięso renifera, są podawane np. w wyjątkowej, wykwintnej restauracji Skur 33 z widokiem na fiord. Popularnym miejscem jest też PUST, czyli kawiarnia z typową norweską kawą oraz przeróżnych wyśmienitymi wypiekami, kanapkami i deserami na zimno.

Gdzie zatrzymać się w Oslo?

Oslo posiada dużą bazę noclegową. W mieście bez problemu można znaleźć hotele o różnym standardzie, w kilku przedziałach cenowych.

Idealną opcją dla miłośników luksusu będzie np. Radisson Blu Plaza Hotel, elegancki obiekt położony tuż obok dworca kolejowego. Oferuje nowoczesne wnętrza oraz szereg udogodnień na najwyższym poziomie.

Bardzo dobrą propozycją w rozsądnej cenie będzie bardzo charakterystyczny hotel w górskim klimacie Scandic Holmenkollen Park. Znajduje się na wzgórzu Holmenkollen, jednej z najbardziej znanych dzielnic Oslo, znanej z imponującej skoczni narciarskiej Holmenkollen i niesamowitych widoków na miasto oraz fiord.

Kolejna propozycja to Clarion Hotel The Hub, czyli obiekt znajdujący się w samym centrum miasta. Oferuje bliskość atrakcji oraz piękny taras z widokiem na miasto.

Turystom z ograniczonym budżetem do gustu przypadnie natomiast np. Anker Hostel, schludny obiekt w dobrej lokalizacji, usytuowany około 800 metrów od głównego dworca kolejowego i głównej ulicy w mieście.

Zobacz artykuły o Oslo


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?